Kylian Mbappé vandt tirsdag den interne duel med Lionel Messi, da franskmanden scorede et hattrick i Paris Saint-Germains 4-1-ydmygelse af Barcelona i Champions League.
Og ifølge den tidligere engelske landsholdsspiller Andros Townsend er den 22-årige angriber i øjeblikket verdens bedste fodboldspiller.
– Mbappé er en virkelig, virkelig speciel spiller. Jeg kan huske dengang, han brød igennem, hvor der var kritikere, der sagde, at han levede på sin hurtighed, men at der derudover ikke var noget specielt ved ham. Nu ser vi en meget komplet spiller. Han har bogstaveligt talt det hele. Han minder mig om Ronaldo, brasilianeren. I forhold til, hvor skarp han er, hvor god en afslutter, han er, og hvor rolig han er, lyder det, ifølge talkSPORT, fra Townsend.
– Det er skræmmende, at han stadig er en ung knægt, og at han stadig har over 10 år tilbage på topniveau.
PSG-duo er verdens to bedste
Andros Townsend blev i studiet bedt om at pege på de tre bedste spillere i verden lige nu, og den tidligere Tottenham-spiller overraskede her ved at udelade både Lionel Messi og Cristiano Ronaldo.
– Jeg vil sige Kevin De Bruyne som nummer tre, Neymar som nummer to og Kylian Mbappé som nummer ét. For fem eller 10 år siden plejede Ronaldo og Messi at dominere og kontrollere kampe fuldstændigt. Nu er de selvfølgelig i trediverne. De leverer stadig utrolige tal, men de er ikke så dominerende, som de var før. Alle bliver ramt af deres alder før eller siden, og de er ikke, hvad de var før.
Flere lyttere ringede dog herefter ind for at kritisere Townsends top tre. Og den tidligere kantspiller erkendte, at det var fjollet at inkludere to spillere, der i øjeblikket sidder ude med skader.
– Jeg kan godt lave om på listen, men det bliver kun mere kontroversielt så. Uden en specifik rækkefølge denne gang vil jeg pege på Mbappé, Harry Kane og Mohamed Salah. De er mine top tre i verden lige nu.
Umiddelbart må det siges at være en anelse kontroversielt af Townsend at udelade Robert Lewandowski på begge lister. Bayern München-stjernen, der i denne sæson har scoret 30 mål i 29 kampe, blev sidste år kåret til verdens bedste spiller af FIFA.
LIVE
LIVE: Forlænger med dansk stortalent
Markus Solbakken diagnosticeret med sklerose
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
EKSKLUSIVT
– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
INTERVIEW
Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’
Raser: Det er latterligt!
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
NYHEDER
