Medie: UEFA vil kopiere håndbold-format til CL

Det europæiske fodboldforbund overvejer angiveligt at ændre formatet på semifinalen og finalen i verdens fornemmeste klubturnering.



Champions League-finalen markerer slutningen på den europæiske fodboldkaldender for langt de fleste hold, men hvad nu hvis man udvidede begivenheden til at vare en hel uge?

Det er ifølge New York Times en mulighed, som UEFA overvejer seriøst for tiden.

Idéen opstod under sidste sæsons afvikling af Champions League, der mindede om det, man i blandt andet håndbold kalder for Final Four-stævnet, hvor de sidste fire hold dyster i en semifinale og en finale inden for en uge.

Her var der dog tale om, at otte hold fra kvartfinalen afviklede alle runder af én kamp i den portugisiske by Lissabon. Det fortsatte halvanden uges tid, inden det hele kulminerede med finalen mellem Bayern München og Paris Saint-Germain.

Det nye format, der opstod på grund af coronakrisen, var et hit med spændende kampe fyldt med drama og en masse tv-seere, skriver New York Times.

Og nu skulle de høje herre i UEFA ifølge samme medie være nysgerrige på, om der er grobund for at gøre det til en permanent løsning. Forud for Champions League-finalen mødes flere af de magtfulde fodboldbosser rundt om i Europa for at diskutere, hvad end de måtte have på hjerte.

For UEFA’s vedkommende er det et koncept, de kalder “champions-week”, hvor begge semifinaler og finalen bliver spillet i samme by. For semifinalernes vedkommende er der i lighed med den forgangne sæson tale om en såkaldt “winner-takes-it-all”-format, hvor der ikke er returkamp.

Derudover vil der i løbet af ugen arrangeres alle mulige former for underholdning.

Indtil videre er der ingen med relation til Champions League, der har ønsket at udtale sig om eventuelle ændringer i formatet, der tidligst vil træde i kraft i 2024, men ifølge New York Times så har flere anonyme kilder bekræftet, at formatet er noget, man overvejer at gå videre med.

“Champions-week”-formatet er inspireret af den amerikanske Super Bowl-uge, hvor der i hele ugen op til bliver bagt op til søndagens helt stor kulmination i form af selve finalen.

Udfordringen for UEFA bliver især at overbevise tv-selskaberne, da de vil miste seere og dermed indtægter, hvis to semifinalekampe sløjfes. Derudover skal klubberne også vinke farvel til indtægterne for et fyldt stadion, hvis deres hjemmebanekamp tages fra dem. 



Fælder dom over Højlund

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

‘Mohamed Salah er et ikon’

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

FC Københavns søsterklub går transfer-amok!

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Har henvendt sig til Niels Frederiksen

Kartago-Ørne tæver Traner

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til  

Serie A aflyser omstridt kampflytning

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen