Medie: UEFA vil kopiere håndbold-format til CL

Det europæiske fodboldforbund overvejer angiveligt at ændre formatet på semifinalen og finalen i verdens fornemmeste klubturnering.



Champions League-finalen markerer slutningen på den europæiske fodboldkaldender for langt de fleste hold, men hvad nu hvis man udvidede begivenheden til at vare en hel uge?

Det er ifølge New York Times en mulighed, som UEFA overvejer seriøst for tiden.

Idéen opstod under sidste sæsons afvikling af Champions League, der mindede om det, man i blandt andet håndbold kalder for Final Four-stævnet, hvor de sidste fire hold dyster i en semifinale og en finale inden for en uge.

Her var der dog tale om, at otte hold fra kvartfinalen afviklede alle runder af én kamp i den portugisiske by Lissabon. Det fortsatte halvanden uges tid, inden det hele kulminerede med finalen mellem Bayern München og Paris Saint-Germain.

Det nye format, der opstod på grund af coronakrisen, var et hit med spændende kampe fyldt med drama og en masse tv-seere, skriver New York Times.

Og nu skulle de høje herre i UEFA ifølge samme medie være nysgerrige på, om der er grobund for at gøre det til en permanent løsning. Forud for Champions League-finalen mødes flere af de magtfulde fodboldbosser rundt om i Europa for at diskutere, hvad end de måtte have på hjerte.

For UEFA’s vedkommende er det et koncept, de kalder “champions-week”, hvor begge semifinaler og finalen bliver spillet i samme by. For semifinalernes vedkommende er der i lighed med den forgangne sæson tale om en såkaldt “winner-takes-it-all”-format, hvor der ikke er returkamp.

Derudover vil der i løbet af ugen arrangeres alle mulige former for underholdning.

Indtil videre er der ingen med relation til Champions League, der har ønsket at udtale sig om eventuelle ændringer i formatet, der tidligst vil træde i kraft i 2024, men ifølge New York Times så har flere anonyme kilder bekræftet, at formatet er noget, man overvejer at gå videre med.

“Champions-week”-formatet er inspireret af den amerikanske Super Bowl-uge, hvor der i hele ugen op til bliver bagt op til søndagens helt stor kulmination i form af selve finalen.

Udfordringen for UEFA bliver især at overbevise tv-selskaberne, da de vil miste seere og dermed indtægter, hvis to semifinalekampe sløjfes. Derudover skal klubberne også vinke farvel til indtægterne for et fyldt stadion, hvis deres hjemmebanekamp tages fra dem. 



Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Forventer bænkplads til dansk stjernespiller

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Steve Coopers højre hånd afviser

Hylder ny United-spiller

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

Peter Løvenkrands scorer flot aftale

– Han tog mig på røven!

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

– Alle ønskede at sende et signal

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Pione Sisto på vej væk?

Vil købe dansk landsholdsbobler

Åge Hareide er alvorligt syg

Ny kæmpeklub er interesseret

– Jeg var mega ked af det

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Forventer friske danskere efter fiasko

Hviderussisk hævn mod Grækenland

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation

Riemer: Usikkert om Højlund starter inde

‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget

Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark

Viralt mod FCK: ‘Det gik amok – en eksplosion’

Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’