Medie: UEFA vil kopiere håndbold-format til CL

Det europæiske fodboldforbund overvejer angiveligt at ændre formatet på semifinalen og finalen i verdens fornemmeste klubturnering.



Champions League-finalen markerer slutningen på den europæiske fodboldkaldender for langt de fleste hold, men hvad nu hvis man udvidede begivenheden til at vare en hel uge?

Det er ifølge New York Times en mulighed, som UEFA overvejer seriøst for tiden.

Idéen opstod under sidste sæsons afvikling af Champions League, der mindede om det, man i blandt andet håndbold kalder for Final Four-stævnet, hvor de sidste fire hold dyster i en semifinale og en finale inden for en uge.

Her var der dog tale om, at otte hold fra kvartfinalen afviklede alle runder af én kamp i den portugisiske by Lissabon. Det fortsatte halvanden uges tid, inden det hele kulminerede med finalen mellem Bayern München og Paris Saint-Germain.

Det nye format, der opstod på grund af coronakrisen, var et hit med spændende kampe fyldt med drama og en masse tv-seere, skriver New York Times.

Og nu skulle de høje herre i UEFA ifølge samme medie være nysgerrige på, om der er grobund for at gøre det til en permanent løsning. Forud for Champions League-finalen mødes flere af de magtfulde fodboldbosser rundt om i Europa for at diskutere, hvad end de måtte have på hjerte.

For UEFA’s vedkommende er det et koncept, de kalder “champions-week”, hvor begge semifinaler og finalen bliver spillet i samme by. For semifinalernes vedkommende er der i lighed med den forgangne sæson tale om en såkaldt “winner-takes-it-all”-format, hvor der ikke er returkamp.

Derudover vil der i løbet af ugen arrangeres alle mulige former for underholdning.

Indtil videre er der ingen med relation til Champions League, der har ønsket at udtale sig om eventuelle ændringer i formatet, der tidligst vil træde i kraft i 2024, men ifølge New York Times så har flere anonyme kilder bekræftet, at formatet er noget, man overvejer at gå videre med.

“Champions-week”-formatet er inspireret af den amerikanske Super Bowl-uge, hvor der i hele ugen op til bliver bagt op til søndagens helt stor kulmination i form af selve finalen.

Udfordringen for UEFA bliver især at overbevise tv-selskaberne, da de vil miste seere og dermed indtægter, hvis to semifinalekampe sløjfes. Derudover skal klubberne også vinke farvel til indtægterne for et fyldt stadion, hvis deres hjemmebanekamp tages fra dem. 





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Forhandler med Jannik Vestergaard



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Norsk ekspert håner Danmark

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Norge – England

Spanien – Belgien

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

OB henter finsk landsholdsspiller

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Uventet transferdrejning

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Bekræfter dansk kæmpetransfer

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud