Medie: UEFA vil kopiere håndbold-format til CL

Det europæiske fodboldforbund overvejer angiveligt at ændre formatet på semifinalen og finalen i verdens fornemmeste klubturnering.



Champions League-finalen markerer slutningen på den europæiske fodboldkaldender for langt de fleste hold, men hvad nu hvis man udvidede begivenheden til at vare en hel uge?

Det er ifølge New York Times en mulighed, som UEFA overvejer seriøst for tiden.

Idéen opstod under sidste sæsons afvikling af Champions League, der mindede om det, man i blandt andet håndbold kalder for Final Four-stævnet, hvor de sidste fire hold dyster i en semifinale og en finale inden for en uge.

Her var der dog tale om, at otte hold fra kvartfinalen afviklede alle runder af én kamp i den portugisiske by Lissabon. Det fortsatte halvanden uges tid, inden det hele kulminerede med finalen mellem Bayern München og Paris Saint-Germain.

Det nye format, der opstod på grund af coronakrisen, var et hit med spændende kampe fyldt med drama og en masse tv-seere, skriver New York Times.

Og nu skulle de høje herre i UEFA ifølge samme medie være nysgerrige på, om der er grobund for at gøre det til en permanent løsning. Forud for Champions League-finalen mødes flere af de magtfulde fodboldbosser rundt om i Europa for at diskutere, hvad end de måtte have på hjerte.

For UEFA’s vedkommende er det et koncept, de kalder “champions-week”, hvor begge semifinaler og finalen bliver spillet i samme by. For semifinalernes vedkommende er der i lighed med den forgangne sæson tale om en såkaldt “winner-takes-it-all”-format, hvor der ikke er returkamp.

Derudover vil der i løbet af ugen arrangeres alle mulige former for underholdning.

Indtil videre er der ingen med relation til Champions League, der har ønsket at udtale sig om eventuelle ændringer i formatet, der tidligst vil træde i kraft i 2024, men ifølge New York Times så har flere anonyme kilder bekræftet, at formatet er noget, man overvejer at gå videre med.

“Champions-week”-formatet er inspireret af den amerikanske Super Bowl-uge, hvor der i hele ugen op til bliver bagt op til søndagens helt stor kulmination i form af selve finalen.

Udfordringen for UEFA bliver især at overbevise tv-selskaberne, da de vil miste seere og dermed indtægter, hvis to semifinalekampe sløjfes. Derudover skal klubberne også vinke farvel til indtægterne for et fyldt stadion, hvis deres hjemmebanekamp tages fra dem. 





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

DIF erobrer Göteborg

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

FC København kan miste endnu en stjerne

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Kæmpe talent rygtes til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Tuchel føler “den største smerte af alle”

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

“Det går over i historien”

Spanien har et ekstra øje på Messi



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Snød FC København for keeper

Tullberg bekræfter FCM-skifte

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer