Champions League-finalen markerer slutningen på den europæiske fodboldkaldender for langt de fleste hold, men hvad nu hvis man udvidede begivenheden til at vare en hel uge?
Det er ifølge New York Times en mulighed, som UEFA overvejer seriøst for tiden.
Idéen opstod under sidste sæsons afvikling af Champions League, der mindede om det, man i blandt andet håndbold kalder for Final Four-stævnet, hvor de sidste fire hold dyster i en semifinale og en finale inden for en uge.
Her var der dog tale om, at otte hold fra kvartfinalen afviklede alle runder af én kamp i den portugisiske by Lissabon. Det fortsatte halvanden uges tid, inden det hele kulminerede med finalen mellem Bayern München og Paris Saint-Germain.
Det nye format, der opstod på grund af coronakrisen, var et hit med spændende kampe fyldt med drama og en masse tv-seere, skriver New York Times.
Og nu skulle de høje herre i UEFA ifølge samme medie være nysgerrige på, om der er grobund for at gøre det til en permanent løsning. Forud for Champions League-finalen mødes flere af de magtfulde fodboldbosser rundt om i Europa for at diskutere, hvad end de måtte have på hjerte.
For UEFA’s vedkommende er det et koncept, de kalder “champions-week”, hvor begge semifinaler og finalen bliver spillet i samme by. For semifinalernes vedkommende er der i lighed med den forgangne sæson tale om en såkaldt “winner-takes-it-all”-format, hvor der ikke er returkamp.
Derudover vil der i løbet af ugen arrangeres alle mulige former for underholdning.
Indtil videre er der ingen med relation til Champions League, der har ønsket at udtale sig om eventuelle ændringer i formatet, der tidligst vil træde i kraft i 2024, men ifølge New York Times så har flere anonyme kilder bekræftet, at formatet er noget, man overvejer at gå videre med.
“Champions-week”-formatet er inspireret af den amerikanske Super Bowl-uge, hvor der i hele ugen op til bliver bagt op til søndagens helt stor kulmination i form af selve finalen.
Udfordringen for UEFA bliver især at overbevise tv-selskaberne, da de vil miste seere og dermed indtægter, hvis to semifinalekampe sløjfes. Derudover skal klubberne også vinke farvel til indtægterne for et fyldt stadion, hvis deres hjemmebanekamp tages fra dem.
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
OB siger farvel til seks spillere
Fyrer landstræner to måneder før VM
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
Fik blackout på Brøndby Stadion
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
Nu klager FC Barcelona igen
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
NYHEDER
