Real Madrids cheftræner Carlo Ancelotti oplevede tilbage i 2015 at blive fyret i Real Madrid, hvorefter han 2021 vendte tilbage efter at have været i Bayern, Napoli og Everton. Da han kom igen havde han lært noget.
Det fortæller den danske Real Madrid-legende Michael Laudrup på Viaplay i optakten til deres kamp mod Bayern München.
– Han har kunne se, hvad er det for en klub, den her. 'Jeg er godt klar over, at hvis man ikke vinder noget overhovedet, så ryger man ud.' Det oplevede han selv efter at have vundet Champions League i 2014, og så i sæsonen efter vandt man ikke noget, og så røg han ud på trods af, at næsten alle spillerne gerne ville have, at han blev, siger Laudrup
Laudrup bemærker desuden, at det også var fansene, der ville have ham, men at Real Madrid-præsident Florentino Perez var stenhård dengang. Fansene ville gerne have, at han blev. Men Florentino (Perez red.) var stenhård.
Det har været med til, at Ancelotti har sagt, at nu indordner han sig, og at han ikke har så meget at sige, når det kommer til køb og salg af spillere, men at han nu i stedet flyder med og gør det, som han er god til.
Det har desuden ikke altid været Florentino Perez' foretrukne stil med en 'morfar-agtig' træner, og i 2003 fyrede man Del Bosque til trods for, at han hev trofæer til den spanske hovedstad. Men her har Real-præsidenten ændret sig, mener Michael Laudrup.
– Der er gået 20 år. 20 år er lang tid. Vi kan allesammen ændre holdning på nogle punkter. Jeg tror, at man skal lægge det i det, at Florentino på 20 år har indset – han havde jo også det med stjerner og vandbærere, Zidanes y Pavones – det har han jo også ændret med tiden, siger han og fortsætter:
– Så jeg tror, at det er Florentino, der har ændret sig lidt til det blødere måske. Og har indset – og det er også statistisk set – at dem der har vundet mest i Real Madrid er dem, som de kalder de bløde trænere: Del Bosque, Ancelotti, Zidane og ikke helt så meget Capello og Mourinho, og hvad de ellers hedder, lyder det fra Michael Laudrup.
Michael Laudrup spillede for Real Madrid mellem 1994 og 1996, hvor han blandt andet vandt ét spansk mesterskab og slog Barcelona med 5-0.
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
AVIS
Storklub meldes interesseret
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
MEDIE
Danske klubber vil have ham
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
INTERVIEW
Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
EKSKLUSIVT
Kaos i dansk klub: Sprogproblemer og skidt træning
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden