Tipsbladet i Dortmund.
Fire dage…
Så længe siden er det, at Christian Sørensen spllede i Viborg FF. I de sidste timer af transfervinduet skiftede han nemlig til FC København. Og skiftet til de danske mestre har allerede budt på en uforglemmelig oplevelse for venstre backen, der fik sin FCK-debut og store drøm opfyldt mod Dortmund.
– Det er utrolig stort og jeg er rigtig stolt. Jeg er selvfølgelig ikke så glad for resultatet. Det er aldrig sjovt at tabe i sin debut. Det var en meget stor aften for mig personligt, siger Christian Sørensen efter kampen til den skrevne presse.
For få år siden løb Christian Sørensen rundt i 1. division og overvejde et karrierestop, og selvom FC København blev sendt ud i Champions League-mørket med et 0-3-nederlag til Dortmund, så håber han på, at hans egen drøm, der gik i opfyldese, kan inspirere.
– Jeg synes, at det er fedt, at selvom man render rundt i 1. division og ikke helt slår til, at man så får chancen i Superligaen, og siden bliver så heldig, at man lige pludelig kan spille Champions League. Jeg håber, at jeg kan være et lille forbillede for andre, der render rundt i 20'erne, og er ved at give op. Det behøver man bestemt ikke, hvis man holder fokus og arbejder hårdt.
Det tætteste Christian Sørensen kommer på europæisk fodbold er en indskiftning for OB mod Villarreal i Champions League-kvalifikationen for efterhånden mange år siden. 11 år senere hedder det gruppespil i Champions League.
Selvom Christian Sørensen personligt er glad for sin debut på den største scene, så ærger han sig på holdets vegne over lussingen i Dortmund.
– Det er en lidt ambivalent følelse, men holdet er over alt ifølge mig. Om et par dage så vil jeg være stolt over den her Champions League-debut, men lige nu er jeg lidt skuffet over resultatet. Jeg synes egentlig, at vi havde en god plan om at få noget med herfra i dag, men vi må også bare erkende, at Dortmund de var gode og udnytter vores fejl. Det skal vi lære og rette op på, inden vi møder Sevilla.
Det kan de passende gøre i weekenden, når FCK møder OB. Her kan Christian Sørensen få sin Superliga-debut for den københavnske klub. Venstre backen fik de sidste knap 20 minutter på banen mod Dortmund.
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
MEDIE