Kasper Schmeichel er gæsteekspert på Viaplay i forbindelse med Champions League-finalen lørdag aften, og i den forbindelse bliver han mindet om en af karrierens store mavepustere.
Den danske landsholdsstjernes karriere har nemlig sommetider været tæt forbundet med Inter-keeperen Yann Sommers.
– Vores veje har krydset et par gange, som Schmeichel selv siger med et smil i studiet på Viaplay.
Og et af de mest markante tidspunkter, deres veje krydsedes, var i foråret 2023. Her blev Bayern Münchens stjernekeeper Manuel Neuer alvorligt skadet, og så ville den tyske kæmpeklub have en afløser i et halvt år.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Her var Kasper Schmeichel meget tæt på at skifte fra Nice til Bayern München, men i sidste ende gik storklubben med Yann Sommer.
– Det var jo en af de ting i fodbold. Det var en af de sværeste ting i min karriere. Jeg var i Nice på det tidspunkt og på vej til lægetjek i München, hvor at det faldt igennem, siger Kasper Schmeichel på Viaplay og tilføjer:
– En af de helt store ting var, at de ville have en tysktalende målmand, og jeg sagde, at jeg kunne lære det på kort tid, men han fik det.
– Det er superærgerligt, men han fortjente den mulighed, for han havde spillet i en af de lidt mindre klubber i Tyskland i Borussia Mönchengladbach. At få den chance, det havde han fortjent. Så er han så taget videre til Inter og har gjort det fantastisk.
Kasper Schmeichel endte i stedet med at spille sæsonen færdig i Nice, før han skiftede til RSC Anderlecht. Siden røg han videre til Celtic, hvor han spiller i dag.
Yann Sommer spillede kun et halvt år i Bayern München, før han skiftede til Inter, som han nu står i Champions League-finalen mod PSG med.
LIVE
VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
MEDIE De er enige med Mathias Jensen
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage