Modstander revser City-stjerner for “manglende klasse” og “racisme”

FC Porto har efter tirsdagens kamp mod Manchester City udsendt et nyhedsbrev, hvor de sviner englænderne og medierne i Lissabon.



FC Porto og Manchester City spillede tirsdag aften uafgjort inden for kridtstregerne, men kampen er fortsat uden for banen.

Efter to intense kampe har FC Porto nu udsendt et nyhedsbrev, hvor de mildest talt revser Manchester Citys stjerner samt træner Pep Guardiola. Det skriver Daily Mail, der har fået fingrene i nyhedsbrevet.

Først og fremmest bliver midtbanespilleren Fernandinho kritiseret, efter at han selv anklagede Portos spillere for at filme i tirsdagens kamp.

– Der burde være uddelt et rødt kort til Fernandinho, som til trods for sine 35 år er et klart eksempel på, at penge betyder meget i fodbold, men ikke giver klasse eller viden, skriver FC Porto.

Læs også:Manchester City sikkert videre i Champions League

“Kendt racist”
Der bliver også langet ud efter portugisiske Bernardo Silva, der har en fortid hos Portos rivaler Benfica.

Bernardo Silva fik sidste år én kamps karantæne for et opslag på Twitter om holdkammeraten Benjamin Mendy, som det engelske fodboldforbund fandt racistisk. Silva fik samtidig en bøde på 50.000 pund – knap 415.000 danske kroner.

Det henviser Porto også til i nyhedsbrevet, hvor de beskriver midtbanespilleren som værende “kendt internationalt for at være blevet dømt for racisme”.

Snydt for straffespark
Porto hævder også, at Pep Guardiola og Manchester City var yderst heldige i kampen – lige som de ifølge portugiserne også var i det første opgør, som blev vundet af englænderne.

Læs også:Torsdagens rygtebørs: Tyrkisk storklub følger tre Superliga-profiler

– Faktisk skulle Manchester Citys træner og spillere – som åbenbart kæmpede med at forstå resultatet – være taknemmelige for det held, de havde med dommerne igen. Efter skandalerne i kampen i England blev vi denne gang snydt for et straffespark, Ederson mere end tydelig begik på Otavio, skriver Porto.

Portos cheftræner, Sergio Conceicao, medgiver imidlertid, at han ligesom Pep Guardiola ville være skuffet “hvis jeg ikke kunne med det hold og budget, Guardiola har”.

Foruden Manchester City bliver der også langet ud efter medierne i Lissabon, som ifølge FC Porto ikke behandler klubben fair.

Både Manchester City og FC Porto er gået videre fra deres gruppe efter tirsdagens resultat. 

Læs også:Nye transferregler i England: Får stor betydning for klubberne
Læs også:Vild udvikling: Værdien på stjernerne steget voldsomt den seneste måned






LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Manchester United – Nottingham Forest

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser: Det er latterligt!

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

FC Nordsjælland køber offensiv profil

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’