Modstander revser City-stjerner for “manglende klasse” og “racisme”

FC Porto har efter tirsdagens kamp mod Manchester City udsendt et nyhedsbrev, hvor de sviner englænderne og medierne i Lissabon.



FC Porto og Manchester City spillede tirsdag aften uafgjort inden for kridtstregerne, men kampen er fortsat uden for banen.

Efter to intense kampe har FC Porto nu udsendt et nyhedsbrev, hvor de mildest talt revser Manchester Citys stjerner samt træner Pep Guardiola. Det skriver Daily Mail, der har fået fingrene i nyhedsbrevet.

Først og fremmest bliver midtbanespilleren Fernandinho kritiseret, efter at han selv anklagede Portos spillere for at filme i tirsdagens kamp.

– Der burde være uddelt et rødt kort til Fernandinho, som til trods for sine 35 år er et klart eksempel på, at penge betyder meget i fodbold, men ikke giver klasse eller viden, skriver FC Porto.

Læs også:Manchester City sikkert videre i Champions League

“Kendt racist”
Der bliver også langet ud efter portugisiske Bernardo Silva, der har en fortid hos Portos rivaler Benfica.

Bernardo Silva fik sidste år én kamps karantæne for et opslag på Twitter om holdkammeraten Benjamin Mendy, som det engelske fodboldforbund fandt racistisk. Silva fik samtidig en bøde på 50.000 pund – knap 415.000 danske kroner.

Det henviser Porto også til i nyhedsbrevet, hvor de beskriver midtbanespilleren som værende “kendt internationalt for at være blevet dømt for racisme”.

Snydt for straffespark
Porto hævder også, at Pep Guardiola og Manchester City var yderst heldige i kampen – lige som de ifølge portugiserne også var i det første opgør, som blev vundet af englænderne.

Læs også:Torsdagens rygtebørs: Tyrkisk storklub følger tre Superliga-profiler

– Faktisk skulle Manchester Citys træner og spillere – som åbenbart kæmpede med at forstå resultatet – være taknemmelige for det held, de havde med dommerne igen. Efter skandalerne i kampen i England blev vi denne gang snydt for et straffespark, Ederson mere end tydelig begik på Otavio, skriver Porto.

Portos cheftræner, Sergio Conceicao, medgiver imidlertid, at han ligesom Pep Guardiola ville være skuffet “hvis jeg ikke kunne med det hold og budget, Guardiola har”.

Foruden Manchester City bliver der også langet ud efter medierne i Lissabon, som ifølge FC Porto ikke behandler klubben fair.

Både Manchester City og FC Porto er gået videre fra deres gruppe efter tirsdagens resultat. 

Læs også:Nye transferregler i England: Får stor betydning for klubberne
Læs også:Vild udvikling: Værdien på stjernerne steget voldsomt den seneste måned




Klar besked om AGF




LIVE

TransferLIVE: PL-klub henter enormt forsvarstalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde



LIVE

Superliga-LIVE: Til lægestjek i Brøndby

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tottenham-flop i stor transfer

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Franco Baresi er død

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

AGF i Europa: De venter i næste runde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

‘En trøstepræmie af en turnering’

Er de også færdige i OB?

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Her er FCK’s næste modstander i Europa

De vil have Jelert

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Vildt Superliga-rygte afvises

Hvor er I vilde, AGF!

De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub