FC Porto og Manchester City spillede tirsdag aften uafgjort inden for kridtstregerne, men kampen er fortsat uden for banen.
Efter to intense kampe har FC Porto nu udsendt et nyhedsbrev, hvor de mildest talt revser Manchester Citys stjerner samt træner Pep Guardiola. Det skriver Daily Mail, der har fået fingrene i nyhedsbrevet.
Først og fremmest bliver midtbanespilleren Fernandinho kritiseret, efter at han selv anklagede Portos spillere for at filme i tirsdagens kamp.
– Der burde være uddelt et rødt kort til Fernandinho, som til trods for sine 35 år er et klart eksempel på, at penge betyder meget i fodbold, men ikke giver klasse eller viden, skriver FC Porto.
Læs også:Manchester City sikkert videre i Champions League
“Kendt racist”
Der bliver også langet ud efter portugisiske Bernardo Silva, der har en fortid hos Portos rivaler Benfica.
Bernardo Silva fik sidste år én kamps karantæne for et opslag på Twitter om holdkammeraten Benjamin Mendy, som det engelske fodboldforbund fandt racistisk. Silva fik samtidig en bøde på 50.000 pund – knap 415.000 danske kroner.
Det henviser Porto også til i nyhedsbrevet, hvor de beskriver midtbanespilleren som værende “kendt internationalt for at være blevet dømt for racisme”.
Snydt for straffespark
Porto hævder også, at Pep Guardiola og Manchester City var yderst heldige i kampen – lige som de ifølge portugiserne også var i det første opgør, som blev vundet af englænderne.
Læs også:Torsdagens rygtebørs: Tyrkisk storklub følger tre Superliga-profiler
– Faktisk skulle Manchester Citys træner og spillere – som åbenbart kæmpede med at forstå resultatet – være taknemmelige for det held, de havde med dommerne igen. Efter skandalerne i kampen i England blev vi denne gang snydt for et straffespark, Ederson mere end tydelig begik på Otavio, skriver Porto.
Portos cheftræner, Sergio Conceicao, medgiver imidlertid, at han ligesom Pep Guardiola ville være skuffet “hvis jeg ikke kunne med det hold og budget, Guardiola har”.
Foruden Manchester City bliver der også langet ud efter medierne i Lissabon, som ifølge FC Porto ikke behandler klubben fair.
Både Manchester City og FC Porto er gået videre fra deres gruppe efter tirsdagens resultat.
Læs også:Nye transferregler i England: Får stor betydning for klubberne
Læs også:Vild udvikling: Værdien på stjernerne steget voldsomt den seneste måned
LIVE
LIVE: Kent Nielsen overrasker
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
TOPNYHED
Emre Mor færdig
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Miraklernes tid er ikke forbi
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER
