Danske Frederik Alves Ibsen ventes at skifte til West Ham United fra Silkeborg IF, når efterårssæsonen i 1. division er forbi, og det bliver vigtigt for Alves Ibsen at skifte inden 31. december 2020. Selv om han ikke officielt kan registreres til at spille i West Ham før i det nye år, kan aftalen med de to klubber gå igennem inden årsskiftet, og så får Alves Ibsen ingen problemer med at få lov at arbejde i England.
Problemet kommer for spillere som Frederik Alves Ibsen, når vi går ind i det nye år, for her ruller hele det engelske fodboldsystem nye regler for transfers ud. Regler, som skyldes Storbritanniens farvel til EU. Det såkaldte Brexit. Her bliver det langt sværere at få arbejdstilladelse.
Premier League, EFL og det engelske fodboldforbund er nu blevet enige om regler for, hvordan det skal se ud, når de i England fremadrettet vil købe spillere. Det oplyser Premier League på sin hjemmeside.
For alle uden for Storbritannien skal have tilladelse til at spille i England – en såkaldt GBE – når der bliver sagt farvel til EU. Man har i dag noget af det samme, når det kommer til spillere fra ikke EU-lande.
Læs også:Brentford-modellen møder udfordringer: Skal handle tidligere end før
Det nye bliver, at spillere bliver tildelt nogle point, når man skal vurdere, om de kan spille i England.
Der er forskellige parametre, blandt andet A- og U-landskampe. Hvilken kvalitet den sælgende klub har, hvilken liga den sælgende klub spiller i, og hvordan den liga klarer sig europæisk. Det handler også om, hvor mange klubkampe spilleren har på cv’et, og hvor mange minutter det er blevet til.
Derefter gøres det samlede pointantal op, og enten kan spilleren spille i England eller ej. Er man lige under det nødvendige pointantal, kan man få sin sag vurderet af et panel, der måske kan give tilladelse alligevel.
Interessant er det også, at det fremadrettet bliver meget sværere for engelske klubber at rekruttere de største talenter rundt om i verden. Fremover må Premier League-klubber kun hente seks U21-spillere pr. sæson, der ikke er fra Storbritannien eller allerede på kontrakt hos en klub i Storbritannien. I januarvinduet må man maksimalt hente tre pr. klub.
Læs også:Analyse: FCM’s underskud er slet ikke så giftigt som FCK og Brøndbys
Derudover kan engelske klubber i fremtiden heller ikke hente spillere på 15, 16 eller 17 år. En spiller skal altså være fyldt 18 år, før han skifter til England.
De nye restriktioner er måske også med til at forklare, hvorfor klubber som Chelsea og Manchester City indgår samarbejder med og køb af udenlandske klubber. Eksempelvis er Manchester City-ejerne gået ind i klubben Troyes. Dermed kan man “kontrollere” de bedste unge talenter i Frankrig ved at få dem til Troyes, og herfra kan man så flytte de bedste videre til City.
I tilfældet med Frederik Alves Ibsen ville danskeren næppe kunne få en GBE, hvorfor det altså er vigtigt for ham, at Silkeborg og West Ham bliver enige om en transfer, der træder i kraft inden den 31. december. Også selv om spilleren først kan registreres til at spille i klubben fra det nye år.
De nye transferregler fra England er allerede blevet godkendt af de relevante politiske parter.
Læs også:Ståle Solbakken så ind fremtiden: Det er tid til en ny strategi
Læs også:Disse spillere kan forlade Superligaen i de næste 14 dage
Læs også:SønderjyskE-boss tripper før deadline: Jeg er som ham fra Batman
LIVE
LIVE: Her er Serie A-danskers løn
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
Jakob Poulsen med dyster melding
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
AVIS
Ny melding om fremtiden
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
AVIS
