Nye transferregler i England: Får stor betydning for klubberne

Farvellet til EU betyder, at de engelske ligaer har skullet finde en løsning på, hvordan man fremover kan hente spillere. Det har de nu fået godkendt, og det viser, at det bliver noget sværere at købe i fremtiden.



Danske Frederik Alves Ibsen ventes at skifte til West Ham United fra Silkeborg IF, når efterårssæsonen i 1. division er forbi, og det bliver vigtigt for Alves Ibsen at skifte inden 31. december 2020. Selv om han ikke officielt kan registreres til at spille i West Ham før i det nye år, kan aftalen med de to klubber gå igennem inden årsskiftet, og så får Alves Ibsen ingen problemer med at få lov at arbejde i England.

Problemet kommer for spillere som Frederik Alves Ibsen, når vi går ind i det nye år, for her ruller hele det engelske fodboldsystem nye regler for transfers ud. Regler, som skyldes Storbritanniens farvel til EU. Det såkaldte Brexit. Her bliver det langt sværere at få arbejdstilladelse.

Premier League, EFL og det engelske fodboldforbund er nu blevet enige om regler for, hvordan det skal se ud, når de i England fremadrettet vil købe spillere. Det oplyser Premier League på sin hjemmeside.

For alle uden for Storbritannien skal have tilladelse til at spille i England – en såkaldt GBE – når der bliver sagt farvel til EU. Man har i dag noget af det samme, når det kommer til spillere fra ikke EU-lande. 

Læs også:Brentford-modellen møder udfordringer: Skal handle tidligere end før

Det nye bliver, at spillere bliver tildelt nogle point, når man skal vurdere, om de kan spille i England.

Der er forskellige parametre, blandt andet A- og U-landskampe. Hvilken kvalitet den sælgende klub har, hvilken liga den sælgende klub spiller i, og hvordan den liga klarer sig europæisk. Det handler også om, hvor mange klubkampe spilleren har på cv’et, og hvor mange minutter det er blevet til.

Derefter gøres det samlede pointantal op, og enten kan spilleren spille i England eller ej. Er man lige under det nødvendige pointantal, kan man få sin sag vurderet af et panel, der måske kan give tilladelse alligevel.

Interessant er det også, at det fremadrettet bliver meget sværere for engelske klubber at rekruttere de største talenter rundt om i verden. Fremover må Premier League-klubber kun hente seks U21-spillere pr. sæson, der ikke er fra Storbritannien eller allerede på kontrakt hos en klub i Storbritannien. I januarvinduet må man maksimalt hente tre pr. klub.

Læs også:Analyse: FCM’s underskud er slet ikke så giftigt som FCK og Brøndbys

Derudover kan engelske klubber i fremtiden heller ikke hente spillere på 15, 16 eller 17 år. En spiller skal altså være fyldt 18 år, før han skifter til England.

De nye restriktioner er måske også med til at forklare, hvorfor klubber som Chelsea og Manchester City indgår samarbejder med og køb af udenlandske klubber. Eksempelvis er Manchester City-ejerne gået ind i klubben Troyes. Dermed kan man “kontrollere” de bedste unge talenter i Frankrig ved at få dem til Troyes, og herfra kan man så flytte de bedste videre til City.

I tilfældet med Frederik Alves Ibsen ville danskeren næppe kunne få en GBE, hvorfor det altså er vigtigt for ham, at Silkeborg og West Ham bliver enige om en transfer, der træder i kraft inden den 31. december. Også selv om spilleren først kan registreres til at spille i klubben fra det nye år.

De nye transferregler fra England er allerede blevet godkendt af de relevante politiske parter. 

Læs også:Ståle Solbakken så ind fremtiden: Det er tid til en ny strategi
Læs også:Disse spillere kan forlade Superligaen i de næste 14 dage
Læs også:SønderjyskE-boss tripper før deadline: Jeg er som ham fra Batman




LIVE

LIVE: Bischoff deler kryptisk billede

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Nu reagerer Morten Krogh

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

22 millioner kroner!

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Legende stopper som cheftræner for Messi

Blæst fuldstændig omkuld

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Storklub lurer på Superliga-profil

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Heldige danske damer slår Sverige

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Den bedste handel i Superligaen!



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Voldsom straf til Clement Bischoff

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Dansker ser gult i London

I transfermøde med Superliga-klub

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Afviser mesterskabssnak

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper