Danske Frederik Alves Ibsen ventes at skifte til West Ham United fra Silkeborg IF, når efterårssæsonen i 1. division er forbi, og det bliver vigtigt for Alves Ibsen at skifte inden 31. december 2020. Selv om han ikke officielt kan registreres til at spille i West Ham før i det nye år, kan aftalen med de to klubber gå igennem inden årsskiftet, og så får Alves Ibsen ingen problemer med at få lov at arbejde i England.
Problemet kommer for spillere som Frederik Alves Ibsen, når vi går ind i det nye år, for her ruller hele det engelske fodboldsystem nye regler for transfers ud. Regler, som skyldes Storbritanniens farvel til EU. Det såkaldte Brexit. Her bliver det langt sværere at få arbejdstilladelse.
Premier League, EFL og det engelske fodboldforbund er nu blevet enige om regler for, hvordan det skal se ud, når de i England fremadrettet vil købe spillere. Det oplyser Premier League på sin hjemmeside.
For alle uden for Storbritannien skal have tilladelse til at spille i England – en såkaldt GBE – når der bliver sagt farvel til EU. Man har i dag noget af det samme, når det kommer til spillere fra ikke EU-lande.
Læs også:Brentford-modellen møder udfordringer: Skal handle tidligere end før
Det nye bliver, at spillere bliver tildelt nogle point, når man skal vurdere, om de kan spille i England.
Der er forskellige parametre, blandt andet A- og U-landskampe. Hvilken kvalitet den sælgende klub har, hvilken liga den sælgende klub spiller i, og hvordan den liga klarer sig europæisk. Det handler også om, hvor mange klubkampe spilleren har på cv’et, og hvor mange minutter det er blevet til.
Derefter gøres det samlede pointantal op, og enten kan spilleren spille i England eller ej. Er man lige under det nødvendige pointantal, kan man få sin sag vurderet af et panel, der måske kan give tilladelse alligevel.
Interessant er det også, at det fremadrettet bliver meget sværere for engelske klubber at rekruttere de største talenter rundt om i verden. Fremover må Premier League-klubber kun hente seks U21-spillere pr. sæson, der ikke er fra Storbritannien eller allerede på kontrakt hos en klub i Storbritannien. I januarvinduet må man maksimalt hente tre pr. klub.
Læs også:Analyse: FCM’s underskud er slet ikke så giftigt som FCK og Brøndbys
Derudover kan engelske klubber i fremtiden heller ikke hente spillere på 15, 16 eller 17 år. En spiller skal altså være fyldt 18 år, før han skifter til England.
De nye restriktioner er måske også med til at forklare, hvorfor klubber som Chelsea og Manchester City indgår samarbejder med og køb af udenlandske klubber. Eksempelvis er Manchester City-ejerne gået ind i klubben Troyes. Dermed kan man “kontrollere” de bedste unge talenter i Frankrig ved at få dem til Troyes, og herfra kan man så flytte de bedste videre til City.
I tilfældet med Frederik Alves Ibsen ville danskeren næppe kunne få en GBE, hvorfor det altså er vigtigt for ham, at Silkeborg og West Ham bliver enige om en transfer, der træder i kraft inden den 31. december. Også selv om spilleren først kan registreres til at spille i klubben fra det nye år.
De nye transferregler fra England er allerede blevet godkendt af de relevante politiske parter.
Læs også:Ståle Solbakken så ind fremtiden: Det er tid til en ny strategi
Læs også:Disse spillere kan forlade Superligaen i de næste 14 dage
Læs også:SønderjyskE-boss tripper før deadline: Jeg er som ham fra Batman
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
TIPSBLADETS DOM
Det var fuldstændig galimatias!
TOPNYHED
Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
INTERVIEW
Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’
Steve Cooper varsler store ændringer
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’
NYHEDER
Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr
EKSKLUSIVT
Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
NYHEDER
Thomas Frank afviser at tale om det
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
NYHEDER
Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
HELT VILDT
Kræver benhård straf til Mohamed Salah
NYHEDER
Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade
NYHEDER
AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6
Brøndby skuffer fælt mod Vejle
TRANSFER
Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’
NYHEDER
Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu
MEDIE
Krisemøde: Stjernetræner på vej?
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
DAGENS SPILFORSLAG
Barca spiser frankfurtere på Camp Nou
FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM
NYHEDER
Steve Cooper skifter tre mand
HELT VILDT
Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah
NYHEDER
Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder
NYHEDER
Engelske eksperter kritiserer Salah for interview
TOPNYHED
Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny assistent til David Nielsen
OPTAKT
Vejle Boldklub – Brøndby IF
INTERVIEW
Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’
TOPNYHED
Klubboss i angreb på FCK
