Tik, tik.
Klokken slår og slår, og tiden går og går.
Sådan sang Kim Larsen, og det er svært at argumentere imod den nu afdøde nationalskjald. Tiden løber nemlig af sted, og viserne på uret er særligt interessante at holde øje med en dag som i dag, hvor transfervinudet lukker klokken 23.59. Det er sidste chance for Superliga-klubberne til at forstærke truppen.
Den mulighed lurer man på i SønderjyskE, der håber at kunne præsentere en ny mand til offensiven inden midnat. Men én ting er intentionen. Noget andet er, hvad der er muligt.
– Vi kigger på, om vi kan få en offensivspiller ind her til sidst. Det kan være en kant, men det kan også være en 10’er. Det går sådan lidt op og ned med det. Det ene øjeblik er jeg optimistisk, det andet er jeg knap så optimistisk. Jeg er ligesom ham fra Batman, Harvey Two-Face. Du kan kalde mig semi-optimist lige nu, siger sportschef Hans Jørgen Haysen til tipsbladet.dk og tilføjer:
Læs også:Medier: Vejle afviser stort millionbud på 17-årig angriber
– Vi kommer ikke til at handle bare for at handle. Det skal være en spiller, der virkelig kan forstærke os, og det er ikke altid så lige til. Der er tre parter, der skal blive enige, og det vil sige, at der også er en sælgende klub, der skal veje økonomi op imod turneringen. Vi må se, hvad det bliver til.
Målmand skal væk
Mens SønderjyskE arbejder på en offensiv forstærkning, arbejder klubben også på at finde en ny klub til det aktuelle tredjevalg på målmadsposten Nikola Mirkovic.
– Vi er alle indstillede på at finde en løsning. Mirkovic har nået en alder, hvor han skal spille, og vi vil gerne hjælpe ham videre. Det er jo et ganske godt udgangspunkt for, at der kan ske noget, siger Haysen.
Sidstedagen af et transfervindue bliver ofte brugt til at udleje unge spillere, som er et stykke fra spilletid, og det har SønderjyskE også gjort i tidligere vinduer. Dette kan meget vel blive en undtagelse.
– Vi er grundlæggende på plads. Jeg synes, vi har den rette konstellation i truppen og et passende antal, og jeg synes, vi har mange spændende spillere, som sagtens kan begå sig på holdet, når der er brug for dem. Så det er ikke nødvendigt at kigge aktivt efter lejeaftaler, lyder det fra sportschefen.
Læs også:Rygtet til Spanien: Sory Kaba afviser at være tæt på FCM-exit
Tavs om Alexander Bah
Tipsbladet.dk kunne tidligere mandag afsløre, at den tjekkiske mesterklub Slavia Prag har afgivet et bud på SønderjyskE-profilen Alexander Bah – et bud, som pokalvinderne har afvist.
Det ønsker Hans Jørgen Haysen hverken at be- eller afkræfte.
– Det har jeg ingen kommentarer til, fastslår han.
Ét af de mere kuriøse rygter om SønderjyskE denne mandag har omhandlet den 33-årige offensivspiller Martin Harnik, der har spillet mere end 200 Bundesliga-kampe og repræsenteret klubber som VfB Stuttgart, Hamburger SV og Wolfsburg. Hans Jørgen Haysen fastslår, at det rygte intet har på sig.
– Så skal der være én, der har lånt min sportschef-hat og ringet til ham, lyder det fra SønderjyskE-bossen.
Læs også:Avis: Svenn Crone kan være på vej til Superliga-klub
Læs også:Lyngby-talent meldes klar for Bundesliga-klub: Her er prisen
Læs også:Avis: Brøndby IF køber Blas Riveros for en slik
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Salah sender særlig besked
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
OPTAKT
AGF – Viborg FF
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Froholdt med vild hæder i Portugal
Lewandowski forlader FC Barcelona
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Manchester City vinder FA Cup
OPTAKT
FC København – Randers FC
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
LIGE NU
