Brentford-sportsdirektør Rasmus Ankersen, som ligeledes er bestyrelsesformand i FC Midtjylland, har på det seneste lavet store salg med den engelske klub i form af Ollie Watkins til Aston Villa og Said Benrahma til West Ham for et beløb, som samlet set kan ramme 400 millioner kroner.
Som erstatning for to af klubbens bedste spillere i de seneste år har man fundet Ivan Toney fra den tredjebedste række, hvor han spillede for Peterborough. Klassisk moneyball-strategi, som man har set fra Brentfords side mange gange før.
I et interview med Sky Sports forklarer Rasmus Ankersen, at de både tjekkede for personlige referencer på ham, så en række kampe samt undersøgte de data, som ligger bag de præstationer, som Toney havde.
Læs også:Analyse: FCM’s underskud er slet ikke så giftigt som FCK og Brøndbys
– Vi valgte at købe ham, fordi vi vidste, at vi kom til at sælge Watkins, og vi ville gerne have erstatningen klar inden, fortæller Ankersen, som peger på, at de nok skulle have betalt 50 procent mere for Ivan Toney, hvis de havde ventet til efter pengene for Watkins var kommet, da den sælgende klub ville vide, at købende Brentford havde godt med penge.
Modellen, som Brentford og FC Midtjylland følger, har været brugt i en årrække efterhånden, men for den engelske klubs rekruteringschef Lee Dykes er det blevet sværere, da konkurrenterne er begyndt at følge deres idéer.
– Man er nødt til at finde spillerne tidligere end før. Jeg synes ikke, at det er blevet sværere, men det er blevet mere udfordrende, da der måske er flere klubber, som kigger på markeder, som de ikke er vant til, siger han og fortsætter:
Læs også:Brentford-dansker: FCK’s status er ubetinget Solbakkens fortjeneste
– Vi valgte at søge både højt og lavt over hele verden for at finde disse spillere, og det vil vi fortsætte med, da vi har nogle meget dygtige folk med stor viden. Det er nøglen, at vi kan se det tidligere og handle tidligere, lyder det fra Lee Dykes.
Rasmus Ankersen blev både en del af FC Midtjylland-toppen og ledelsen i Brentford i 2015.
Læs også:Thomas Frank binder forsvars-profil til Brentford
Læs også:Rasmus Ankersen om Solbakken-fyring: Det er et voldsomt skridt at tage
Læs også:Rasmus Ankersen: Fodbolden har brug for eventyr som FC Midtjylland
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!
OPTAKT
Belgien – Iran
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
OPTAKT
Holland – Sverige
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
MEDIE
Vil smadre transferrekord
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
