Brentford-modellen møder udfordringer: Skal handle tidligere end før

Rivalerne er begyndt at kigge efter, hvad Brentford har gang i.



Brentford-sportsdirektør Rasmus Ankersen, som ligeledes er bestyrelsesformand i FC Midtjylland, har på det seneste lavet store salg med den engelske klub i form af Ollie Watkins til Aston Villa og Said Benrahma til West Ham for et beløb, som samlet set kan ramme 400 millioner kroner.

Som erstatning for to af klubbens bedste spillere i de seneste år har man fundet Ivan Toney fra den tredjebedste række, hvor han spillede for Peterborough. Klassisk moneyball-strategi, som man har set fra Brentfords side mange gange før.

I et interview med Sky Sports forklarer Rasmus Ankersen, at de både tjekkede for personlige referencer på ham, så en række kampe samt undersøgte de data, som ligger bag de præstationer, som Toney havde.

Læs også:Analyse: FCM’s underskud er slet ikke så giftigt som FCK og Brøndbys

– Vi valgte at købe ham, fordi vi vidste, at vi kom til at sælge Watkins, og vi ville gerne have erstatningen klar inden, fortæller Ankersen, som peger på, at de nok skulle have betalt 50 procent mere for Ivan Toney, hvis de havde ventet til efter pengene for Watkins var kommet, da den sælgende klub ville vide, at købende Brentford havde godt med penge.

Modellen, som Brentford og FC Midtjylland følger, har været brugt i en årrække efterhånden, men for den engelske klubs rekruteringschef Lee Dykes er det blevet sværere, da konkurrenterne er begyndt at følge deres idéer.

– Man er nødt til at finde spillerne tidligere end før. Jeg synes ikke, at det er blevet sværere, men det er blevet mere udfordrende, da der måske er flere klubber, som kigger på markeder, som de ikke er vant til, siger han og fortsætter:

Læs også:Brentford-dansker: FCK’s status er ubetinget Solbakkens fortjeneste

– Vi valgte at søge både højt og lavt over hele verden for at finde disse spillere, og det vil vi fortsætte med, da vi har nogle meget dygtige folk med stor viden. Det er nøglen, at vi kan se det tidligere og handle tidligere, lyder det fra Lee Dykes.

Rasmus Ankersen blev både en del af FC Midtjylland-toppen og ledelsen i Brentford i 2015.

Læs også:Thomas Frank binder forsvars-profil til Brentford
Læs også:Rasmus Ankersen om Solbakken-fyring: Det er et voldsomt skridt at tage
Læs også:Rasmus Ankersen: Fodbolden har brug for eventyr som FC Midtjylland






LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Dansker scorer mod Barcelona

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Stor ændring i AGF?

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Christian Nørgaard tæt på skifte



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Kæmpe transfer under opsejling

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Brøndby IF – Viborg FF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Det er Superligaens svar på en odder

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eriksen spottet – nu er der nyt

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Ingen klausul i FC København-aftale

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

FC Midtjylland – AC Horsens

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’