Mere end to uger er gået, siden FC København fyrede Ståle Solbakken, og det største chok har lagt sig, men det er fortsat underligt at se et FCK-mandskab uden den skaldede nordmand på sidelinjen. 420 gange har han stået der og guidet sit hold i Superligaen.
Nu er tjansen overladt til Hjalte Bo Nørregaard, mens FCK-ledelsen med William Kvist i front er på jagt efter en ny cheftræner.
Det er en proces, der iagttages med spænding i hele fodbold-Danmark, og det gælder også i Ikast/Herning-området, hvor FC Midtjylland naturligvis har noteret sig udviklingen hos konkurrenten.
Læs også:Derfor ønsker Liverpool ikke møde FC Midtjylland i Champions League
Bestyrelsesformand Rasmus Ankersen blev overrasket, da han noterede sig, at FC København havde smidt Ståle Solbakken på porten.
– Der er ingen tvivl om, at FC Københavns resultater har peget i den forkerte retning et stykke tid, men spørgsmålet er jo, om det er trænerens skyld? Eller hvad er det egentligt, der er galt? I både Brentford og FC Midtjylland har vi selv prøvet at have dårligere resultater over en periode, og når stormen blæser og følelserne går højt, kan man meget let komme til at fejllæse årsagen til de dårlige resultater, siger Rasmus Ankersen til Tipsbladet.
– Man kan kun gå ud fra, at FC København har lavet en grundig analyse, for det er et voldsomt skridt at afskedige den ubestridt mest succesfulde træner i Danmark over de sidste 15 år. Om jeg synes, det er rigtigt eller forkert, er nok bedst, at jeg holder for mig selv, for det er ikke min butik.
Læs også:Rasmus Ankersen vil samle FC Midtjylland og Brentfords rekruttering
Han betragter stadig FC København som en rival i guldkampen.
– Man kan liste FC Københavns idealopstilling op, og så vil man se, at det er et virkelig stærkt hold. Selvfølgelig er de en mesterskabskandidat, uanset hvilken træner de har, lyder det fra Rasmus Ankersen.
Både FC Midtjylland og FC København vandt i weekenden flotte sejre på udebane over henholdsvis Brøndby IF og AGF, og der er nu seks points afstand mellem de to forhåndsfavoritter.
De to klubber møder hinanden første gang i denne sæson den 8. november på MCH Arena.
Læs også:Brentford og FC Midtjylland kunne have fået en søsterklub i Norge
Læs også:Claus Steinlein om fyret Solbakken: Jeg savnede ham allerede til frokost
Læs også:FCM drømmer om gensyn med Simon Kjær: Bestemmer selv sin stilling
LIVE
TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
Bekræfter dansk kæmpetransfer
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
OPTAKT
Spanien – Belgien
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
Knuser transferrekord
OPTAKT
Frankrig – Marokko
Stor profil ude af Frankrig-brag
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
NYHEDER
