Derfor ønsker Liverpool ikke møde FC Midtjylland i Champions League

At Liverpool, Manchester United og en række andre storklubber igen overvejer en lukket liga handler i sidste ende om, at man ikke gider at møde hold som FC Midtjylland i Champions League.



Når FC Midtjylland mandag træner på Anfield og tirsdag aften spiller Champions League-kamp samme sted, kommer Jürgen Klopp og hans spillere givetvis til at tage FC Midtjylland 100 procent alvorligt i den vigtige kamp om Champions League-point.

Men på de større linjer arbejder Liverpool, deres ærkerival Manchester United og en række andre klubber i Europa med muligheden for at skabe en ny superturnering i form af en lukket liga i Europa.

Britiske Sky Sports fortalte om den nye snak om en ny liga tidligere i denne uge, og det er langt fra første gang, storklubber i Europa og forretningsinteresser har overvejelser om at skabe en form for lukket liga.

Læs også:Leder: Manchester United og Liverpool vil skrotte opgør mod FCK og FCM

Historien kommer umiddelbart efter, at topklubberne i Premier League anført af topchefer i Liverpool og Manchester United forsøgte at tage magten over både Premier League og resten af britisk professionel fodbold med et forslag udtænkt af Joel Glazer, medejer af Manchester United, og Liverpools hovedaktionær John Henry.

Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen vurderer, at idéen om en lukket europæisk liga mest af alt handler om forhandlingstaktik forud for en kommende forhandling om Champions League fra 2024.

Og så handler magtkampene om europæisk klubfodbold ikke mindst om, at de største klubber i Europa som Liverpool og Manchester United bare ikke gider møde klubber fra lande som Danmark, hvilket Liverpool altså skal i Champions League-dysten mod FC Midtjylland tirsdag aften.

Læs også:FIFA-boss: Jeg er interesseret i klub-VM, ikke en europæisk superliga

– Det her er udtryk for, at storklubberne vil have mere til sig selv. De gider ikke kampe mod små hold, som FC Midtjylland, FC København, Brøndby, AGF eller andre hold fra Danmark, siger Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.

– Det er også derfor, man har skabt den ny Conference League fra næste sommer, en turnering der ligger niveauet under Europa League. Den er blevet oprettet for at skaffe flere pladser fra de mindre lande i Europa, som hold fra Superligaen.

– Nu kommer næste forhandling om Champions League fra 2024, og her vil storklubberne have endnu mere til sig selv. Det er derfor, historien om en europæisk Superliga kommer frem nu.

Se hele vurderingen fra Tipsbladets chefredaktør i videoen i linket for oven.

Læs også:Opbrud i Europa: FCM-boss er positivt stemt over for ny turnering
Læs også:Bombe: Europæisk superliga meldes på vej – kan blive dødsstødet til CL
Læs også:Ståle Solbakken så ind fremtiden: Det er tid til en ny strategi




Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

I dialog med Steve Cooper

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Heroisk målmand sikrer point til Curacao

Sunderland jagter dansk guldfugl

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Enighed – dansk stortransfer tæt på



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Flere Superliga-kamp rykkes

Marcondes afviser tilbud, men…

Jens Stage-skifte i fare

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Interessant melding om VM-profil

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Uruguay – Kap Verde

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Tordner mod VM-træner

Dame N’Doye scorer nyt job



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Poulsen er Årets Træner – her er top 3