Derfor ønsker Liverpool ikke møde FC Midtjylland i Champions League

At Liverpool, Manchester United og en række andre storklubber igen overvejer en lukket liga handler i sidste ende om, at man ikke gider at møde hold som FC Midtjylland i Champions League.



Når FC Midtjylland mandag træner på Anfield og tirsdag aften spiller Champions League-kamp samme sted, kommer Jürgen Klopp og hans spillere givetvis til at tage FC Midtjylland 100 procent alvorligt i den vigtige kamp om Champions League-point.

Men på de større linjer arbejder Liverpool, deres ærkerival Manchester United og en række andre klubber i Europa med muligheden for at skabe en ny superturnering i form af en lukket liga i Europa.

Britiske Sky Sports fortalte om den nye snak om en ny liga tidligere i denne uge, og det er langt fra første gang, storklubber i Europa og forretningsinteresser har overvejelser om at skabe en form for lukket liga.

Læs også:Leder: Manchester United og Liverpool vil skrotte opgør mod FCK og FCM

Historien kommer umiddelbart efter, at topklubberne i Premier League anført af topchefer i Liverpool og Manchester United forsøgte at tage magten over både Premier League og resten af britisk professionel fodbold med et forslag udtænkt af Joel Glazer, medejer af Manchester United, og Liverpools hovedaktionær John Henry.

Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen vurderer, at idéen om en lukket europæisk liga mest af alt handler om forhandlingstaktik forud for en kommende forhandling om Champions League fra 2024.

Og så handler magtkampene om europæisk klubfodbold ikke mindst om, at de største klubber i Europa som Liverpool og Manchester United bare ikke gider møde klubber fra lande som Danmark, hvilket Liverpool altså skal i Champions League-dysten mod FC Midtjylland tirsdag aften.

Læs også:FIFA-boss: Jeg er interesseret i klub-VM, ikke en europæisk superliga

– Det her er udtryk for, at storklubberne vil have mere til sig selv. De gider ikke kampe mod små hold, som FC Midtjylland, FC København, Brøndby, AGF eller andre hold fra Danmark, siger Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.

– Det er også derfor, man har skabt den ny Conference League fra næste sommer, en turnering der ligger niveauet under Europa League. Den er blevet oprettet for at skaffe flere pladser fra de mindre lande i Europa, som hold fra Superligaen.

– Nu kommer næste forhandling om Champions League fra 2024, og her vil storklubberne have endnu mere til sig selv. Det er derfor, historien om en europæisk Superliga kommer frem nu.

Se hele vurderingen fra Tipsbladets chefredaktør i videoen i linket for oven.

Læs også:Opbrud i Europa: FCM-boss er positivt stemt over for ny turnering
Læs også:Bombe: Europæisk superliga meldes på vej – kan blive dødsstødet til CL
Læs også:Ståle Solbakken så ind fremtiden: Det er tid til en ny strategi


Lokalderby i Valencia lugter af mål

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

– Den her sidder dybt i sjælen

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Millionregn over Ståle Solbakken

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Alle storroser Dario Osorio

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

– En humørdræber

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

– Det er en fin lodtrækning

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål