Når FC Midtjylland mandag træner på Anfield og tirsdag aften spiller Champions League-kamp samme sted, kommer Jürgen Klopp og hans spillere givetvis til at tage FC Midtjylland 100 procent alvorligt i den vigtige kamp om Champions League-point.
Men på de større linjer arbejder Liverpool, deres ærkerival Manchester United og en række andre klubber i Europa med muligheden for at skabe en ny superturnering i form af en lukket liga i Europa.
Britiske Sky Sports fortalte om den nye snak om en ny liga tidligere i denne uge, og det er langt fra første gang, storklubber i Europa og forretningsinteresser har overvejelser om at skabe en form for lukket liga.
Læs også:Leder: Manchester United og Liverpool vil skrotte opgør mod FCK og FCM
Historien kommer umiddelbart efter, at topklubberne i Premier League anført af topchefer i Liverpool og Manchester United forsøgte at tage magten over både Premier League og resten af britisk professionel fodbold med et forslag udtænkt af Joel Glazer, medejer af Manchester United, og Liverpools hovedaktionær John Henry.
Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen vurderer, at idéen om en lukket europæisk liga mest af alt handler om forhandlingstaktik forud for en kommende forhandling om Champions League fra 2024.
Og så handler magtkampene om europæisk klubfodbold ikke mindst om, at de største klubber i Europa som Liverpool og Manchester United bare ikke gider møde klubber fra lande som Danmark, hvilket Liverpool altså skal i Champions League-dysten mod FC Midtjylland tirsdag aften.
Læs også:FIFA-boss: Jeg er interesseret i klub-VM, ikke en europæisk superliga
– Det her er udtryk for, at storklubberne vil have mere til sig selv. De gider ikke kampe mod små hold, som FC Midtjylland, FC København, Brøndby, AGF eller andre hold fra Danmark, siger Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.
– Det er også derfor, man har skabt den ny Conference League fra næste sommer, en turnering der ligger niveauet under Europa League. Den er blevet oprettet for at skaffe flere pladser fra de mindre lande i Europa, som hold fra Superligaen.
– Nu kommer næste forhandling om Champions League fra 2024, og her vil storklubberne have endnu mere til sig selv. Det er derfor, historien om en europæisk Superliga kommer frem nu.
Se hele vurderingen fra Tipsbladets chefredaktør i videoen i linket for oven.
Læs også:Opbrud i Europa: FCM-boss er positivt stemt over for ny turnering
Læs også:Bombe: Europæisk superliga meldes på vej – kan blive dødsstødet til CL
Læs også:Ståle Solbakken så ind fremtiden: Det er tid til en ny strategi
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
INTERVIEW
