Derfor ønsker Liverpool ikke møde FC Midtjylland i Champions League

At Liverpool, Manchester United og en række andre storklubber igen overvejer en lukket liga handler i sidste ende om, at man ikke gider at møde hold som FC Midtjylland i Champions League.



Når FC Midtjylland mandag træner på Anfield og tirsdag aften spiller Champions League-kamp samme sted, kommer Jürgen Klopp og hans spillere givetvis til at tage FC Midtjylland 100 procent alvorligt i den vigtige kamp om Champions League-point.

Men på de større linjer arbejder Liverpool, deres ærkerival Manchester United og en række andre klubber i Europa med muligheden for at skabe en ny superturnering i form af en lukket liga i Europa.

Britiske Sky Sports fortalte om den nye snak om en ny liga tidligere i denne uge, og det er langt fra første gang, storklubber i Europa og forretningsinteresser har overvejelser om at skabe en form for lukket liga.

Læs også:Leder: Manchester United og Liverpool vil skrotte opgør mod FCK og FCM

Historien kommer umiddelbart efter, at topklubberne i Premier League anført af topchefer i Liverpool og Manchester United forsøgte at tage magten over både Premier League og resten af britisk professionel fodbold med et forslag udtænkt af Joel Glazer, medejer af Manchester United, og Liverpools hovedaktionær John Henry.

Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen vurderer, at idéen om en lukket europæisk liga mest af alt handler om forhandlingstaktik forud for en kommende forhandling om Champions League fra 2024.

Og så handler magtkampene om europæisk klubfodbold ikke mindst om, at de største klubber i Europa som Liverpool og Manchester United bare ikke gider møde klubber fra lande som Danmark, hvilket Liverpool altså skal i Champions League-dysten mod FC Midtjylland tirsdag aften.

Læs også:FIFA-boss: Jeg er interesseret i klub-VM, ikke en europæisk superliga

– Det her er udtryk for, at storklubberne vil have mere til sig selv. De gider ikke kampe mod små hold, som FC Midtjylland, FC København, Brøndby, AGF eller andre hold fra Danmark, siger Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.

– Det er også derfor, man har skabt den ny Conference League fra næste sommer, en turnering der ligger niveauet under Europa League. Den er blevet oprettet for at skaffe flere pladser fra de mindre lande i Europa, som hold fra Superligaen.

– Nu kommer næste forhandling om Champions League fra 2024, og her vil storklubberne have endnu mere til sig selv. Det er derfor, historien om en europæisk Superliga kommer frem nu.

Se hele vurderingen fra Tipsbladets chefredaktør i videoen i linket for oven.

Læs også:Opbrud i Europa: FCM-boss er positivt stemt over for ny turnering
Læs også:Bombe: Europæisk superliga meldes på vej – kan blive dødsstødet til CL
Læs også:Ståle Solbakken så ind fremtiden: Det er tid til en ny strategi





Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

De lurer på Vejle-profil

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem

Monsterbud på vej

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

De jagter Henrik Meister

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Medier sender ham hjem til AGF



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Afslører dansk toptræners millionløn

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Kæmper om det samme trænerjob

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Iran får grønt lys til VM

Benhård kritik af Danmark

Tottenham henter Liverpool-profil

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.