Bombe: Europæisk superliga meldes på vej – kan blive dødsstødet til CL

Engelske Sky Sports skriver, at der kan være en kæmpe europæisk udbryderliga på vej. Den kan ende med a give Champions League et dødsstød.



Flere af de største klubber i Europa kan være på vej med en ny udbryderliga, der ifølge Sky Sports bliver støttet af FIFA og kan få indflydelse på de nuværende euroæiske turneringer, som vi kender dem.

Liverpool og Manchester United er to af de hold, der står til at deltage i turneringen.

En form for superliga blandt de bedste klubber i verden er der før blevet talt om, og planerne har også tidligere været langt med klubber som Real Madrid i spidsen.

Og nu ser det for alvor ud til, at der sker noget, for Sky Sports fortæller, at nye planer er langt og snart kan blive offentliggjort.

Det skal dreje sig om en eurpæisk superturnering, hvor de 16-18 bedste og største klubber i Europa er samlet. Der skal være hentet over fire milliarder kroner ind, som skal hjælpe med opstarten af turneringen, der ifølge det engelske medie ventes at blive med deltagelse fra klubber i England, Frankrig, Tyskland, Italien og Spanien.

Klubberne skal – formentlig – mødes i et ligasystem – ude og hjemme – så det ender altså med mange, mange europæiske kampe, hvilket reelt også betyder, at UEFA kan vinke farvel til Champions League, som man kender turneringen i dag. Ifølge mediet ønsker UEFA ikke at kommentere på historien, og det er uvist, om unionen er involveret i FIFA og topklubbernes planer.

Turneringen kan ende med allerede at starte op i 2022, og ifølge Sky Sports er Liverpool og Manchester United to af de hold, der har været med til at udforme planerne.

Hvis en sådan turnering kommer på plads, ændrer den fuldstændigt fodboldlandskabet, som man kender det i dag. I stedet bevæger fodbolden sig mere over i den måde, amerikanerne har bygget sport op med franchises, hvor det ikke er muligt at rykke ud, men hvor det er lukkede selskaber, man deltager i. Værd at bemærke er naturligvis, at både Manchester United og Liverpool er ejede af amerikanere.

Ifølge Sky Sports vil de klubber, der er med til at udforme og starte turneringen, være udelukket fra at kunne rykke ned i 20 år, men mere om hvordan den egentlige turneringsstruktur hænger sammen, fremgår ikke.

Det engelske medie skriver videre, at den euroæiske superliga ikke bliver et brud med klubbernes hjemlige turneringer, men den står altså alt andet lige til at smadre de europæiske turneringer, som vi kender dem.

Historien kommer i øvrigt i kølvandet på, at både United og Liverpool har forsøgt sig med et forslag om at få Premier League ned på 18 hold, hvor top seks-holdene reelt kunne bestemme det hele. Forslaget blev nedstemt.

Hverken FIFA, UEFA, Manchester United eller Liverpool har ønsket at kommentere.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Philip Billing tabte kæben

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Helt på røven over Victor Froholdt

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Danmark – Nordmakedonien

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Klar besked til danske debutanter

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Nu flytter anfører til Danmark

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Klar tale: Han bør fyres nu

Drømmer om at blive landstræner for Danmark



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Kæmpe nyhed i udlandet

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Av, FCK! Her er de værst af alle

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Albert Rudé er færdig i Kolding

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Divisionsforeningen med markant udmelding

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Mbappé afviser teori