Flere af de største klubber i Europa kan være på vej med en ny udbryderliga, der ifølge Sky Sports bliver støttet af FIFA og kan få indflydelse på de nuværende euroæiske turneringer, som vi kender dem.
Liverpool og Manchester United er to af de hold, der står til at deltage i turneringen.
En form for superliga blandt de bedste klubber i verden er der før blevet talt om, og planerne har også tidligere været langt med klubber som Real Madrid i spidsen.
Og nu ser det for alvor ud til, at der sker noget, for Sky Sports fortæller, at nye planer er langt og snart kan blive offentliggjort.
Det skal dreje sig om en eurpæisk superturnering, hvor de 16-18 bedste og største klubber i Europa er samlet. Der skal være hentet over fire milliarder kroner ind, som skal hjælpe med opstarten af turneringen, der ifølge det engelske medie ventes at blive med deltagelse fra klubber i England, Frankrig, Tyskland, Italien og Spanien.
Klubberne skal – formentlig – mødes i et ligasystem – ude og hjemme – så det ender altså med mange, mange europæiske kampe, hvilket reelt også betyder, at UEFA kan vinke farvel til Champions League, som man kender turneringen i dag. Ifølge mediet ønsker UEFA ikke at kommentere på historien, og det er uvist, om unionen er involveret i FIFA og topklubbernes planer.
Turneringen kan ende med allerede at starte op i 2022, og ifølge Sky Sports er Liverpool og Manchester United to af de hold, der har været med til at udforme planerne.
Hvis en sådan turnering kommer på plads, ændrer den fuldstændigt fodboldlandskabet, som man kender det i dag. I stedet bevæger fodbolden sig mere over i den måde, amerikanerne har bygget sport op med franchises, hvor det ikke er muligt at rykke ud, men hvor det er lukkede selskaber, man deltager i. Værd at bemærke er naturligvis, at både Manchester United og Liverpool er ejede af amerikanere.
Ifølge Sky Sports vil de klubber, der er med til at udforme og starte turneringen, være udelukket fra at kunne rykke ned i 20 år, men mere om hvordan den egentlige turneringsstruktur hænger sammen, fremgår ikke.
Det engelske medie skriver videre, at den euroæiske superliga ikke bliver et brud med klubbernes hjemlige turneringer, men den står altså alt andet lige til at smadre de europæiske turneringer, som vi kender dem.
Historien kommer i øvrigt i kølvandet på, at både United og Liverpool har forsøgt sig med et forslag om at få Premier League ned på 18 hold, hvor top seks-holdene reelt kunne bestemme det hele. Forslaget blev nedstemt.
Hverken FIFA, UEFA, Manchester United eller Liverpool har ønsket at kommentere.
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
MEDIE
Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
FANKLUBBEN
Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
Slut: Supertalent gør det igen for FCK!
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
Bo Henriksen fyret
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
FC København-profil ude med sygdom
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
HELT VILDT
Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
DAGENS SPILFORSLAG
