Flere af de største klubber i Europa kan være på vej med en ny udbryderliga, der ifølge Sky Sports bliver støttet af FIFA og kan få indflydelse på de nuværende euroæiske turneringer, som vi kender dem.
Liverpool og Manchester United er to af de hold, der står til at deltage i turneringen.
En form for superliga blandt de bedste klubber i verden er der før blevet talt om, og planerne har også tidligere været langt med klubber som Real Madrid i spidsen.
Og nu ser det for alvor ud til, at der sker noget, for Sky Sports fortæller, at nye planer er langt og snart kan blive offentliggjort.
Det skal dreje sig om en eurpæisk superturnering, hvor de 16-18 bedste og største klubber i Europa er samlet. Der skal være hentet over fire milliarder kroner ind, som skal hjælpe med opstarten af turneringen, der ifølge det engelske medie ventes at blive med deltagelse fra klubber i England, Frankrig, Tyskland, Italien og Spanien.
Klubberne skal – formentlig – mødes i et ligasystem – ude og hjemme – så det ender altså med mange, mange europæiske kampe, hvilket reelt også betyder, at UEFA kan vinke farvel til Champions League, som man kender turneringen i dag. Ifølge mediet ønsker UEFA ikke at kommentere på historien, og det er uvist, om unionen er involveret i FIFA og topklubbernes planer.
Turneringen kan ende med allerede at starte op i 2022, og ifølge Sky Sports er Liverpool og Manchester United to af de hold, der har været med til at udforme planerne.
Hvis en sådan turnering kommer på plads, ændrer den fuldstændigt fodboldlandskabet, som man kender det i dag. I stedet bevæger fodbolden sig mere over i den måde, amerikanerne har bygget sport op med franchises, hvor det ikke er muligt at rykke ud, men hvor det er lukkede selskaber, man deltager i. Værd at bemærke er naturligvis, at både Manchester United og Liverpool er ejede af amerikanere.
Ifølge Sky Sports vil de klubber, der er med til at udforme og starte turneringen, være udelukket fra at kunne rykke ned i 20 år, men mere om hvordan den egentlige turneringsstruktur hænger sammen, fremgår ikke.
Det engelske medie skriver videre, at den euroæiske superliga ikke bliver et brud med klubbernes hjemlige turneringer, men den står altså alt andet lige til at smadre de europæiske turneringer, som vi kender dem.
Historien kommer i øvrigt i kølvandet på, at både United og Liverpool har forsøgt sig med et forslag om at få Premier League ned på 18 hold, hvor top seks-holdene reelt kunne bestemme det hele. Forslaget blev nedstemt.
Hverken FIFA, UEFA, Manchester United eller Liverpool har ønsket at kommentere.
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
EKSKLUSIVT
Afsløring: Eintracht Frankfurt byder igen på Gaaei
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
Frankrig – Spanien
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
INTERVIEW
