Uanset hvordan man måler – økonomi, fans, befolkningsgrundlag – er FC Midtjylland en miniput i Champions League-sammenhæng. Derfor burde det sådan set ikke kunne lade sig gøre, at klubben onsdag aften spiller sin første kamp i den fineste af alle klubturneringer.
Hvor usandsynlig klubbens bedrift end er, bliver den kun mere usandsynlig i fremtiden, forudser bestyrelsesformand Rasmus Ankersen. UEFA har indført nye regler for kvalifikationen til Champions League, der favoriserer de store fodboldlande og gør døren for de øvrige lande endnu mindre.
– På mange måder er det naturstridigt, at FC Midtjylland er i Champions League. Det burde ikke kunne lade sig gøre med det opland, vi har. Når det er sagt, så bliver det ikke lettere i fremtiden, fordi nåleøjet bliver mindre og mindre, og vi må erkende, at der er nogle bevægelser igang i europæisk fodbold, der trækker i retning af mere lukkede ligaer for de store hold, siger Rasmus Ankersen til Tipsbladet.
Læs også:FCM-profil græd over CL-kvalifikation: Jeg var ligeglad med fodbold i et år
– Der er ingen tvivl om, at det europæiske fodboldlandskab er i opbrud. Desværre bliver det sværere og sværere for små nationer som Danmark at få hold med i Champions League, og når vi endelig lykkes med det, så er det langt mindre økonomisk attraktivt end tidligere, fordi distributionsnøglen er ændret til fordel for de store klubber.
Debatten om Champions Leagues fremtid har fået ny næring i de seneste 24 timer, efter britiske Sky Sports tirsdag berettede om et nyt forsøg på at skabe en lukket europæisk liga som rival til Champions League, med klubber som Liverpool, Manchester United og Real Madrid som mulige deltagere, og med FIFA og mindst én amerikansk bank og investeringsfond, JP Morgan, som mulige fødselshjælpere.
. Det ville øge chancerne for hold fra små og mellemstore lande.
Overfor Tipsbladet har udenlandske eksperter tidligere foreslået, at nye forsøg på at skabe ligaer på tværs af landegrænser kunne være en mulighed for klubber som FC Midtjylland og andre tophold i Danmark som supplement til Superligaen, hvis de danske topklubber vil have en chance for at følge med klubberne fra de større lande.
Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Atalanta
Den slags forslag er FC Midtjylland-formanden positivt stemt over for.
– Jeg vil sige det sådan, at vi er principelt set positivt stemte over andre typer af turneringskonstruktioner, der kan være et modspil til den voksende ulighed (i de europæiske klubturneringer, red.), som vi ser lige nu, siger Rasmus Ankersen.
Deltagelsen i denne sæsons Champions League er FC Midtjyllands første af slagsen. Klubbens debutkamp står onsdag aften mod Atalanta. Der er kickoff fra MCH Arena klokken 21.
Fredag kan du læse et stort interview med Rasmus Ankersen i Tipsbladet. Her kommer han blandt andet ind på samarbejdet med Brentford, Smartodds og overvejelser om at købe sig ind i nye klubber, hvorvidt klubben skal justere sin transferpolitik, og hvordan FCM skal fastholde positionen som et af de dominerende hold i Superligaen.
Tipsbladet fås som altid, når man køber Ekstra Bladet om fredagen.
Læs også:FCM-boss: Økonomisk boost ændrer ikke vores strategi
Læs også:Stort interview før Champions League: Brian Priskes europæiske plan
Læs også:Champions League: Her er FC Midtjyllands få chancer mod Atalanta
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
Her er FCM’s vej til Europa League-finalen
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
Liverpool – West Ham United
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
Legender tager afsked med Sepp Piontek
‘Han er tilgivet’
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale
HELT VILDT
Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’
NYHEDER
