Uanset hvordan man måler – økonomi, fans, befolkningsgrundlag – er FC Midtjylland en miniput i Champions League-sammenhæng. Derfor burde det sådan set ikke kunne lade sig gøre, at klubben onsdag aften spiller sin første kamp i den fineste af alle klubturneringer.
Hvor usandsynlig klubbens bedrift end er, bliver den kun mere usandsynlig i fremtiden, forudser bestyrelsesformand Rasmus Ankersen. UEFA har indført nye regler for kvalifikationen til Champions League, der favoriserer de store fodboldlande og gør døren for de øvrige lande endnu mindre.
– På mange måder er det naturstridigt, at FC Midtjylland er i Champions League. Det burde ikke kunne lade sig gøre med det opland, vi har. Når det er sagt, så bliver det ikke lettere i fremtiden, fordi nåleøjet bliver mindre og mindre, og vi må erkende, at der er nogle bevægelser igang i europæisk fodbold, der trækker i retning af mere lukkede ligaer for de store hold, siger Rasmus Ankersen til Tipsbladet.
Læs også:FCM-profil græd over CL-kvalifikation: Jeg var ligeglad med fodbold i et år
– Der er ingen tvivl om, at det europæiske fodboldlandskab er i opbrud. Desværre bliver det sværere og sværere for små nationer som Danmark at få hold med i Champions League, og når vi endelig lykkes med det, så er det langt mindre økonomisk attraktivt end tidligere, fordi distributionsnøglen er ændret til fordel for de store klubber.
Debatten om Champions Leagues fremtid har fået ny næring i de seneste 24 timer, efter britiske Sky Sports tirsdag berettede om et nyt forsøg på at skabe en lukket europæisk liga som rival til Champions League, med klubber som Liverpool, Manchester United og Real Madrid som mulige deltagere, og med FIFA og mindst én amerikansk bank og investeringsfond, JP Morgan, som mulige fødselshjælpere.
. Det ville øge chancerne for hold fra små og mellemstore lande.
Overfor Tipsbladet har udenlandske eksperter tidligere foreslået, at nye forsøg på at skabe ligaer på tværs af landegrænser kunne være en mulighed for klubber som FC Midtjylland og andre tophold i Danmark som supplement til Superligaen, hvis de danske topklubber vil have en chance for at følge med klubberne fra de større lande.
Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Atalanta
Den slags forslag er FC Midtjylland-formanden positivt stemt over for.
– Jeg vil sige det sådan, at vi er principelt set positivt stemte over andre typer af turneringskonstruktioner, der kan være et modspil til den voksende ulighed (i de europæiske klubturneringer, red.), som vi ser lige nu, siger Rasmus Ankersen.
Deltagelsen i denne sæsons Champions League er FC Midtjyllands første af slagsen. Klubbens debutkamp står onsdag aften mod Atalanta. Der er kickoff fra MCH Arena klokken 21.
Fredag kan du læse et stort interview med Rasmus Ankersen i Tipsbladet. Her kommer han blandt andet ind på samarbejdet med Brentford, Smartodds og overvejelser om at købe sig ind i nye klubber, hvorvidt klubben skal justere sin transferpolitik, og hvordan FCM skal fastholde positionen som et af de dominerende hold i Superligaen.
Tipsbladet fås som altid, når man køber Ekstra Bladet om fredagen.
Læs også:FCM-boss: Økonomisk boost ændrer ikke vores strategi
Læs også:Stort interview før Champions League: Brian Priskes europæiske plan
Læs også:Champions League: Her er FC Midtjyllands få chancer mod Atalanta
MEDIE Han er på vej væk fra AGF
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
EKSKLUSIVT
Bertelsen afslører: Det jagter vi
EKSKLUSIVT
Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
MEDIE
Afviser kæmpebud
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian
TRANSFER
Superliga-klub tæt på ny angriber
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
INTERVIEW
Topscorer kritiserer Silkeborg
TOPNYHED
Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’
EKSKLUSIVT
Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
EKSKLUSIVT
Tre Randers-spillere kan være på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg henter islandsk kant
TRANSFER
U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Til lægetjek i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei
TRANSFER
Zorniger med klar besked til Brøndby
AFSLØRING
Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien
INTERVIEW
Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
EKSKLUSIVT
Disse to er på vej væk fra Superliga-klub
INTERVIEW
OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt
TRANSFER
Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard
NYHEDER
