Opbrud i Europa: FCM-boss er positivt stemt over for ny turnering

Rasmus Ankersen mener, det er naturstridigt, at FC Midtjylland har kvalificeret sig til Champions League. Han frygter desuden for, at det bliver endnu sværere i fremtiden.



Uanset hvordan man måler – økonomi, fans, befolkningsgrundlag – er FC Midtjylland en miniput i Champions League-sammenhæng. Derfor burde det sådan set ikke kunne lade sig gøre, at klubben onsdag aften spiller sin første kamp i den fineste af alle klubturneringer.

Hvor usandsynlig klubbens bedrift end er, bliver den kun mere usandsynlig i fremtiden, forudser bestyrelsesformand Rasmus Ankersen. UEFA har indført nye regler for kvalifikationen til Champions League, der favoriserer de store fodboldlande og gør døren for de øvrige lande endnu mindre.

– På mange måder er det naturstridigt, at FC Midtjylland er i Champions League. Det burde ikke kunne lade sig gøre med det opland, vi har. Når det er sagt, så bliver det ikke lettere i fremtiden, fordi nåleøjet bliver mindre og mindre, og vi må erkende, at der er nogle bevægelser igang i europæisk fodbold, der trækker i retning af mere lukkede ligaer for de store hold, siger Rasmus Ankersen til Tipsbladet.

Læs også:FCM-profil græd over CL-kvalifikation: Jeg var ligeglad med fodbold i et år

– Der er ingen tvivl om, at det europæiske fodboldlandskab er i opbrud. Desværre bliver det sværere og sværere for små nationer som Danmark at få hold med i Champions League, og når vi endelig lykkes med det, så er det langt mindre økonomisk attraktivt end tidligere, fordi distributionsnøglen er ændret til fordel for de store klubber.

Debatten om Champions Leagues fremtid har fået ny næring i de seneste 24 timer, efter britiske Sky Sports tirsdag berettede om et nyt forsøg på at skabe en lukket europæisk liga som rival til Champions League, med klubber som Liverpool, Manchester United og Real Madrid som mulige deltagere, og med FIFA og mindst én amerikansk bank og investeringsfond, JP Morgan, som mulige fødselshjælpere.

. Det ville øge chancerne for hold fra små og mellemstore lande. 

Overfor Tipsbladet har udenlandske eksperter tidligere foreslået, at nye forsøg på at skabe ligaer på tværs af landegrænser kunne være en mulighed for klubber som FC Midtjylland og andre tophold i Danmark som supplement til Superligaen, hvis de danske topklubber vil have en chance for at følge med klubberne fra de større lande.

Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Atalanta

Den slags forslag er FC Midtjylland-formanden positivt stemt over for.

– Jeg vil sige det sådan, at vi er principelt set positivt stemte over andre typer af turneringskonstruktioner, der kan være et modspil til den voksende ulighed (i de europæiske klubturneringer, red.), som vi ser lige nu, siger Rasmus Ankersen.

Deltagelsen i denne sæsons Champions League er FC Midtjyllands første af slagsen. Klubbens debutkamp står onsdag aften mod Atalanta. Der er kickoff fra MCH Arena klokken 21.

Fredag kan du læse et stort interview med Rasmus Ankersen i Tipsbladet. Her kommer han blandt andet ind på samarbejdet med Brentford, Smartodds og overvejelser om at købe sig ind i nye klubber, hvorvidt klubben skal justere sin transferpolitik, og hvordan FCM skal fastholde positionen som et af de dominerende hold i Superligaen.

Tipsbladet fås som altid, når man køber Ekstra Bladet om fredagen.

Læs også:FCM-boss: Økonomisk boost ændrer ikke vores strategi
Læs også:Stort interview før Champions League: Brian Priskes europæiske plan
Læs også:Champions League: Her er FC Midtjyllands få chancer mod Atalanta






Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

FC København – OB



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Offentliggøres i dag

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Andreas Christensen afviser tilbud

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Leverkusen – Bayern

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’