Uanset hvordan man måler – økonomi, fans, befolkningsgrundlag – er FC Midtjylland en miniput i Champions League-sammenhæng. Derfor burde det sådan set ikke kunne lade sig gøre, at klubben onsdag aften spiller sin første kamp i den fineste af alle klubturneringer.
Hvor usandsynlig klubbens bedrift end er, bliver den kun mere usandsynlig i fremtiden, forudser bestyrelsesformand Rasmus Ankersen. UEFA har indført nye regler for kvalifikationen til Champions League, der favoriserer de store fodboldlande og gør døren for de øvrige lande endnu mindre.
– På mange måder er det naturstridigt, at FC Midtjylland er i Champions League. Det burde ikke kunne lade sig gøre med det opland, vi har. Når det er sagt, så bliver det ikke lettere i fremtiden, fordi nåleøjet bliver mindre og mindre, og vi må erkende, at der er nogle bevægelser igang i europæisk fodbold, der trækker i retning af mere lukkede ligaer for de store hold, siger Rasmus Ankersen til Tipsbladet.
Læs også:FCM-profil græd over CL-kvalifikation: Jeg var ligeglad med fodbold i et år
– Der er ingen tvivl om, at det europæiske fodboldlandskab er i opbrud. Desværre bliver det sværere og sværere for små nationer som Danmark at få hold med i Champions League, og når vi endelig lykkes med det, så er det langt mindre økonomisk attraktivt end tidligere, fordi distributionsnøglen er ændret til fordel for de store klubber.
Debatten om Champions Leagues fremtid har fået ny næring i de seneste 24 timer, efter britiske Sky Sports tirsdag berettede om et nyt forsøg på at skabe en lukket europæisk liga som rival til Champions League, med klubber som Liverpool, Manchester United og Real Madrid som mulige deltagere, og med FIFA og mindst én amerikansk bank og investeringsfond, JP Morgan, som mulige fødselshjælpere.
. Det ville øge chancerne for hold fra små og mellemstore lande.
Overfor Tipsbladet har udenlandske eksperter tidligere foreslået, at nye forsøg på at skabe ligaer på tværs af landegrænser kunne være en mulighed for klubber som FC Midtjylland og andre tophold i Danmark som supplement til Superligaen, hvis de danske topklubber vil have en chance for at følge med klubberne fra de større lande.
Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Atalanta
Den slags forslag er FC Midtjylland-formanden positivt stemt over for.
– Jeg vil sige det sådan, at vi er principelt set positivt stemte over andre typer af turneringskonstruktioner, der kan være et modspil til den voksende ulighed (i de europæiske klubturneringer, red.), som vi ser lige nu, siger Rasmus Ankersen.
Deltagelsen i denne sæsons Champions League er FC Midtjyllands første af slagsen. Klubbens debutkamp står onsdag aften mod Atalanta. Der er kickoff fra MCH Arena klokken 21.
Fredag kan du læse et stort interview med Rasmus Ankersen i Tipsbladet. Her kommer han blandt andet ind på samarbejdet med Brentford, Smartodds og overvejelser om at købe sig ind i nye klubber, hvorvidt klubben skal justere sin transferpolitik, og hvordan FCM skal fastholde positionen som et af de dominerende hold i Superligaen.
Tipsbladet fås som altid, når man køber Ekstra Bladet om fredagen.
Læs også:FCM-boss: Økonomisk boost ændrer ikke vores strategi
Læs også:Stort interview før Champions League: Brian Priskes europæiske plan
Læs også:Champions League: Her er FC Midtjyllands få chancer mod Atalanta
LIVE
Superliga-LIVE: Stegende hede venter FCK
NYHEDER
Tre vender tilbage for FC Midtjylland
TRANSFER
Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton
MEDIE
Følger Superliga-stjerne tæt
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
MEDIE
Manchester United afviser Barça og Bayern
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
LIVE
TransferLIVE: Barcelona lurer på transferbombe
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
Derfor blev ny AGF-profil udskiftet
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
TIPSBLADETS DOM
Tillykke, AGF – en stjerne er født!
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Dansk angriber sat til salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
TIPSBLADET SPECIAL
‘Han er ikke bange for at tage beslutninger’
INTERVIEW
Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
MEDIE
