Uanset hvordan man måler – økonomi, fans, befolkningsgrundlag – er FC Midtjylland en miniput i Champions League-sammenhæng. Derfor burde det sådan set ikke kunne lade sig gøre, at klubben onsdag aften spiller sin første kamp i den fineste af alle klubturneringer.
Hvor usandsynlig klubbens bedrift end er, bliver den kun mere usandsynlig i fremtiden, forudser bestyrelsesformand Rasmus Ankersen. UEFA har indført nye regler for kvalifikationen til Champions League, der favoriserer de store fodboldlande og gør døren for de øvrige lande endnu mindre.
– På mange måder er det naturstridigt, at FC Midtjylland er i Champions League. Det burde ikke kunne lade sig gøre med det opland, vi har. Når det er sagt, så bliver det ikke lettere i fremtiden, fordi nåleøjet bliver mindre og mindre, og vi må erkende, at der er nogle bevægelser igang i europæisk fodbold, der trækker i retning af mere lukkede ligaer for de store hold, siger Rasmus Ankersen til Tipsbladet.
Læs også:FCM-profil græd over CL-kvalifikation: Jeg var ligeglad med fodbold i et år
– Der er ingen tvivl om, at det europæiske fodboldlandskab er i opbrud. Desværre bliver det sværere og sværere for små nationer som Danmark at få hold med i Champions League, og når vi endelig lykkes med det, så er det langt mindre økonomisk attraktivt end tidligere, fordi distributionsnøglen er ændret til fordel for de store klubber.
Debatten om Champions Leagues fremtid har fået ny næring i de seneste 24 timer, efter britiske Sky Sports tirsdag berettede om et nyt forsøg på at skabe en lukket europæisk liga som rival til Champions League, med klubber som Liverpool, Manchester United og Real Madrid som mulige deltagere, og med FIFA og mindst én amerikansk bank og investeringsfond, JP Morgan, som mulige fødselshjælpere.
. Det ville øge chancerne for hold fra små og mellemstore lande.
Overfor Tipsbladet har udenlandske eksperter tidligere foreslået, at nye forsøg på at skabe ligaer på tværs af landegrænser kunne være en mulighed for klubber som FC Midtjylland og andre tophold i Danmark som supplement til Superligaen, hvis de danske topklubber vil have en chance for at følge med klubberne fra de større lande.
Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Atalanta
Den slags forslag er FC Midtjylland-formanden positivt stemt over for.
– Jeg vil sige det sådan, at vi er principelt set positivt stemte over andre typer af turneringskonstruktioner, der kan være et modspil til den voksende ulighed (i de europæiske klubturneringer, red.), som vi ser lige nu, siger Rasmus Ankersen.
Deltagelsen i denne sæsons Champions League er FC Midtjyllands første af slagsen. Klubbens debutkamp står onsdag aften mod Atalanta. Der er kickoff fra MCH Arena klokken 21.
Fredag kan du læse et stort interview med Rasmus Ankersen i Tipsbladet. Her kommer han blandt andet ind på samarbejdet med Brentford, Smartodds og overvejelser om at købe sig ind i nye klubber, hvorvidt klubben skal justere sin transferpolitik, og hvordan FCM skal fastholde positionen som et af de dominerende hold i Superligaen.
Tipsbladet fås som altid, når man køber Ekstra Bladet om fredagen.
Læs også:FCM-boss: Økonomisk boost ændrer ikke vores strategi
Læs også:Stort interview før Champions League: Brian Priskes europæiske plan
Læs også:Champions League: Her er FC Midtjyllands få chancer mod Atalanta
HELT VILDT
– De lignede lort!
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TRANSFER
