FCM-boss: Økonomisk boost ændrer ikke vores strategi

Champions League giver FCM et solidt økonomisk fundament. Men opskriften på succes forbliver den samme.



FC Midtjylland sikrede sig et trecifret millionbeløb, da klubben i slutningen af september lykkedes med at kvalificere sig til gruppespillet i Champions League.

Dermed blev den økonomiske virkelighed ændret fra den ene dag til den anden for de danske mestre, der aldrig før har kvalificeret sig til gruppespillet i Europas fornemmeste klubturnering.

Men selv om beløbet er enormt for en klub som FCM, så forsøger midtjyderne ikke at lade sig rive med. Det siger sportschef Svend Graversen.

– Det giver et økonomisk fundament, og det er vi meget bevidste om. Men vi er også bevidste om, at vi ikke skal forandre noget.

Læs også:FCM-profil græd over CL-kvalifikation: Jeg var ligeglad med fodbold i et år

– Vi skal derimod gøre det, vi allerede gør, endnu bedre, og vi skal være dygtige til at holde fast i, hvem vi er. Det gælder både sportsligt og for hele setuppet omkring klubben, siger sportschefen.

FCM tager hul på sin debutsæson i Champions League onsdag aften, hvor italienske Atalanta gæster MCH Arena i Herning.

Svend Graversen er ikke overrasket over, at det endelig er lykkedes for FCM at blive en del af det allerfineste selskab i europæiske fodbold.

– Som klub har vi hele tiden lagt på, og vi er blevet lidt bedre hele tiden. Vi har tidligere fået nogle slag i Europa, men vi er blevet ved med at styrke vores setup, og vi har haft kontinuitet, lyder det.

Læs også:Mulig interessekonflikt: Spillerforeningen undersøger William Kvists rolle

FCM får over 100 millioner kroner alene for at kvalificere sig til gruppespillet. Derudover kommer blandt andet en anselig sum i tv-penge.

Billetindtægter bliver der dog ikke mange af, da de danske coronarestriktioner maksimalt tillader i alt 500 personer på stadion.

– Det er næsten ikke til at bære, at vi ikke kan dele den her oplevelse med alle vores fans. Der er ingen tvivl om, at det ville have styrket sammenholdet med dem. Men det er nu engang sådan, verden er, siger Svend Graversen.

Opgøret mellem FCM og Atalanta sparkes i gang onsdag klokken 21.

/ritzau/

Læs også:FCM-anfører før Champions League: Vi bliver forhåbentlig undervurderet
Læs også:Cheftræneren hylder Pione Sisto: Han er en topspiller i Europa
Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Atalanta




Melder klart ud: Han har IKKE udløb




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Gratis adgang til Superliga-brag

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Skidt nyt om Lukas Lerager

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Smider Salah-bombe

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

FC København – Vejle Boldklub

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’