FCM-boss: Økonomisk boost ændrer ikke vores strategi

Champions League giver FCM et solidt økonomisk fundament. Men opskriften på succes forbliver den samme.



FC Midtjylland sikrede sig et trecifret millionbeløb, da klubben i slutningen af september lykkedes med at kvalificere sig til gruppespillet i Champions League.

Dermed blev den økonomiske virkelighed ændret fra den ene dag til den anden for de danske mestre, der aldrig før har kvalificeret sig til gruppespillet i Europas fornemmeste klubturnering.

Men selv om beløbet er enormt for en klub som FCM, så forsøger midtjyderne ikke at lade sig rive med. Det siger sportschef Svend Graversen.

– Det giver et økonomisk fundament, og det er vi meget bevidste om. Men vi er også bevidste om, at vi ikke skal forandre noget.

Læs også:FCM-profil græd over CL-kvalifikation: Jeg var ligeglad med fodbold i et år

– Vi skal derimod gøre det, vi allerede gør, endnu bedre, og vi skal være dygtige til at holde fast i, hvem vi er. Det gælder både sportsligt og for hele setuppet omkring klubben, siger sportschefen.

FCM tager hul på sin debutsæson i Champions League onsdag aften, hvor italienske Atalanta gæster MCH Arena i Herning.

Svend Graversen er ikke overrasket over, at det endelig er lykkedes for FCM at blive en del af det allerfineste selskab i europæiske fodbold.

– Som klub har vi hele tiden lagt på, og vi er blevet lidt bedre hele tiden. Vi har tidligere fået nogle slag i Europa, men vi er blevet ved med at styrke vores setup, og vi har haft kontinuitet, lyder det.

Læs også:Mulig interessekonflikt: Spillerforeningen undersøger William Kvists rolle

FCM får over 100 millioner kroner alene for at kvalificere sig til gruppespillet. Derudover kommer blandt andet en anselig sum i tv-penge.

Billetindtægter bliver der dog ikke mange af, da de danske coronarestriktioner maksimalt tillader i alt 500 personer på stadion.

– Det er næsten ikke til at bære, at vi ikke kan dele den her oplevelse med alle vores fans. Der er ingen tvivl om, at det ville have styrket sammenholdet med dem. Men det er nu engang sådan, verden er, siger Svend Graversen.

Opgøret mellem FCM og Atalanta sparkes i gang onsdag klokken 21.

/ritzau/

Læs også:FCM-anfører før Champions League: Vi bliver forhåbentlig undervurderet
Læs også:Cheftræneren hylder Pione Sisto: Han er en topspiller i Europa
Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Atalanta




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Forbereder bud på 970 mio.



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Afsløring: FC København sælger Theo Sander



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Ecuador – Tyskland

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Skotland – Brasilien

Schweiz – Canada

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

FC Barcelona køber VM-angriber

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Bosnien-Hercegovina – Qatar

Chokskifte på vej?

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Ny bejler til dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM i tal: Så vildt har det været

Marokko – Haiti