FCM-boss: Økonomisk boost ændrer ikke vores strategi

Champions League giver FCM et solidt økonomisk fundament. Men opskriften på succes forbliver den samme.



FC Midtjylland sikrede sig et trecifret millionbeløb, da klubben i slutningen af september lykkedes med at kvalificere sig til gruppespillet i Champions League.

Dermed blev den økonomiske virkelighed ændret fra den ene dag til den anden for de danske mestre, der aldrig før har kvalificeret sig til gruppespillet i Europas fornemmeste klubturnering.

Men selv om beløbet er enormt for en klub som FCM, så forsøger midtjyderne ikke at lade sig rive med. Det siger sportschef Svend Graversen.

– Det giver et økonomisk fundament, og det er vi meget bevidste om. Men vi er også bevidste om, at vi ikke skal forandre noget.

Læs også:FCM-profil græd over CL-kvalifikation: Jeg var ligeglad med fodbold i et år

– Vi skal derimod gøre det, vi allerede gør, endnu bedre, og vi skal være dygtige til at holde fast i, hvem vi er. Det gælder både sportsligt og for hele setuppet omkring klubben, siger sportschefen.

FCM tager hul på sin debutsæson i Champions League onsdag aften, hvor italienske Atalanta gæster MCH Arena i Herning.

Svend Graversen er ikke overrasket over, at det endelig er lykkedes for FCM at blive en del af det allerfineste selskab i europæiske fodbold.

– Som klub har vi hele tiden lagt på, og vi er blevet lidt bedre hele tiden. Vi har tidligere fået nogle slag i Europa, men vi er blevet ved med at styrke vores setup, og vi har haft kontinuitet, lyder det.

Læs også:Mulig interessekonflikt: Spillerforeningen undersøger William Kvists rolle

FCM får over 100 millioner kroner alene for at kvalificere sig til gruppespillet. Derudover kommer blandt andet en anselig sum i tv-penge.

Billetindtægter bliver der dog ikke mange af, da de danske coronarestriktioner maksimalt tillader i alt 500 personer på stadion.

– Det er næsten ikke til at bære, at vi ikke kan dele den her oplevelse med alle vores fans. Der er ingen tvivl om, at det ville have styrket sammenholdet med dem. Men det er nu engang sådan, verden er, siger Svend Graversen.

Opgøret mellem FCM og Atalanta sparkes i gang onsdag klokken 21.

/ritzau/

Læs også:FCM-anfører før Champions League: Vi bliver forhåbentlig undervurderet
Læs også:Cheftræneren hylder Pione Sisto: Han er en topspiller i Europa
Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Atalanta




Det er Superligaens svar på en odder




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Christian Nørgaard tæt på skifte

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Kæmpe transfer under opsejling

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Stor ændring i AGF?



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby IF – Viborg FF

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Eriksen spottet – nu er der nyt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Klar besked om AGF

Silkeborg IF – FC København

FC Nordsjælland – Randers FC

Ingen klausul i FC København-aftale



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning