FCM-boss: Økonomisk boost ændrer ikke vores strategi

Champions League giver FCM et solidt økonomisk fundament. Men opskriften på succes forbliver den samme.



FC Midtjylland sikrede sig et trecifret millionbeløb, da klubben i slutningen af september lykkedes med at kvalificere sig til gruppespillet i Champions League.

Dermed blev den økonomiske virkelighed ændret fra den ene dag til den anden for de danske mestre, der aldrig før har kvalificeret sig til gruppespillet i Europas fornemmeste klubturnering.

Men selv om beløbet er enormt for en klub som FCM, så forsøger midtjyderne ikke at lade sig rive med. Det siger sportschef Svend Graversen.

– Det giver et økonomisk fundament, og det er vi meget bevidste om. Men vi er også bevidste om, at vi ikke skal forandre noget.

Læs også:FCM-profil græd over CL-kvalifikation: Jeg var ligeglad med fodbold i et år

– Vi skal derimod gøre det, vi allerede gør, endnu bedre, og vi skal være dygtige til at holde fast i, hvem vi er. Det gælder både sportsligt og for hele setuppet omkring klubben, siger sportschefen.

FCM tager hul på sin debutsæson i Champions League onsdag aften, hvor italienske Atalanta gæster MCH Arena i Herning.

Svend Graversen er ikke overrasket over, at det endelig er lykkedes for FCM at blive en del af det allerfineste selskab i europæiske fodbold.

– Som klub har vi hele tiden lagt på, og vi er blevet lidt bedre hele tiden. Vi har tidligere fået nogle slag i Europa, men vi er blevet ved med at styrke vores setup, og vi har haft kontinuitet, lyder det.

Læs også:Mulig interessekonflikt: Spillerforeningen undersøger William Kvists rolle

FCM får over 100 millioner kroner alene for at kvalificere sig til gruppespillet. Derudover kommer blandt andet en anselig sum i tv-penge.

Billetindtægter bliver der dog ikke mange af, da de danske coronarestriktioner maksimalt tillader i alt 500 personer på stadion.

– Det er næsten ikke til at bære, at vi ikke kan dele den her oplevelse med alle vores fans. Der er ingen tvivl om, at det ville have styrket sammenholdet med dem. Men det er nu engang sådan, verden er, siger Svend Graversen.

Opgøret mellem FCM og Atalanta sparkes i gang onsdag klokken 21.

/ritzau/

Læs også:FCM-anfører før Champions League: Vi bliver forhåbentlig undervurderet
Læs også:Cheftræneren hylder Pione Sisto: Han er en topspiller i Europa
Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Atalanta




LIVE: ‘Drop det’, opfordrer FC København-fans




STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Barcelona – Betis

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

De overvejer Christian Eriksen

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Manchester United – Nottingham Forest

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Raser: Det er latterligt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Chelsea – Manchester City