FCM-boss: Økonomisk boost ændrer ikke vores strategi

Champions League giver FCM et solidt økonomisk fundament. Men opskriften på succes forbliver den samme.



FC Midtjylland sikrede sig et trecifret millionbeløb, da klubben i slutningen af september lykkedes med at kvalificere sig til gruppespillet i Champions League.

Dermed blev den økonomiske virkelighed ændret fra den ene dag til den anden for de danske mestre, der aldrig før har kvalificeret sig til gruppespillet i Europas fornemmeste klubturnering.

Men selv om beløbet er enormt for en klub som FCM, så forsøger midtjyderne ikke at lade sig rive med. Det siger sportschef Svend Graversen.

– Det giver et økonomisk fundament, og det er vi meget bevidste om. Men vi er også bevidste om, at vi ikke skal forandre noget.

Læs også:FCM-profil græd over CL-kvalifikation: Jeg var ligeglad med fodbold i et år

– Vi skal derimod gøre det, vi allerede gør, endnu bedre, og vi skal være dygtige til at holde fast i, hvem vi er. Det gælder både sportsligt og for hele setuppet omkring klubben, siger sportschefen.

FCM tager hul på sin debutsæson i Champions League onsdag aften, hvor italienske Atalanta gæster MCH Arena i Herning.

Svend Graversen er ikke overrasket over, at det endelig er lykkedes for FCM at blive en del af det allerfineste selskab i europæiske fodbold.

– Som klub har vi hele tiden lagt på, og vi er blevet lidt bedre hele tiden. Vi har tidligere fået nogle slag i Europa, men vi er blevet ved med at styrke vores setup, og vi har haft kontinuitet, lyder det.

Læs også:Mulig interessekonflikt: Spillerforeningen undersøger William Kvists rolle

FCM får over 100 millioner kroner alene for at kvalificere sig til gruppespillet. Derudover kommer blandt andet en anselig sum i tv-penge.

Billetindtægter bliver der dog ikke mange af, da de danske coronarestriktioner maksimalt tillader i alt 500 personer på stadion.

– Det er næsten ikke til at bære, at vi ikke kan dele den her oplevelse med alle vores fans. Der er ingen tvivl om, at det ville have styrket sammenholdet med dem. Men det er nu engang sådan, verden er, siger Svend Graversen.

Opgøret mellem FCM og Atalanta sparkes i gang onsdag klokken 21.

/ritzau/

Læs også:FCM-anfører før Champions League: Vi bliver forhåbentlig undervurderet
Læs også:Cheftræneren hylder Pione Sisto: Han er en topspiller i Europa
Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Atalanta




Kan få store konsekvenser for Eriksen




LIVE

LIVE: Lyngby i dialog om stjernespiller

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Massefyring i AC Milan

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Fem bud på Brøndbys nye træner

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Esbjerg er tilbage i oprykningskampen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Kommer med frækt bud på dansk mester

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’