FIFA-boss: Jeg er interesseret i klub-VM, ikke en europæisk superliga

Rygterne går på, at der igen arbejdes på en udbryderliga, der har FIFA som bagmænd. Præsident Gianni Infantino lader dog ikke til at være indviet i sådanne planer.



Ifølge det store engelske medie Sky Sports bliver der igen arbejdet hårdt på at skabe en ny europæisk superturnering.

Denne gang skulle den have deltagelse af de 16-18 klubber fra de største ligaer i verden, og der skulle være en gigantisk præmiepulje til fordeling mellem mandskaberne, der mødes ude og hjemme i en liga, der altså giver mere end 30 kampe til hvert hold.

En sådan turnering skal ikke erstatte de nationale ligaer, men i stedet de europæiske, som vi kender dem, og det ville betyde farvel til Champions League og det stjernestøv, som danske klubber og klubber i mindre ligaer får sværere og sværere ved at komme med i.

Turneringen er angiveligt støttet af FIFA, og det er uvist, om UEFA er med i projektet.

Læs også:Ny Vendsyssel-ejer: Vi havde kig på seks forskellige danske klubber

Det skal også sige, at det kan være løs snak for at presse UEFA i forhold til næste gang, de europæiske turneringer skal revurderes. 

Planerne kommer i øvrigt i kølvandet på, at både United og Liverpool har forsøgt sig med et forslag om at få Premier League ned på 18 hold, hvor top seks-holdene reelt kunne bestemme det hele. Forslaget blev nedstemt.

Men hvad siger FIFA-præsident Gianni Infantino?

I et interview med det schweiziske medie aargauerzeitung.ch svarer Gianni Infantino, at en sådan turnering ikke har nogen interesse.

Læs også:Skidt nyt for klubberne: Landshold kan kræve stjerner til Sydamerika

– Vi kommer ikke til at tage Bundesligaen fra nogen. Som FIFA-præsident er jeg interesseret i klub-VM, ikke en superliga. Jeg er ikke interesseret i Bayern mod Liverpool, men Bayern mod Boca Juniors fra Buenos Aires. 

– Liverpool har 180 millioner fans på verdenplan. Flamengo har omkring 40 millioner. Flamengo har 39 af 40 millioner fans i Brasilien. Liverpool har måske kun fem millioner i England, de restende 175 millioner andre steder på kloden. Jeg ønsker, at klubber uden for Europa får en global appel i fremtiden. Min vision er, at der skal være 50 klubber og 50 landshold, der kan blive verdensmestre, siger Gianni Infantino i det store interview med det schweiziske medie.

FIFA-præsidenten mener, at sådan et klub-VM-projekt er blevet endnu vigtigere den dag i dag, hvor verden kæmper med en pandemi. Det skyldes ifølge Infantino, at man nu på tværs af lande må arbejde endnu bedre sammen.

Læs også:Presset FIFA-præsident reagerer på straffesag: Ingen grund til det
Læs også:Schweiz åbner straffesag mod presset FIFA-præsident




TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Supercomputer: De vinder Superligaen

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Viborg knækkede OB og tog kneben sejr

Sæsonens store overraskelse? ‘De kan vinde guld’