FIFA-boss: Jeg er interesseret i klub-VM, ikke en europæisk superliga

Rygterne går på, at der igen arbejdes på en udbryderliga, der har FIFA som bagmænd. Præsident Gianni Infantino lader dog ikke til at være indviet i sådanne planer.



Ifølge det store engelske medie Sky Sports bliver der igen arbejdet hårdt på at skabe en ny europæisk superturnering.

Denne gang skulle den have deltagelse af de 16-18 klubber fra de største ligaer i verden, og der skulle være en gigantisk præmiepulje til fordeling mellem mandskaberne, der mødes ude og hjemme i en liga, der altså giver mere end 30 kampe til hvert hold.

En sådan turnering skal ikke erstatte de nationale ligaer, men i stedet de europæiske, som vi kender dem, og det ville betyde farvel til Champions League og det stjernestøv, som danske klubber og klubber i mindre ligaer får sværere og sværere ved at komme med i.

Turneringen er angiveligt støttet af FIFA, og det er uvist, om UEFA er med i projektet.

Læs også:Ny Vendsyssel-ejer: Vi havde kig på seks forskellige danske klubber

Det skal også sige, at det kan være løs snak for at presse UEFA i forhold til næste gang, de europæiske turneringer skal revurderes. 

Planerne kommer i øvrigt i kølvandet på, at både United og Liverpool har forsøgt sig med et forslag om at få Premier League ned på 18 hold, hvor top seks-holdene reelt kunne bestemme det hele. Forslaget blev nedstemt.

Men hvad siger FIFA-præsident Gianni Infantino?

I et interview med det schweiziske medie aargauerzeitung.ch svarer Gianni Infantino, at en sådan turnering ikke har nogen interesse.

Læs også:Skidt nyt for klubberne: Landshold kan kræve stjerner til Sydamerika

– Vi kommer ikke til at tage Bundesligaen fra nogen. Som FIFA-præsident er jeg interesseret i klub-VM, ikke en superliga. Jeg er ikke interesseret i Bayern mod Liverpool, men Bayern mod Boca Juniors fra Buenos Aires. 

– Liverpool har 180 millioner fans på verdenplan. Flamengo har omkring 40 millioner. Flamengo har 39 af 40 millioner fans i Brasilien. Liverpool har måske kun fem millioner i England, de restende 175 millioner andre steder på kloden. Jeg ønsker, at klubber uden for Europa får en global appel i fremtiden. Min vision er, at der skal være 50 klubber og 50 landshold, der kan blive verdensmestre, siger Gianni Infantino i det store interview med det schweiziske medie.

FIFA-præsidenten mener, at sådan et klub-VM-projekt er blevet endnu vigtigere den dag i dag, hvor verden kæmper med en pandemi. Det skyldes ifølge Infantino, at man nu på tværs af lande må arbejde endnu bedre sammen.

Læs også:Presset FIFA-præsident reagerer på straffesag: Ingen grund til det
Læs også:Schweiz åbner straffesag mod presset FIFA-præsident




LIVE

TransferLIVE: Henter talent i FC Midtjylland

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

FCK går på rov i Viborg

Her kan du se Argentina mod Østrig

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

FC Københavns talenter gør rent bord

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Her kan du se Norge mod Senegal

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Et skridt tættere Englands største stadion



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lurer på Superliga-stjerne

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

England – Ghana



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Storklubber kæmper om danskers underskrift

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Norge – Senegal

Lyngby Boldklub sælger profil

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Argentina – Østrig

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos