FIFA-boss: Jeg er interesseret i klub-VM, ikke en europæisk superliga

Rygterne går på, at der igen arbejdes på en udbryderliga, der har FIFA som bagmænd. Præsident Gianni Infantino lader dog ikke til at være indviet i sådanne planer.



Ifølge det store engelske medie Sky Sports bliver der igen arbejdet hårdt på at skabe en ny europæisk superturnering.

Denne gang skulle den have deltagelse af de 16-18 klubber fra de største ligaer i verden, og der skulle være en gigantisk præmiepulje til fordeling mellem mandskaberne, der mødes ude og hjemme i en liga, der altså giver mere end 30 kampe til hvert hold.

En sådan turnering skal ikke erstatte de nationale ligaer, men i stedet de europæiske, som vi kender dem, og det ville betyde farvel til Champions League og det stjernestøv, som danske klubber og klubber i mindre ligaer får sværere og sværere ved at komme med i.

Turneringen er angiveligt støttet af FIFA, og det er uvist, om UEFA er med i projektet.

Læs også:Ny Vendsyssel-ejer: Vi havde kig på seks forskellige danske klubber

Det skal også sige, at det kan være løs snak for at presse UEFA i forhold til næste gang, de europæiske turneringer skal revurderes. 

Planerne kommer i øvrigt i kølvandet på, at både United og Liverpool har forsøgt sig med et forslag om at få Premier League ned på 18 hold, hvor top seks-holdene reelt kunne bestemme det hele. Forslaget blev nedstemt.

Men hvad siger FIFA-præsident Gianni Infantino?

I et interview med det schweiziske medie aargauerzeitung.ch svarer Gianni Infantino, at en sådan turnering ikke har nogen interesse.

Læs også:Skidt nyt for klubberne: Landshold kan kræve stjerner til Sydamerika

– Vi kommer ikke til at tage Bundesligaen fra nogen. Som FIFA-præsident er jeg interesseret i klub-VM, ikke en superliga. Jeg er ikke interesseret i Bayern mod Liverpool, men Bayern mod Boca Juniors fra Buenos Aires. 

– Liverpool har 180 millioner fans på verdenplan. Flamengo har omkring 40 millioner. Flamengo har 39 af 40 millioner fans i Brasilien. Liverpool har måske kun fem millioner i England, de restende 175 millioner andre steder på kloden. Jeg ønsker, at klubber uden for Europa får en global appel i fremtiden. Min vision er, at der skal være 50 klubber og 50 landshold, der kan blive verdensmestre, siger Gianni Infantino i det store interview med det schweiziske medie.

FIFA-præsidenten mener, at sådan et klub-VM-projekt er blevet endnu vigtigere den dag i dag, hvor verden kæmper med en pandemi. Det skyldes ifølge Infantino, at man nu på tværs af lande må arbejde endnu bedre sammen.

Læs også:Presset FIFA-præsident reagerer på straffesag: Ingen grund til det
Læs også:Schweiz åbner straffesag mod presset FIFA-præsident


Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Falske Brøndby-rygter i omløb

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

Trist melding om Emil Højlund

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Her er Superligaens bedste stadion

Teaser han for Brøndby-transfer? 

Vil have stjernetræner til Tottenham

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

FCK starter op uden tre spillere

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

De vil købe FC Midtjylland-profil

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

Liverpool-spiller i chokskifte?

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Blæst bagover: ‘Han er sensationel’

Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’

Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste

Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges

Tvivler på transferbonanza i Brøndby

‘Usandsynlig genopstandelse’

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Ingen aktuelle forhandlinger med FCK

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Celtics krise forværres

Cykelstjerne opereret efter styrt i sne

I modvind: ‘Han har ikke lignet sig selv’

Realitetstjek rammer landsholdene efter bøvlet år

Wimbledon-vinder fnyser ad showkamp