Ifølge det store engelske medie Sky Sports bliver der igen arbejdet hårdt på at skabe en ny europæisk superturnering.
Denne gang skulle den have deltagelse af de 16-18 klubber fra de største ligaer i verden, og der skulle være en gigantisk præmiepulje til fordeling mellem mandskaberne, der mødes ude og hjemme i en liga, der altså giver mere end 30 kampe til hvert hold.
En sådan turnering skal ikke erstatte de nationale ligaer, men i stedet de europæiske, som vi kender dem, og det ville betyde farvel til Champions League og det stjernestøv, som danske klubber og klubber i mindre ligaer får sværere og sværere ved at komme med i.
Turneringen er angiveligt støttet af FIFA, og det er uvist, om UEFA er med i projektet.
Læs også:Ny Vendsyssel-ejer: Vi havde kig på seks forskellige danske klubber
Det skal også sige, at det kan være løs snak for at presse UEFA i forhold til næste gang, de europæiske turneringer skal revurderes.
Planerne kommer i øvrigt i kølvandet på, at både United og Liverpool har forsøgt sig med et forslag om at få Premier League ned på 18 hold, hvor top seks-holdene reelt kunne bestemme det hele. Forslaget blev nedstemt.
Men hvad siger FIFA-præsident Gianni Infantino?
I et interview med det schweiziske medie aargauerzeitung.ch svarer Gianni Infantino, at en sådan turnering ikke har nogen interesse.
Læs også:Skidt nyt for klubberne: Landshold kan kræve stjerner til Sydamerika
– Vi kommer ikke til at tage Bundesligaen fra nogen. Som FIFA-præsident er jeg interesseret i klub-VM, ikke en superliga. Jeg er ikke interesseret i Bayern mod Liverpool, men Bayern mod Boca Juniors fra Buenos Aires.
– Liverpool har 180 millioner fans på verdenplan. Flamengo har omkring 40 millioner. Flamengo har 39 af 40 millioner fans i Brasilien. Liverpool har måske kun fem millioner i England, de restende 175 millioner andre steder på kloden. Jeg ønsker, at klubber uden for Europa får en global appel i fremtiden. Min vision er, at der skal være 50 klubber og 50 landshold, der kan blive verdensmestre, siger Gianni Infantino i det store interview med det schweiziske medie.
FIFA-præsidenten mener, at sådan et klub-VM-projekt er blevet endnu vigtigere den dag i dag, hvor verden kæmper med en pandemi. Det skyldes ifølge Infantino, at man nu på tværs af lande må arbejde endnu bedre sammen.
Læs også:Presset FIFA-præsident reagerer på straffesag: Ingen grund til det
Læs også:Schweiz åbner straffesag mod presset FIFA-præsident
LIVE
VM-LIVE: Topscorers trøje udsolgt
OPTAKT
Iran – New Zealand
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Roser Superliga-klub: Godt set!
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Spottet i København
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE
AGF køber ham
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
VM-vækkeuret: Skotland brød 36 års forbandelse
OPTAKT
Holland – Japan
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TOPNYHED
