FIFA-boss: Jeg er interesseret i klub-VM, ikke en europæisk superliga

Rygterne går på, at der igen arbejdes på en udbryderliga, der har FIFA som bagmænd. Præsident Gianni Infantino lader dog ikke til at være indviet i sådanne planer.



Ifølge det store engelske medie Sky Sports bliver der igen arbejdet hårdt på at skabe en ny europæisk superturnering.

Denne gang skulle den have deltagelse af de 16-18 klubber fra de største ligaer i verden, og der skulle være en gigantisk præmiepulje til fordeling mellem mandskaberne, der mødes ude og hjemme i en liga, der altså giver mere end 30 kampe til hvert hold.

En sådan turnering skal ikke erstatte de nationale ligaer, men i stedet de europæiske, som vi kender dem, og det ville betyde farvel til Champions League og det stjernestøv, som danske klubber og klubber i mindre ligaer får sværere og sværere ved at komme med i.

Turneringen er angiveligt støttet af FIFA, og det er uvist, om UEFA er med i projektet.

Læs også:Ny Vendsyssel-ejer: Vi havde kig på seks forskellige danske klubber

Det skal også sige, at det kan være løs snak for at presse UEFA i forhold til næste gang, de europæiske turneringer skal revurderes. 

Planerne kommer i øvrigt i kølvandet på, at både United og Liverpool har forsøgt sig med et forslag om at få Premier League ned på 18 hold, hvor top seks-holdene reelt kunne bestemme det hele. Forslaget blev nedstemt.

Men hvad siger FIFA-præsident Gianni Infantino?

I et interview med det schweiziske medie aargauerzeitung.ch svarer Gianni Infantino, at en sådan turnering ikke har nogen interesse.

Læs også:Skidt nyt for klubberne: Landshold kan kræve stjerner til Sydamerika

– Vi kommer ikke til at tage Bundesligaen fra nogen. Som FIFA-præsident er jeg interesseret i klub-VM, ikke en superliga. Jeg er ikke interesseret i Bayern mod Liverpool, men Bayern mod Boca Juniors fra Buenos Aires. 

– Liverpool har 180 millioner fans på verdenplan. Flamengo har omkring 40 millioner. Flamengo har 39 af 40 millioner fans i Brasilien. Liverpool har måske kun fem millioner i England, de restende 175 millioner andre steder på kloden. Jeg ønsker, at klubber uden for Europa får en global appel i fremtiden. Min vision er, at der skal være 50 klubber og 50 landshold, der kan blive verdensmestre, siger Gianni Infantino i det store interview med det schweiziske medie.

FIFA-præsidenten mener, at sådan et klub-VM-projekt er blevet endnu vigtigere den dag i dag, hvor verden kæmper med en pandemi. Det skyldes ifølge Infantino, at man nu på tværs af lande må arbejde endnu bedre sammen.

Læs også:Presset FIFA-præsident reagerer på straffesag: Ingen grund til det
Læs også:Schweiz åbner straffesag mod presset FIFA-præsident




STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Manchester United – Nottingham Forest

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

De overvejer Christian Eriksen

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Raser: Det er latterligt!

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Chelsea – Manchester City



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer