FIFA-boss: Jeg er interesseret i klub-VM, ikke en europæisk superliga

Rygterne går på, at der igen arbejdes på en udbryderliga, der har FIFA som bagmænd. Præsident Gianni Infantino lader dog ikke til at være indviet i sådanne planer.



Ifølge det store engelske medie Sky Sports bliver der igen arbejdet hårdt på at skabe en ny europæisk superturnering.

Denne gang skulle den have deltagelse af de 16-18 klubber fra de største ligaer i verden, og der skulle være en gigantisk præmiepulje til fordeling mellem mandskaberne, der mødes ude og hjemme i en liga, der altså giver mere end 30 kampe til hvert hold.

En sådan turnering skal ikke erstatte de nationale ligaer, men i stedet de europæiske, som vi kender dem, og det ville betyde farvel til Champions League og det stjernestøv, som danske klubber og klubber i mindre ligaer får sværere og sværere ved at komme med i.

Turneringen er angiveligt støttet af FIFA, og det er uvist, om UEFA er med i projektet.

Læs også:Ny Vendsyssel-ejer: Vi havde kig på seks forskellige danske klubber

Det skal også sige, at det kan være løs snak for at presse UEFA i forhold til næste gang, de europæiske turneringer skal revurderes. 

Planerne kommer i øvrigt i kølvandet på, at både United og Liverpool har forsøgt sig med et forslag om at få Premier League ned på 18 hold, hvor top seks-holdene reelt kunne bestemme det hele. Forslaget blev nedstemt.

Men hvad siger FIFA-præsident Gianni Infantino?

I et interview med det schweiziske medie aargauerzeitung.ch svarer Gianni Infantino, at en sådan turnering ikke har nogen interesse.

Læs også:Skidt nyt for klubberne: Landshold kan kræve stjerner til Sydamerika

– Vi kommer ikke til at tage Bundesligaen fra nogen. Som FIFA-præsident er jeg interesseret i klub-VM, ikke en superliga. Jeg er ikke interesseret i Bayern mod Liverpool, men Bayern mod Boca Juniors fra Buenos Aires. 

– Liverpool har 180 millioner fans på verdenplan. Flamengo har omkring 40 millioner. Flamengo har 39 af 40 millioner fans i Brasilien. Liverpool har måske kun fem millioner i England, de restende 175 millioner andre steder på kloden. Jeg ønsker, at klubber uden for Europa får en global appel i fremtiden. Min vision er, at der skal være 50 klubber og 50 landshold, der kan blive verdensmestre, siger Gianni Infantino i det store interview med det schweiziske medie.

FIFA-præsidenten mener, at sådan et klub-VM-projekt er blevet endnu vigtigere den dag i dag, hvor verden kæmper med en pandemi. Det skyldes ifølge Infantino, at man nu på tværs af lande må arbejde endnu bedre sammen.

Læs også:Presset FIFA-præsident reagerer på straffesag: Ingen grund til det
Læs også:Schweiz åbner straffesag mod presset FIFA-præsident




Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik

Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

I dialog med Steve Cooper

Marcondes afviser tilbud, men…

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jens Stage-skifte i fare

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Holland – Sverige

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Enighed – dansk stortransfer tæt på

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Interessant melding om VM-profil

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Tordner mod VM-træner

Superliga-boss med spændende transfermelding

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Dame N’Doye scorer nyt job



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tyskland – Elfenbenskysten

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for