Ifølge det store engelske medie Sky Sports bliver der igen arbejdet hårdt på at skabe en ny europæisk superturnering.
Denne gang skulle den have deltagelse af de 16-18 klubber fra de største ligaer i verden, og der skulle være en gigantisk præmiepulje til fordeling mellem mandskaberne, der mødes ude og hjemme i en liga, der altså giver mere end 30 kampe til hvert hold.
En sådan turnering skal ikke erstatte de nationale ligaer, men i stedet de europæiske, som vi kender dem, og det ville betyde farvel til Champions League og det stjernestøv, som danske klubber og klubber i mindre ligaer får sværere og sværere ved at komme med i.
Turneringen er angiveligt støttet af FIFA, og det er uvist, om UEFA er med i projektet.
Læs også:Ny Vendsyssel-ejer: Vi havde kig på seks forskellige danske klubber
Det skal også sige, at det kan være løs snak for at presse UEFA i forhold til næste gang, de europæiske turneringer skal revurderes.
Planerne kommer i øvrigt i kølvandet på, at både United og Liverpool har forsøgt sig med et forslag om at få Premier League ned på 18 hold, hvor top seks-holdene reelt kunne bestemme det hele. Forslaget blev nedstemt.
Men hvad siger FIFA-præsident Gianni Infantino?
I et interview med det schweiziske medie aargauerzeitung.ch svarer Gianni Infantino, at en sådan turnering ikke har nogen interesse.
Læs også:Skidt nyt for klubberne: Landshold kan kræve stjerner til Sydamerika
– Vi kommer ikke til at tage Bundesligaen fra nogen. Som FIFA-præsident er jeg interesseret i klub-VM, ikke en superliga. Jeg er ikke interesseret i Bayern mod Liverpool, men Bayern mod Boca Juniors fra Buenos Aires.
– Liverpool har 180 millioner fans på verdenplan. Flamengo har omkring 40 millioner. Flamengo har 39 af 40 millioner fans i Brasilien. Liverpool har måske kun fem millioner i England, de restende 175 millioner andre steder på kloden. Jeg ønsker, at klubber uden for Europa får en global appel i fremtiden. Min vision er, at der skal være 50 klubber og 50 landshold, der kan blive verdensmestre, siger Gianni Infantino i det store interview med det schweiziske medie.
FIFA-præsidenten mener, at sådan et klub-VM-projekt er blevet endnu vigtigere den dag i dag, hvor verden kæmper med en pandemi. Det skyldes ifølge Infantino, at man nu på tværs af lande må arbejde endnu bedre sammen.
Læs også:Presset FIFA-præsident reagerer på straffesag: Ingen grund til det
Læs også:Schweiz åbner straffesag mod presset FIFA-præsident
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
INTERVIEW
