Ifølge det store engelske medie Sky Sports bliver der igen arbejdet hårdt på at skabe en ny europæisk superturnering.
Denne gang skulle den have deltagelse af de 16-18 klubber fra de største ligaer i verden, og der skulle være en gigantisk præmiepulje til fordeling mellem mandskaberne, der mødes ude og hjemme i en liga, der altså giver mere end 30 kampe til hvert hold.
En sådan turnering skal ikke erstatte de nationale ligaer, men i stedet de europæiske, som vi kender dem, og det ville betyde farvel til Champions League og det stjernestøv, som danske klubber og klubber i mindre ligaer får sværere og sværere ved at komme med i.
Turneringen er angiveligt støttet af FIFA, og det er uvist, om UEFA er med i projektet.
Læs også:Ny Vendsyssel-ejer: Vi havde kig på seks forskellige danske klubber
Det skal også sige, at det kan være løs snak for at presse UEFA i forhold til næste gang, de europæiske turneringer skal revurderes.
Planerne kommer i øvrigt i kølvandet på, at både United og Liverpool har forsøgt sig med et forslag om at få Premier League ned på 18 hold, hvor top seks-holdene reelt kunne bestemme det hele. Forslaget blev nedstemt.
Men hvad siger FIFA-præsident Gianni Infantino?
I et interview med det schweiziske medie aargauerzeitung.ch svarer Gianni Infantino, at en sådan turnering ikke har nogen interesse.
Læs også:Skidt nyt for klubberne: Landshold kan kræve stjerner til Sydamerika
– Vi kommer ikke til at tage Bundesligaen fra nogen. Som FIFA-præsident er jeg interesseret i klub-VM, ikke en superliga. Jeg er ikke interesseret i Bayern mod Liverpool, men Bayern mod Boca Juniors fra Buenos Aires.
– Liverpool har 180 millioner fans på verdenplan. Flamengo har omkring 40 millioner. Flamengo har 39 af 40 millioner fans i Brasilien. Liverpool har måske kun fem millioner i England, de restende 175 millioner andre steder på kloden. Jeg ønsker, at klubber uden for Europa får en global appel i fremtiden. Min vision er, at der skal være 50 klubber og 50 landshold, der kan blive verdensmestre, siger Gianni Infantino i det store interview med det schweiziske medie.
FIFA-præsidenten mener, at sådan et klub-VM-projekt er blevet endnu vigtigere den dag i dag, hvor verden kæmper med en pandemi. Det skyldes ifølge Infantino, at man nu på tværs af lande må arbejde endnu bedre sammen.
Læs også:Presset FIFA-præsident reagerer på straffesag: Ingen grund til det
Læs også:Schweiz åbner straffesag mod presset FIFA-præsident
LIVE
LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
LIGE NU
Felix Beijmo er færdig i AGF
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
NYHEDER
Napoli-chok på vej
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
INTERVIEW
