Presset FIFA-præsident reagerer på straffesag: Ingen grund til det

Gianni Infantino har ikke brudt loven, så der er ingen grund til at åbne den efterforskning, han ellers er involveret i, lyder det fra FIFA. En schweizisk specialanklager mener noget andet.



FIFA’s præsident, Gianni Infantino, er kommet i knibe. Den schweiziske specialanklager Stefan Keller har anlagt en straffesag mod Infantino, der dermed risikerer straf af ikke bare fodboldens myndigheder, men den virkelige verdens.

Sagen drejer sig om nogle hemmelige møder, som Infantino har holdt med den nu tidligere statsanklager i Schweiz Michael Lauber. I en pressemeddelelse i sidse uge sagde Stefan Keller, at det er indikationer på, at der er sket noget kriminelt på en række møder mellem Infantino og Lauber.

FIFA-præsidenten afviser dog, at der er nogen grund til at åbne en sag.

– Der var og er absolut ingen grund til at åbne en efterforskning, fordi intet kriminelt har fundet sted, og der er ikke noget, der peger på nogen form for kriminel handling, lyder det i en udtalelse fra FIFA ifølge Reuters.

Læs også:Schweiz åbner straffesag mod presset FIFA-præsident

– FIFA og FIFA-præsidenten afviser kategorisk nogen form for indblanding i eller antydning om, at FIFA-præsidenten nogensinde ville forsøge at få nogen form for upassende indflydelse på den schweiziske statsanklager.

Michael Lauber har været under pres i månedsvis og sagde i sidste uge op. Han har siden 2015 stået i spidsen for den schweiziske del af korruptionsefterforskningen omkring FIFA, uden han og kollegerne har fået anlagt én eneste sag, mens FBI og det amerikanske justitsministerium har anlagt og fået dom i en lang række retssager, som langt fra er overstået endnu.

Den konkrete mistanke mod Lauber er, at han på flere hemmelige møder med Infantino har sørget for, at FIFA-præsidenten og muligvis også andre topfolk i og omkring fodboldens elite er blevet holdt fri for efterforskning i Schweiz.

I pressemeddelelsen i sidste uge lod specialanklageren Stefan Keller forstå, at det kan dreje sig om embedsmisbrug og hjælp til brud på loven fra Laubers side.

Ekstra Bladet har rapporteret, at Lauber er i fare for at ende i en rigsretssag, og Stefan Keller har bedt om at få ophævet den tidligere statsanklagers immunitet.

Der er blevet gisnet om, hvorvidt Gianni Infantino-præsidenten midlertidigt trækker sig fra posten eller bliver bedt eller beordret til det af FIFA’s etiske komité.

– FIFA-præsidenten vil fortsætte med til fulde at varetage sin funktion og opfylde sine forpligtelser inden for FIFA og vil fortsat samarbejde med myndighederne i Schweiz og resten af verden, slår FIFA fast i sin udtalelse.

Gianni Infantino blev sidste år genvalgt som FIFA-præsident på FIFA-kongressen i Paris og sagde blandt andet ved den lejlighed, at FIFA i hans tid som præsident var gået fra at have et rygte som en ‘kriminel organisation’ til en forbund med styr på både økonomi og god embedsførelse.





LIVE

TransferLIVE: FCN udlejer til IFK Göteborg

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Knuser transferrekord



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Supercomputer: De vinder VM

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Forventer klubskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Dybt forundret over Superliga-flop

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Medie: FCK-spiller enig med ny klub



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb