FIFA’s præsident, Gianni Infantino, er kommet i knibe. Den schweiziske specialanklager Stefan Keller har anlagt en straffesag mod Infantino, der dermed risikerer straf af ikke bare fodboldens myndigheder, men den virkelige verdens.
Sagen drejer sig om nogle hemmelige møder, som Infantino har holdt med den nu tidligere statsanklager i Schweiz Michael Lauber. I en pressemeddelelse i sidse uge sagde Stefan Keller, at det er indikationer på, at der er sket noget kriminelt på en række møder mellem Infantino og Lauber.
FIFA-præsidenten afviser dog, at der er nogen grund til at åbne en sag.
– Der var og er absolut ingen grund til at åbne en efterforskning, fordi intet kriminelt har fundet sted, og der er ikke noget, der peger på nogen form for kriminel handling, lyder det i en udtalelse fra FIFA ifølge Reuters.
Læs også:Schweiz åbner straffesag mod presset FIFA-præsident
– FIFA og FIFA-præsidenten afviser kategorisk nogen form for indblanding i eller antydning om, at FIFA-præsidenten nogensinde ville forsøge at få nogen form for upassende indflydelse på den schweiziske statsanklager.
Michael Lauber har været under pres i månedsvis og sagde i sidste uge op. Han har siden 2015 stået i spidsen for den schweiziske del af korruptionsefterforskningen omkring FIFA, uden han og kollegerne har fået anlagt én eneste sag, mens FBI og det amerikanske justitsministerium har anlagt og fået dom i en lang række retssager, som langt fra er overstået endnu.
Den konkrete mistanke mod Lauber er, at han på flere hemmelige møder med Infantino har sørget for, at FIFA-præsidenten og muligvis også andre topfolk i og omkring fodboldens elite er blevet holdt fri for efterforskning i Schweiz.
I pressemeddelelsen i sidste uge lod specialanklageren Stefan Keller forstå, at det kan dreje sig om embedsmisbrug og hjælp til brud på loven fra Laubers side.
Ekstra Bladet har rapporteret, at Lauber er i fare for at ende i en rigsretssag, og Stefan Keller har bedt om at få ophævet den tidligere statsanklagers immunitet.
Der er blevet gisnet om, hvorvidt Gianni Infantino-præsidenten midlertidigt trækker sig fra posten eller bliver bedt eller beordret til det af FIFA’s etiske komité.
– FIFA-præsidenten vil fortsætte med til fulde at varetage sin funktion og opfylde sine forpligtelser inden for FIFA og vil fortsat samarbejde med myndighederne i Schweiz og resten af verden, slår FIFA fast i sin udtalelse.
Gianni Infantino blev sidste år genvalgt som FIFA-præsident på FIFA-kongressen i Paris og sagde blandt andet ved den lejlighed, at FIFA i hans tid som præsident var gået fra at have et rygte som en ‘kriminel organisation’ til en forbund med styr på både økonomi og god embedsførelse.
LIVE
LIVE: Messi køber klub
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
– Han vinder Ballon d’Or!
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
Harry Maguire ryger i skammekrogen
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
