FIFA’s præsident, Gianni Infantino, er kommet i knibe. Den schweiziske specialanklager Stefan Keller har anlagt en straffesag mod Infantino, der dermed risikerer straf af ikke bare fodboldens myndigheder, men den virkelige verdens.
Sagen drejer sig om nogle hemmelige møder, som Infantino har holdt med den nu tidligere statsanklager i Schweiz Michael Lauber. I en pressemeddelelse i sidse uge sagde Stefan Keller, at det er indikationer på, at der er sket noget kriminelt på en række møder mellem Infantino og Lauber.
FIFA-præsidenten afviser dog, at der er nogen grund til at åbne en sag.
– Der var og er absolut ingen grund til at åbne en efterforskning, fordi intet kriminelt har fundet sted, og der er ikke noget, der peger på nogen form for kriminel handling, lyder det i en udtalelse fra FIFA ifølge Reuters.
Læs også:Schweiz åbner straffesag mod presset FIFA-præsident
– FIFA og FIFA-præsidenten afviser kategorisk nogen form for indblanding i eller antydning om, at FIFA-præsidenten nogensinde ville forsøge at få nogen form for upassende indflydelse på den schweiziske statsanklager.
Michael Lauber har været under pres i månedsvis og sagde i sidste uge op. Han har siden 2015 stået i spidsen for den schweiziske del af korruptionsefterforskningen omkring FIFA, uden han og kollegerne har fået anlagt én eneste sag, mens FBI og det amerikanske justitsministerium har anlagt og fået dom i en lang række retssager, som langt fra er overstået endnu.
Den konkrete mistanke mod Lauber er, at han på flere hemmelige møder med Infantino har sørget for, at FIFA-præsidenten og muligvis også andre topfolk i og omkring fodboldens elite er blevet holdt fri for efterforskning i Schweiz.
I pressemeddelelsen i sidste uge lod specialanklageren Stefan Keller forstå, at det kan dreje sig om embedsmisbrug og hjælp til brud på loven fra Laubers side.
Ekstra Bladet har rapporteret, at Lauber er i fare for at ende i en rigsretssag, og Stefan Keller har bedt om at få ophævet den tidligere statsanklagers immunitet.
Der er blevet gisnet om, hvorvidt Gianni Infantino-præsidenten midlertidigt trækker sig fra posten eller bliver bedt eller beordret til det af FIFA’s etiske komité.
– FIFA-præsidenten vil fortsætte med til fulde at varetage sin funktion og opfylde sine forpligtelser inden for FIFA og vil fortsat samarbejde med myndighederne i Schweiz og resten af verden, slår FIFA fast i sin udtalelse.
Gianni Infantino blev sidste år genvalgt som FIFA-præsident på FIFA-kongressen i Paris og sagde blandt andet ved den lejlighed, at FIFA i hans tid som præsident var gået fra at have et rygte som en ‘kriminel organisation’ til en forbund med styr på både økonomi og god embedsførelse.
LIVE
Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
Her kan du se AGF mod Brøndby IF
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TRANSFER
Officielt: FC København sælger stjerne
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
INTERVIEW
Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TRANSFER
Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
TOPNYHED
Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
INTERVIEW
