FIFA’s præsident, Gianni Infantino, er kommet i knibe. Den schweiziske specialanklager Stefan Keller har anlagt en straffesag mod Infantino, der dermed risikerer straf af ikke bare fodboldens myndigheder, men den virkelige verdens.
Sagen drejer sig om nogle hemmelige møder, som Infantino har holdt med den nu tidligere statsanklager i Schweiz Michael Lauber. I en pressemeddelelse i sidse uge sagde Stefan Keller, at det er indikationer på, at der er sket noget kriminelt på en række møder mellem Infantino og Lauber.
FIFA-præsidenten afviser dog, at der er nogen grund til at åbne en sag.
– Der var og er absolut ingen grund til at åbne en efterforskning, fordi intet kriminelt har fundet sted, og der er ikke noget, der peger på nogen form for kriminel handling, lyder det i en udtalelse fra FIFA ifølge Reuters.
Læs også:Schweiz åbner straffesag mod presset FIFA-præsident
– FIFA og FIFA-præsidenten afviser kategorisk nogen form for indblanding i eller antydning om, at FIFA-præsidenten nogensinde ville forsøge at få nogen form for upassende indflydelse på den schweiziske statsanklager.
Michael Lauber har været under pres i månedsvis og sagde i sidste uge op. Han har siden 2015 stået i spidsen for den schweiziske del af korruptionsefterforskningen omkring FIFA, uden han og kollegerne har fået anlagt én eneste sag, mens FBI og det amerikanske justitsministerium har anlagt og fået dom i en lang række retssager, som langt fra er overstået endnu.
Den konkrete mistanke mod Lauber er, at han på flere hemmelige møder med Infantino har sørget for, at FIFA-præsidenten og muligvis også andre topfolk i og omkring fodboldens elite er blevet holdt fri for efterforskning i Schweiz.
I pressemeddelelsen i sidste uge lod specialanklageren Stefan Keller forstå, at det kan dreje sig om embedsmisbrug og hjælp til brud på loven fra Laubers side.
Ekstra Bladet har rapporteret, at Lauber er i fare for at ende i en rigsretssag, og Stefan Keller har bedt om at få ophævet den tidligere statsanklagers immunitet.
Der er blevet gisnet om, hvorvidt Gianni Infantino-præsidenten midlertidigt trækker sig fra posten eller bliver bedt eller beordret til det af FIFA’s etiske komité.
– FIFA-præsidenten vil fortsætte med til fulde at varetage sin funktion og opfylde sine forpligtelser inden for FIFA og vil fortsat samarbejde med myndighederne i Schweiz og resten af verden, slår FIFA fast i sin udtalelse.
Gianni Infantino blev sidste år genvalgt som FIFA-præsident på FIFA-kongressen i Paris og sagde blandt andet ved den lejlighed, at FIFA i hans tid som præsident var gået fra at have et rygte som en ‘kriminel organisation’ til en forbund med styr på både økonomi og god embedsførelse.
LIVE
LIVE: Tidligere holdkammerat stikker til Grabara
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
– Det er et møghold!
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Brøndby får stor bøde
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
Danske stjerner kan være fortid
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
