FIFA’s præsident, Gianni Infantino, er kommet i knibe. Den schweiziske specialanklager Stefan Keller har anlagt en straffesag mod Infantino, der dermed risikerer straf af ikke bare fodboldens myndigheder, men den virkelige verdens.
Sagen drejer sig om nogle hemmelige møder, som Infantino har holdt med den nu tidligere statsanklager i Schweiz Michael Lauber. I en pressemeddelelse i sidse uge sagde Stefan Keller, at det er indikationer på, at der er sket noget kriminelt på en række møder mellem Infantino og Lauber.
FIFA-præsidenten afviser dog, at der er nogen grund til at åbne en sag.
– Der var og er absolut ingen grund til at åbne en efterforskning, fordi intet kriminelt har fundet sted, og der er ikke noget, der peger på nogen form for kriminel handling, lyder det i en udtalelse fra FIFA ifølge Reuters.
Læs også:Schweiz åbner straffesag mod presset FIFA-præsident
– FIFA og FIFA-præsidenten afviser kategorisk nogen form for indblanding i eller antydning om, at FIFA-præsidenten nogensinde ville forsøge at få nogen form for upassende indflydelse på den schweiziske statsanklager.
Michael Lauber har været under pres i månedsvis og sagde i sidste uge op. Han har siden 2015 stået i spidsen for den schweiziske del af korruptionsefterforskningen omkring FIFA, uden han og kollegerne har fået anlagt én eneste sag, mens FBI og det amerikanske justitsministerium har anlagt og fået dom i en lang række retssager, som langt fra er overstået endnu.
Den konkrete mistanke mod Lauber er, at han på flere hemmelige møder med Infantino har sørget for, at FIFA-præsidenten og muligvis også andre topfolk i og omkring fodboldens elite er blevet holdt fri for efterforskning i Schweiz.
I pressemeddelelsen i sidste uge lod specialanklageren Stefan Keller forstå, at det kan dreje sig om embedsmisbrug og hjælp til brud på loven fra Laubers side.
Ekstra Bladet har rapporteret, at Lauber er i fare for at ende i en rigsretssag, og Stefan Keller har bedt om at få ophævet den tidligere statsanklagers immunitet.
Der er blevet gisnet om, hvorvidt Gianni Infantino-præsidenten midlertidigt trækker sig fra posten eller bliver bedt eller beordret til det af FIFA’s etiske komité.
– FIFA-præsidenten vil fortsætte med til fulde at varetage sin funktion og opfylde sine forpligtelser inden for FIFA og vil fortsat samarbejde med myndighederne i Schweiz og resten af verden, slår FIFA fast i sin udtalelse.
Gianni Infantino blev sidste år genvalgt som FIFA-præsident på FIFA-kongressen i Paris og sagde blandt andet ved den lejlighed, at FIFA i hans tid som præsident var gået fra at have et rygte som en ‘kriminel organisation’ til en forbund med styr på både økonomi og god embedsførelse.
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
TRANSFER
Solgt for 285 millioner
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København binder stortalent
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
MEDIE
Spøger i kæmpeklub
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
TIPSBLADET SPECIAL
Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører
TOPNYHED
Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’
TOPNYHED
Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby
NYHEDER
Liverpool skuffer stort mod oprykker
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
TIPSBLADET SPECIAL
Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
TOPNYHED
Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
BIZART
Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’
Dansker skuffet over manglende Fifa-svar
Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea
Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme
TOPNYHED
Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber
AVIS
Bombe på vej – sker det i dag?
Årets mest læste – I elsker transfers!
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
LIGE NU
