Presset FIFA-præsident reagerer på straffesag: Ingen grund til det

Gianni Infantino har ikke brudt loven, så der er ingen grund til at åbne den efterforskning, han ellers er involveret i, lyder det fra FIFA. En schweizisk specialanklager mener noget andet.



FIFA’s præsident, Gianni Infantino, er kommet i knibe. Den schweiziske specialanklager Stefan Keller har anlagt en straffesag mod Infantino, der dermed risikerer straf af ikke bare fodboldens myndigheder, men den virkelige verdens.

Sagen drejer sig om nogle hemmelige møder, som Infantino har holdt med den nu tidligere statsanklager i Schweiz Michael Lauber. I en pressemeddelelse i sidse uge sagde Stefan Keller, at det er indikationer på, at der er sket noget kriminelt på en række møder mellem Infantino og Lauber.

FIFA-præsidenten afviser dog, at der er nogen grund til at åbne en sag.

– Der var og er absolut ingen grund til at åbne en efterforskning, fordi intet kriminelt har fundet sted, og der er ikke noget, der peger på nogen form for kriminel handling, lyder det i en udtalelse fra FIFA ifølge Reuters.

Læs også:Schweiz åbner straffesag mod presset FIFA-præsident

– FIFA og FIFA-præsidenten afviser kategorisk nogen form for indblanding i eller antydning om, at FIFA-præsidenten nogensinde ville forsøge at få nogen form for upassende indflydelse på den schweiziske statsanklager.

Michael Lauber har været under pres i månedsvis og sagde i sidste uge op. Han har siden 2015 stået i spidsen for den schweiziske del af korruptionsefterforskningen omkring FIFA, uden han og kollegerne har fået anlagt én eneste sag, mens FBI og det amerikanske justitsministerium har anlagt og fået dom i en lang række retssager, som langt fra er overstået endnu.

Den konkrete mistanke mod Lauber er, at han på flere hemmelige møder med Infantino har sørget for, at FIFA-præsidenten og muligvis også andre topfolk i og omkring fodboldens elite er blevet holdt fri for efterforskning i Schweiz.

I pressemeddelelsen i sidste uge lod specialanklageren Stefan Keller forstå, at det kan dreje sig om embedsmisbrug og hjælp til brud på loven fra Laubers side.

Ekstra Bladet har rapporteret, at Lauber er i fare for at ende i en rigsretssag, og Stefan Keller har bedt om at få ophævet den tidligere statsanklagers immunitet.

Der er blevet gisnet om, hvorvidt Gianni Infantino-præsidenten midlertidigt trækker sig fra posten eller bliver bedt eller beordret til det af FIFA’s etiske komité.

– FIFA-præsidenten vil fortsætte med til fulde at varetage sin funktion og opfylde sine forpligtelser inden for FIFA og vil fortsat samarbejde med myndighederne i Schweiz og resten af verden, slår FIFA fast i sin udtalelse.

Gianni Infantino blev sidste år genvalgt som FIFA-præsident på FIFA-kongressen i Paris og sagde blandt andet ved den lejlighed, at FIFA i hans tid som præsident var gået fra at have et rygte som en ‘kriminel organisation’ til en forbund med styr på både økonomi og god embedsførelse.







LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Nægtet Brøndby-skifte

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Thomas Frank fyret

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Forventer kæmpe jobtilbud

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Dansk målsluger skifter til topklub

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

‘Ronaldo vinder kampen’

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Populære Chelsea – køb billetter her!

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

På vild liste med Lionel Messi

Katastrofe for Jack Grealish

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Como kan vinde i Napoli