Presset FIFA-præsident reagerer på straffesag: Ingen grund til det

Gianni Infantino har ikke brudt loven, så der er ingen grund til at åbne den efterforskning, han ellers er involveret i, lyder det fra FIFA. En schweizisk specialanklager mener noget andet.



FIFA’s præsident, Gianni Infantino, er kommet i knibe. Den schweiziske specialanklager Stefan Keller har anlagt en straffesag mod Infantino, der dermed risikerer straf af ikke bare fodboldens myndigheder, men den virkelige verdens.

Sagen drejer sig om nogle hemmelige møder, som Infantino har holdt med den nu tidligere statsanklager i Schweiz Michael Lauber. I en pressemeddelelse i sidse uge sagde Stefan Keller, at det er indikationer på, at der er sket noget kriminelt på en række møder mellem Infantino og Lauber.

FIFA-præsidenten afviser dog, at der er nogen grund til at åbne en sag.

– Der var og er absolut ingen grund til at åbne en efterforskning, fordi intet kriminelt har fundet sted, og der er ikke noget, der peger på nogen form for kriminel handling, lyder det i en udtalelse fra FIFA ifølge Reuters.

Læs også:Schweiz åbner straffesag mod presset FIFA-præsident

– FIFA og FIFA-præsidenten afviser kategorisk nogen form for indblanding i eller antydning om, at FIFA-præsidenten nogensinde ville forsøge at få nogen form for upassende indflydelse på den schweiziske statsanklager.

Michael Lauber har været under pres i månedsvis og sagde i sidste uge op. Han har siden 2015 stået i spidsen for den schweiziske del af korruptionsefterforskningen omkring FIFA, uden han og kollegerne har fået anlagt én eneste sag, mens FBI og det amerikanske justitsministerium har anlagt og fået dom i en lang række retssager, som langt fra er overstået endnu.

Den konkrete mistanke mod Lauber er, at han på flere hemmelige møder med Infantino har sørget for, at FIFA-præsidenten og muligvis også andre topfolk i og omkring fodboldens elite er blevet holdt fri for efterforskning i Schweiz.

I pressemeddelelsen i sidste uge lod specialanklageren Stefan Keller forstå, at det kan dreje sig om embedsmisbrug og hjælp til brud på loven fra Laubers side.

Ekstra Bladet har rapporteret, at Lauber er i fare for at ende i en rigsretssag, og Stefan Keller har bedt om at få ophævet den tidligere statsanklagers immunitet.

Der er blevet gisnet om, hvorvidt Gianni Infantino-præsidenten midlertidigt trækker sig fra posten eller bliver bedt eller beordret til det af FIFA’s etiske komité.

– FIFA-præsidenten vil fortsætte med til fulde at varetage sin funktion og opfylde sine forpligtelser inden for FIFA og vil fortsat samarbejde med myndighederne i Schweiz og resten af verden, slår FIFA fast i sin udtalelse.

Gianni Infantino blev sidste år genvalgt som FIFA-præsident på FIFA-kongressen i Paris og sagde blandt andet ved den lejlighed, at FIFA i hans tid som præsident var gået fra at have et rygte som en ‘kriminel organisation’ til en forbund med styr på både økonomi og god embedsførelse.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Nu er Dreyer historisk

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Her lander kampprogrammet for slutspillet

631 millioner kroner

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Bo Henriksen lander TV-job

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Chokpris på Victor Froholdt

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Rundens hold i Superligaen – 22. runde



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

Voldsomt skænderi i FC København

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Tottenham straffes for nazihilsner

VM-billetter på vild himmelflugt

FC Midtjylland med politianmeldelse

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet