Presset FIFA-præsident reagerer på straffesag: Ingen grund til det

Gianni Infantino har ikke brudt loven, så der er ingen grund til at åbne den efterforskning, han ellers er involveret i, lyder det fra FIFA. En schweizisk specialanklager mener noget andet.



FIFA’s præsident, Gianni Infantino, er kommet i knibe. Den schweiziske specialanklager Stefan Keller har anlagt en straffesag mod Infantino, der dermed risikerer straf af ikke bare fodboldens myndigheder, men den virkelige verdens.

Sagen drejer sig om nogle hemmelige møder, som Infantino har holdt med den nu tidligere statsanklager i Schweiz Michael Lauber. I en pressemeddelelse i sidse uge sagde Stefan Keller, at det er indikationer på, at der er sket noget kriminelt på en række møder mellem Infantino og Lauber.

FIFA-præsidenten afviser dog, at der er nogen grund til at åbne en sag.

– Der var og er absolut ingen grund til at åbne en efterforskning, fordi intet kriminelt har fundet sted, og der er ikke noget, der peger på nogen form for kriminel handling, lyder det i en udtalelse fra FIFA ifølge Reuters.

Læs også:Schweiz åbner straffesag mod presset FIFA-præsident

– FIFA og FIFA-præsidenten afviser kategorisk nogen form for indblanding i eller antydning om, at FIFA-præsidenten nogensinde ville forsøge at få nogen form for upassende indflydelse på den schweiziske statsanklager.

Michael Lauber har været under pres i månedsvis og sagde i sidste uge op. Han har siden 2015 stået i spidsen for den schweiziske del af korruptionsefterforskningen omkring FIFA, uden han og kollegerne har fået anlagt én eneste sag, mens FBI og det amerikanske justitsministerium har anlagt og fået dom i en lang række retssager, som langt fra er overstået endnu.

Den konkrete mistanke mod Lauber er, at han på flere hemmelige møder med Infantino har sørget for, at FIFA-præsidenten og muligvis også andre topfolk i og omkring fodboldens elite er blevet holdt fri for efterforskning i Schweiz.

I pressemeddelelsen i sidste uge lod specialanklageren Stefan Keller forstå, at det kan dreje sig om embedsmisbrug og hjælp til brud på loven fra Laubers side.

Ekstra Bladet har rapporteret, at Lauber er i fare for at ende i en rigsretssag, og Stefan Keller har bedt om at få ophævet den tidligere statsanklagers immunitet.

Der er blevet gisnet om, hvorvidt Gianni Infantino-præsidenten midlertidigt trækker sig fra posten eller bliver bedt eller beordret til det af FIFA’s etiske komité.

– FIFA-præsidenten vil fortsætte med til fulde at varetage sin funktion og opfylde sine forpligtelser inden for FIFA og vil fortsat samarbejde med myndighederne i Schweiz og resten af verden, slår FIFA fast i sin udtalelse.

Gianni Infantino blev sidste år genvalgt som FIFA-præsident på FIFA-kongressen i Paris og sagde blandt andet ved den lejlighed, at FIFA i hans tid som præsident var gået fra at have et rygte som en ‘kriminel organisation’ til en forbund med styr på både økonomi og god embedsførelse.







LIVE

LIVE: Steve Cooper kommenterer sin position

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Thomas Frank er favorit til jobbet

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Danmark har aldrig haft så mange før

Gift Links hylder FCK-legende



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

‘Thomas Delaney er fortid’

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Mathias Zanka går viralt



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Han er Superligaens ringeste målmand!

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Nu åbner Wind op for fremtiden



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

FIFA åbner sag mod Spanien

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Færdig i Manchester City

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Real Madrid – Bayern

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Det betyder intet mod Liverpool



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Superliga-ekspert i svime over FCK

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Kasper Dolberg i choktransfer?

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Parisere får Reds til at rødme

Sporting CP – Arsenal

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Han kan meget vel ende som en lille legende

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’