FIFA’s præsident, Gianni Infantino, er kommet i knibe. Den schweiziske specialanklager Stefan Keller har anlagt en straffesag mod Infantino, der dermed risikerer straf af ikke bare fodboldens myndigheder, men den virkelige verdens.
Sagen drejer sig om nogle hemmelige møder, som Infantino har holdt med den nu tidligere statsanklager i Schweiz Michael Lauber. I en pressemeddelelse i sidse uge sagde Stefan Keller, at det er indikationer på, at der er sket noget kriminelt på en række møder mellem Infantino og Lauber.
FIFA-præsidenten afviser dog, at der er nogen grund til at åbne en sag.
– Der var og er absolut ingen grund til at åbne en efterforskning, fordi intet kriminelt har fundet sted, og der er ikke noget, der peger på nogen form for kriminel handling, lyder det i en udtalelse fra FIFA ifølge Reuters.
Læs også:Schweiz åbner straffesag mod presset FIFA-præsident
– FIFA og FIFA-præsidenten afviser kategorisk nogen form for indblanding i eller antydning om, at FIFA-præsidenten nogensinde ville forsøge at få nogen form for upassende indflydelse på den schweiziske statsanklager.
Michael Lauber har været under pres i månedsvis og sagde i sidste uge op. Han har siden 2015 stået i spidsen for den schweiziske del af korruptionsefterforskningen omkring FIFA, uden han og kollegerne har fået anlagt én eneste sag, mens FBI og det amerikanske justitsministerium har anlagt og fået dom i en lang række retssager, som langt fra er overstået endnu.
Den konkrete mistanke mod Lauber er, at han på flere hemmelige møder med Infantino har sørget for, at FIFA-præsidenten og muligvis også andre topfolk i og omkring fodboldens elite er blevet holdt fri for efterforskning i Schweiz.
I pressemeddelelsen i sidste uge lod specialanklageren Stefan Keller forstå, at det kan dreje sig om embedsmisbrug og hjælp til brud på loven fra Laubers side.
Ekstra Bladet har rapporteret, at Lauber er i fare for at ende i en rigsretssag, og Stefan Keller har bedt om at få ophævet den tidligere statsanklagers immunitet.
Der er blevet gisnet om, hvorvidt Gianni Infantino-præsidenten midlertidigt trækker sig fra posten eller bliver bedt eller beordret til det af FIFA’s etiske komité.
– FIFA-præsidenten vil fortsætte med til fulde at varetage sin funktion og opfylde sine forpligtelser inden for FIFA og vil fortsat samarbejde med myndighederne i Schweiz og resten af verden, slår FIFA fast i sin udtalelse.
Gianni Infantino blev sidste år genvalgt som FIFA-præsident på FIFA-kongressen i Paris og sagde blandt andet ved den lejlighed, at FIFA i hans tid som præsident var gået fra at have et rygte som en ‘kriminel organisation’ til en forbund med styr på både økonomi og god embedsførelse.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
INTERVIEW
Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
NYHEDER
Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
Tæt på utrolig kamprekord
NYHEDER
Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
NYHEDER
Superliga-profil skadet
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
TOPNYHED
