FIFA’s præsident, Gianni Infantino, er kommet i knibe. Den schweiziske specialanklager Stefan Keller har anlagt en straffesag mod Infantino, der dermed risikerer straf af ikke bare fodboldens myndigheder, men den virkelige verdens.
Sagen drejer sig om nogle hemmelige møder, som Infantino har holdt med den nu tidligere statsanklager i Schweiz Michael Lauber. I en pressemeddelelse i sidse uge sagde Stefan Keller, at det er indikationer på, at der er sket noget kriminelt på en række møder mellem Infantino og Lauber.
FIFA-præsidenten afviser dog, at der er nogen grund til at åbne en sag.
– Der var og er absolut ingen grund til at åbne en efterforskning, fordi intet kriminelt har fundet sted, og der er ikke noget, der peger på nogen form for kriminel handling, lyder det i en udtalelse fra FIFA ifølge Reuters.
Læs også:Schweiz åbner straffesag mod presset FIFA-præsident
– FIFA og FIFA-præsidenten afviser kategorisk nogen form for indblanding i eller antydning om, at FIFA-præsidenten nogensinde ville forsøge at få nogen form for upassende indflydelse på den schweiziske statsanklager.
Michael Lauber har været under pres i månedsvis og sagde i sidste uge op. Han har siden 2015 stået i spidsen for den schweiziske del af korruptionsefterforskningen omkring FIFA, uden han og kollegerne har fået anlagt én eneste sag, mens FBI og det amerikanske justitsministerium har anlagt og fået dom i en lang række retssager, som langt fra er overstået endnu.
Den konkrete mistanke mod Lauber er, at han på flere hemmelige møder med Infantino har sørget for, at FIFA-præsidenten og muligvis også andre topfolk i og omkring fodboldens elite er blevet holdt fri for efterforskning i Schweiz.
I pressemeddelelsen i sidste uge lod specialanklageren Stefan Keller forstå, at det kan dreje sig om embedsmisbrug og hjælp til brud på loven fra Laubers side.
Ekstra Bladet har rapporteret, at Lauber er i fare for at ende i en rigsretssag, og Stefan Keller har bedt om at få ophævet den tidligere statsanklagers immunitet.
Der er blevet gisnet om, hvorvidt Gianni Infantino-præsidenten midlertidigt trækker sig fra posten eller bliver bedt eller beordret til det af FIFA’s etiske komité.
– FIFA-præsidenten vil fortsætte med til fulde at varetage sin funktion og opfylde sine forpligtelser inden for FIFA og vil fortsat samarbejde med myndighederne i Schweiz og resten af verden, slår FIFA fast i sin udtalelse.
Gianni Infantino blev sidste år genvalgt som FIFA-præsident på FIFA-kongressen i Paris og sagde blandt andet ved den lejlighed, at FIFA i hans tid som præsident var gået fra at have et rygte som en ‘kriminel organisation’ til en forbund med styr på både økonomi og god embedsførelse.
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
NYHEDER
Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
MEDIE
Roony vil væk
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
NYHEDER
Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
NYHEDER
Arne Slot fyret af Liverpool
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
TRANSFER
Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen
NYHEDER
