Rasmus Ankersen vil samle FC Midtjylland og Brentfords rekruttering

Rasmus Ankersen fastslår, at det vil give mening at samle FC Midtjylland og Brentfords rekruttering ét sted. Han fortæller samtidig, at FCM muligvis vil gå efter at hente flere unge spillere fra England.



Den engelske rigmand Matthew Benham har ejerskab over både Brentford FC og FC Midtjylland, og begge klubber har udviklet sig markant i en positiv retning, efter at Smartodds-millionæren begyndte at investere sine penge.

I ejerkredsen kigges der hele tiden på, hvordan man kan optimere samarbejdet på tværs af landegrænser, og en vigtig brik i puslespillet er den fremtidige ageren på transfermarkedet.

På det punkt kan samarbejdet mellem FC Midtjylland, Brentford FC og Smartodds blive tættere i de kommende år.

– Vi vil gerne centralisere vores rekruttering mere og mere, både fordi det giver nogle omkostningsbesparelser, og fordi det giver mening at samle ekspertisen og markedsintelligensen ét sted, siger Rasmus Ankersen, der er bestyrelsesformand i FC Midtjylland og sportsdirektør i Brentford FC, til Tipsbladet og tilføjer:

Læs også:Brentford og FC Midtjylland kunne have fået en søsterklub i Norge

– Det kunne for eksempel være, at den interne rekrutteringsafdeling i FC Midtjylland bliver mere fokuseret på det skandinaviske marked til fordel for både Brentford og FCM, mens at det rekrutteringsteam, der sidder i London, fokuserer mere på andre markeder på vegne af begge klubber.

Han fastslår, at man i fremtiden meget vel kan se en række engelske spillere komme til FC Midtjylland.

– Hvis FC Midtjylland skal rekruttere engelske spillere, bliver det de helt unge spillere, vi går efter. Vi tror blandt andet på, at der er en mulighed for os i England for at hente nogle af de rigtig dygtige unge engelske talenter, der ikke kan komme ind på førsteholdet i de store klubber, og det noget, vi er begyndt at kigge lidt på, siger Ankersen.

Kunne man forestille sig, at en fremtidig Ollie Watkins eller Neal Maupay, to spillere, I har solgt for trecifrede millionbeløb til Premier League, kom til FC Midtjylland i stedet for Brentford?

Læs også:FCM-formand: Europæisk gennembrud er et hold kæft-bolche til dem fra øen

– Hvis FC Midtjylland er regelmæssigt i europæisk gruppespil, er det ikke umuligt at forestille sig, at vi vil kunne hente spillere som Ollie og Neal på det sted i deres karrierer, hvor de var, da Brentford hentede dem, lyder det fra Ankersen.

Du kan læse et stort interview med Rasmus Ankersen i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. I Tipsbladet får du også et længere interview med Brøndbys Andreas Bruus, et interview med den tidligere Newcastle-dansker Bjørn Kristensen – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen.

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

right

Læs også:Fra fusions-klub til Champions League-klub: Tag med på FCM’s rejse
Læs også:Opbrud i Europa: FCM-boss er positivt stemt over for ny turnering
Læs også:Claus Steinlein om fyret Solbakken: Jeg savnede ham allerede til frokost




Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer




INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

FC Nordsjælland – Sønderjyske

– Jeg tror de vinder Superligaen

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

“De havde det bedste transfervindue”

AGF – OB

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Tottenham boykotter Viaplay

Han er på vej væk fra AGF

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Stjernetransfer på plads alligevel

Stor mystik om Patrick Pentz

Brøndby afviser to danske klubber

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Tæt på en falliterklæring, FCK

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Mål i Manchester

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

– Mildest talt undervældende

Premier League skrev transferhistorie

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’