Den engelske rigmand Matthew Benham har ejerskab over både Brentford FC og FC Midtjylland, og begge klubber har udviklet sig markant i en positiv retning, efter at Smartodds-millionæren begyndte at investere sine penge.
I ejerkredsen kigges der hele tiden på, hvordan man kan optimere samarbejdet på tværs af landegrænser, og en vigtig brik i puslespillet er den fremtidige ageren på transfermarkedet.
På det punkt kan samarbejdet mellem FC Midtjylland, Brentford FC og Smartodds blive tættere i de kommende år.
– Vi vil gerne centralisere vores rekruttering mere og mere, både fordi det giver nogle omkostningsbesparelser, og fordi det giver mening at samle ekspertisen og markedsintelligensen ét sted, siger Rasmus Ankersen, der er bestyrelsesformand i FC Midtjylland og sportsdirektør i Brentford FC, til Tipsbladet og tilføjer:
Læs også:Brentford og FC Midtjylland kunne have fået en søsterklub i Norge
– Det kunne for eksempel være, at den interne rekrutteringsafdeling i FC Midtjylland bliver mere fokuseret på det skandinaviske marked til fordel for både Brentford og FCM, mens at det rekrutteringsteam, der sidder i London, fokuserer mere på andre markeder på vegne af begge klubber.
Han fastslår, at man i fremtiden meget vel kan se en række engelske spillere komme til FC Midtjylland.
– Hvis FC Midtjylland skal rekruttere engelske spillere, bliver det de helt unge spillere, vi går efter. Vi tror blandt andet på, at der er en mulighed for os i England for at hente nogle af de rigtig dygtige unge engelske talenter, der ikke kan komme ind på førsteholdet i de store klubber, og det noget, vi er begyndt at kigge lidt på, siger Ankersen.
Kunne man forestille sig, at en fremtidig Ollie Watkins eller Neal Maupay, to spillere, I har solgt for trecifrede millionbeløb til Premier League, kom til FC Midtjylland i stedet for Brentford?
Læs også:FCM-formand: Europæisk gennembrud er et hold kæft-bolche til dem fra øen
– Hvis FC Midtjylland er regelmæssigt i europæisk gruppespil, er det ikke umuligt at forestille sig, at vi vil kunne hente spillere som Ollie og Neal på det sted i deres karrierer, hvor de var, da Brentford hentede dem, lyder det fra Ankersen.
Du kan læse et stort interview med Rasmus Ankersen i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. I Tipsbladet får du også et længere interview med Brøndbys Andreas Bruus, et interview med den tidligere Newcastle-dansker Bjørn Kristensen – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen.
Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Læs også:Fra fusions-klub til Champions League-klub: Tag med på FCM’s rejse
Læs også:Opbrud i Europa: FCM-boss er positivt stemt over for ny turnering
Læs også:Claus Steinlein om fyret Solbakken: Jeg savnede ham allerede til frokost
TOPNYHED
Stor Brøndby-stjerne skadet
EKSKLUSIVT
Dansk bomber forventer sommertransfer
NYHEDER
To direktører færdige i Superliga-klub
TOPNYHED
Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland
NYHEDER
Fanfavorit på besøg i Brøndby IF
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
TOPNYHED
Landstræner hylder OB-komet
NYHEDER
Rune deler nyt efter mareridt
EKSKLUSIVT
Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?
TOPNYHED
FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp
TIPSBLADETS DOM
Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
NYHEDER
Dårligt nyt om AGF-stjerne
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
NYHEDER
Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
TOPNYHED
Mange islændinge kan slet ikke forstå det
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
TOPNYHED
Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
TRANSFER
AGF henter Ibrahim Traoré
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
NYHEDER
Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser
INTERVIEW
Superliga-boss: Han skal slå transferrekord
TOPNYHED
Kommer med klar opfordring til presset Neestrup
NYHEDER
Skidt nyt til Brian Riemer?
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
TRANSFER
AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’
AVIS
Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte
INTERVIEW
FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
TOPNYHED
Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’
NYHEDER
To trænere færdige i Superliga-klub
MEDIE
Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson
TOPNYHED
Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’
NYHEDER
Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!
NYHEDER
Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker
NYHEDER
‘Meget problematiske udtalelser’
NYHEDER
Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år
NYHEDER
Nedtur for OB: Falk ude
NYHEDER
Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’
Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer
NYHEDER
Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’
TOPNYHED
Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’
NYHEDER
Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg
INTERVIEW
