Rasmus Ankersen vil samle FC Midtjylland og Brentfords rekruttering

Rasmus Ankersen fastslår, at det vil give mening at samle FC Midtjylland og Brentfords rekruttering ét sted. Han fortæller samtidig, at FCM muligvis vil gå efter at hente flere unge spillere fra England.



Den engelske rigmand Matthew Benham har ejerskab over både Brentford FC og FC Midtjylland, og begge klubber har udviklet sig markant i en positiv retning, efter at Smartodds-millionæren begyndte at investere sine penge.

I ejerkredsen kigges der hele tiden på, hvordan man kan optimere samarbejdet på tværs af landegrænser, og en vigtig brik i puslespillet er den fremtidige ageren på transfermarkedet.

På det punkt kan samarbejdet mellem FC Midtjylland, Brentford FC og Smartodds blive tættere i de kommende år.

– Vi vil gerne centralisere vores rekruttering mere og mere, både fordi det giver nogle omkostningsbesparelser, og fordi det giver mening at samle ekspertisen og markedsintelligensen ét sted, siger Rasmus Ankersen, der er bestyrelsesformand i FC Midtjylland og sportsdirektør i Brentford FC, til Tipsbladet og tilføjer:

Læs også:Brentford og FC Midtjylland kunne have fået en søsterklub i Norge

– Det kunne for eksempel være, at den interne rekrutteringsafdeling i FC Midtjylland bliver mere fokuseret på det skandinaviske marked til fordel for både Brentford og FCM, mens at det rekrutteringsteam, der sidder i London, fokuserer mere på andre markeder på vegne af begge klubber.

Han fastslår, at man i fremtiden meget vel kan se en række engelske spillere komme til FC Midtjylland.

– Hvis FC Midtjylland skal rekruttere engelske spillere, bliver det de helt unge spillere, vi går efter. Vi tror blandt andet på, at der er en mulighed for os i England for at hente nogle af de rigtig dygtige unge engelske talenter, der ikke kan komme ind på førsteholdet i de store klubber, og det noget, vi er begyndt at kigge lidt på, siger Ankersen.

Kunne man forestille sig, at en fremtidig Ollie Watkins eller Neal Maupay, to spillere, I har solgt for trecifrede millionbeløb til Premier League, kom til FC Midtjylland i stedet for Brentford?

Læs også:FCM-formand: Europæisk gennembrud er et hold kæft-bolche til dem fra øen

– Hvis FC Midtjylland er regelmæssigt i europæisk gruppespil, er det ikke umuligt at forestille sig, at vi vil kunne hente spillere som Ollie og Neal på det sted i deres karrierer, hvor de var, da Brentford hentede dem, lyder det fra Ankersen.

Du kan læse et stort interview med Rasmus Ankersen i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. I Tipsbladet får du også et længere interview med Brøndbys Andreas Bruus, et interview med den tidligere Newcastle-dansker Bjørn Kristensen – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen.

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

right

Læs også:Fra fusions-klub til Champions League-klub: Tag med på FCM’s rejse
Læs også:Opbrud i Europa: FCM-boss er positivt stemt over for ny turnering
Læs også:Claus Steinlein om fyret Solbakken: Jeg savnede ham allerede til frokost


Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Raser over dansk stjerne

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

‘Den værste transfer nogensinde’

Det har taget røven på Steve Cooper

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

– Han har været en decideret atombombe

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Brøndby-stjerne med stor donation

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Eriksen med kontant udmelding

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Det er til dumpekarakter

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Benhård transfermelding

Klart ønske fra Ruben Amorim

Supercomputer: Værste nogensinde!

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Marokko mishandler Mali

AFCON inviterer til gratis fodbold

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Magisk aften for FC København-stjerne

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati