Rasmus Ankersen vil samle FC Midtjylland og Brentfords rekruttering

Rasmus Ankersen fastslår, at det vil give mening at samle FC Midtjylland og Brentfords rekruttering ét sted. Han fortæller samtidig, at FCM muligvis vil gå efter at hente flere unge spillere fra England.



Den engelske rigmand Matthew Benham har ejerskab over både Brentford FC og FC Midtjylland, og begge klubber har udviklet sig markant i en positiv retning, efter at Smartodds-millionæren begyndte at investere sine penge.

I ejerkredsen kigges der hele tiden på, hvordan man kan optimere samarbejdet på tværs af landegrænser, og en vigtig brik i puslespillet er den fremtidige ageren på transfermarkedet.

På det punkt kan samarbejdet mellem FC Midtjylland, Brentford FC og Smartodds blive tættere i de kommende år.

– Vi vil gerne centralisere vores rekruttering mere og mere, både fordi det giver nogle omkostningsbesparelser, og fordi det giver mening at samle ekspertisen og markedsintelligensen ét sted, siger Rasmus Ankersen, der er bestyrelsesformand i FC Midtjylland og sportsdirektør i Brentford FC, til Tipsbladet og tilføjer:

Læs også:Brentford og FC Midtjylland kunne have fået en søsterklub i Norge

– Det kunne for eksempel være, at den interne rekrutteringsafdeling i FC Midtjylland bliver mere fokuseret på det skandinaviske marked til fordel for både Brentford og FCM, mens at det rekrutteringsteam, der sidder i London, fokuserer mere på andre markeder på vegne af begge klubber.

Han fastslår, at man i fremtiden meget vel kan se en række engelske spillere komme til FC Midtjylland.

– Hvis FC Midtjylland skal rekruttere engelske spillere, bliver det de helt unge spillere, vi går efter. Vi tror blandt andet på, at der er en mulighed for os i England for at hente nogle af de rigtig dygtige unge engelske talenter, der ikke kan komme ind på førsteholdet i de store klubber, og det noget, vi er begyndt at kigge lidt på, siger Ankersen.

Kunne man forestille sig, at en fremtidig Ollie Watkins eller Neal Maupay, to spillere, I har solgt for trecifrede millionbeløb til Premier League, kom til FC Midtjylland i stedet for Brentford?

Læs også:FCM-formand: Europæisk gennembrud er et hold kæft-bolche til dem fra øen

– Hvis FC Midtjylland er regelmæssigt i europæisk gruppespil, er det ikke umuligt at forestille sig, at vi vil kunne hente spillere som Ollie og Neal på det sted i deres karrierer, hvor de var, da Brentford hentede dem, lyder det fra Ankersen.

Du kan læse et stort interview med Rasmus Ankersen i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. I Tipsbladet får du også et længere interview med Brøndbys Andreas Bruus, et interview med den tidligere Newcastle-dansker Bjørn Kristensen – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen.

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

right

Læs også:Fra fusions-klub til Champions League-klub: Tag med på FCM’s rejse
Læs også:Opbrud i Europa: FCM-boss er positivt stemt over for ny turnering
Læs også:Claus Steinlein om fyret Solbakken: Jeg savnede ham allerede til frokost




– Det er Neestrups tre største fejl




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Kasper Hjulmand-bombe på vej?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Philip Billing tabte kæben

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Danmark – Nordmakedonien

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Kæmpe nyhed i udlandet



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Helt på røven over Victor Froholdt

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Riemer melder stjerne klar

Nu flytter anfører til Danmark



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Divisionsforeningen med markant udmelding

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Av, FCK! Her er de værst af alle

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Klar besked til danske debutanter

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Albert Rudé er færdig i Kolding