Brentford og FC Midtjylland kunne have fået en søsterklub i Norge

Smartodds-stifteren Matthew Benham har lige nu ejerskab over Brentford FC og FC Midtjylland. Norske Stabæk var i spil til at blive den tredje i søskendeflokken, erfarer Tipsbladet.



Smartodds-stifteren Matthew Benham købte i 2012 Brentford FC, og to år senere fik den engelske klub et nyt medlem af familien, da rigmanden også erhvervede sig FC Midtjylland.

Både Brentford FC og FC Midtjylland har via Smartodds adgang til nogle helt unikke data, og Matthew Benham har kunnet se sine klubber i England og Danmark tage opsigtsvækkende skridt mod toppen. 

Undervejs har Matthew Benham og konstellationen FC Midtjylland, Brentford FC og Smartodds gjort sig meget konkrete tanker om at udvide butikken yderligere.  

Ifølge Tipsbladets oplysninger var den norske klub Stabæk på tegnebrættet. Stabæk, hvor den nuværende AaB-sportschef Inge André Olsen var sportschef fra 2011 indtil april i år, har flere gange haft økonomiske problemer.

Rasmus Ankersen, der er bestyrelsesformand i FC Midtjylland og sportsdirektør i Brentford FC, vil ikke bekræfte oplysningerne om Stabæk, men han medgiver, at det har været på tale at udvide familien.

– Matthew har ikke budt på andre klubber, og lige nu er der ingen planer om at tilføje flere klubber til porteføljen, siger Rasmus Ankersen til Tipsbladet og tilføjer:

– Vi kiggede på forskellige klubber, og vi var også tæt på et par stykker, men vi gjorde det ikke i sidste ende, fordi vi ikke følte, at vi havde ledelsesressourcerne til fuldt ud at kunne eksekvere den krævende opgave, som det nu engang er at drive en fodboldklub, specielt når man i forvejen har nok at gøre med at holde styr på to andre klubber.

– Vi kiggede på flere klubber både i og uden for Skandinavien, men vi var aldrig tæt på at trykke på knappen.

Rasmus Ankersen bedyrer samtidig, at Matthew Benham heller aldrig har været tæt på at sælge FC Midtjylland, og at han heller ikke har intentioner om det i fremtiden. 

Du kan læse et stort interview med Rasmus Ankersen i Tipsbladet, som er på gaden i morgen, fredag. I Tipsbladet får du også et længere interview med Brøndbys Andreas Bruus, en stille fodboldsnak med den tidligere Newcastle-dansker Bjørn Kristensen – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen.

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Tipsbladet_forside_4

Læs også:Claus Steinlein om fyret Solbakken: Jeg savnede ham allerede til frokost
Læs også:Intet videresalg: FC Midtjylland vil undersøge Sørloth-transfer
Læs også:FCM-træner efter røvfuld: De kommer til at gå langt i turneringen
Læs også:Karakterer: FC Midtjylland mødte overmagten i CL-debut


Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Lothar Matthaüs storroser dansker

Køber sig ind i dansk klub

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Dommerekspert: Det giver ingen mening

Brøndbys store karantænemareridt

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

– Vi tror på et godt resultat

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Thomas Frank afviser at tale om det

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

– Det er fuldkommen meningsløst

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Bayern München sejrer over Sporting CP

Tænker ikke på Danmarks landshold

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’