Brentford og FC Midtjylland kunne have fået en søsterklub i Norge

Smartodds-stifteren Matthew Benham har lige nu ejerskab over Brentford FC og FC Midtjylland. Norske Stabæk var i spil til at blive den tredje i søskendeflokken, erfarer Tipsbladet.



Smartodds-stifteren Matthew Benham købte i 2012 Brentford FC, og to år senere fik den engelske klub et nyt medlem af familien, da rigmanden også erhvervede sig FC Midtjylland.

Både Brentford FC og FC Midtjylland har via Smartodds adgang til nogle helt unikke data, og Matthew Benham har kunnet se sine klubber i England og Danmark tage opsigtsvækkende skridt mod toppen. 

Undervejs har Matthew Benham og konstellationen FC Midtjylland, Brentford FC og Smartodds gjort sig meget konkrete tanker om at udvide butikken yderligere.  

Ifølge Tipsbladets oplysninger var den norske klub Stabæk på tegnebrættet. Stabæk, hvor den nuværende AaB-sportschef Inge André Olsen var sportschef fra 2011 indtil april i år, har flere gange haft økonomiske problemer.

Rasmus Ankersen, der er bestyrelsesformand i FC Midtjylland og sportsdirektør i Brentford FC, vil ikke bekræfte oplysningerne om Stabæk, men han medgiver, at det har været på tale at udvide familien.

– Matthew har ikke budt på andre klubber, og lige nu er der ingen planer om at tilføje flere klubber til porteføljen, siger Rasmus Ankersen til Tipsbladet og tilføjer:

– Vi kiggede på forskellige klubber, og vi var også tæt på et par stykker, men vi gjorde det ikke i sidste ende, fordi vi ikke følte, at vi havde ledelsesressourcerne til fuldt ud at kunne eksekvere den krævende opgave, som det nu engang er at drive en fodboldklub, specielt når man i forvejen har nok at gøre med at holde styr på to andre klubber.

– Vi kiggede på flere klubber både i og uden for Skandinavien, men vi var aldrig tæt på at trykke på knappen.

Rasmus Ankersen bedyrer samtidig, at Matthew Benham heller aldrig har været tæt på at sælge FC Midtjylland, og at han heller ikke har intentioner om det i fremtiden. 

Du kan læse et stort interview med Rasmus Ankersen i Tipsbladet, som er på gaden i morgen, fredag. I Tipsbladet får du også et længere interview med Brøndbys Andreas Bruus, en stille fodboldsnak med den tidligere Newcastle-dansker Bjørn Kristensen – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen.

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Tipsbladet_forside_4

Læs også:Claus Steinlein om fyret Solbakken: Jeg savnede ham allerede til frokost
Læs også:Intet videresalg: FC Midtjylland vil undersøge Sørloth-transfer
Læs også:FCM-træner efter røvfuld: De kommer til at gå langt i turneringen
Læs også:Karakterer: FC Midtjylland mødte overmagten i CL-debut




Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?




LIVE

LIVE: Danske klubber jagtede ny OB-spiller

FC Midtjylland – Viborg FF

Kræver flere hold i Superligaen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

AGF – Sønderjyske



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Færdig i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Storklub i dialog med Mohamed Salah



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

FC Fredericia – FC København

FCK lurer på landsholdsspiller

10. gang i træk

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud