Mens transfervinduet endnu var åbent, skiftede Alexander Sørloth til RB Leipzig i en aftale, der var mellem 150 og 180 millioner kroner værd. Så skulle man ellers tro, at der ville falde noget af til FC Midtjylland, men det tyder det ikke på.
Ekstra Bladet skriver i dag, at skiftet ikke kommer til at kaste flere penge af sig til FCM. Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger vil de danske mestre nu have undersøgt, om det også kan have sin rigtighed.
Baggrunden er denne:
Læs også:FCM-boss hylder Sørloth efter stort skifte: Han var ustoppelig for os
FC Midtjylland solgte Sørloth til Crystal Palace med blandt andet en videresalgsklausul. Ifølge den skulle FCM havde 25 procent af den pris, som Palace kunne sælge Sørloth videre for, som oversteg det, klubben selv gav for ham.
Ifølge The Athletic deler Crystal Palace dog transferbeløbet fra Leipzig lige med Trabzonspor. Sørloth var nemlig allerede lejet ud til den tyrkiske klub for resten af denne sæson, så Trabzonspor skulle have et økonomisk incitament til at ophæve lejeaftalen.
The Athletic kalder de juridiske forhandlinger mellem Palace og Trabzonspor “langvarige og komplicerede”. Men det er altså udfaldet af dem, der i første omgang betyder, at FC Midtjylland ikke får andel i videresalget. Antageligvis fordi Palace’ profit er mere eller mindre lig nul som følge af aftalen med Trabzonspor.
Læs også:Officielt: Sørloth er på plads i Leipzig
Spørgsmålet er så, om det er helt efter bogen. Det er dét, FC Midtjylland er i gang med at undersøge.
Tipsbladet.dk har været i kontakt med RB Leipzigs pressemedarbejder Christian Geidus og spurgt, om klubben har betalt det fulde beløb til Crystal Palace, eller om den har sendt penge til Trabzonspor. Geidus ønsker på vegne af klubben ikke at svare på spørgsmålet.
Ifølge Ekstra Bladet går FC Midtjylland glip af otte millioner kroner i videresalg. Klubben har dog allerede tjent over 100 millioner kroner på den store norske angriber, der hidtil er gået målløs fra banen i sine tre optrædener for RB Leipzig.
Læs også:Sørloth om skifte til topklub: Jeg er ældre og bedre
Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Atalanta
Læs også:Har dømt store danske triumfer: Portugiser fløjter FCM i Champions League
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
LIVE
VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Norge – England
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
MEDIE
Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb
Pressede på for FC København-exit
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
NYHEDER
Det bestemmer Messi selv
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos
MEDIE
