Mens transfervinduet endnu var åbent, skiftede Alexander Sørloth til RB Leipzig i en aftale, der var mellem 150 og 180 millioner kroner værd. Så skulle man ellers tro, at der ville falde noget af til FC Midtjylland, men det tyder det ikke på.
Ekstra Bladet skriver i dag, at skiftet ikke kommer til at kaste flere penge af sig til FCM. Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger vil de danske mestre nu have undersøgt, om det også kan have sin rigtighed.
Baggrunden er denne:
Læs også:FCM-boss hylder Sørloth efter stort skifte: Han var ustoppelig for os
FC Midtjylland solgte Sørloth til Crystal Palace med blandt andet en videresalgsklausul. Ifølge den skulle FCM havde 25 procent af den pris, som Palace kunne sælge Sørloth videre for, som oversteg det, klubben selv gav for ham.
Ifølge The Athletic deler Crystal Palace dog transferbeløbet fra Leipzig lige med Trabzonspor. Sørloth var nemlig allerede lejet ud til den tyrkiske klub for resten af denne sæson, så Trabzonspor skulle have et økonomisk incitament til at ophæve lejeaftalen.
The Athletic kalder de juridiske forhandlinger mellem Palace og Trabzonspor “langvarige og komplicerede”. Men det er altså udfaldet af dem, der i første omgang betyder, at FC Midtjylland ikke får andel i videresalget. Antageligvis fordi Palace’ profit er mere eller mindre lig nul som følge af aftalen med Trabzonspor.
Læs også:Officielt: Sørloth er på plads i Leipzig
Spørgsmålet er så, om det er helt efter bogen. Det er dét, FC Midtjylland er i gang med at undersøge.
Tipsbladet.dk har været i kontakt med RB Leipzigs pressemedarbejder Christian Geidus og spurgt, om klubben har betalt det fulde beløb til Crystal Palace, eller om den har sendt penge til Trabzonspor. Geidus ønsker på vegne af klubben ikke at svare på spørgsmålet.
Ifølge Ekstra Bladet går FC Midtjylland glip af otte millioner kroner i videresalg. Klubben har dog allerede tjent over 100 millioner kroner på den store norske angriber, der hidtil er gået målløs fra banen i sine tre optrædener for RB Leipzig.
Læs også:Sørloth om skifte til topklub: Jeg er ældre og bedre
Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Atalanta
Læs også:Har dømt store danske triumfer: Portugiser fløjter FCM i Champions League
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
10. gang i træk
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
