Intet videresalg: FC Midtjylland vil undersøge Sørloth-transfer

FC Midtjylland vil se nærmere på, om Alexander Sørloths skifte til RB Leipzig er foregået efter bogen. Det kan gøre en forskel på flere millioner kroner for de danske mestre, hvis de får udbetalt en videresalgsklausul.



Mens transfervinduet endnu var åbent, skiftede Alexander Sørloth til RB Leipzig i en aftale, der var mellem 150 og 180 millioner kroner værd. Så skulle man ellers tro, at der ville falde noget af til FC Midtjylland, men det tyder det ikke på.

Ekstra Bladet skriver i dag, at skiftet ikke kommer til at kaste flere penge af sig til FCM. Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger vil de danske mestre nu have undersøgt, om det også kan have sin rigtighed.

Baggrunden er denne:

Læs også:FCM-boss hylder Sørloth efter stort skifte: Han var ustoppelig for os

FC Midtjylland solgte Sørloth til Crystal Palace med blandt andet en videresalgsklausul. Ifølge den skulle FCM havde 25 procent af den pris, som Palace kunne sælge Sørloth videre for, som oversteg det, klubben selv gav for ham.

Ifølge The Athletic deler Crystal Palace dog transferbeløbet fra Leipzig lige med Trabzonspor. Sørloth var nemlig allerede lejet ud til den tyrkiske klub for resten af denne sæson, så Trabzonspor skulle have et økonomisk incitament til at ophæve lejeaftalen.

The Athletic kalder de juridiske forhandlinger mellem Palace og Trabzonspor “langvarige og komplicerede”. Men det er altså udfaldet af dem, der i første omgang betyder, at FC Midtjylland ikke får andel i videresalget. Antageligvis fordi Palace’ profit er mere eller mindre lig nul som følge af aftalen med Trabzonspor.

Læs også:Officielt: Sørloth er på plads i Leipzig

Spørgsmålet er så, om det er helt efter bogen. Det er dét, FC Midtjylland er i gang med at undersøge.

Tipsbladet.dk har været i kontakt med RB Leipzigs pressemedarbejder Christian Geidus og spurgt, om klubben har betalt det fulde beløb til Crystal Palace, eller om den har sendt penge til Trabzonspor. Geidus ønsker på vegne af klubben ikke at svare på spørgsmålet.

Ifølge Ekstra Bladet går FC Midtjylland glip af otte millioner kroner i videresalg. Klubben har dog allerede tjent over 100 millioner kroner på den store norske angriber, der hidtil er gået målløs fra banen i sine tre optrædener for RB Leipzig.

Læs også:Sørloth om skifte til topklub: Jeg er ældre og bedre
Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Atalanta
Læs også:Har dømt store danske triumfer: Portugiser fløjter FCM i Champions League


FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

‘Hans FCK-skifte gør stadig ufatteligt ondt’  

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

– Han er fuldstændig vanvittig

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Aldrig nogensinde FCK

I chok over Nicolai Poulsen

Antonsens drøm slukket

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

United vil gå all in på Premier League-stjerne

– Når jeg var alene, græd jeg

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Han er IKKE i spil

Brøndby takker nej til to spillere

Overraskende nyt om Lukas Engel

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

DBU hylder Hareide

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Braga brager derudad

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Åge Hareide er død

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’