Intet videresalg: FC Midtjylland vil undersøge Sørloth-transfer

FC Midtjylland vil se nærmere på, om Alexander Sørloths skifte til RB Leipzig er foregået efter bogen. Det kan gøre en forskel på flere millioner kroner for de danske mestre, hvis de får udbetalt en videresalgsklausul.



Mens transfervinduet endnu var åbent, skiftede Alexander Sørloth til RB Leipzig i en aftale, der var mellem 150 og 180 millioner kroner værd. Så skulle man ellers tro, at der ville falde noget af til FC Midtjylland, men det tyder det ikke på.

Ekstra Bladet skriver i dag, at skiftet ikke kommer til at kaste flere penge af sig til FCM. Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger vil de danske mestre nu have undersøgt, om det også kan have sin rigtighed.

Baggrunden er denne:

Læs også:FCM-boss hylder Sørloth efter stort skifte: Han var ustoppelig for os

FC Midtjylland solgte Sørloth til Crystal Palace med blandt andet en videresalgsklausul. Ifølge den skulle FCM havde 25 procent af den pris, som Palace kunne sælge Sørloth videre for, som oversteg det, klubben selv gav for ham.

Ifølge The Athletic deler Crystal Palace dog transferbeløbet fra Leipzig lige med Trabzonspor. Sørloth var nemlig allerede lejet ud til den tyrkiske klub for resten af denne sæson, så Trabzonspor skulle have et økonomisk incitament til at ophæve lejeaftalen.

The Athletic kalder de juridiske forhandlinger mellem Palace og Trabzonspor “langvarige og komplicerede”. Men det er altså udfaldet af dem, der i første omgang betyder, at FC Midtjylland ikke får andel i videresalget. Antageligvis fordi Palace’ profit er mere eller mindre lig nul som følge af aftalen med Trabzonspor.

Læs også:Officielt: Sørloth er på plads i Leipzig

Spørgsmålet er så, om det er helt efter bogen. Det er dét, FC Midtjylland er i gang med at undersøge.

Tipsbladet.dk har været i kontakt med RB Leipzigs pressemedarbejder Christian Geidus og spurgt, om klubben har betalt det fulde beløb til Crystal Palace, eller om den har sendt penge til Trabzonspor. Geidus ønsker på vegne af klubben ikke at svare på spørgsmålet.

Ifølge Ekstra Bladet går FC Midtjylland glip af otte millioner kroner i videresalg. Klubben har dog allerede tjent over 100 millioner kroner på den store norske angriber, der hidtil er gået målløs fra banen i sine tre optrædener for RB Leipzig.

Læs også:Sørloth om skifte til topklub: Jeg er ældre og bedre
Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Atalanta
Læs også:Har dømt store danske triumfer: Portugiser fløjter FCM i Champions League





De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

De køber ham for 740 mio.

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Brøndby tæt på denne keeper

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

England – DR Congo

Nu er Brøndby IF konkret på banen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Han er ny assistenttræner i Brøndby

‘Han ryger 100 procent!’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Brøndby med transferscoop?

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Frankrig – Sverige

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”