Mens transfervinduet endnu var åbent, skiftede Alexander Sørloth til RB Leipzig i en aftale, der var mellem 150 og 180 millioner kroner værd. Så skulle man ellers tro, at der ville falde noget af til FC Midtjylland, men det tyder det ikke på.
Ekstra Bladet skriver i dag, at skiftet ikke kommer til at kaste flere penge af sig til FCM. Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger vil de danske mestre nu have undersøgt, om det også kan have sin rigtighed.
Baggrunden er denne:
Læs også:FCM-boss hylder Sørloth efter stort skifte: Han var ustoppelig for os
FC Midtjylland solgte Sørloth til Crystal Palace med blandt andet en videresalgsklausul. Ifølge den skulle FCM havde 25 procent af den pris, som Palace kunne sælge Sørloth videre for, som oversteg det, klubben selv gav for ham.
Ifølge The Athletic deler Crystal Palace dog transferbeløbet fra Leipzig lige med Trabzonspor. Sørloth var nemlig allerede lejet ud til den tyrkiske klub for resten af denne sæson, så Trabzonspor skulle have et økonomisk incitament til at ophæve lejeaftalen.
The Athletic kalder de juridiske forhandlinger mellem Palace og Trabzonspor “langvarige og komplicerede”. Men det er altså udfaldet af dem, der i første omgang betyder, at FC Midtjylland ikke får andel i videresalget. Antageligvis fordi Palace’ profit er mere eller mindre lig nul som følge af aftalen med Trabzonspor.
Læs også:Officielt: Sørloth er på plads i Leipzig
Spørgsmålet er så, om det er helt efter bogen. Det er dét, FC Midtjylland er i gang med at undersøge.
Tipsbladet.dk har været i kontakt med RB Leipzigs pressemedarbejder Christian Geidus og spurgt, om klubben har betalt det fulde beløb til Crystal Palace, eller om den har sendt penge til Trabzonspor. Geidus ønsker på vegne af klubben ikke at svare på spørgsmålet.
Ifølge Ekstra Bladet går FC Midtjylland glip af otte millioner kroner i videresalg. Klubben har dog allerede tjent over 100 millioner kroner på den store norske angriber, der hidtil er gået målløs fra banen i sine tre optrædener for RB Leipzig.
Læs også:Sørloth om skifte til topklub: Jeg er ældre og bedre
Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Atalanta
Læs også:Har dømt store danske triumfer: Portugiser fløjter FCM i Champions League
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
OPTAKT
Tyrkiet – USA
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
NYHEDER
FC Midtjylland forlænger med stort talent
Skylder FC København penge – straffes hårdt
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
OPTAKT
Skotland – Brasilien
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Chokskifte på vej?
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
FIFA-boss: Det handler ikke om penge!
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
INTERVIEW
