FC Midtjylland fik en fodboldlektion i holdets første Champions League-kamp, da det tabte 4-0 til Atalanta onsdag aften. Med til den historie hører dog også, mener cheftræner Brian Priske, at Atalanta er og bliver et tophold i både Italien og Europa.
– Der er ingen tvivl om, at Atalanta er et fantastisk godt hold. Et par rigtig store profiler og så ellers rigtig dygtige landsholdsspillere på mange andre positioner også. En spillestil, som er tydelig og meget dominerende i forhold til deres mand-til-mand-spil, som jeg ikke er ét sekund i tvivl om, at mange europæiske hold får problemer med, sagde Priske efter onsdagens opgør.
– Det så vi sidste sæson, og det kommer vi også til at se i den her sæson. Jeg tror, de kommer til at gå langt i Champions League, og jeg tror, de kommer til at presse på oppe i toppen af Serie A hele vejen igennem.
Læs også:FCM-profil hylder Atalanta-målscorer: Derfor spiller de i toppen af Serie A
Priske frikendte dog ikke sit eget hold, bare fordi modstanderen var god. Det begik stadig for mange og for store fejl, og det straffede Atalantas dygtige spillere.
– Jeg håber virkelig ikke, der er nogen herinde i lokalet, der tager fejl af, at det er et voldsomt godt hold. Det vidste vi før, det vidste vi undervejs, og det ved vi også her bagefter. Gode spillere, dygtige spillere. Flot stil i forhold til hvad power-fodbold også er. Jeg tror, drengene virkelig har følt et pres i dag; hver evige eneste gang vi fik bolden, var vi under pres, sagde Brian Priske.
Netop Atalantas pres på det midtjyske boldholdere skal måske forklare de mange fejl. For det gik hurtigere, end det plejer i Superligaen, og når man er stresser, begår man fejl.
Læs også:FCM-anfører: Når man taber 4-0, er man ikke imponeret over sig selv
– Vi har været sindssygt kyniske i de første fire kvalifikationskampe, vi har haft, hvor vi har lavet meget få fejl. Så vælger vi at tage dem med ind i dag, og det er nok det, der gør mest ondt på mig, og som jeg er mest ærgerlig over. Omvendt tror jeg også, at i dag er pulsen 15 slag højere, end den plejer at være. Det har vi fået en rigtig god erfaring i, sagde Priske.
Selv om Atalanta er et af Europas farligste hold, havde Brian Priske valgt ikke at sætte ekstra defensiv polstring på banen, eksempelvis i form af en tredje central midtbanespiller. Han mener dog ikke, at det nødvendigvis var forklaringen på, at gæsterne scorede fire gange.
– Selvfølgelig har overvejelserne også gået på, om vi skulle spille med tre mand centralt og mange andre ting. Jeg synes som sagt, vi starter ganske fint, også i den formation, som vi kender. Men som jeg siger: Når man laver så store fejl på bolden, så føler jeg ikke, det har så meget med det defensive at gøre, og om vi skulle have spillet mere defensivt, lød det fra Priske.
Han har nu fem dage til af overveje, om han skal gøre noget anderledes til næste Champions League-kamp. Det er mod Liverpool på Anfield.
Læs også:Skuffet FCM-træner: Atalanta scorede uden at anstrenge sig
Læs også:Atalanta-profil glæder sig over FCM’s tilgang: Det var en fordel for os
Læs også:Atalanta-boss: Ajax og Liverpool får det svært i Herning
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Kæmpekøb retur til FC København?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Brøndby tog vigtig overtidssejr
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
