FC Midtjylland fik en fodboldlektion i holdets første Champions League-kamp, da det tabte 4-0 til Atalanta onsdag aften. Med til den historie hører dog også, mener cheftræner Brian Priske, at Atalanta er og bliver et tophold i både Italien og Europa.
– Der er ingen tvivl om, at Atalanta er et fantastisk godt hold. Et par rigtig store profiler og så ellers rigtig dygtige landsholdsspillere på mange andre positioner også. En spillestil, som er tydelig og meget dominerende i forhold til deres mand-til-mand-spil, som jeg ikke er ét sekund i tvivl om, at mange europæiske hold får problemer med, sagde Priske efter onsdagens opgør.
– Det så vi sidste sæson, og det kommer vi også til at se i den her sæson. Jeg tror, de kommer til at gå langt i Champions League, og jeg tror, de kommer til at presse på oppe i toppen af Serie A hele vejen igennem.
Læs også:FCM-profil hylder Atalanta-målscorer: Derfor spiller de i toppen af Serie A
Priske frikendte dog ikke sit eget hold, bare fordi modstanderen var god. Det begik stadig for mange og for store fejl, og det straffede Atalantas dygtige spillere.
– Jeg håber virkelig ikke, der er nogen herinde i lokalet, der tager fejl af, at det er et voldsomt godt hold. Det vidste vi før, det vidste vi undervejs, og det ved vi også her bagefter. Gode spillere, dygtige spillere. Flot stil i forhold til hvad power-fodbold også er. Jeg tror, drengene virkelig har følt et pres i dag; hver evige eneste gang vi fik bolden, var vi under pres, sagde Brian Priske.
Netop Atalantas pres på det midtjyske boldholdere skal måske forklare de mange fejl. For det gik hurtigere, end det plejer i Superligaen, og når man er stresser, begår man fejl.
Læs også:FCM-anfører: Når man taber 4-0, er man ikke imponeret over sig selv
– Vi har været sindssygt kyniske i de første fire kvalifikationskampe, vi har haft, hvor vi har lavet meget få fejl. Så vælger vi at tage dem med ind i dag, og det er nok det, der gør mest ondt på mig, og som jeg er mest ærgerlig over. Omvendt tror jeg også, at i dag er pulsen 15 slag højere, end den plejer at være. Det har vi fået en rigtig god erfaring i, sagde Priske.
Selv om Atalanta er et af Europas farligste hold, havde Brian Priske valgt ikke at sætte ekstra defensiv polstring på banen, eksempelvis i form af en tredje central midtbanespiller. Han mener dog ikke, at det nødvendigvis var forklaringen på, at gæsterne scorede fire gange.
– Selvfølgelig har overvejelserne også gået på, om vi skulle spille med tre mand centralt og mange andre ting. Jeg synes som sagt, vi starter ganske fint, også i den formation, som vi kender. Men som jeg siger: Når man laver så store fejl på bolden, så føler jeg ikke, det har så meget med det defensive at gøre, og om vi skulle have spillet mere defensivt, lød det fra Priske.
Han har nu fem dage til af overveje, om han skal gøre noget anderledes til næste Champions League-kamp. Det er mod Liverpool på Anfield.
Læs også:Skuffet FCM-træner: Atalanta scorede uden at anstrenge sig
Læs også:Atalanta-profil glæder sig over FCM’s tilgang: Det var en fordel for os
Læs også:Atalanta-boss: Ajax og Liverpool får det svært i Herning
LIVE
LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
Jakob Poulsen med dyster melding
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
INTERVIEW
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
OPTAKT
Viborg FF – AGF
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
– Han fik et lortetilbud fra OB
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
OPTAKT
OB – FC Fredericia
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
