FC Midtjylland fik en fodboldlektion i holdets første Champions League-kamp, da det tabte 4-0 til Atalanta onsdag aften. Med til den historie hører dog også, mener cheftræner Brian Priske, at Atalanta er og bliver et tophold i både Italien og Europa.
– Der er ingen tvivl om, at Atalanta er et fantastisk godt hold. Et par rigtig store profiler og så ellers rigtig dygtige landsholdsspillere på mange andre positioner også. En spillestil, som er tydelig og meget dominerende i forhold til deres mand-til-mand-spil, som jeg ikke er ét sekund i tvivl om, at mange europæiske hold får problemer med, sagde Priske efter onsdagens opgør.
– Det så vi sidste sæson, og det kommer vi også til at se i den her sæson. Jeg tror, de kommer til at gå langt i Champions League, og jeg tror, de kommer til at presse på oppe i toppen af Serie A hele vejen igennem.
Læs også:FCM-profil hylder Atalanta-målscorer: Derfor spiller de i toppen af Serie A
Priske frikendte dog ikke sit eget hold, bare fordi modstanderen var god. Det begik stadig for mange og for store fejl, og det straffede Atalantas dygtige spillere.
– Jeg håber virkelig ikke, der er nogen herinde i lokalet, der tager fejl af, at det er et voldsomt godt hold. Det vidste vi før, det vidste vi undervejs, og det ved vi også her bagefter. Gode spillere, dygtige spillere. Flot stil i forhold til hvad power-fodbold også er. Jeg tror, drengene virkelig har følt et pres i dag; hver evige eneste gang vi fik bolden, var vi under pres, sagde Brian Priske.
Netop Atalantas pres på det midtjyske boldholdere skal måske forklare de mange fejl. For det gik hurtigere, end det plejer i Superligaen, og når man er stresser, begår man fejl.
Læs også:FCM-anfører: Når man taber 4-0, er man ikke imponeret over sig selv
– Vi har været sindssygt kyniske i de første fire kvalifikationskampe, vi har haft, hvor vi har lavet meget få fejl. Så vælger vi at tage dem med ind i dag, og det er nok det, der gør mest ondt på mig, og som jeg er mest ærgerlig over. Omvendt tror jeg også, at i dag er pulsen 15 slag højere, end den plejer at være. Det har vi fået en rigtig god erfaring i, sagde Priske.
Selv om Atalanta er et af Europas farligste hold, havde Brian Priske valgt ikke at sætte ekstra defensiv polstring på banen, eksempelvis i form af en tredje central midtbanespiller. Han mener dog ikke, at det nødvendigvis var forklaringen på, at gæsterne scorede fire gange.
– Selvfølgelig har overvejelserne også gået på, om vi skulle spille med tre mand centralt og mange andre ting. Jeg synes som sagt, vi starter ganske fint, også i den formation, som vi kender. Men som jeg siger: Når man laver så store fejl på bolden, så føler jeg ikke, det har så meget med det defensive at gøre, og om vi skulle have spillet mere defensivt, lød det fra Priske.
Han har nu fem dage til af overveje, om han skal gøre noget anderledes til næste Champions League-kamp. Det er mod Liverpool på Anfield.
Læs også:Skuffet FCM-træner: Atalanta scorede uden at anstrenge sig
Læs også:Atalanta-profil glæder sig over FCM’s tilgang: Det var en fordel for os
Læs også:Atalanta-boss: Ajax og Liverpool får det svært i Herning
LIVE
TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
NYHEDER
Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
TOPNYHED
Peter Møller: ‘En af de største i historien’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
INTERVIEW
