FC Midtjylland tabte klubbens Champions League-debut 4-0 til Atalanta, og sådan et nederlag kan man ikke være tilfreds med, mener Erik Sviatchenko. Omvendt var der dels lyspunkter at tage med videre, dels var Atalanta bare en klassemodstander.
Både kaptajn Sviatchenko og cheftræner Brian Priske udpegede personlige fejl som en stor del af forklaringen på det klare nederlag.
– Selv om det er kort tid, vi har at arbejde med, er der stadig elementer, vi kan tage med. Vi bliver også nødt til at kigge på det i stedet for bare at grave os ned og slet ikke glæde os til de næste kampe. Vi er jo stadig nye i Champions League, så derfor har vi stadig nogle aspekter af spillet, hvor vi skal dygtiggøre os. De her individuelle fejl kan vi prøve at barbere ned. Dermed ikke sagt at vi ville have vundet kampen, men så havde vi elimineret de fejl, sagde Erik Sviatchenko efter kampen.
Læs også:Karakterer: FC Midtjylland mødte overmagten i CL-debut
Atalanta scorede 98 mål i Serie A i seneste sæson, og dermed viste klubben sig som et af de giftigste angrebshold i Europa. Sådan oplevede Sviatchenko det også fra sin position i midterforsvaret onsdag aften.
– De er dygtige individuelt, de er dygtige som hold. De ved, hvornår de skal bevæge sig omkring os. Vi vidste godt, de ville være gode ude på siderne, så de var gode til at sprede os ad, og så mistede vi nogle gange midten, og så lå anføreren inde på midten og støbte boldene omkring sig. De var rigtig dygtige på mange parametre, men igen: Vi taber 4-0, og vi må bare acceptere, at de er på et højere niveau, end vi er i dag, sagde han.
Er du skuffet over jeres præstation?
– Ja, når man taber 4-0, er man ikke imponeret over sig selv. Men igen: Momenter af kampen skal vi tage ud af den og så se frem.
Læs også:Skuffet FCM-træner: Atalanta scorede uden at anstrenge sig
– Der var momenter i kampen, hvor vi var under pres. Det snakkede vi også om, før kampen gik i gang; selvfølgelig kommer vi til at være under pres. Men jeg synes, at i de faser, hvor vi ikke smed bolden væk, var vi langt hen ad vejen med. Jeg prøver at se positivt på det, men når vi laver de fejl, som vi gør, bliver vi bare straffet prompte på det her niveau.
Erik Sviatchenko tror og håber dog, at FC Midtjylland bliver bedre, efterhånden som klubben får flere Champions League-kampe i benene og vænner sig til niveauet.
– Der er stadig noget, der hedder erfaring, og vi kan tage noget med fra den her kamp. Vi bliver nødt til at kigge positivt på det. I kvalifikationen frem til Champions League blev vi også bedre og bedre, så jeg er fortrøstningsfuld, i forhold til at vi kan blive bedre. Vi var også allerede bedre i anden halvleg end i første i dag, sagde han.
Holdet har dog kort tid til at forbedre sig. Det møder allerede Brøndby IF lørdag eftermiddag, og tirsdag skal det så til Liverpool for at spille mod de engelske mestre.
Læs også:Atalanta-profil glæder sig over FCM’s tilgang: Det var en fordel for os
Læs også:Sviatchenko: Vi havde for meget respekt for Atalanta i første halvleg
Læs også:Atalanta-boss: Ajax og Liverpool får det svært i Herning
Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 16
Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
HELT VILDT
På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med
TOPNYHED
Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’
AVIS
Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
AGF på rov i Hobro IK
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
TOPNYHED
Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
TOPNYHED
Lars Friis får ikke stort job
EKSKLUSIVT
‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr
NYHEDER
Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR
MEDIE
FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub
NYHEDER
Vender hjem til AaB
TOPNYHED
“Har set ham fra OB få karantæne”
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
HELT VILDT
Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’
INTERVIEW
Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand får stryg af Haaland & City
Randers FC og OB spiller uafgjort
LIGE NU
Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen
NYHEDER
FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet
Guardiola frygter ikke stramt kampprogram
NYHEDER
– Det havde været en større katastrofe
BIZART
Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’
Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind
INTERVIEW
Thomas Frank siger undskyld
Uhre kom på banen i stor skuffelse
DAGENS SPILFORSLAG
