FCM-anfører: Når man taber 4-0, er man ikke imponeret over sig selv

Erik Sviatchenko er ikke tilfreds med FC Midtjyllands indsats mod Atalanta, men erkender også, at de mødte en modstander, der bare var bedre.



FC Midtjylland tabte klubbens Champions League-debut 4-0 til Atalanta, og sådan et nederlag kan man ikke være tilfreds med, mener Erik Sviatchenko. Omvendt var der dels lyspunkter at tage med videre, dels var Atalanta bare en klassemodstander.

Både kaptajn Sviatchenko og cheftræner Brian Priske udpegede personlige fejl som en stor del af forklaringen på det klare nederlag. 

– Selv om det er kort tid, vi har at arbejde med, er der stadig elementer, vi kan tage med. Vi bliver også nødt til at kigge på det i stedet for bare at grave os ned og slet ikke glæde os til de næste kampe. Vi er jo stadig nye i Champions League, så derfor har vi stadig nogle aspekter af spillet, hvor vi skal dygtiggøre os. De her individuelle fejl kan vi prøve at barbere ned. Dermed ikke sagt at vi ville have vundet kampen, men så havde vi elimineret de fejl, sagde Erik Sviatchenko efter kampen.

Læs også:Karakterer: FC Midtjylland mødte overmagten i CL-debut

Atalanta scorede 98 mål i Serie A i seneste sæson, og dermed viste klubben sig som et af de giftigste angrebshold i Europa. Sådan oplevede Sviatchenko det også fra sin position i midterforsvaret onsdag aften.

– De er dygtige individuelt, de er dygtige som hold. De ved, hvornår de skal bevæge sig omkring os. Vi vidste godt, de ville være gode ude på siderne, så de var gode til at sprede os ad, og så mistede vi nogle gange midten, og så lå anføreren inde på midten og støbte boldene omkring sig. De var rigtig dygtige på mange parametre, men igen: Vi taber 4-0, og vi må bare acceptere, at de er på et højere niveau, end vi er i dag, sagde han.

Er du skuffet over jeres præstation?

– Ja, når man taber 4-0, er man ikke imponeret over sig selv. Men igen: Momenter af kampen skal vi tage ud af den og så se frem.

Læs også:Skuffet FCM-træner: Atalanta scorede uden at anstrenge sig

– Der var momenter i kampen, hvor vi var under pres. Det snakkede vi også om, før kampen gik i gang; selvfølgelig kommer vi til at være under pres. Men jeg synes, at i de faser, hvor vi ikke smed bolden væk, var vi langt hen ad vejen med. Jeg prøver at se positivt på det, men når vi laver de fejl, som vi gør, bliver vi bare straffet prompte på det her niveau.

Erik Sviatchenko tror og håber dog, at FC Midtjylland bliver bedre, efterhånden som klubben får flere Champions League-kampe i benene og vænner sig til niveauet.

– Der er stadig noget, der hedder erfaring, og vi kan tage noget med fra den her kamp. Vi bliver nødt til at kigge positivt på det. I kvalifikationen frem til Champions League blev vi også bedre og bedre, så jeg er fortrøstningsfuld, i forhold til at vi kan blive bedre. Vi var også allerede bedre i anden halvleg end i første i dag, sagde han.

Holdet har dog kort tid til at forbedre sig. Det møder allerede Brøndby IF lørdag eftermiddag, og tirsdag skal det så til Liverpool for at spille mod de engelske mestre.

Læs også:Atalanta-profil glæder sig over FCM’s tilgang: Det var en fordel for os
Læs også:Sviatchenko: Vi havde for meget respekt for Atalanta i første halvleg
Læs også:Atalanta-boss: Ajax og Liverpool får det svært i Herning




I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt




LIVE

TransferLIVE: FCN overhalet – misser ny spiller

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

– En sindssygt fed følelse



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Stjerne flirter med Brøndby

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

Jacob Rasmussen i chokskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Froholdt med klar transfermelding

Dansk klub i kæmpe transferscoop

‘Han ligner en spiller for FC København’

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Kan købes til spotpris

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben

City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Disse fire kan være på vej væk fra Brøndby

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

Brian Riemer med dansk skrækmelding

Chok – forlænger med Brøndby

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard

Dansk-pakistaner slår fast: Jeg vil væk

Viola deprimerer De Blå i Napoli

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Nedslående Dorgu-melding

Premier League-bomber på vej til storklub

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne