FCM-anfører: Når man taber 4-0, er man ikke imponeret over sig selv

Erik Sviatchenko er ikke tilfreds med FC Midtjyllands indsats mod Atalanta, men erkender også, at de mødte en modstander, der bare var bedre.



FC Midtjylland tabte klubbens Champions League-debut 4-0 til Atalanta, og sådan et nederlag kan man ikke være tilfreds med, mener Erik Sviatchenko. Omvendt var der dels lyspunkter at tage med videre, dels var Atalanta bare en klassemodstander.

Både kaptajn Sviatchenko og cheftræner Brian Priske udpegede personlige fejl som en stor del af forklaringen på det klare nederlag. 

– Selv om det er kort tid, vi har at arbejde med, er der stadig elementer, vi kan tage med. Vi bliver også nødt til at kigge på det i stedet for bare at grave os ned og slet ikke glæde os til de næste kampe. Vi er jo stadig nye i Champions League, så derfor har vi stadig nogle aspekter af spillet, hvor vi skal dygtiggøre os. De her individuelle fejl kan vi prøve at barbere ned. Dermed ikke sagt at vi ville have vundet kampen, men så havde vi elimineret de fejl, sagde Erik Sviatchenko efter kampen.

Læs også:Karakterer: FC Midtjylland mødte overmagten i CL-debut

Atalanta scorede 98 mål i Serie A i seneste sæson, og dermed viste klubben sig som et af de giftigste angrebshold i Europa. Sådan oplevede Sviatchenko det også fra sin position i midterforsvaret onsdag aften.

– De er dygtige individuelt, de er dygtige som hold. De ved, hvornår de skal bevæge sig omkring os. Vi vidste godt, de ville være gode ude på siderne, så de var gode til at sprede os ad, og så mistede vi nogle gange midten, og så lå anføreren inde på midten og støbte boldene omkring sig. De var rigtig dygtige på mange parametre, men igen: Vi taber 4-0, og vi må bare acceptere, at de er på et højere niveau, end vi er i dag, sagde han.

Er du skuffet over jeres præstation?

– Ja, når man taber 4-0, er man ikke imponeret over sig selv. Men igen: Momenter af kampen skal vi tage ud af den og så se frem.

Læs også:Skuffet FCM-træner: Atalanta scorede uden at anstrenge sig

– Der var momenter i kampen, hvor vi var under pres. Det snakkede vi også om, før kampen gik i gang; selvfølgelig kommer vi til at være under pres. Men jeg synes, at i de faser, hvor vi ikke smed bolden væk, var vi langt hen ad vejen med. Jeg prøver at se positivt på det, men når vi laver de fejl, som vi gør, bliver vi bare straffet prompte på det her niveau.

Erik Sviatchenko tror og håber dog, at FC Midtjylland bliver bedre, efterhånden som klubben får flere Champions League-kampe i benene og vænner sig til niveauet.

– Der er stadig noget, der hedder erfaring, og vi kan tage noget med fra den her kamp. Vi bliver nødt til at kigge positivt på det. I kvalifikationen frem til Champions League blev vi også bedre og bedre, så jeg er fortrøstningsfuld, i forhold til at vi kan blive bedre. Vi var også allerede bedre i anden halvleg end i første i dag, sagde han.

Holdet har dog kort tid til at forbedre sig. Det møder allerede Brøndby IF lørdag eftermiddag, og tirsdag skal det så til Liverpool for at spille mod de engelske mestre.

Læs også:Atalanta-profil glæder sig over FCM’s tilgang: Det var en fordel for os
Læs også:Sviatchenko: Vi havde for meget respekt for Atalanta i første halvleg
Læs også:Atalanta-boss: Ajax og Liverpool får det svært i Herning




Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner




LIVE

LIVE: Tidligere SL-profil tvunget til karrierestop

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Troels Bech slår fast: Glem det!

Interessant afsløring

“Cooper fravælger Tahirovic for at hjælpe Wales”



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Kevin Diks skriver historie



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

AGF-fans raser over Superliga-klub

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Bayern er ved at løbe tør for målmænd