FC Midtjylland tabte klubbens Champions League-debut 4-0 til Atalanta, og sådan et nederlag kan man ikke være tilfreds med, mener Erik Sviatchenko. Omvendt var der dels lyspunkter at tage med videre, dels var Atalanta bare en klassemodstander.
Både kaptajn Sviatchenko og cheftræner Brian Priske udpegede personlige fejl som en stor del af forklaringen på det klare nederlag.
– Selv om det er kort tid, vi har at arbejde med, er der stadig elementer, vi kan tage med. Vi bliver også nødt til at kigge på det i stedet for bare at grave os ned og slet ikke glæde os til de næste kampe. Vi er jo stadig nye i Champions League, så derfor har vi stadig nogle aspekter af spillet, hvor vi skal dygtiggøre os. De her individuelle fejl kan vi prøve at barbere ned. Dermed ikke sagt at vi ville have vundet kampen, men så havde vi elimineret de fejl, sagde Erik Sviatchenko efter kampen.
Læs også:Karakterer: FC Midtjylland mødte overmagten i CL-debut
Atalanta scorede 98 mål i Serie A i seneste sæson, og dermed viste klubben sig som et af de giftigste angrebshold i Europa. Sådan oplevede Sviatchenko det også fra sin position i midterforsvaret onsdag aften.
– De er dygtige individuelt, de er dygtige som hold. De ved, hvornår de skal bevæge sig omkring os. Vi vidste godt, de ville være gode ude på siderne, så de var gode til at sprede os ad, og så mistede vi nogle gange midten, og så lå anføreren inde på midten og støbte boldene omkring sig. De var rigtig dygtige på mange parametre, men igen: Vi taber 4-0, og vi må bare acceptere, at de er på et højere niveau, end vi er i dag, sagde han.
Er du skuffet over jeres præstation?
– Ja, når man taber 4-0, er man ikke imponeret over sig selv. Men igen: Momenter af kampen skal vi tage ud af den og så se frem.
Læs også:Skuffet FCM-træner: Atalanta scorede uden at anstrenge sig
– Der var momenter i kampen, hvor vi var under pres. Det snakkede vi også om, før kampen gik i gang; selvfølgelig kommer vi til at være under pres. Men jeg synes, at i de faser, hvor vi ikke smed bolden væk, var vi langt hen ad vejen med. Jeg prøver at se positivt på det, men når vi laver de fejl, som vi gør, bliver vi bare straffet prompte på det her niveau.
Erik Sviatchenko tror og håber dog, at FC Midtjylland bliver bedre, efterhånden som klubben får flere Champions League-kampe i benene og vænner sig til niveauet.
– Der er stadig noget, der hedder erfaring, og vi kan tage noget med fra den her kamp. Vi bliver nødt til at kigge positivt på det. I kvalifikationen frem til Champions League blev vi også bedre og bedre, så jeg er fortrøstningsfuld, i forhold til at vi kan blive bedre. Vi var også allerede bedre i anden halvleg end i første i dag, sagde han.
Holdet har dog kort tid til at forbedre sig. Det møder allerede Brøndby IF lørdag eftermiddag, og tirsdag skal det så til Liverpool for at spille mod de engelske mestre.
Læs også:Atalanta-profil glæder sig over FCM’s tilgang: Det var en fordel for os
Læs også:Sviatchenko: Vi havde for meget respekt for Atalanta i første halvleg
Læs også:Atalanta-boss: Ajax og Liverpool får det svært i Herning
LIVE
LIVE: Kræver 745 millioner for United-emne
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Henter FC København-spiller
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
AVIS
Ny melding om fremtiden
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
Kæk Wass: Han filmede!
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
