FCM-profil hylder Atalanta-målscorer: Derfor spiller de i toppen af Serie A

Papu Gomez scorede et kanonmål, mens Anders Dreyer sparkede over på en lignende chance. Det viser bare noget om Atalanta-spillernes kvalitet, mener Dreyer.



Atalanta leverede mange gode opspil og individuelle aktioner mod FC Midtjylland, men de færreste kunne måle sig med Papu Gomez’ mål til 2-0. Den lille kreatør hakkede bolden op under overliggeren fra lang afstand og dræbte reelt al spænding i kampen.

Senere i opgøret fik Anders Dreyer bolden i en lignende situation uden for Atalantas felt, men den ellers formstærke FCM-spiller ramte ikke mål. Og det, medgiver han, udtrykker måske meget godt forskellen på den midtjyske Champions League-debutant og et europæisk tophold som Atalanta.

– Jeg havde da også håbet på, at den gik ind. Det er der ikke nogen tvivl om. Men igen: Det er derfor, de spiller i toppen af Serie A. De sparker dem der ind. Det er sgu ærgerligt, sagde Anders Dreyer efter kampen.

Læs også:Atalanta-profil glæder sig over FCM’s tilgang: Det var en fordel for os

Ved pressemødet sad Dreyer ved siden Erik Sviatchenko, som har spillet Champions League med Celtic, og cheftræner Brian Priske, der var assistent i FC København, da klubben nåede gruppespillet i 2016/17-sæsonen.

Dreyer var altså den eneste på podiet uden Champions League-erfaring, men hans debut blev et antiklimaks: et stort nederlag og ingen fans til at skabe den stemning, som ellers kunne have givet oplevelsen noget schwung.

– Det er selvfølgelig stort at spille Champions League. Det er det da. Men vi tabte 4-0 – selvfølgelig til den rigtig god modstander, det lægger vi ikke skjul på, sagde Anders Dreyer.

Læs også:Skuffet FCM-træner: Atalanta scorede uden at anstrenge sig

– Men jeg synes egentlig, vi spiller vores chance og kommer godt fra land. Ved 1-0 til dem har vi egentlig et par gode muligheder til at komme tilbage i kampen. Så det er sgu lidt en ærgerlig følelse lige nu, men man skal ikke tage fejl. Atalanta er et rigtig godt hold. Det fik vi at se.

FC Midtjylland stillede op i sin sædvanlige 4-2-3-1-formation med fire offensive folk. Håbet var, at de kunne kombinere sig til chancer og scoringer og dermed lægge pres på de italienske gæster.

– Vi havde troen på det hurtige kombinationsspil, det er der ingen tvivl om. Jeg synes også, der er optræk til noget godt, især i starten af kampen. Også de muligheder, vi kommer frem til. Vi er selvfølgelig træt af lige nu, at vi ikke fik den prikket ind over stregen, men igen: Det er svært at sætte ord på lige nu, lød det fra Dreyer.

Han og resten af FC Midtjylland-mandskabet får mulighed for genoprejsning allerede lørdag, når de gæster Brøndby IF. Tirsdag venter så Liverpool på Anfield.

Læs også:FCM-anfører: Når man taber 4-0, er man ikke imponeret over sig selv
Læs også:Atalanta-boss: Ajax og Liverpool får det svært i Herning
Læs også:Jesper Hansen: Atalanta var gode til at straffe vores fejl




Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg




LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Det kommer formentlig til at ske

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

FC København-talent har truffet stor beslutning

Morten Bruun med dyster spådom

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Benhård Brian Riemer-melding



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Vejle Boldklub – OB

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Jubler over ny Brøndby-chef

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Håber på FC København-exit

Færdig? Manchester City har udset afløser

I svime over Morten Hjulmand

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Nu dukker første historie op

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Messi rammer gyldent tal

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Liverpool vender dobbeltopgøret

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant