LONDON (Tipsbladet): Jacob Neestrup prøvede det i første runde af Champions League.
At stå overfor en anden dansk træner i verdens største klubturnering. Dengang var det Kasper Hjulmands Bayer Leverkusen, og tirsdag bliver det så Tottenham anført af Thomas Frank.
På mange måder er det en flot bedrift med tre danske cheftrænere i Champions League.
– Det siger, at nogle af mine kære danske kollegaer med noget mere alder på bagen end jeg selv, har åbnet døren for sig selv og andre i udlandet de sidste 5-7-8 år. De to plus andre, men specielt Kasper og Thomas, har gjort det her. De er to af vores største trænere herhjemme, hvis ikke de to største, og har gjort det fremragende. Det kan vi alle sammen godt være stolte af.
Selv mener Jacob Neestrup også, at den generelle danske trænersucces er kommet ham til gode.
– Der, hvor det måske har hjulpet mig, er, at danske trænere i dag er så dygtige, at en ung knægt som jeg fik chancen som cheftræner i Skandinaviens største klub for tre år siden. Det er også fordi, jeg selv er dygtig og har arbejdet hårdt, men måske har det også været lidt nemmere, fordi andre danske toptrænere har vist vejen det sidste årti i udlandet og den danske liga.
Tirsdag gælder det så Thomas Franks Tottenham, som Jacob Neestrup første gang stiftede bekendtskab med, da han selv var ungdomsspiller.
– Generelt har danske trænere et godt kollegaskab. Jeg har mange kollegaer, jeg sætter stor pris på både i dansk fodbold og har god kontakt til nogle af dem i udlandet. Thomas og jeg er ikke venner, men vi er gode bekendte og har mange fælles venner.
– Jeg har kendt Thomas i mange år med lidt distance og første gang, tror jeg, vi mødte hinanden, var da han og Riemer var trænere for Hvidovres U19-hold, og jeg var spiller for KB. Det er mange år tilbage, og Thomas er behagelig og et varmt menneske, også selvom han har været træner ude på Vestegnen.
Tirsdag aften står de overfor hinanden igen, når FC København gæster Tottenham Hotspur Stadium i London – Tipsbladet er selvfølgelig til stede for at dække begivenhederne.
LIVE
LIVE: ‘Føles lidt som at spille 11 mod 12’
INTERVIEW
Joker om BIF-spiller: Skifter til Saudi-Arabien
– Jeg kan godt forstå, hvis FCK er rasende på ham!
INTERVIEW
Hylder Andreas Maxsø: Skulle fjerne Cornelius
TIPSBLADETS DOM
Magtdemonstration! Han er den manglende brik, BIF
TOPNYHED
Dommerekspert med opråb til Brøndby-spiller
TOPNYHED
Napoli-træner: Højlund skulle aldrig have sparket
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko kalder FCM-transfer ‘perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Et sort hul for FC København – fornærmende ringe
TOPNYHED
Avis blæst bagover af Jacob Bruun Larsen
TOPNYHED
FCK-direktør afslører: Det er helt vanvittig dyrt
Danskerklub tæt på sensationelt mesterskab
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
INTERVIEW
Ramaj efter brøler: Derfor giver jeg interview
‘Han græd, da jeg skiftede til FC København’
TOPNYHED
Uenig med Mølby: Det fungerer jo ikke!
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
TOPNYHED
Er han FCK’s nye assistent? ‘Det vil jeg gerne’
TOPNYHED
Bendtner: Der skal være en meget hård straf!
EKSKLUSIVT
‘FC Midtjylland? Det er lidt synd for dem’
INTERVIEW
Sportschef færdig efter Frihedsbrevet-artikel
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Yussuf Poulsen med stort hint om fremtiden
INTERVIEW
Føler sig bortdømt på Brøndby Stadion
Gustav Isaksen på tavlen
‘Jeg synes, det er en pinlig opførsel’
TOPNYHED
Afslører: Sådan reagerede han efter AGF-blamage
TIPSBLADETS DOM
På ét punkt er den mand af en anden verden!
– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!
FC København bekræfter transfer
INTERVIEW
Sker for første gang i Brøndby: ‘Specielt’
NYHEDER
Afslører: Jeg ville væk fra FCM i vinter