Neestrup måtte tage fat i PC: Hvad fanden sker der

Galatasaray har i transfervinduets afslutning hentet den ene klassespiller efter den anden, og det fik Jacob Neestrup til at spærre øjnene op og gå til sin sportsdirektør.



Tipsbladet i Istanbul

– Jeg måtte sige til PC på et tidspunkt ”hvad fanden sker der? Er transfervinduet ikke lukket?” Så måtte han sige, at nej, det er det ikke i Tyrkiet. Der væltede den ene stjernespiller ind efter den anden.

Ordene kommer en smule jokende fra Jacob Neestrup til den danske presse, der fangede FC Købehavns cheftræner efter det officielle UEFA-pressemøde. Det er nemlig et helt andet Galatasaray-hold, som FC København møder onsdag, end det, der på vaklende vis spillede sig i Champions League-gruppespillet takket være nogle ikke særlig imponerende præstationer mod Molde. 

Ind er kommet Wilfried Zaha, Hakim Zyiech og Davinson Sanchez, og de er alle klar til kamp onsdag.

– Hvis du tager udgangspunkt i de Molde-kampe, de spillede, har de jo tre klassespillere med i morgen i Davinson Sanchez, Hakim Ziyech og Wilfried Zaha, som ikke var en del af de kvalifikationskampe. Så jeg synes også, at vores modstander har forstærket sig en smule.

Galatasaray vaklede sig i gruppespillet takket være to etmåls-sejre efter scoringer i overtiden i begge opgør, men det kan man ikke bruge til meget, for holdet er helt anderledes nu, mener Neestrup. 

De tre herrer med masser af Premier League-erfaring ville utvivlsomt også vælte FC Københavns lønbudget, men Neestrup gider ikke tale økonomi, hvor FC København for en gangs skyld er underlegne. 

– Jeg tror, jeg er tæt på at være den eneste træner derhjemme, der ikke står før en kamp og snakker om, at FC København har otte kaffemaskiner mere end os selv, eller så og så mange penge. Det er fuldstændig irrelevant for mig.

– Den her klub er skabt til at vinde fodboldkampe, uanset hvem vi møder, konstaterer han, mens han erkender, at ét point onsdag er et godkendt resultat.

Han ser FC Nordsjælland mere end FC København
Champions League-braget byder ligeledes på et gensyn med Victor Nelsson, der forlod FC København i 2021 for den tyrkiske storklub efter to år hos københavnerne. 

På Galatasarays pressemøde tidligere onsdag kunne klubbens cheftræner Okan Buruk fortælle, at Victor Nelsson har haft en del at sige i tyrkernes forberedelse. Læs mere om det her.

Jacob Neestrups reaktion på spørgsmålet om, han tror, at det rent faktisk kan hjælpe Galatasaray, når det er flere år siden, han sidst var der, taler sit tydelige sprog om, at han ikke har læst det. 

Til gengæld tror han, at Nelsson har større ekspertise i det, der foregår, i FC Nordsjælland. 

– Sidst jeg hørte et interview med Victor Nelsson, der sagde han, at han håbede, at FC Nordsjælland vandt det danske mesterskab, så jeg tror trods alt, at han ser dem spille lidt mere end FC København , og det er også helt fair, for han har fået hele sin fodboldopdragelse deroppe. Vi glæder os til at sige hej til Victor.

FC København har udtaget 22 spillere til opgøret, og Jacob Neestrup melder, at alle 22 er fuldstændig klar til at spille.



Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

– Den her sidder dybt i sjælen

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

– En humørdræber

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Millionregn over Ståle Solbakken

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

– Det er en fin lodtrækning

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane