Tipsbladet i Istanbul
– Jeg måtte sige til PC på et tidspunkt ”hvad fanden sker der? Er transfervinduet ikke lukket?” Så måtte han sige, at nej, det er det ikke i Tyrkiet. Der væltede den ene stjernespiller ind efter den anden.
Ordene kommer en smule jokende fra Jacob Neestrup til den danske presse, der fangede FC Købehavns cheftræner efter det officielle UEFA-pressemøde. Det er nemlig et helt andet Galatasaray-hold, som FC København møder onsdag, end det, der på vaklende vis spillede sig i Champions League-gruppespillet takket være nogle ikke særlig imponerende præstationer mod Molde.
Ind er kommet Wilfried Zaha, Hakim Zyiech og Davinson Sanchez, og de er alle klar til kamp onsdag.
– Hvis du tager udgangspunkt i de Molde-kampe, de spillede, har de jo tre klassespillere med i morgen i Davinson Sanchez, Hakim Ziyech og Wilfried Zaha, som ikke var en del af de kvalifikationskampe. Så jeg synes også, at vores modstander har forstærket sig en smule.
Galatasaray vaklede sig i gruppespillet takket være to etmåls-sejre efter scoringer i overtiden i begge opgør, men det kan man ikke bruge til meget, for holdet er helt anderledes nu, mener Neestrup.
De tre herrer med masser af Premier League-erfaring ville utvivlsomt også vælte FC Københavns lønbudget, men Neestrup gider ikke tale økonomi, hvor FC København for en gangs skyld er underlegne.
– Jeg tror, jeg er tæt på at være den eneste træner derhjemme, der ikke står før en kamp og snakker om, at FC København har otte kaffemaskiner mere end os selv, eller så og så mange penge. Det er fuldstændig irrelevant for mig.
– Den her klub er skabt til at vinde fodboldkampe, uanset hvem vi møder, konstaterer han, mens han erkender, at ét point onsdag er et godkendt resultat.
Han ser FC Nordsjælland mere end FC København
Champions League-braget byder ligeledes på et gensyn med Victor Nelsson, der forlod FC København i 2021 for den tyrkiske storklub efter to år hos københavnerne.
På Galatasarays pressemøde tidligere onsdag kunne klubbens cheftræner Okan Buruk fortælle, at Victor Nelsson har haft en del at sige i tyrkernes forberedelse. Læs mere om det her.
Jacob Neestrups reaktion på spørgsmålet om, han tror, at det rent faktisk kan hjælpe Galatasaray, når det er flere år siden, han sidst var der, taler sit tydelige sprog om, at han ikke har læst det.
Til gengæld tror han, at Nelsson har større ekspertise i det, der foregår, i FC Nordsjælland.
– Sidst jeg hørte et interview med Victor Nelsson, der sagde han, at han håbede, at FC Nordsjælland vandt det danske mesterskab, så jeg tror trods alt, at han ser dem spille lidt mere end FC København , og det er også helt fair, for han har fået hele sin fodboldopdragelse deroppe. Vi glæder os til at sige hej til Victor.
FC København har udtaget 22 spillere til opgøret, og Jacob Neestrup melder, at alle 22 er fuldstændig klar til at spille.
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar
TOPNYHED
“Har set ham fra OB få karantæne”
INTERVIEW
Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar
INTERVIEW
Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne langer ud efter dommer
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
TRANSFER
“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”
‘Tæt på ren elendighed’
MEDIE
– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
KARAKTERER
BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
MEDIE
Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
INTERVIEW
Var på vej ud inden afgørende derby-mål
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
Superstjerne er tilbage for Barcelona
MEDIE
Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’
Sønderjyske slår FCM i sent drama
TOPNYHED
Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”
INTERVIEW
Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig
Derby-dommer: Det var et klart straffespark
NYHEDER
Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?
Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp
Cooper overrasker – bænker to profiler til derby
Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk
FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning
Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv
INTERVIEW
I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’
FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark
Pogba er lettet
Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby
INTERVIEW
Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for
Slut: FC København vinder intenst derby
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
NYHEDER
Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller
NYHEDER
FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF
Her kan du se FC København mod Brøndby IF
DAGENS SPILFORSLAG
Lillebror kan drille i Madrid-derby
INTERVIEW
