Tipsbladet i Istanbul
– Jeg måtte sige til PC på et tidspunkt ”hvad fanden sker der? Er transfervinduet ikke lukket?” Så måtte han sige, at nej, det er det ikke i Tyrkiet. Der væltede den ene stjernespiller ind efter den anden.
Ordene kommer en smule jokende fra Jacob Neestrup til den danske presse, der fangede FC Købehavns cheftræner efter det officielle UEFA-pressemøde. Det er nemlig et helt andet Galatasaray-hold, som FC København møder onsdag, end det, der på vaklende vis spillede sig i Champions League-gruppespillet takket være nogle ikke særlig imponerende præstationer mod Molde.
Ind er kommet Wilfried Zaha, Hakim Zyiech og Davinson Sanchez, og de er alle klar til kamp onsdag.
– Hvis du tager udgangspunkt i de Molde-kampe, de spillede, har de jo tre klassespillere med i morgen i Davinson Sanchez, Hakim Ziyech og Wilfried Zaha, som ikke var en del af de kvalifikationskampe. Så jeg synes også, at vores modstander har forstærket sig en smule.
Galatasaray vaklede sig i gruppespillet takket være to etmåls-sejre efter scoringer i overtiden i begge opgør, men det kan man ikke bruge til meget, for holdet er helt anderledes nu, mener Neestrup.
De tre herrer med masser af Premier League-erfaring ville utvivlsomt også vælte FC Københavns lønbudget, men Neestrup gider ikke tale økonomi, hvor FC København for en gangs skyld er underlegne.
– Jeg tror, jeg er tæt på at være den eneste træner derhjemme, der ikke står før en kamp og snakker om, at FC København har otte kaffemaskiner mere end os selv, eller så og så mange penge. Det er fuldstændig irrelevant for mig.
– Den her klub er skabt til at vinde fodboldkampe, uanset hvem vi møder, konstaterer han, mens han erkender, at ét point onsdag er et godkendt resultat.
Han ser FC Nordsjælland mere end FC København
Champions League-braget byder ligeledes på et gensyn med Victor Nelsson, der forlod FC København i 2021 for den tyrkiske storklub efter to år hos københavnerne.
På Galatasarays pressemøde tidligere onsdag kunne klubbens cheftræner Okan Buruk fortælle, at Victor Nelsson har haft en del at sige i tyrkernes forberedelse. Læs mere om det her.
Jacob Neestrups reaktion på spørgsmålet om, han tror, at det rent faktisk kan hjælpe Galatasaray, når det er flere år siden, han sidst var der, taler sit tydelige sprog om, at han ikke har læst det.
Til gengæld tror han, at Nelsson har større ekspertise i det, der foregår, i FC Nordsjælland.
– Sidst jeg hørte et interview med Victor Nelsson, der sagde han, at han håbede, at FC Nordsjælland vandt det danske mesterskab, så jeg tror trods alt, at han ser dem spille lidt mere end FC København , og det er også helt fair, for han har fået hele sin fodboldopdragelse deroppe. Vi glæder os til at sige hej til Victor.
FC København har udtaget 22 spillere til opgøret, og Jacob Neestrup melder, at alle 22 er fuldstændig klar til at spille.
LIVE
LIVE: Av, Joachim Andersen!
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
I chok: Har aldrig set lignende
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
Froholdt på tavlen i storkamp
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
Var direkte fra træningsbanen
NYHEDER
Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘Alt er gået galt!’
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg
FCM ansætter ny topboss
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
NYHEDER
DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle
Vil have ham væk fra FC København
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
NYHEDER
Michelsen: Langt til Copacabana
Højlund står til at slå personlige rekorder
INTERVIEW
Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på
Her kan du se FC Midtjylland mod AGF
NYHEDER
Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen
MEDIE
Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig
INTERVIEW
Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’
NYHEDER
City spiller sig videre i FA Cuppen
NYHEDER
Yamal sikrede vigtige point til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Normannere får tæv i Bretagne
INTERVIEW
Rigtig glad på fansenes vegne
INTERVIEW
Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer
NYHEDER
Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’
NYHEDER
