Tipsbladet i Istanbul
– Jeg måtte sige til PC på et tidspunkt ”hvad fanden sker der? Er transfervinduet ikke lukket?” Så måtte han sige, at nej, det er det ikke i Tyrkiet. Der væltede den ene stjernespiller ind efter den anden.
Ordene kommer en smule jokende fra Jacob Neestrup til den danske presse, der fangede FC Købehavns cheftræner efter det officielle UEFA-pressemøde. Det er nemlig et helt andet Galatasaray-hold, som FC København møder onsdag, end det, der på vaklende vis spillede sig i Champions League-gruppespillet takket være nogle ikke særlig imponerende præstationer mod Molde.
Ind er kommet Wilfried Zaha, Hakim Zyiech og Davinson Sanchez, og de er alle klar til kamp onsdag.
– Hvis du tager udgangspunkt i de Molde-kampe, de spillede, har de jo tre klassespillere med i morgen i Davinson Sanchez, Hakim Ziyech og Wilfried Zaha, som ikke var en del af de kvalifikationskampe. Så jeg synes også, at vores modstander har forstærket sig en smule.
Galatasaray vaklede sig i gruppespillet takket være to etmåls-sejre efter scoringer i overtiden i begge opgør, men det kan man ikke bruge til meget, for holdet er helt anderledes nu, mener Neestrup.
De tre herrer med masser af Premier League-erfaring ville utvivlsomt også vælte FC Københavns lønbudget, men Neestrup gider ikke tale økonomi, hvor FC København for en gangs skyld er underlegne.
– Jeg tror, jeg er tæt på at være den eneste træner derhjemme, der ikke står før en kamp og snakker om, at FC København har otte kaffemaskiner mere end os selv, eller så og så mange penge. Det er fuldstændig irrelevant for mig.
– Den her klub er skabt til at vinde fodboldkampe, uanset hvem vi møder, konstaterer han, mens han erkender, at ét point onsdag er et godkendt resultat.
Han ser FC Nordsjælland mere end FC København
Champions League-braget byder ligeledes på et gensyn med Victor Nelsson, der forlod FC København i 2021 for den tyrkiske storklub efter to år hos københavnerne.
På Galatasarays pressemøde tidligere onsdag kunne klubbens cheftræner Okan Buruk fortælle, at Victor Nelsson har haft en del at sige i tyrkernes forberedelse. Læs mere om det her.
Jacob Neestrups reaktion på spørgsmålet om, han tror, at det rent faktisk kan hjælpe Galatasaray, når det er flere år siden, han sidst var der, taler sit tydelige sprog om, at han ikke har læst det.
Til gengæld tror han, at Nelsson har større ekspertise i det, der foregår, i FC Nordsjælland.
– Sidst jeg hørte et interview med Victor Nelsson, der sagde han, at han håbede, at FC Nordsjælland vandt det danske mesterskab, så jeg tror trods alt, at han ser dem spille lidt mere end FC København , og det er også helt fair, for han har fået hele sin fodboldopdragelse deroppe. Vi glæder os til at sige hej til Victor.
FC København har udtaget 22 spillere til opgøret, og Jacob Neestrup melder, at alle 22 er fuldstændig klar til at spille.
LIVE
TransferLIVE: Rezan Corlu træner med i dansk klub
MEDIE
Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT
‘Han ligner en spiller for FC København’
EKSKLUSIVT
Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale
LIVE: FC Midtjylland – GNK Dinamo Zagreb
NYHEDER
Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard
TOPNYHED
Lille FCM-trup – melder profil langtidsskadet
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
Her kan du se FC Midtjylland mod GNK Dinamo Zagreb
Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans
INTERVIEW
Danske stjerner på stribe hepper på OB
NYHEDER
Godt nyt til Brøndby – nu er han på plads
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
INTERVIEW
Søgte på Brøndby-stjerne: ‘En hård, hård negl’
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby
AVIS
Ingen kontakt med AGF
TOPNYHED
Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
Medie: Betaler 11 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
Målmand på boligjagt i København
Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp
MEDIE
Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
INTERVIEW
Kontant transfermelding fra FCK
– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!
MEDIE
Premier League-stjerne knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
HELT VILDT
Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller
NYHEDER
Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
TRANSFER
Tidligere FC København-angriber skifter klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile
Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn
TOPNYHED
Medie: FC København nægter
KARAKTERER
Døde med støvlerne på – stor genistreg, Neestrup!
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
Danmark møder håndboldmæssigt spejlbillede
United eller Liverpool? Køb billetter her
MEDIE
Floppede stort i Superligaen – her er den nye klub
FCM-profil tabte 14 kilo – frygtede at miste benet
HELT VILDT
Hylder historiske Dadason: ‘Han kan erobre verden’
NYHEDER
Dadason: ‘Min telefon er blown up’
NYHEDER
Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring
NYHEDER
Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt
DAGENS SPILFORSLAG
Brugbar pointdeling i Herning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV
TIPSBLADET SPECIAL
