Neestrup måtte tage fat i PC: Hvad fanden sker der

Galatasaray har i transfervinduets afslutning hentet den ene klassespiller efter den anden, og det fik Jacob Neestrup til at spærre øjnene op og gå til sin sportsdirektør.



Tipsbladet i Istanbul

– Jeg måtte sige til PC på et tidspunkt ”hvad fanden sker der? Er transfervinduet ikke lukket?” Så måtte han sige, at nej, det er det ikke i Tyrkiet. Der væltede den ene stjernespiller ind efter den anden.

Ordene kommer en smule jokende fra Jacob Neestrup til den danske presse, der fangede FC Købehavns cheftræner efter det officielle UEFA-pressemøde. Det er nemlig et helt andet Galatasaray-hold, som FC København møder onsdag, end det, der på vaklende vis spillede sig i Champions League-gruppespillet takket være nogle ikke særlig imponerende præstationer mod Molde. 

Ind er kommet Wilfried Zaha, Hakim Zyiech og Davinson Sanchez, og de er alle klar til kamp onsdag.

– Hvis du tager udgangspunkt i de Molde-kampe, de spillede, har de jo tre klassespillere med i morgen i Davinson Sanchez, Hakim Ziyech og Wilfried Zaha, som ikke var en del af de kvalifikationskampe. Så jeg synes også, at vores modstander har forstærket sig en smule.

Galatasaray vaklede sig i gruppespillet takket være to etmåls-sejre efter scoringer i overtiden i begge opgør, men det kan man ikke bruge til meget, for holdet er helt anderledes nu, mener Neestrup. 

De tre herrer med masser af Premier League-erfaring ville utvivlsomt også vælte FC Københavns lønbudget, men Neestrup gider ikke tale økonomi, hvor FC København for en gangs skyld er underlegne. 

– Jeg tror, jeg er tæt på at være den eneste træner derhjemme, der ikke står før en kamp og snakker om, at FC København har otte kaffemaskiner mere end os selv, eller så og så mange penge. Det er fuldstændig irrelevant for mig.

– Den her klub er skabt til at vinde fodboldkampe, uanset hvem vi møder, konstaterer han, mens han erkender, at ét point onsdag er et godkendt resultat.

Han ser FC Nordsjælland mere end FC København
Champions League-braget byder ligeledes på et gensyn med Victor Nelsson, der forlod FC København i 2021 for den tyrkiske storklub efter to år hos københavnerne. 

På Galatasarays pressemøde tidligere onsdag kunne klubbens cheftræner Okan Buruk fortælle, at Victor Nelsson har haft en del at sige i tyrkernes forberedelse. Læs mere om det her.

Jacob Neestrups reaktion på spørgsmålet om, han tror, at det rent faktisk kan hjælpe Galatasaray, når det er flere år siden, han sidst var der, taler sit tydelige sprog om, at han ikke har læst det. 

Til gengæld tror han, at Nelsson har større ekspertise i det, der foregår, i FC Nordsjælland. 

– Sidst jeg hørte et interview med Victor Nelsson, der sagde han, at han håbede, at FC Nordsjælland vandt det danske mesterskab, så jeg tror trods alt, at han ser dem spille lidt mere end FC København , og det er også helt fair, for han har fået hele sin fodboldopdragelse deroppe. Vi glæder os til at sige hej til Victor.

FC København har udtaget 22 spillere til opgøret, og Jacob Neestrup melder, at alle 22 er fuldstændig klar til at spille.





LIVE

LIVE: Av, Joachim Andersen!

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

I chok: Har aldrig set lignende

Kæmpe kærlighedserklæring

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

– Han har måske været lagt lidt på is



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Froholdt på tavlen i storkamp

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Var direkte fra træningsbanen

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’

De danske kvinder tager førstepladsen

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Narteys krav til ny kontrakt

Rasmus Højlund i massiv modvind

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Jonas Schwartz lander nyt job

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

FCM ansætter ny topboss



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Mourinho tog røven på Zeca

Han er Eriksen og co’s nye træner

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Vil have ham væk fra FC København

Chido Obi nomineret til pris

Michelsen: Langt til Copacabana

Højlund står til at slå personlige rekorder

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

DBU: Ham peger vi på

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’

City spiller sig videre i FA Cuppen

Yamal sikrede vigtige point til Barcelona

Normannere får tæv i Bretagne

Rigtig glad på fansenes vegne

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!