Tipsbladet i Istanbul
– Jeg måtte sige til PC på et tidspunkt ”hvad fanden sker der? Er transfervinduet ikke lukket?” Så måtte han sige, at nej, det er det ikke i Tyrkiet. Der væltede den ene stjernespiller ind efter den anden.
Ordene kommer en smule jokende fra Jacob Neestrup til den danske presse, der fangede FC Købehavns cheftræner efter det officielle UEFA-pressemøde. Det er nemlig et helt andet Galatasaray-hold, som FC København møder onsdag, end det, der på vaklende vis spillede sig i Champions League-gruppespillet takket være nogle ikke særlig imponerende præstationer mod Molde.
Ind er kommet Wilfried Zaha, Hakim Zyiech og Davinson Sanchez, og de er alle klar til kamp onsdag.
– Hvis du tager udgangspunkt i de Molde-kampe, de spillede, har de jo tre klassespillere med i morgen i Davinson Sanchez, Hakim Ziyech og Wilfried Zaha, som ikke var en del af de kvalifikationskampe. Så jeg synes også, at vores modstander har forstærket sig en smule.
Galatasaray vaklede sig i gruppespillet takket være to etmåls-sejre efter scoringer i overtiden i begge opgør, men det kan man ikke bruge til meget, for holdet er helt anderledes nu, mener Neestrup.
De tre herrer med masser af Premier League-erfaring ville utvivlsomt også vælte FC Københavns lønbudget, men Neestrup gider ikke tale økonomi, hvor FC København for en gangs skyld er underlegne.
– Jeg tror, jeg er tæt på at være den eneste træner derhjemme, der ikke står før en kamp og snakker om, at FC København har otte kaffemaskiner mere end os selv, eller så og så mange penge. Det er fuldstændig irrelevant for mig.
– Den her klub er skabt til at vinde fodboldkampe, uanset hvem vi møder, konstaterer han, mens han erkender, at ét point onsdag er et godkendt resultat.
Han ser FC Nordsjælland mere end FC København
Champions League-braget byder ligeledes på et gensyn med Victor Nelsson, der forlod FC København i 2021 for den tyrkiske storklub efter to år hos københavnerne.
På Galatasarays pressemøde tidligere onsdag kunne klubbens cheftræner Okan Buruk fortælle, at Victor Nelsson har haft en del at sige i tyrkernes forberedelse. Læs mere om det her.
Jacob Neestrups reaktion på spørgsmålet om, han tror, at det rent faktisk kan hjælpe Galatasaray, når det er flere år siden, han sidst var der, taler sit tydelige sprog om, at han ikke har læst det.
Til gengæld tror han, at Nelsson har større ekspertise i det, der foregår, i FC Nordsjælland.
– Sidst jeg hørte et interview med Victor Nelsson, der sagde han, at han håbede, at FC Nordsjælland vandt det danske mesterskab, så jeg tror trods alt, at han ser dem spille lidt mere end FC København , og det er også helt fair, for han har fået hele sin fodboldopdragelse deroppe. Vi glæder os til at sige hej til Victor.
FC København har udtaget 22 spillere til opgøret, og Jacob Neestrup melder, at alle 22 er fuldstændig klar til at spille.
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
Chok i OB – siger op efter seks dage
NYHEDER
Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
MEDIE
Disse fire klubber meldes varme på Franculino
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
Superliga-profil får trænerlicens
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
INTERVIEW
Neuers ord ramte Højbjerg
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
NYHEDER
Vanvittige Norge tæt på vild triumf
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
TOPNYHED
Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
TOPNYHED
Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
NYHEDER
Wolfsburg fyrer sportsdirektør
MEDIE
Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski
Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’
NYHEDER
I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold
TOPNYHED
Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han
Vil bygge statue af Messi
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
TRANSFER
Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
NYHEDER
Kæmpeklub jagter Højbjerg
MEDIE
Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
Har flere gange skældt Horsens-profiler ud
INTERVIEW
Helt vilde tal: Er sket 185 gange
NYHEDER
Er det Chido Obis store chance?
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
INTERVIEW
Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM
INTERVIEW
Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’
NYHEDER
Jon Dahl til samtale i engelsk klub
NYHEDER
Dansker opereret for anden gang på tre måneder
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
NYHEDER
Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
Kæmpestjerne angrer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge
EKSKLUSIVT
Takkede nej til Superliga-klubber
DAGENS SPILFORSLAG
Tricolorii driller Gli Azzurri
Superligaboss om FCK: Pas på med det
INTERVIEW
‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer
