Tipsbladet i Istanbul
– Jeg måtte sige til PC på et tidspunkt ”hvad fanden sker der? Er transfervinduet ikke lukket?” Så måtte han sige, at nej, det er det ikke i Tyrkiet. Der væltede den ene stjernespiller ind efter den anden.
Ordene kommer en smule jokende fra Jacob Neestrup til den danske presse, der fangede FC Købehavns cheftræner efter det officielle UEFA-pressemøde. Det er nemlig et helt andet Galatasaray-hold, som FC København møder onsdag, end det, der på vaklende vis spillede sig i Champions League-gruppespillet takket være nogle ikke særlig imponerende præstationer mod Molde.
Ind er kommet Wilfried Zaha, Hakim Zyiech og Davinson Sanchez, og de er alle klar til kamp onsdag.
– Hvis du tager udgangspunkt i de Molde-kampe, de spillede, har de jo tre klassespillere med i morgen i Davinson Sanchez, Hakim Ziyech og Wilfried Zaha, som ikke var en del af de kvalifikationskampe. Så jeg synes også, at vores modstander har forstærket sig en smule.
Galatasaray vaklede sig i gruppespillet takket være to etmåls-sejre efter scoringer i overtiden i begge opgør, men det kan man ikke bruge til meget, for holdet er helt anderledes nu, mener Neestrup.
De tre herrer med masser af Premier League-erfaring ville utvivlsomt også vælte FC Københavns lønbudget, men Neestrup gider ikke tale økonomi, hvor FC København for en gangs skyld er underlegne.
– Jeg tror, jeg er tæt på at være den eneste træner derhjemme, der ikke står før en kamp og snakker om, at FC København har otte kaffemaskiner mere end os selv, eller så og så mange penge. Det er fuldstændig irrelevant for mig.
– Den her klub er skabt til at vinde fodboldkampe, uanset hvem vi møder, konstaterer han, mens han erkender, at ét point onsdag er et godkendt resultat.
Han ser FC Nordsjælland mere end FC København
Champions League-braget byder ligeledes på et gensyn med Victor Nelsson, der forlod FC København i 2021 for den tyrkiske storklub efter to år hos københavnerne.
På Galatasarays pressemøde tidligere onsdag kunne klubbens cheftræner Okan Buruk fortælle, at Victor Nelsson har haft en del at sige i tyrkernes forberedelse. Læs mere om det her.
Jacob Neestrups reaktion på spørgsmålet om, han tror, at det rent faktisk kan hjælpe Galatasaray, når det er flere år siden, han sidst var der, taler sit tydelige sprog om, at han ikke har læst det.
Til gengæld tror han, at Nelsson har større ekspertise i det, der foregår, i FC Nordsjælland.
– Sidst jeg hørte et interview med Victor Nelsson, der sagde han, at han håbede, at FC Nordsjælland vandt det danske mesterskab, så jeg tror trods alt, at han ser dem spille lidt mere end FC København , og det er også helt fair, for han har fået hele sin fodboldopdragelse deroppe. Vi glæder os til at sige hej til Victor.
FC København har udtaget 22 spillere til opgøret, og Jacob Neestrup melder, at alle 22 er fuldstændig klar til at spille.
Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere
INTERVIEW
Viktor Claesson bliver i FC København
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
TRANSFER
Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
HELT VILDT
FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
Får fire års fængsel for at afpresse stjerne
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
STORT INTERVIEW
Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’
Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
Nu drømmer de stort i AGF
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
INTERVIEW
– Jeg frygter ikke at blive fyret
TOPNYHED
Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
TOPNYHED
Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’
NYHEDER
Slagter FCK efter gigantisk nedtur
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
NYHEDER
Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
TOPNYHED
Revser Mohamed Salah efter utroligt interview
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
NYHEDER
Mainz har fundet Bo Henriksens afløser
– Der er nogle ting, der stadig nager mig
TOPNYHED
Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!
NYHEDER
Her sætter Vingegaard grænsen
DAGENS SPILFORSLAG
Sejr til Vitoria i lokalderby
INTERVIEW
Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’
LIGE NU
‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’
NYHEDER
Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske
NYHEDER
AGF kriger sejren hjem
TIPSBLADETS DOM
Han kommer til at have mareridt i nat
NYHEDER
FCM smed point i kæmpe drama
NYHEDER
FCN ydmyger Silkeborg
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!
INTERVIEW
