Neestrup til Tipsbladet: Roony ville afgøre kampen

FCK-træner Jacob Neestrup er særdeles glad for, at 17-årige Roony Bardghji endte som matchwinner i onsdagens dramatiske 4-3-sejr over Manchester United.



Tipsbladet i Parken

Elias Achouri og Mohammed Elyounoussi startede inde, det samme gjorde Diogo Goncalves og Victor Claesson, men i sidste ende blev det svenske Roony Bardghji, der afgjorde onsdagens store Champions League-drama i Parken.

4-3 endte det i kampen, som Jacob Neestrup  efterfølgende på pressemødet betegnede som FCK's dårligste præstation i de fire runder, der nu er spillet i gruppespillet.

Fra podiet i presserummet svarede FCK-træneren på spørgsmål om Rashfords røde kort, den dårlige FCK-start og det, der på bizar vis faktisk var en ret usammenhængende kamp i betragtning af, at FC København lykkedes med at score fire mål mod sidste sæsons treer i Premier League.

Men FCK-træneren lyste op i et smil, da Tipsbladet spurgte ind til hans 17-årige matchvinders præstation og indskiftningen af teenageren.

Hvad sagde du til Roony, da han skulle ind?

– Jeg siger ikke så meget. Det er der, planen i dag er mest tydelig fra trænerens side. Der ved vi, hvad vi skal gøre, hvis vi kommer bagud. Vi var ikke ret godt sat op derinde, før Roony kom ind.

– Roony er en knægt med selvtillid. Knægten kan jo ikke forstå, at han ikke spiller en kamp som i dag. Han mener selv, at han er født til at afgøre en kamp som den, vi spiller i dag. Det kan man se, når han kommer ind fra bænken, og han tør sige det til træneren. Jeg er så glad på hans vegne for, at det ender med at være ham, siger Jacob Neestrup.

– Det var Stefan, der gav de sidste taktiske instrukser til ham. Jeg bad ham bare om at gå ind og være Roony. Han har mange gode aktioner i den her kamp.

Han prøver vel at score allerede på sin første aktion?
– Ja, præcis. Han ville afgøre den her kamp.

FC København har nu en reel mulighed for at gå videre fra Champions League-gruppespillet, især hvis man kan få point i München om tre uger, hvor FC Bayern ikke vil have meget at spille for i forhold til turneringen, da klubben med maksimumpoint er sikker på at gå videre fra førstepladsen.

Tipsbladet har tidligere set nærmere på, hvad Roony Bardghji kan indbringe. Læs mere om det her.







LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Afsløring: FC København afviser millionbud



LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

Anton Gaaei-handel meldes død

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF i kontakt om norsk angriber 

Dansker scorer mod Barcelona

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Thomasberg vinder i sin OB-debut



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Christian Nørgaard tæt på skifte

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Han er den nye Superliga-juvel!

Stor ændring i AGF?

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”