Tipsbladet i Parken
Elias Achouri og Mohammed Elyounoussi startede inde, det samme gjorde Diogo Goncalves og Victor Claesson, men i sidste ende blev det svenske Roony Bardghji, der afgjorde onsdagens store Champions League-drama i Parken.
4-3 endte det i kampen, som Jacob Neestrup efterfølgende på pressemødet betegnede som FCK's dårligste præstation i de fire runder, der nu er spillet i gruppespillet.
Fra podiet i presserummet svarede FCK-træneren på spørgsmål om Rashfords røde kort, den dårlige FCK-start og det, der på bizar vis faktisk var en ret usammenhængende kamp i betragtning af, at FC København lykkedes med at score fire mål mod sidste sæsons treer i Premier League.
Men FCK-træneren lyste op i et smil, da Tipsbladet spurgte ind til hans 17-årige matchvinders præstation og indskiftningen af teenageren.
Hvad sagde du til Roony, da han skulle ind?
– Jeg siger ikke så meget. Det er der, planen i dag er mest tydelig fra trænerens side. Der ved vi, hvad vi skal gøre, hvis vi kommer bagud. Vi var ikke ret godt sat op derinde, før Roony kom ind.
– Roony er en knægt med selvtillid. Knægten kan jo ikke forstå, at han ikke spiller en kamp som i dag. Han mener selv, at han er født til at afgøre en kamp som den, vi spiller i dag. Det kan man se, når han kommer ind fra bænken, og han tør sige det til træneren. Jeg er så glad på hans vegne for, at det ender med at være ham, siger Jacob Neestrup.
– Det var Stefan, der gav de sidste taktiske instrukser til ham. Jeg bad ham bare om at gå ind og være Roony. Han har mange gode aktioner i den her kamp.
Han prøver vel at score allerede på sin første aktion?
– Ja, præcis. Han ville afgøre den her kamp.
FC København har nu en reel mulighed for at gå videre fra Champions League-gruppespillet, især hvis man kan få point i München om tre uger, hvor FC Bayern ikke vil have meget at spille for i forhold til turneringen, da klubben med maksimumpoint er sikker på at gå videre fra førstepladsen.
Tipsbladet har tidligere set nærmere på, hvad Roony Bardghji kan indbringe. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
10. gang i træk
Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
OPTAKT