Neestrup til Tipsbladet: Roony ville afgøre kampen

FCK-træner Jacob Neestrup er særdeles glad for, at 17-årige Roony Bardghji endte som matchwinner i onsdagens dramatiske 4-3-sejr over Manchester United.



Tipsbladet i Parken

Elias Achouri og Mohammed Elyounoussi startede inde, det samme gjorde Diogo Goncalves og Victor Claesson, men i sidste ende blev det svenske Roony Bardghji, der afgjorde onsdagens store Champions League-drama i Parken.

4-3 endte det i kampen, som Jacob Neestrup  efterfølgende på pressemødet betegnede som FCK's dårligste præstation i de fire runder, der nu er spillet i gruppespillet.

Fra podiet i presserummet svarede FCK-træneren på spørgsmål om Rashfords røde kort, den dårlige FCK-start og det, der på bizar vis faktisk var en ret usammenhængende kamp i betragtning af, at FC København lykkedes med at score fire mål mod sidste sæsons treer i Premier League.

Men FCK-træneren lyste op i et smil, da Tipsbladet spurgte ind til hans 17-årige matchvinders præstation og indskiftningen af teenageren.

Hvad sagde du til Roony, da han skulle ind?

– Jeg siger ikke så meget. Det er der, planen i dag er mest tydelig fra trænerens side. Der ved vi, hvad vi skal gøre, hvis vi kommer bagud. Vi var ikke ret godt sat op derinde, før Roony kom ind.

– Roony er en knægt med selvtillid. Knægten kan jo ikke forstå, at han ikke spiller en kamp som i dag. Han mener selv, at han er født til at afgøre en kamp som den, vi spiller i dag. Det kan man se, når han kommer ind fra bænken, og han tør sige det til træneren. Jeg er så glad på hans vegne for, at det ender med at være ham, siger Jacob Neestrup.

– Det var Stefan, der gav de sidste taktiske instrukser til ham. Jeg bad ham bare om at gå ind og være Roony. Han har mange gode aktioner i den her kamp.

Han prøver vel at score allerede på sin første aktion?
– Ja, præcis. Han ville afgøre den her kamp.

FC København har nu en reel mulighed for at gå videre fra Champions League-gruppespillet, især hvis man kan få point i München om tre uger, hvor FC Bayern ikke vil have meget at spille for i forhold til turneringen, da klubben med maksimumpoint er sikker på at gå videre fra førstepladsen.

Tipsbladet har tidligere set nærmere på, hvad Roony Bardghji kan indbringe. Læs mere om det her.





Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’




LIVE

LIVE: Tre AGF-talenter hædret

Fifa hæver udbetalinger til VM-hold

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Sådan bør strukturen i Superligaen være



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Brian Riemer peger på tre årsager

Snart kan det give rødt kort

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Atletico Madrid – Arsenal

Braithwaite del af stor transferplan

Afvist – Brøndby undrer sig

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Bo Svensson svært utilfreds

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Melder klart ud: Han har IKKE udløb