Neestrup vil ikke gemme sig: Det står vi ved

FCK-cheftræner ser frem mod skæbnekampen mod Sparta Prag.



FC København står tirsdag aften overfor en særdeles definerende kamp for hele sæsonen, når de går på banen mod Sparta Prag i kvalifikationen til Champions League. 

Der er tale om et returopgør i Prag efter, at man i sidste uge spillede 0-0 i Parken, og det resultat betyder, at FCK skal ned og have en sejr. Men der er ingen tvivl om, at københavnerne har et Champions League-hold, fortæller FCK-cheftræner Jacob Neestrup i et interview med Ekstra Bladet.

– Det synes jeg jo. Det er jo det, der er ambitionen, så jeg vil ikke gemme mig bag målsætninger eller snakke dem ned, siger han og fortsætter:

– Vi har et klart mål, og det er at komme i Champions League, og det vil vi gøre uanset hvad. Ambitionerne og målsætningerne står vi ved og derfor også et CL-gruppespil, lyder det fra Neestrup.

Derudover peger han på, at han med spillere som Jordan Larsson, Elias Achouri og Mohamed Elyounoussi, der er blevet købt ind permanent til klubben er med til at give ham et rigtig godt hold.

Men sådan skal det også være i FCK, fortæller Jacob Neestrup, som peger på, at det så er op til spillere og trænere at få det optimale ud af det, som han har at gøre med på sit hold.

Han kommer desuden også ind på defensiven, som har været udfordret et par gange i denne sæson – og slap billigt fra et par uheldige situationer i den første kamp mod Sparta Prag. Men det bekymrer ham ikke, forklarer han og påpeger, at det dog handler om at minimere dem – men helt undgå dem er ikke muligt.

Kampen mod tjekkerne sendes på Ekstra Bladets hjemmeside, hvor en stor FCK-legende bliver sat ind som ekspert. Læs mere om det her.





Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht

Tyskland åbner med stor pligtsejr

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Spottet i København

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby melder duo færdig og teaser

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Jagter tidligere FCK-stjerne

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Belgien – Egypten

AGF køber ham

Holland – Japan

Raser over VM-tiltag

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Stolt over dansk transfer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland