Neestrup vil ikke gemme sig: Det står vi ved

FCK-cheftræner ser frem mod skæbnekampen mod Sparta Prag.



FC København står tirsdag aften overfor en særdeles definerende kamp for hele sæsonen, når de går på banen mod Sparta Prag i kvalifikationen til Champions League. 

Der er tale om et returopgør i Prag efter, at man i sidste uge spillede 0-0 i Parken, og det resultat betyder, at FCK skal ned og have en sejr. Men der er ingen tvivl om, at københavnerne har et Champions League-hold, fortæller FCK-cheftræner Jacob Neestrup i et interview med Ekstra Bladet.

– Det synes jeg jo. Det er jo det, der er ambitionen, så jeg vil ikke gemme mig bag målsætninger eller snakke dem ned, siger han og fortsætter:

– Vi har et klart mål, og det er at komme i Champions League, og det vil vi gøre uanset hvad. Ambitionerne og målsætningerne står vi ved og derfor også et CL-gruppespil, lyder det fra Neestrup.

Derudover peger han på, at han med spillere som Jordan Larsson, Elias Achouri og Mohamed Elyounoussi, der er blevet købt ind permanent til klubben er med til at give ham et rigtig godt hold.

Men sådan skal det også være i FCK, fortæller Jacob Neestrup, som peger på, at det så er op til spillere og trænere at få det optimale ud af det, som han har at gøre med på sit hold.

Han kommer desuden også ind på defensiven, som har været udfordret et par gange i denne sæson – og slap billigt fra et par uheldige situationer i den første kamp mod Sparta Prag. Men det bekymrer ham ikke, forklarer han og påpeger, at det dog handler om at minimere dem – men helt undgå dem er ikke muligt.

Kampen mod tjekkerne sendes på Ekstra Bladets hjemmeside, hvor en stor FCK-legende bliver sat ind som ekspert. Læs mere om det her.





Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen



Kæmpekøb retur til FC København?

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Smider Salah-bombe

FC København – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Stjerne alvorligt skadet – misser VM

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Det var vanvittigt brutalt

Fifa skal stemme om øget tilskud til VM-nationer

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Sender stikpille til FC København-flop