Neestrup vil ikke gemme sig: Det står vi ved

FCK-cheftræner ser frem mod skæbnekampen mod Sparta Prag.



FC København står tirsdag aften overfor en særdeles definerende kamp for hele sæsonen, når de går på banen mod Sparta Prag i kvalifikationen til Champions League. 

Der er tale om et returopgør i Prag efter, at man i sidste uge spillede 0-0 i Parken, og det resultat betyder, at FCK skal ned og have en sejr. Men der er ingen tvivl om, at københavnerne har et Champions League-hold, fortæller FCK-cheftræner Jacob Neestrup i et interview med Ekstra Bladet.

– Det synes jeg jo. Det er jo det, der er ambitionen, så jeg vil ikke gemme mig bag målsætninger eller snakke dem ned, siger han og fortsætter:

– Vi har et klart mål, og det er at komme i Champions League, og det vil vi gøre uanset hvad. Ambitionerne og målsætningerne står vi ved og derfor også et CL-gruppespil, lyder det fra Neestrup.

Derudover peger han på, at han med spillere som Jordan Larsson, Elias Achouri og Mohamed Elyounoussi, der er blevet købt ind permanent til klubben er med til at give ham et rigtig godt hold.

Men sådan skal det også være i FCK, fortæller Jacob Neestrup, som peger på, at det så er op til spillere og trænere at få det optimale ud af det, som han har at gøre med på sit hold.

Han kommer desuden også ind på defensiven, som har været udfordret et par gange i denne sæson – og slap billigt fra et par uheldige situationer i den første kamp mod Sparta Prag. Men det bekymrer ham ikke, forklarer han og påpeger, at det dog handler om at minimere dem – men helt undgå dem er ikke muligt.

Kampen mod tjekkerne sendes på Ekstra Bladets hjemmeside, hvor en stor FCK-legende bliver sat ind som ekspert. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Manchester United – Nottingham Forest

Stjerner gav klar besked til Eriksen



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

De overvejer Christian Eriksen

FC Nordsjælland køber offensiv profil



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Her er de tidligere vindere af Forårets Profil

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull