FC København står tirsdag aften overfor en særdeles definerende kamp for hele sæsonen, når de går på banen mod Sparta Prag i kvalifikationen til Champions League.
Der er tale om et returopgør i Prag efter, at man i sidste uge spillede 0-0 i Parken, og det resultat betyder, at FCK skal ned og have en sejr. Men der er ingen tvivl om, at københavnerne har et Champions League-hold, fortæller FCK-cheftræner Jacob Neestrup i et interview med Ekstra Bladet.
– Det synes jeg jo. Det er jo det, der er ambitionen, så jeg vil ikke gemme mig bag målsætninger eller snakke dem ned, siger han og fortsætter:
– Vi har et klart mål, og det er at komme i Champions League, og det vil vi gøre uanset hvad. Ambitionerne og målsætningerne står vi ved og derfor også et CL-gruppespil, lyder det fra Neestrup.
Derudover peger han på, at han med spillere som Jordan Larsson, Elias Achouri og Mohamed Elyounoussi, der er blevet købt ind permanent til klubben er med til at give ham et rigtig godt hold.
Men sådan skal det også være i FCK, fortæller Jacob Neestrup, som peger på, at det så er op til spillere og trænere at få det optimale ud af det, som han har at gøre med på sit hold.
Han kommer desuden også ind på defensiven, som har været udfordret et par gange i denne sæson – og slap billigt fra et par uheldige situationer i den første kamp mod Sparta Prag. Men det bekymrer ham ikke, forklarer han og påpeger, at det dog handler om at minimere dem – men helt undgå dem er ikke muligt.
Kampen mod tjekkerne sendes på Ekstra Bladets hjemmeside, hvor en stor FCK-legende bliver sat ind som ekspert. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Brasiliansk VM-mavepuster
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne