Tipsbladet i Dortmund.
Seks år er der gået siden FC København senest var i Champions League, men den store fest i Dortmund blev overskygget af uroligheder blandt fans.
Dagen før kampen florerede en video, hvor Brøndby-fans var involveret i et overfald af en FCK-fan. Før kampen tirsdag aften var der igen uroligheder inde på Signal Iduna Park, da der blev affyret fyrværkeri i enden med FCK-tilhængerne.
– Det at overfalde andre mennesker uanset hvem man holder med er helt hen i vejret. Jeg kan ikke se, hvad Brøndby-fans har at gøre her i Tyskland eller i Champions League. Den del forstår jeg heller ikke, siger Nicolai Boilesen til den skrevne presse efter kampen, og fortsætter.
– Uanset hvilke fans der er tale om, så vil jeg sige, at man skal holde det til at skabe en fantastisk kulisse. Det får de jo gjort, og det gjorde vores fans også, hvilket er fedt, og det er derfor vi elsker fodbold – både dem der ser på stadion, i stuerne og os spillere. Det er kærligheden til fodbold, og så hep på ens eget hold istedet for at te sig på den måde. det er derfor
Nicolai Boilesen så de første 80 minutter af kampen mod Dortmund fra bænken, da Denis Vavro og David Khocholava var foretrukket i startopstillingen. Kort efter at han kom på banen scorede Jude Bellingham til slutresultat 3-0.
– Dortmund er et fremragende hold, det er der ingen tvivl om. Jeg synes, at vi i perioder prøver, men jeg synes også, at vi i perioder giver dem sejren. Jeg vil gerne efterlyse lidt mere mod og tro på, at vi godt kan gøre ondt på dem. De har sindssyg stor individuel kvalitet, og laver vi en fejl, så bliver det straffet med det samme.
– Derudover synes jeg, at når vi havde bolden, så var deres pres ikke noget at skrive hjem om. De stod højt og pressede med tre-fire mand, men jeg synes, at vi viste, at de gange hvor vi havde modet, så kunne vi godt spille os igennem det.
Nicolai Boilesen er ikke den eneste FCK'er, der har kommenteret på fanurolighederne. Det har hans cheftræner også. Det kan du læse om HER.
LIVE
VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
VM-Vækkeuret: Han var fremragende og dybt berørt!
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Optakt: USA – Paraguay
INTERVIEW