Nicolai Boilesen: Hvad laver Brøndby-fans i CL?

FC Københavns nederlag til Dortmund i Champions League blev før kampen overskygget af uroligheder blandt fans.



Tipsbladet i Dortmund.

Seks år er der gået siden FC København senest var i Champions League, men den store fest i Dortmund blev overskygget af uroligheder blandt fans.

Dagen før kampen florerede en video, hvor Brøndby-fans var involveret i et overfald af en FCK-fan. Før kampen tirsdag aften var der igen uroligheder inde på Signal Iduna Park, da der blev affyret fyrværkeri i enden med FCK-tilhængerne.

– Det at overfalde andre mennesker uanset hvem man holder med er helt hen i vejret. Jeg kan ikke se, hvad Brøndby-fans har at gøre her i Tyskland eller i Champions League. Den del forstår jeg heller ikke, siger Nicolai Boilesen til den skrevne presse efter kampen, og fortsætter.

– Uanset hvilke fans der er tale om, så vil jeg sige, at man skal holde det til at skabe en fantastisk kulisse. Det får de jo gjort, og det gjorde vores fans også, hvilket er fedt, og det er derfor vi elsker fodbold – både dem der ser på stadion, i stuerne og os spillere. Det er kærligheden til fodbold, og så hep på ens eget hold istedet for at te sig på den måde. det er derfor

Nicolai Boilesen så de første 80 minutter af kampen mod Dortmund fra bænken, da Denis Vavro og David Khocholava var foretrukket i startopstillingen. Kort efter at han kom på banen scorede Jude Bellingham til slutresultat 3-0.

– Dortmund er et fremragende hold, det er der ingen tvivl om. Jeg synes, at vi i perioder prøver, men jeg synes også, at vi i perioder giver dem sejren. Jeg vil gerne efterlyse lidt mere mod og tro på, at vi godt kan gøre ondt på dem. De har sindssyg stor individuel kvalitet, og laver vi en fejl, så bliver det straffet med det samme.

– Derudover synes jeg, at når vi havde bolden, så var deres pres ikke noget at skrive hjem om. De stod højt og pressede med tre-fire mand, men jeg synes, at vi viste, at de gange hvor vi havde modet, så kunne vi godt spille os igennem det.

Nicolai Boilesen er ikke den eneste FCK'er, der har kommenteret på fanurolighederne. Det har hans cheftræner også. Det kan du læse om HER.





FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen




LIVE

VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada

Rundens hold – VM

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Tæt på at købe FC København-spiller

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Køber Mads Bidstrup til spotpris

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Tjekkiet – Sydafrika

Jonas Lössl stopper karrieren

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

FCK-boss roser varm bomber

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Brasilien – Haiti

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Her er FCK’s modstander i Conference League

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-spiller åben for transfer

Her er AGF’s Champions League-modstander