Rasmus Nissen Kristensen har allerede udviklet sig til en stor profil hos Red Bull Salzburg, men en anden dansker lurer i kulissen på at gå samme vej.
18-årige Maurits Kjærgaard har officielt været Salzburg-spiller i to år, men gennembruddet har fortsat ladet vente på sig. Kjærgaard har været udlejet til samarbejdsklubben FC Liefering i to år, men i sommer udløb lejeaftalen, og nu er han tilbage hos Red Bull Salzburg.
Han skal dog ikke satse på et nyt lejeophold i denne sæson, mener den østrigske journalist Aleksandar Andonov, der til daglig dækker Red Bull Salzburg for det østrigske lokalmedie Salzburg24.
– Jeg tror ikke, at han bliver udlejet i denne sæson. Planen med ham er, at han skal tilpasse sig klubbens filosofi og det tempo, de spiller i.
– Matthias Jaissle (Salzburg-cheftræner, red.) trænede ham i sidste sæson i FC Liefering, så de kender hinanden rigtig godt. Han kender Kjærgaards potentiale, og det er et enormt potentiale, han har, fortæller Andonov til tipsbladet.dk.
Maurits Kjærgaard spillede i weekenden sin blot anden officielle kamp for Red Bull Salzburg, da han fik anden halvleg på banen i ligakampen mod Austria Klagenfurt, som Salzburg vandt 3-1. I sidste uge sad han også på bænken, hvorfra han kunne se sit hold vinde 2-1 over Brøndby i Champions League-kvalifikationen.
Bænken skal Kjærgaard nok også indstille sig på at varme en del i denne sæson, men det bliver med det udgangspunkt, at han i langt større grad kommer til at spille en rolle for Østrigs med længder stærkeste mandskab.
– Jeg tror, at han får en jokerrolle fra bænken. Jeg kan forestille mig, at han vil komme ind for at få noget erfaring i ligakampene og måske også i de europæiske kampe.
– Men i øjeblikket er startelleveren for god lige nu til, at han kan spille fra start af, vurderer Aleksandar Andonov.
Red Bull Salzburg er et ungt hold, som spiller i højt tempo med et intenst presspil. Klubben er også kendt for at sælge spillere videre til større adresser og typisk få en god pris for dem. Maurits Kjærgaards karriereforløb i klubben, som også indbefatter udlejningen til Liefering, passer også glimrende til denne måde at udvikle spillere på.
– Filosofien i Salzburg er typisk ikke at kaste de unge talenter for løverne med det samme, men at udvikle dem skridt for skridt. Lad dem spille et år eller to for Liefering og så få noget erfaring fra bænken i det første år i Salzburg, hvor de er ved at være klar.
– Hvis du er god nok, vil du spille. Du vil altid få chancen i ligaen mod de svagere hold i starten for at vise dit talent. Og hvis du er god nok, er du den næste i rækken, hvis en af dine konkurrenter på pladsen bliver solgt, fortæller Andonov.
Lige nu er konkurrencen stor på midtbanen, hvor Kjærgaard gør sig. Men skulle Salzburg kvalificere sig til Champions League-gruppespillet åbner det et udstillingsvindue, som i fremtiden kan gøre vejen til mere førsteholdsfodbold kortere for det danske talent.
Maurits Kjærgaard spillede 28 ligakampe for FC Liefering i den næstbedste østrigske liga i sidste sæson. Her blev det til tre scoringer og ni oplæg.
Red Bull Salzburg spiller onsdag aften mod Brøndby på Brøndby Stadion. Østrigerne vandt 2-1 i første opgør. Kampen fløjtes i gang klokken 21.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
OPTAKT
Holland – Marokko
OPTAKT
Frankrig – Sverige
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
MEDIE
