Optakt: Barcelona – Bayern München

For en sjælden gangs skyld går Barcelona ind til en kamp som det undertippede mandskab, når katalanerne fredag møder Bayern München i Champions League.



Tid: Fredag klokken 21.00
Sted: Estadio da Luz, Lissabon
TV: 3+

Holdnyt: 
Barcelona
Det er sjældent, at Barcelona går ind til en kamp som undertippet. Men det er tilfældet, når katalanerne fredag møder Bayern München i Lissabon. La Liga-sæsonen sluttede med en skuffende andenplads, og Lionel Messi har ikke fået meget hjælp fra sine holdkammerater i denne sæson. 

I modsætning til lørdagens sejr over Napoli er Sergio Busquets og Arturo Vidal igen til rådighed, efter udstået karantæne. Det forventes, at i hvert fald Sergio Busquets starter inde. Spørgsmålet er, om Quique Setien vil ofre Griezmann og spille med en ekstra midtbanespiller. Setien har allerede proklameret, at det bliver afgørende for Barcelona at have mest boldbesiddelse, så man ikke kommer til at forsvare sig hele kampen. 

Bayern München
Hansi Flicks mandskab har vel nok været det bedste hold i verden i denne sæson, og den helt store profil har selvfølgelig været Robert Lewandowski, der har scoret hele 53 mål. Tyskerne har i det hele taget meget at komme med, også over kanterne, hvor folk som Coman, Gnabry og Davies bidrager med masser af fart. 

Både Jerome Boateng og Kingsley Coman har været tvivlsomme, men begge ser ud til at blive klar. Til gengæld ser den Barcelona-ejede Philippe Coutinho ud til at tage plads på bænken. 

Forventede startopstillinger:
Barcelona (4-3-3): Ter Stegen – Semedo, Piqué, Lenglet, Alba – Busquets, De Jong, Rakitic – Messi, Suárez, Griezmann

Bayern München (4-2-3-1): Neuer – Kimmich, Boateng, Alaba, Davies – Goretzka, Thiago – Coman, Müller, Gnabry – Lewandowski

Bud på resultat:
Som hold er Bayern München bedre end Barcelona, og det kan end ikke Lionel Messis tilstedeværelse lave om på. Buddet herfra lyder på en 3-1-sejr til Bayern München. 





KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Skidt nyt om Lukas Lerager

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

FC København – Vejle Boldklub

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Det var vanvittigt brutalt

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Smider Salah-bombe