Tid: Fredag klokken 21.00
Sted: Estadio da Luz, Lissabon
TV: 3+
Holdnyt:
Barcelona
Det er sjældent, at Barcelona går ind til en kamp som undertippet. Men det er tilfældet, når katalanerne fredag møder Bayern München i Lissabon. La Liga-sæsonen sluttede med en skuffende andenplads, og Lionel Messi har ikke fået meget hjælp fra sine holdkammerater i denne sæson.
I modsætning til lørdagens sejr over Napoli er Sergio Busquets og Arturo Vidal igen til rådighed, efter udstået karantæne. Det forventes, at i hvert fald Sergio Busquets starter inde. Spørgsmålet er, om Quique Setien vil ofre Griezmann og spille med en ekstra midtbanespiller. Setien har allerede proklameret, at det bliver afgørende for Barcelona at have mest boldbesiddelse, så man ikke kommer til at forsvare sig hele kampen.
Bayern München
Hansi Flicks mandskab har vel nok været det bedste hold i verden i denne sæson, og den helt store profil har selvfølgelig været Robert Lewandowski, der har scoret hele 53 mål. Tyskerne har i det hele taget meget at komme med, også over kanterne, hvor folk som Coman, Gnabry og Davies bidrager med masser af fart.
Både Jerome Boateng og Kingsley Coman har været tvivlsomme, men begge ser ud til at blive klar. Til gengæld ser den Barcelona-ejede Philippe Coutinho ud til at tage plads på bænken.
Forventede startopstillinger:
Barcelona (4-3-3): Ter Stegen – Semedo, Piqué, Lenglet, Alba – Busquets, De Jong, Rakitic – Messi, Suárez, Griezmann
Bayern München (4-2-3-1): Neuer – Kimmich, Boateng, Alaba, Davies – Goretzka, Thiago – Coman, Müller, Gnabry – Lewandowski
Bud på resultat:
Som hold er Bayern München bedre end Barcelona, og det kan end ikke Lionel Messis tilstedeværelse lave om på. Buddet herfra lyder på en 3-1-sejr til Bayern München.
LIVE
TransferLIVE: Ny mand i OB’s trup
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
Skylder FC København penge – straffes hårdt
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
Dansk træner færdig ved VM
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
MEDIE
Chokskifte på vej?
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
Ustoppelig målmaskine sender Norge videre
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
