Kampfakta:
Kampstart: Tirsdag klokken 21:00
Spillested: Allianz Arena, München
Dommer: Slavko Vincic
På TV: TV3+
Holdnyt:
Bayern München:
Der er krise i Bayern München. I Bundesligaen er den tyske storklub hele 10 point bag førerholdet Leverkusen og er dermed milevidt fra at ende øverst på den tyske trone, som de ellers har gjort det i de seneste 11 sæsoner i streg.
Her i Champions League har tyskerne også ryggen mod muren inden returopgøret på Allianz Arena. For tre uger siden endte det nemlig i et overraskende og skuffende 1-0 nederlag til Lazio på Stadio Olimpico i Rom efter en undervældende indsats.
Bayern München kom ellers lovende fra start i første opgør, men som kampen skred frem blev angrebene mindre og mindre farlige, og tyskerne endte således uden et eneste målforsøg indenfor rammen. Opgøret blev besværliggjort yderligere, da Upamecano i anden halvleg modtog rødt kort for et straffespark begået mod danske Isaksen, som Immobile efterfølgende sparkede sikkert i kassen.
Siden seneste møde med Lazio har Bayern München offentliggjort, at Thomas Tuchel ikke fortsætter efter indeværende sæson, men med endnu en skuffende præstation i weekenden mod Freiburg, er der nu forlydener om, at tyskeren kan få sparket endnu tidligere, hvis ikke det bliver til videre avancement tirsdag aften.
Foruden karantæneramte Upamecano, må Tuchel denne gang se bort fra Boey, Coman, Sarr, Mazraoui, som alle sidder ude med skader. Ydermere meldes både Sane og Gnabry tvivlsomme.
Lazio:
Det var flot og overraskende, at Maurizio Sarris tropper hev en 1-0 sejr hjem mod mægtige Bayern München for tre uger siden. Men som kampen udviklede sig med rødt kort til Upamecano, burde italienerne måske have gået endnu hårdere efter endnu en scoring hjemme mod Bayerns 10 mand.
2-0 havde i hvert fald været noget mere betryggende at have med i bagagen inden returen på Allianz Arena.
Lazio er nemlig ikke selv voldsomt godt kørende for tiden. Romerne roder rundt helt nede på Serie A’s niendeplads, og har i det seneste lange stykke tid haft store problemer mod de bedste hold i Italien. Udmærket illustreret ved nederlag til Bologna, Fiorentina og Milan i løbet af de seneste par uger.
Lazios fraværsliste er langt mindre end Bayern Münchens, og Patric og Rovella forventes således at være de to eneste fravær.
Karantæner:
Bayern München: Dayot Upamecano
Lazio: Ingen
Bud på startopstillinger:
Bayern München (4-2-3-1): Neuer – Kimmich, De Ligt, Kim, Davies – Pavlovic, Goretzka – Tel, Müller, Musiala – Kane
Lazio (4-3-3): Provedel – Marusic, Gila, Romagnoli, Hysaj – Guendouzi, Cataldi, Luis Alberto – Felipe Anderson, Immobile, Zaccagni
Dom:
Kampbilledet tirsdag aften må forventes at blive det samme som i første opgør. Bayern München med massiv boldbesiddelse og Lazio stående dybt og kompakt på egen banehalvdel.
Til forskel fra første opgør bliver tyskerne formentlig noget sværere at holde fra fadet hjemme på Allianz Arena, og derfor er forventningen også, at der kommer langt mere gang i målscoringen denne gang.
Bayern München har vist sig yderst sårbare defensivt på det seneste, så kontrastærke Lazio skal nok få muligheder for at bide fra sig offensivt, selvom det nok næppe rækker til sejr.
2-1 sejr til Tuchel og co. tvinger opgøret ud i forlænget spilletid, hvor hjemmebanefordelen kommer til at gøre udslaget. Bayern München snupper kvartfinale-billetten.
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
Han erstatter Bo Henriksen
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
Chelsea og Liverpool flopper fælt
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
FANKLUBBEN
Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
Bo Svensson på vej? ‘100 procent sikker på fyring’
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
HELT VILDT
Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
Slut: Supertalent gør det igen for FCK!
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
Bo Henriksen fyret
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
NYHEDER