Optakt: FC København – Panathinaikos

Historisk aften eller kæmpe nedtur i København?



Status:
Med 3-1 hjemme over Esbjerg fuldbyrdede FCK et historisk efterår som ubesejret i Superligaen, og succesen i den hjemlige række har selvfølgelig givet et enormt overskud, der også har været tydeligt at se i Champions League, hvor FCK kun har været den lille på Camp Nou. Ellers har de spillet lige op med eller været bedre end modstanden, så alt peger på en plads i 1/8-finalerne efter nytår. Det kræver blot, at de kan kopiere Rubin Kazans resultat i Barcelona. Der er dog et lille problem med den suveræne centerforsvarer Mikael Antonsson, der stadig døjer med eftervirkningerne fra et slag i brystet og måtte lade sig udskifte mod Esbjerg i stedet for Sölvi Ottesen. Sker det igen, vil det svække FCK en del, da Ottesen stadig er et stykke fra topformen efter sin ufrivillige pause med en brækket arm.

Panathinaikos har sejret i sine seks seneste ligakampe og topper den græske liga, hvilket kun lige akkurat er godkendt. Alt under førstepladsen, i hvert fald nationalt, er under det forventede for de hidsige fan-horder. Omvendt er formkurven i Champions League for stærkt nedadgående, men med en ny træner ved roret, ved man aldrig. Forsvareren Boumsong og frontløberen Djibril Cissé scorede i lørdagens planmæssige 2-0 gevinst mod Panserraiko, hvor der også var comeback til stortalentet Sotiris Ninis efter et par måneder på skadeslisten.

Nøglespiller:
Han følte sig skidt behandlet af Henk Ten Cate i Panathinaikos, og i den første gruppekamp i Athen fik Dame N’Doye vist, hvad grækerne gik glip af, da han uden videre blev solgt til OFI Kreta. For han både scorede og fremtvang to korrekte advarsler til Gilberto Silva, så FCK uden problemer kunne køre en sikker 2-0 sejr hjem. Nu gælder det den sidste og afgørende gruppekamp i Parken, og mon ikke, at senegaleseren igen vil vise sit europæiske niveau.

Djibril Cissé er en undtagelse, når vi kigger på de seneste tilkomne Panathinaikos-spiller. En angriber af høj kvalitet, som har genskabt karrieren i Athen. Modsat flere holdkammerater, der har passeret zenit, som klubbens eks-spiller Jan Michaelsen udtrykker det. Cissé er manden, der kan fordoble den græske målscoring internationalt. I de fem gruppekampe i Champions League har Panathinaikos kun scoret i 1-5 nederlaget mod Barcelona.

X-faktor:
Hjemmebanen kan kun være et ekstra hjælp for FCK tirsdag aften, for vejret er meget ugræsk med frost i luften og der er udsolgt, hvilket betyder en ny ramme af en tændt og entusiastisk atmosfære, der hidtil har skubbet hjemmeholdet frem til fine resultater mod Rosenborg, Rubin Kazan og Barcelona. Og rent resultatmæssigt er Parken også blevet et fort med kun et nederlag (til Marseille) i de seneste to sæsoners europæiske hjemmekampe. I alt har FCK vundet otte af 11 kampe og med en ny sejr behøver man ikke at bekymre sig om en hjælpende hånd fra Barcelona.

Panathinaikos stiller formentlig i en 4-2-3-1 formation – og i omtrent stærkeste opstilling. Det er den kendte viden. Den ubekendte faktor er træneren. Jesualdo Ferreira har været træner i Panathinaikos siden 20. november, og han er – bortset fra sit indledende 0-3 nederlag mod Barcelona – ikke en mand, der lader sig byde hvad-som-helst. Han har høj status i hjemlandet Portugal og er efter en uheldig afstikker til spansk fodbold og Malaga opsat på oprejsning i det græske. Jan Michaelsen har sikre informationer om, at Panathinaikos ikke agter at spare spillere – selv om ikke engang tredjepladsen og Europas League er indenfor rækkevidde, men alene æren, prestigen og point-pengene. Spørgsmålet er, om Ferrraira på bare et par uger har formået at samle de mange grønklædte individualister til et velsmurt kollektiv.

Opstilling:
FC København (4-4-1-1):
Wiland – Pospech, Jørgensen, Antonsson, Wendt – Bolanos, Claudemir, Kvist, Vingaard – Grønkjær – N’Doye
Skader: Bergvold
Karantæner: Ingen

Panathinaikos (4-2-3-1): Tzorvas – Vyntra, Kante, Boumsong, Spiripoulos – Silva, Simao – Karagounis, Garcia, Leto – Cissé.
Skader: Ingen 
Karantæne: Ingen

Taktiske bemærkninger:
FCK:
Der er ikke meget at diskutere med taktikken, for FCK har været bedst, når de har spillet 4-4-1-1 i Europa. Så Cesar Santin må igen starte på bænken, og hvis det kniber til sidst, er det ikke sikkert, at det er Superliga-topscoreren, der bliver sat ind, for i Kazan foretrak Ståle Solbakken 16-årige Kenneth Zohore, der også var tæt på heltestatus med en fin afslutning i sidste minut. Bemærk i øvrigt at N’Doye og Pospech begge er en advarsel fra karantæne.

Panathinaikos: 4-2-3-1 med Karagounis som en kun halvt hængende højrekant og Luis Garcia som playmaker. Det vil sige, at Leto på venstrekanten ligner den eneste sande kantspiller, og det betyder fast arbejde til Pospech. Det ligner en hovedopgave for FC København at arbejde på holde trioen lige bag Cissé nede. Målfarlig er også sin fremskredne alder til trods midterforsvareren Jean-Alain Boumsong. I det hele taget skal FCK satse på at ungdommelig friskhed kan gøre det.

Dom:
I Athen var det holdet mod individualisterne, og FCK er kun vokset som hold siden da, mens Panathinaikos intet har at spille for, så alt tyder på en dansk sejr og historisk kvalifikation til 1/8-finalerne. 3-1 til FCK.





LIVE

TransferLIVE: Vender retur til FC Nordsjælland


Achouri 100 procent fokuseret på FCK

FC Midtjylland – OB

I dialog med Brøndby – her er han fremragende

Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF

Brøndby IF – Silkeborg IF

Rafael van der Vaart kritiserer Jonas Vingegaard

Sønderjyske – AGF


” Det mener Tipsbladet

Mister 150 mio: Selv i FCK gør det ondt!


Spøjs Pogacar-udmelding: Touren gør mig gammel

Hatzidiakos med klar besked til FCK-transfers

Nægtet adgang til Manchester United-træning

Vejle Boldklub – Randers FC



HELT VILDT

Byder monsterbeløb på tidligere Superliga-angriber


Efter træls forår – nu er der nyt om Robert Skov

Dansk klub drømmer om Yussuf Poulsen-transfer 

Afsløring: U-landstræner afviser Viborg

Forlanger mere af Kasper Dolberg

Afsløring: FCM henter eftertragtet stortalent


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Har han overhovedet en rolle at spille i Brøndby?

Liverpool henvender sig til Premier League-stjerne

Et kæmpe Superliga-scoop 

FC Fredericia – FC Nordsjælland

Afsløring: Viborg køber landsholdsspilleren Junior

Han bliver det store gennembrud i FC Midtjylland!

Viborg FF – FC København



Afsløring: Lille og PSV jagter Abdul Daramy

Så du det? Er dette Vingegaards hemmelige våben?

Fredericia bliver Superligaens store overraskelse

Ingen hvid røg: Viborg deler nyt om trænerposten

Roony Bardghji præsenteret i FC Barcelona


EKSKLUSIVT

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup


Jacob Neestrup deler godt nyt

Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

Afsløring: Lyngby henter landsholdsspiller

Rekordkøb vild med ‘skør’ Bo Henriksen

Afviser kæmpe bud på Luis Diaz

‘FC Midtjylland går en pauver sæson i møde!’

Morten Hjulmand topper listen i kæmpe klub



Dialog – Brøndby interesseret

Afsløring: Brøndby forhandler med FC Köln

Skal verdensmester erstatte Eriksen?

Daniel Wass bærer anførerbindet i Brøndby, men…

Han er ny cheftræner for Cristiano Ronaldo og co.

Afslører danskers rekordtransfer

Slog City-stjerne i hovedet: Nu er der nyt

Afsløring: FC Nordsjælland henter Jakob Busk

‘Jeg skal ikke være hellig’

Det kan være en genialitet

Rumænere indkasserer mål i Andorra

Afviser store millionbud på dansk bomber



Tidligere FCK-spiller skifter til Serie B

Silkeborg-profil har flere tilbud

Ellevild Jonas Vingegaard: Sindssygt fedt!