Status:
Med 3-1 hjemme over Esbjerg fuldbyrdede FCK et historisk efterår som ubesejret i Superligaen, og succesen i den hjemlige række har selvfølgelig givet et enormt overskud, der også har været tydeligt at se i Champions League, hvor FCK kun har været den lille på Camp Nou. Ellers har de spillet lige op med eller været bedre end modstanden, så alt peger på en plads i 1/8-finalerne efter nytår. Det kræver blot, at de kan kopiere Rubin Kazans resultat i Barcelona. Der er dog et lille problem med den suveræne centerforsvarer Mikael Antonsson, der stadig døjer med eftervirkningerne fra et slag i brystet og måtte lade sig udskifte mod Esbjerg i stedet for Sölvi Ottesen. Sker det igen, vil det svække FCK en del, da Ottesen stadig er et stykke fra topformen efter sin ufrivillige pause med en brækket arm.
Panathinaikos har sejret i sine seks seneste ligakampe og topper den græske liga, hvilket kun lige akkurat er godkendt. Alt under førstepladsen, i hvert fald nationalt, er under det forventede for de hidsige fan-horder. Omvendt er formkurven i Champions League for stærkt nedadgående, men med en ny træner ved roret, ved man aldrig. Forsvareren Boumsong og frontløberen Djibril Cissé scorede i lørdagens planmæssige 2-0 gevinst mod Panserraiko, hvor der også var comeback til stortalentet Sotiris Ninis efter et par måneder på skadeslisten.
Nøglespiller:
Han følte sig skidt behandlet af Henk Ten Cate i Panathinaikos, og i den første gruppekamp i Athen fik Dame N’Doye vist, hvad grækerne gik glip af, da han uden videre blev solgt til OFI Kreta. For han både scorede og fremtvang to korrekte advarsler til Gilberto Silva, så FCK uden problemer kunne køre en sikker 2-0 sejr hjem. Nu gælder det den sidste og afgørende gruppekamp i Parken, og mon ikke, at senegaleseren igen vil vise sit europæiske niveau.
Djibril Cissé er en undtagelse, når vi kigger på de seneste tilkomne Panathinaikos-spiller. En angriber af høj kvalitet, som har genskabt karrieren i Athen. Modsat flere holdkammerater, der har passeret zenit, som klubbens eks-spiller Jan Michaelsen udtrykker det. Cissé er manden, der kan fordoble den græske målscoring internationalt. I de fem gruppekampe i Champions League har Panathinaikos kun scoret i 1-5 nederlaget mod Barcelona.
X-faktor:
Hjemmebanen kan kun være et ekstra hjælp for FCK tirsdag aften, for vejret er meget ugræsk med frost i luften og der er udsolgt, hvilket betyder en ny ramme af en tændt og entusiastisk atmosfære, der hidtil har skubbet hjemmeholdet frem til fine resultater mod Rosenborg, Rubin Kazan og Barcelona. Og rent resultatmæssigt er Parken også blevet et fort med kun et nederlag (til Marseille) i de seneste to sæsoners europæiske hjemmekampe. I alt har FCK vundet otte af 11 kampe og med en ny sejr behøver man ikke at bekymre sig om en hjælpende hånd fra Barcelona.
Panathinaikos stiller formentlig i en 4-2-3-1 formation – og i omtrent stærkeste opstilling. Det er den kendte viden. Den ubekendte faktor er træneren. Jesualdo Ferreira har været træner i Panathinaikos siden 20. november, og han er – bortset fra sit indledende 0-3 nederlag mod Barcelona – ikke en mand, der lader sig byde hvad-som-helst. Han har høj status i hjemlandet Portugal og er efter en uheldig afstikker til spansk fodbold og Malaga opsat på oprejsning i det græske. Jan Michaelsen har sikre informationer om, at Panathinaikos ikke agter at spare spillere – selv om ikke engang tredjepladsen og Europas League er indenfor rækkevidde, men alene æren, prestigen og point-pengene. Spørgsmålet er, om Ferrraira på bare et par uger har formået at samle de mange grønklædte individualister til et velsmurt kollektiv.
Opstilling:
FC København (4-4-1-1): Wiland – Pospech, Jørgensen, Antonsson, Wendt – Bolanos, Claudemir, Kvist, Vingaard – Grønkjær – N’Doye
Skader: Bergvold
Karantæner: Ingen
Panathinaikos (4-2-3-1): Tzorvas – Vyntra, Kante, Boumsong, Spiripoulos – Silva, Simao – Karagounis, Garcia, Leto – Cissé.
Skader: Ingen
Karantæne: Ingen
Taktiske bemærkninger:
FCK: Der er ikke meget at diskutere med taktikken, for FCK har været bedst, når de har spillet 4-4-1-1 i Europa. Så Cesar Santin må igen starte på bænken, og hvis det kniber til sidst, er det ikke sikkert, at det er Superliga-topscoreren, der bliver sat ind, for i Kazan foretrak Ståle Solbakken 16-årige Kenneth Zohore, der også var tæt på heltestatus med en fin afslutning i sidste minut. Bemærk i øvrigt at N’Doye og Pospech begge er en advarsel fra karantæne.
Panathinaikos: 4-2-3-1 med Karagounis som en kun halvt hængende højrekant og Luis Garcia som playmaker. Det vil sige, at Leto på venstrekanten ligner den eneste sande kantspiller, og det betyder fast arbejde til Pospech. Det ligner en hovedopgave for FC København at arbejde på holde trioen lige bag Cissé nede. Målfarlig er også sin fremskredne alder til trods midterforsvareren Jean-Alain Boumsong. I det hele taget skal FCK satse på at ungdommelig friskhed kan gøre det.
Dom:
I Athen var det holdet mod individualisterne, og FCK er kun vokset som hold siden da, mens Panathinaikos intet har at spille for, så alt tyder på en dansk sejr og historisk kvalifikation til 1/8-finalerne. 3-1 til FCK.
LIVE
TransferLIVE: Stor transfer kollapser
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
TOPNYHED
‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner
HELT VILDT
Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
MEDIE
Afviser kæmpebud
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
TransferLIVE: FCK bekræfter transfer
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
NYHEDER
Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
NYHEDER
Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’
TOPNYHED
Infantino vil have Rusland tilbage i varmen
DAGENS SPILFORSLAG
Londonderby med mål
TOPNYHED
– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline
EKSKLUSIVT
Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA
TRANSFER
Jakub Trefil skifter til Danmark
TRANSFER
Viborg præsenterer ny spiller
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
EKSKLUSIVT