Kampfakta:
Kampstart: Tirsdag klokken 21.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Bobby Madden, Skotland
På TV: 3+
Hashtag: #fcmaja #sldk
Holdnyt:
FC Midtjylland:
Mestrene har nu tabt tre af de seneste fire kampe, de har spillet. Det er halvandet år, siden det skete senest. Dengang kom FC Midtjylland ud på den anden side af den dårlige periode ved at banke FCK 4-0.
Så godt går det næppe tirsdag aften mod Ajax, men mindre kan også gøre det. Det kræver dog, at FCM får genetableret den stærke defensiv, der tjente holdet så godt i begyndelsen af sæsonen og i mesterskabssæsonen. Holdet har nemlig lukket 15 mål ind i de seneste seks opgør. Det er for meget i Superligaen og særligt i Champions League.
En del af forklaringen er givetvis, at cheftræner Brian Priske har roteret omfattende fra kamp til kamp. Kun én gang i denne sæson har han stillet op med de fire samme i bagkæden to kampe i streg.
Spørgsmålet er så, om Priske kan vælge sin førstemålmand mod Ajax. Jesper Hansen har siddet ude i de seneste kampe og kæmper for at blive klar. Sory Kaba sad også ude i FC Nordsjælland-kampen i lørdags med hold i nakken.
Ajax:
Hollænderne er under pres i Champions League-gruppen efter bare et enkelt point i de to første spillerunder. Dermed må og skal de vinde over FC Midtjylland for at holde trit med Atalanta og Liverpool og bevare en realistisk chance for at gå videre til knockoutfasen efter nytår.
Selv om det ene point, Ajax fik mod Atalanta i seneste runde, var en skuffelse i lyset af, at holdet var foran 2-0, er det værd at se kampen i relation til FCM’s opgør mod samme modstander. Mens Ajax altså fik uafgjort og havde Atalanta ude i tovene, kørte italienerne FC Midtjylland midt over for to uger siden.
Apropos at køre hold over: Ajax går ind til kampen med en utrolig stime i Æresdivisionen bag sig. Holdet har vundet de tre seneste opgør med en samlet målscore på 23-3. Det er særligt 13-0-sejr over VVV Venlo, der trækker målscoren op i det absurde, men henholdsvis 5-1 og 5-2 over Heerenveen og Fortuna Sittard kan også noget.
Læs også:FCM-keeper i spil til Ajax-brag: Han er i fremgang
Ajax mangler den tidligere FC Nordsjælland-spiller Mohammed Kudus, der har fået en alvorlig skade, mens hele 11 spillere sidder ude efter positive coronatests. Blandt dem, der ikke var med på flyet til Danmark, var Dusan Tadic, Davy Klaassen, André Onana, Maarten Stekelenburg og Ryan Gravenberch.
Cheftræner Erik ten Hag har dog sagt, at han håber, at nogle af de udeladte spillere kan nå at fremvise en negativ test og rejse tirsdag.
Karantæne:
FC Midtjylland: Ingen
Ajax: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-2-3-1): Hansen – Andersson, Sviatchenko, Scholz, Paulinho – Cajuste, Onyeka – Dreyer, Sisto, Mabil – Kaba
Ajax (4-3-3): Scherpen – Klaiber, Schuurs, Blind, Martinez – Álvarez, Ekkelenkamp, Mazraoui – Promes, Traoré, Neres
Profilen:
Lassina Traoré rammer ikke dagen hver gang, men når han gør, rammer han den lige i røven. Mod Venlo scorede han fem mål og lagde op til tre, og mod Atalanta både scorede og assisterede han. Til gengæld har han ikke bidraget til andre mål i denne sæson, så FC Midtjylland skal håbe, at han ikke rammer dagen igen tirsdag.
Vidste du, at..:
Fem FCM-spillere har spillet mod Ajax tidligere: Mikael Anderson, Anders Dreyer, Alexander Scholz, Pione Sisto og Daniel Høegh. Der er dog ingen af dem, der har prøvet at vinde.
Dom:
FC Midtjylland får ikke bedre chancer for at vinde eller få point i Champions League. Ajax er decimeret af coronavirus, og der hersker en god portion forvirring om, hvilke spillere der er til rådighed.
Derfor bliver det tæt, men hollænderne bør trods alt være bedst. Derfor vinder de med 2-1.
Læs også:Lasse Schöne advarer Ajax mod specielt én FCM-spiller
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Bach Bak efter overraskende FCN-nederlag: Det er en hård periode
Læs også:Ajax fortsætter målfesten før mødet med FCM i Champions League
Læs også:Sisto nedtoner betydning af lussing fra FCN: Skal ikke tage det for seriøst
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
Liverpool præsenterer succestræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Jess Thorup fyret
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
NYHEDER
