Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 18.55
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Francois Letexier, Frankrig
På TV: 3+
Hashtag: #fcmlfc #cldk
Holdnyt:
FC Midtjylland:
De danske mestre ender på sidstepladsen i klubbens Champions League-debut, men FC Midtjylland fik slettet det trælse nul fra pointtavlen, da det lykkedes holdet at få 1-1 med fra udekampen mod Atalanta i seneste runde.
Det ændrer som nævnt ikke på, at FC Midtjylland bliver sidst i gruppen, men et point ser bare så meget pænere ud end nul.
Nu jagter FC Midtjylland den første sejr i Champions League-gruppespillet, og det vil give genklang i fodboldens verden, hvis Brian Priskes tropper kan få skovlen under mægtige Liverpool.
FC Midtjylland varmede op lørdag med en udekamp mod Vejle Boldklub, og det endte med en sikker 2-0-sejr til de forsvarende mestre. Generalprøven var med andre ord vellykket.
Jens-Lys Cajuste fik konstateret coronavirus den 25. november, men han er tilbage i truppen mod Liverpool, og det samme er Pione Sisto. Angriberen Junior Brumado er ude med en skade.
Et direkte rødt kort i Champions League giver blot en enkelt dags karantæne, og Erik Sviatchenko er derfor tilbage i truppen.
Liverpool FC:
1-0-sejren over AFC Ajax i seneste runde sikrede Liverpool førstepladsen i gruppen, og derfor har holdet reelt ikke meget at spille for onsdag aften i Herning. Det er næppe utænkeligt, at Jürgen Klopp derfor sender et væld af unge spillere på banen mod FC Midtjylland.
Læs også:Klopp afviser gaver: Jeg har ikke lavet andet end at tænke på Midtjylland
Premier League-programmet er som altid tætpakket frem mod jul, og derudover er Liverpool plaget af skader, så det er ikke svært at forstå, hvis Klopp når frem til den konklusion, at udekampen mod FC Midtjylland ikke betyder alverden.
Liverpool kommer til Danmark med en fornem skalp fra i søndags. Her vandt de engelske mestre 4-0 på Anfield over Wolverhampton, og dermed er Merseyside-klubben a point med Tottenham i toppen af Premier League.
Skadeslisten i Liverpool tæller Virgil van Dijk, Joe Gomez, Thiago Alcantara, Alex Oxlade-Chamberlain, Allison Becker og James Milner, mens Trent Alexander-Arnold og Xherdan Shaqiri med stor sandsynlighed bliver sparet i Herning.
Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
Liverpool: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-2-3-1): Hansen – Andersson, Scholz, Sviatchenko, Paulinho – Onyeka, Cajuste – Dreyer, Evander, Mabil – Kaba
Liverpool (4-3-3): Kelleher – N. Williams, R. Williams, Koumetio, Tsimikas – Jones, Wijnaldum, Keita – Jota, Minamino, Origi
Profilen:
Da Konstantin Tsimikas senest var i Danmark, var det iført en Esbjerg-trøje. Det var som lejesvend i den vestjyske klub, men nu tørner han ud for selveste Liverpool, og mon ikke, at grækeren er én af dem, der får chancen mod FC Midtjylland, som han aldrig nåede at møde, da han var i Esbjerg.
Vidste du, at..:
Opgøret mod FC Midtjylland er Jürgen Klopps 283. som Liverpool-træner. Han kan bryste sig af et imponerende pointsnit på 2,05.
Læs også:Millioner på vej til danske klubber – undtagen FC København
Dom:
Liverpool i stærkeste opstilling besejrer FC Midtjylland nærmest efter behag, men der er god grund til at tro, at de danske mestre skal op imod et meget reservespækket engelsk mandskab. Der er grund til at være optimistisk på vegne af FC Midtjylland.
Kampen er reelt uden betydning, men for FC Midtjylland er det alligevel én af de største kampe i klubbens historie, så de vil tage den meget alvorligt. Det kan man ikke sige om Liverpool, så der kan være motivationen til forskel på de to hold.
Vi tror på en dansk overraskelse onsdag aften. 1-1 mellem FC Midtjylland og Liverpool.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Peter Schmeichel har ondt af FCM: Næsten ikke til at bære
Læs også:Steinlein må se FCM gå glip af millioner: Det gør ondt i hjertet
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 11. runde
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
Her spiller Lasse Schöne i dag
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Fyrer landstræner to måneder før VM
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Fik blackout på Brøndby Stadion
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Nu klager FC Barcelona igen
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
Fifa kritiserer transportpriser under
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
OB siger farvel til seks spillere
