Optakt: FC Midtjylland – Liverpool FC

Ingen af holdene har på papiret noget at spille for, men alligevel er det en kæmpe kamp for FC Midtjylland mod Liverpool.



Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 18.55
Spillested: MCH Arena, Herning 
Dommer: Francois Letexier, Frankrig
På TV: 3+
Hashtag: #fcmlfc #cldk

Holdnyt:
FC Midtjylland:
De danske mestre ender på sidstepladsen i klubbens Champions League-debut, men FC Midtjylland fik slettet det trælse nul fra pointtavlen, da det lykkedes holdet at få 1-1 med fra udekampen mod Atalanta i seneste runde.

Det ændrer som nævnt ikke på, at FC Midtjylland bliver sidst i gruppen, men et point ser bare så meget pænere ud end nul.

Nu jagter FC Midtjylland den første sejr i Champions League-gruppespillet, og det vil give genklang i fodboldens verden, hvis Brian Priskes tropper kan få skovlen under mægtige Liverpool.

FC Midtjylland varmede op lørdag med en udekamp mod Vejle Boldklub, og det endte med en sikker 2-0-sejr til de forsvarende mestre. Generalprøven var med andre ord vellykket.

Jens-Lys Cajuste fik konstateret coronavirus den 25. november, men han er tilbage i truppen mod Liverpool, og det samme er Pione Sisto. Angriberen Junior Brumado er ude med en skade.

Et direkte rødt kort i Champions League giver blot en enkelt dags karantæne, og Erik Sviatchenko er derfor tilbage i truppen.

Liverpool FC:
1-0-sejren over AFC Ajax i seneste runde sikrede Liverpool førstepladsen i gruppen, og derfor har holdet reelt ikke meget at spille for onsdag aften i Herning. Det er næppe utænkeligt, at Jürgen Klopp derfor sender et væld af unge spillere på banen mod FC Midtjylland.

Læs også:Klopp afviser gaver: Jeg har ikke lavet andet end at tænke på Midtjylland

Premier League-programmet er som altid tætpakket frem mod jul, og derudover er Liverpool plaget af skader, så det er ikke svært at forstå, hvis Klopp når frem til den konklusion, at udekampen mod FC Midtjylland ikke betyder alverden.

Liverpool kommer til Danmark med en fornem skalp fra i søndags. Her vandt de engelske mestre 4-0 på Anfield over Wolverhampton, og dermed er Merseyside-klubben a point med Tottenham i toppen af Premier League.

Skadeslisten i Liverpool tæller Virgil van Dijk, Joe Gomez, Thiago Alcantara, Alex Oxlade-Chamberlain, Allison Becker og James Milner, mens Trent Alexander-Arnold og Xherdan Shaqiri med stor sandsynlighed bliver sparet i Herning.

Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
Liverpool: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-2-3-1): Hansen – Andersson, Scholz, Sviatchenko, Paulinho – Onyeka, Cajuste – Dreyer, Evander, Mabil – Kaba

Liverpool (4-3-3): Kelleher – N. Williams, R. Williams, Koumetio, Tsimikas – Jones, Wijnaldum, Keita – Jota, Minamino, Origi

Profilen:
Da Konstantin Tsimikas senest var i Danmark, var det iført en Esbjerg-trøje. Det var som lejesvend i den vestjyske klub, men nu tørner han ud for selveste Liverpool, og mon ikke, at grækeren er én af dem, der får chancen mod FC Midtjylland, som han aldrig nåede at møde, da han var i Esbjerg.

Vidste du, at..:
Opgøret mod FC Midtjylland er Jürgen Klopps 283. som Liverpool-træner. Han kan bryste sig af et imponerende pointsnit på 2,05.

Læs også:Millioner på vej til danske klubber – undtagen FC København

Dom:
Liverpool i stærkeste opstilling besejrer FC Midtjylland nærmest efter behag, men der er god grund til at tro, at de danske mestre skal op imod et meget reservespækket engelsk mandskab. Der er grund til at være optimistisk på vegne af FC Midtjylland.

Kampen er reelt uden betydning, men for FC Midtjylland er det alligevel én af de største kampe i klubbens historie, så de vil tage den meget alvorligt. Det kan man ikke sige om Liverpool, så der kan være motivationen til forskel på de to hold. 

Vi tror på en dansk overraskelse onsdag aften. 1-1 mellem FC Midtjylland og Liverpool.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Peter Schmeichel har ondt af FCM: Næsten ikke til at bære
Læs også:Steinlein må se FCM gå glip af millioner: Det gør ondt i hjertet
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 11. runde




Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Den største genistreg i Superligaen?

FC Midtjylland – AGF

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Er det Dolbergs vilde millionløn?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

OB – Randers FC

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Nedtur for Højlund og Napoli

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Steve Cooper storroser stjerne

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Vejle Boldklub – FC København