Pengene er fosset ud af kassen i de danske fodboldklubber i 2020, som har været et rædselsfuldt år på grund af coronakrisen. Nu er der et lille plaster på vej til de nødlidende klubber.
Undtagen FC København.
Hvert år udbetaler UEFA solidaritetspenge til alle lande i forbundets regi, og beløbets størrelse afhænger blandt andet af, hvordan landene klarer sig i europæisk fodbold. Her har Danmark hidtil haft ét altoverskyggende lokomotiv i form af FC København, så det er i allerhøjeste grad de danske vicemestre, der har tjent pengene hjem til gavn for dansk fodbold.
Alligevel får FC København som den eneste klub i Danmarks tre bedste fodboldrækker ikke en bid af millionerne fra UEFA.
Læs også:– Jeg skylder Brøndby og fansene en undskyldning
FC København kvalificerede sig i sidste sæson til gruppespillet i Europa League, og når en klub når hele vejen til et gruppespil i enten Champions League eller Europa League, glider den ud af regnestykket om solidaritetspenge. FC København tjente mange millioner på det europæiske eventyr, og de tilgodeses derfor ikke, da det skønnes at være mere solidarisk at give pengene til de klubber, der ikke har haft den samme høje indtjening som FCK.
Det betyder, at FC Midtjylland må stå over næste år.
Knap en millon kroner til Superliga-klubberne
Tipsbladet.dk har været i kontakt med Claus Thomsen, der er direktør i Divisionsforeningen, og han oplyser, at der er 16,5 millioner på vej til de danske klubber fra UEFA. Pengene fordeles således, at klubberne i Superligaen får 5/8 af beløbet, 1. divisionsklubberne får 2/8, mens 2. divisionsklubberne får 1/8.
Da FC København glider ud af Superliga-regnskabet, vil det sige, at de resterende 11 klubber får udbetalt 937.500 kroner hver, mens klubberne i 1. division får 343.750 kroner og klubberne i 2. division får 73.660 kroner.
Som udgangspunkt er alle pengene fra UEFA’s side øremærket klubberne i landets bedste række, men Divisionsforeningen søger hvert år om dispensation til også at give en skilling til klubberne i 1. og 2. division, og den dispensation bliver uden problemer givet, fortæller Claus Thomsen.
Læs også:Ny nedlukning på vej: Superligaen undgår hammeren
Det er et krav fra UEFA’s side, at solidaritetspengene skal gå ubeskåret til ungdomsarbejde eller tiltag i lokalområdet. Der skal desuden foreligge en virksomhedsplan for ungdomsafdelingen,
Alle klubber i Danmarks tre bedste rækker lever op til UEFA’s krav.
Større beløb end i 2019
UEFA-millionerne bliver udbetalt hvert år, og beløbet for 2020 er på nogenlunde samme niveau som de seneste par år, men dog lidt større end i 2019, hvor beløbet var 15,3 millioner kroner.
Det er i øvrigt værd at notere, at pengene udbetales efter klubbernes nuværende rang. Det vil sige, at Vejle Boldklub honoreres som Superliga-klub, selv om de spillede i 1. division i foråret, mens det modsatte gør sig gældende med Superliga-nedrykkerne Esbjerg fB, Silkeborg IF og Hobro IK.
Pengene falder til udbetaling i det nye år, oplyser Claus Thomsen.
Læs også:Vilde tal: Så lidt rørte Braithwaite bolden i Barca-fiasko
Læs også:Spiller var på blokken i Superliga-klubber: Nu kan han havne i Norge
Læs også:Forsvarer udskældt keeper: Typisk i AGF
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
Liverpool præsenterer succestræner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Jess Thorup fyret
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TRANSFER
