Pengene er fosset ud af kassen i de danske fodboldklubber i 2020, som har været et rædselsfuldt år på grund af coronakrisen. Nu er der et lille plaster på vej til de nødlidende klubber.
Undtagen FC København.
Hvert år udbetaler UEFA solidaritetspenge til alle lande i forbundets regi, og beløbets størrelse afhænger blandt andet af, hvordan landene klarer sig i europæisk fodbold. Her har Danmark hidtil haft ét altoverskyggende lokomotiv i form af FC København, så det er i allerhøjeste grad de danske vicemestre, der har tjent pengene hjem til gavn for dansk fodbold.
Alligevel får FC København som den eneste klub i Danmarks tre bedste fodboldrækker ikke en bid af millionerne fra UEFA.
Læs også:– Jeg skylder Brøndby og fansene en undskyldning
FC København kvalificerede sig i sidste sæson til gruppespillet i Europa League, og når en klub når hele vejen til et gruppespil i enten Champions League eller Europa League, glider den ud af regnestykket om solidaritetspenge. FC København tjente mange millioner på det europæiske eventyr, og de tilgodeses derfor ikke, da det skønnes at være mere solidarisk at give pengene til de klubber, der ikke har haft den samme høje indtjening som FCK.
Det betyder, at FC Midtjylland må stå over næste år.
Knap en millon kroner til Superliga-klubberne
Tipsbladet.dk har været i kontakt med Claus Thomsen, der er direktør i Divisionsforeningen, og han oplyser, at der er 16,5 millioner på vej til de danske klubber fra UEFA. Pengene fordeles således, at klubberne i Superligaen får 5/8 af beløbet, 1. divisionsklubberne får 2/8, mens 2. divisionsklubberne får 1/8.
Da FC København glider ud af Superliga-regnskabet, vil det sige, at de resterende 11 klubber får udbetalt 937.500 kroner hver, mens klubberne i 1. division får 343.750 kroner og klubberne i 2. division får 73.660 kroner.
Som udgangspunkt er alle pengene fra UEFA’s side øremærket klubberne i landets bedste række, men Divisionsforeningen søger hvert år om dispensation til også at give en skilling til klubberne i 1. og 2. division, og den dispensation bliver uden problemer givet, fortæller Claus Thomsen.
Læs også:Ny nedlukning på vej: Superligaen undgår hammeren
Det er et krav fra UEFA’s side, at solidaritetspengene skal gå ubeskåret til ungdomsarbejde eller tiltag i lokalområdet. Der skal desuden foreligge en virksomhedsplan for ungdomsafdelingen,
Alle klubber i Danmarks tre bedste rækker lever op til UEFA’s krav.
Større beløb end i 2019
UEFA-millionerne bliver udbetalt hvert år, og beløbet for 2020 er på nogenlunde samme niveau som de seneste par år, men dog lidt større end i 2019, hvor beløbet var 15,3 millioner kroner.
Det er i øvrigt værd at notere, at pengene udbetales efter klubbernes nuværende rang. Det vil sige, at Vejle Boldklub honoreres som Superliga-klub, selv om de spillede i 1. division i foråret, mens det modsatte gør sig gældende med Superliga-nedrykkerne Esbjerg fB, Silkeborg IF og Hobro IK.
Pengene falder til udbetaling i det nye år, oplyser Claus Thomsen.
Læs også:Vilde tal: Så lidt rørte Braithwaite bolden i Barca-fiasko
Læs også:Spiller var på blokken i Superliga-klubber: Nu kan han havne i Norge
Læs også:Forsvarer udskældt keeper: Typisk i AGF
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’
Vil have Jonas Wind til FC København
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
TRANSFER
Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’
Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim
EKSKLUSIVT
Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg
EKSKLUSIVT
‘En kæmpe ære at spille for FC København’
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
MEDIE
Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner
MEDIE
Vavro-skandale – kan få lang karantæne
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
NYHEDER
Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro
MEDIE
Derfor blev Ruben Amorim fyret
TOPNYHED
– Der kan komme et kanonslag fra FCK
Celtic genansætter populær veteran
TOPNYHED
Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens bedste stadion
NYHEDER
Transfer på vej? ‘Meget interesseret’ i dansker
Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent
‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid
MEDIE
Vil købe tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil
TOPNYHED
Pilen peger i den helt forkerte retning for ham
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
EKSKLUSIVT
Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Karameller i Liverpool
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
NYHEDER
Angrebstalent forlænger med Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK
FC Nordsjælland på rov i DBU
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget
Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner
Tauson indleder året med double-nederlag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub
