Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 21.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Damir Skomina, Slovenien
På TV: 3+
Hashtag: #fcmsla #sldk
Holdnyt:
FC Midtjylland:
Tiden er inde for FC Midtjylland. Klubben får ikke bedre chancer for at komme i Champions League-gruppespillet. Selv om Slavia Prag på alle måder er en kompetent modstander, kunne den sidste forhindring inden det forjættede land have været langt sværere at forcere.
De danske mestre har givet sig selv et glimrende udgangspunkt ved at skaffe 0-0 i Prag i det første opgør. Det var endda på baggrund af en kamp, hvor FCM var lige så godt med som Slavia, og som med lidt held kunne have kastet en sejr af sig.
Cheftræner Brian Priske har roteret mange spillere mellem de europæiske kampe og Superliga-opgørene i denne sæson, og mod Randers FC i den forgangne runde var der seks ændringer i startopstillingen. Dermed burde der være friske ben nok til, at dét ikke skal være problemet i returkampen mod Slavia Prag.
Priske rapporterede om et par små skavanker til nogle af spillerne forud for ligakampen mod Randers, men buddet herfra er, at alle mand stiller til start i den vigtigste kamp i klubhistorien.
Slavia Prag:
Det kan godt være, at FC Midtjylland synes, at holdet dygtigt har administreret belastningen i både Europa og Superligaen, men de to sejre og tre kampe tåler ingen sammenligning med Slavia Prags hjemlige formkurve.
De forsvarende mestre har vundet fire og spillet én uafgjort i fem kampe i denne sæson. Samlet målscore: 18-2. Senest kørte de FC Slovácko over med 3-0 og ser ud til at være klar til at møde FCM.
Læs også:Priske tror på CL-deltagelse og håber FCK kommer videre
Ved den lejlighed havde cheftræner Jindrich Trpisovsky i øvrigt valgt at skifte ni spillere i forhold til startopstillingen mod FC Midtjylland, så regn med, at tjekkerne også kommer med friske ben onsdag aften.
Slavia Prag ved desuden, hvad det handler om. Holdet kvalificerede sig også i seneste sæson til Champions League-gruppespillet, hvor det endte med at møde Borussia Dortmund, FC Barcelona og Inter.
Karantæne:
FC Midtjylland: Ingen
Slavia Prag: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-2-3-1): Hansen – Andersson, Sviatchenko, Scholz, Paulinho – Cajuste, Onyeka – Dreyer, Evander, Sisto – Kaba
Slavia Prag (4-1-4-1): Kolar – Coufal, Zima, Hovorka, Boril – Holes – Masopust, Sevcik, Stanciu, Olayinka – Tecl
Profilen:
Jens-Lys Cajuste er godt i gang med at skabe sit gennembrud. Det kom snigende i slutningen af seneste sæson, men fra begyndelsen af denne har han både været god og fast mand på holdkortet. Viser overblik, fysik og teknik, vi ikke normalt ser fra 21-årige defensive midtbanespillere i Superligaen, og bliver vigtig for at skærme forsvaret onsdag aften.
Vidste du, at..:
Slavia Prag har ni gange tidligere i UEFA-turneringer spillet uafgjort hjemme i det første opgør af en knockoutrunde. Fire af gangene lykkedes holdet med at gå videre.
Læs også:Slavia sparede ni og viste skarphed forud for skæbneopgøret mod FCM
Dom:
FC Midtjylland står med en gylden mulighed for at nå klubbens første Champions League-gruppespil og indkassere de 200 millioner kroner, det medfører. Slavia Prag er dog ikke sådan lige at besejre.
Tjekkerne har vist med en række gruppespil de seneste år, at de også kan præstere internationalt. Den erfaring kommer dem til gode onsdag aften i Herning, hvor Slavia vinder 2-1 og sender FC Midtjylland i Europa League.
Tidligere indbyrdes kampe og form:
Læs også:Sviatchenko ser frem mod Slavia-kampen: Vi skal gøre det denne gang
Læs også:Det lærte vi af Superligaen: FCK er ikke FCK længere – men det er FCM
Læs også:Jesper Hansen efter sejren over Randers: Marginalerne var på vores side
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Millionregn over ‘PC’
Arsenal er i Champions League-finalen
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Klar transferbesked til Christian Eriksen
