Der er spillet tre runder af sæsonens Superliga, og der begynder at tegne sig nogle tendenser.
Her er, hvad vi lærte af weekendens og mandagens kampe.
Kamaldeen Sulemana er for god til Superligaen
Hold nu op, han er god, Kamaldeen Sulemana. Kantspilleren fra FC Nordsjælland var her, der og alle vegne, da FC Nordsjælland vandt med 4-1 over Lyngby mandag aften. Ghaneseren, der netop er blevet udtaget til landsholdet, scorede to flotte mål i sejren over rivalerne, og samtidig viste han sin utrolige fart, driblinger og vilde tricks.
Det er en spiller, som FC Nordsjælland kommer til at tjene mange, mange penge på, når han en dag bliver solgt. Som han spiller, er det snarere end senere, at Flemming Pedersen må sende talentet videre.
Der er bund i Vejle
Det er meget normalt, at oprykkere får det svært, når de skal tilpasse sig til livet i Superligaen. Det kan Vejle Boldklub da også nå at få, men sæsonens tre første spillerunder tyder på, at der er gods i holdet.
At tabe 4-2 til AGF er selvfølgelig ikke noget at skrive hjem til Nørreskoven om, men 4-1-sejren over SønderjyskE og 2-2 mod FC København er to gode resultater. Præstationen mod FCK berettigede endda til mere.
Læs også:Jonas Wind om ny FCK-skuffelse: Det er noget lort
Med otte scoringer i tre kampe ser særligt offensiven spændende ud. Omvendt skal VB gerne skære ned på antallet af indkasserede mål. Det nuværende snit på 2,3 pr. kamp går ikke i længden.
Horsens har det svært uden Bo
Der er helt sikkert flere forklaringer på AC Horsens’ dårlig sæsonstart end trænerskiftet et par uger før sæsonpremieren. Det er dog svært at komme uden om, at Den Gule Fare mest har udgjort en trussel for sig selv, siden Bo Henriksen forlod klubben.
Sæsonens første tre kampe har kastet nul point og bare et enkelt mål af sig. De næste to spillerunder byder på kampe mod seneste sæsons nummer et og tre, FC Midtjylland og AGF, og hvis de lever op til favoritværdigheden, bliver den dårlige Horsens-stime forlænget.
Det hører dog med til historien, at det ikke er uvant for Horsens at tabe tre kampe på stribe. Det gjorde holdet to gange alene i seneste sæson, som alligevel endte lykkeligt med en sikker overlevelse i foråret.
Læs også:Horsens-back efter nyt nederlag: Kendetegnende for sæsonstarten
FCK er ikke FCK længere – men det er FCM
Det, der har adskilt FC København fra de andre danske hold de seneste 15 år, har været evnen til at levere både europæisk og i Superligaen. Den evne ser klubben ud til at have mistet i denne sæson.
De tre Superliga-kampe i denne sæson har kastet bare ét point af sig, mens de to Europa League-kvalifikationskampe har givet to sejre. Torsdag venter den sidste og afgørende kamp om en plads i gruppespillet. Modstanderen er kroatiske Rijeka.
Mens FCK ikke ligner sig selv, gør FC Midtjylland. Holdet er forsvarende mestre og har allerede sikret sig en plads i et europæisk gruppespil. Spørgsmålet er bare, om det skal være Europa League eller Champions League.
I rundens kamp mod Randers FC viste mestrene igen sin svulmende trupstyrke ved at skifte seks spillere i startopstillingen i forhold til Slavia Prag-kampen i midtugen – og alligevel vinde 1-0. Det var meget FCK’sk.
Læs også:Vejle-træner efter sen udligning mod FCK: Mit hold spiller bedre
Læs også:Avis: Ronnie Schwartz meget tæt på skifte til engelsk klub
Læs også:Vejle-profil: Ikke overraskende vi spiller op med FCK
LIVE
Superliga-LIVE: FCN-træner spændt på stortalent
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
NYHEDER
Brøndby-flop: De henter Carl Björk
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Her kan du se de danske hold i Europa
MEDIE
På blokken til stort landstrænerjob
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
OPTAKT
Viborg FF – OB
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
MEDIE
