Der er spillet tre runder af sæsonens Superliga, og der begynder at tegne sig nogle tendenser.
Her er, hvad vi lærte af weekendens og mandagens kampe.
Kamaldeen Sulemana er for god til Superligaen
Hold nu op, han er god, Kamaldeen Sulemana. Kantspilleren fra FC Nordsjælland var her, der og alle vegne, da FC Nordsjælland vandt med 4-1 over Lyngby mandag aften. Ghaneseren, der netop er blevet udtaget til landsholdet, scorede to flotte mål i sejren over rivalerne, og samtidig viste han sin utrolige fart, driblinger og vilde tricks.
Det er en spiller, som FC Nordsjælland kommer til at tjene mange, mange penge på, når han en dag bliver solgt. Som han spiller, er det snarere end senere, at Flemming Pedersen må sende talentet videre.
Der er bund i Vejle
Det er meget normalt, at oprykkere får det svært, når de skal tilpasse sig til livet i Superligaen. Det kan Vejle Boldklub da også nå at få, men sæsonens tre første spillerunder tyder på, at der er gods i holdet.
At tabe 4-2 til AGF er selvfølgelig ikke noget at skrive hjem til Nørreskoven om, men 4-1-sejren over SønderjyskE og 2-2 mod FC København er to gode resultater. Præstationen mod FCK berettigede endda til mere.
Læs også:Jonas Wind om ny FCK-skuffelse: Det er noget lort
Med otte scoringer i tre kampe ser særligt offensiven spændende ud. Omvendt skal VB gerne skære ned på antallet af indkasserede mål. Det nuværende snit på 2,3 pr. kamp går ikke i længden.
Horsens har det svært uden Bo
Der er helt sikkert flere forklaringer på AC Horsens’ dårlig sæsonstart end trænerskiftet et par uger før sæsonpremieren. Det er dog svært at komme uden om, at Den Gule Fare mest har udgjort en trussel for sig selv, siden Bo Henriksen forlod klubben.
Sæsonens første tre kampe har kastet nul point og bare et enkelt mål af sig. De næste to spillerunder byder på kampe mod seneste sæsons nummer et og tre, FC Midtjylland og AGF, og hvis de lever op til favoritværdigheden, bliver den dårlige Horsens-stime forlænget.
Det hører dog med til historien, at det ikke er uvant for Horsens at tabe tre kampe på stribe. Det gjorde holdet to gange alene i seneste sæson, som alligevel endte lykkeligt med en sikker overlevelse i foråret.
Læs også:Horsens-back efter nyt nederlag: Kendetegnende for sæsonstarten
FCK er ikke FCK længere – men det er FCM
Det, der har adskilt FC København fra de andre danske hold de seneste 15 år, har været evnen til at levere både europæisk og i Superligaen. Den evne ser klubben ud til at have mistet i denne sæson.
De tre Superliga-kampe i denne sæson har kastet bare ét point af sig, mens de to Europa League-kvalifikationskampe har givet to sejre. Torsdag venter den sidste og afgørende kamp om en plads i gruppespillet. Modstanderen er kroatiske Rijeka.
Mens FCK ikke ligner sig selv, gør FC Midtjylland. Holdet er forsvarende mestre og har allerede sikret sig en plads i et europæisk gruppespil. Spørgsmålet er bare, om det skal være Europa League eller Champions League.
I rundens kamp mod Randers FC viste mestrene igen sin svulmende trupstyrke ved at skifte seks spillere i startopstillingen i forhold til Slavia Prag-kampen i midtugen – og alligevel vinde 1-0. Det var meget FCK’sk.
Læs også:Vejle-træner efter sen udligning mod FCK: Mit hold spiller bedre
Læs også:Avis: Ronnie Schwartz meget tæt på skifte til engelsk klub
Læs også:Vejle-profil: Ikke overraskende vi spiller op med FCK
LIVE
VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Norge – Frankrig
Supercomputer: Her er VM-finalen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Stjerne sender Sverige videre ved VM
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
AaB dæmper superligaforventninger
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Jordan – Argentina
OPTAKT
