Status:
Det er nu, der skal point på kontoen, hvis FC København vil holde liv i drømmen om europæisk fodbold efter vinterpausen.
Målet hedder Europa League, og kravet dertil hedder en tredjeplads i gruppespillet. For mens mange forventer at Real Madrid og Juventus løber med første- og andenpladsen i gruppen, så er det mod Galatasaray, at FC København skal dyste om tredjepladsen. Derfor var Ståle Solbakken heller ikke bleg for at afsløre allerede inden kampen mod Juventus, at det var mod Galatasaray, at de vigtigste slag skulle slåes.
Siden da har den norske træne dog trukket lidt i land og har senest udtalt, at FC København godt kan leve med et smalt nederlag i Istanbul.
FC København går ind til kampen med en dugfrisk sejr i ryggen, efter de hentede tre point mod AaB i Parken. Og hvad der måske er mindst lige så vigtigt, så holdte de for første gang i fjorten kampe buret rent, og man begynder så småt om at snakke om mesterskaber igen i hovedstaden.
Så der er ingen tvivl om, at pilen peger opad i FC København. Ståle Solbakken har givet løverne et gedigent skub i den rigtige retning, men der er stadig brug for at FC København rammer dagen, hvis de skal have et brugbart resultat med hjem efter kampen mod Drogba, Sneijder, Yilmaz, Eboue og Felipe Melo.
Det er dog ikke fordi, at Galatasaray går ind til kampen med en skræmmende statistik i ryggen. De har kun vundet én af deres sidste fem kampe i den hjemlige liga og ligger på en skuffende 11. plads. De har lige fået ny træner, Roberto Mancini, og de befinder sig i øjeblikket det samme sted, som FC København befandt sig for en måneds tid siden, hvor de var i færd med at genfinde fodfæstet.
Man skal dog ikke glemme, at var et Galatasaray-hold, der leverede en fremragende præstation i sidste runde af Champions League, hvor de hentede et 2-2-resultat med hjem fra Juventus Stadium, og de går ind til kampen og jagter for alt i verden en sejr, som er kravet, hvis de også vil holde liv i drømmen om europæisk fodbold efter vinterpausen.
Form (Liga og CL-kampe):
FC København: V-V-T-T-V
Galatasaray: V-T-U-T-U
Dom:
FC København får det svært i Istanbul. Galatasaray er på papiret et langt bedre hold, og de har et fanatisk hjemmepublikum i ryggen. Buddet herfra lyder på et 2-1-nederlag til løverne.
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-1-1): Wiland – Jacobsen, Sigurdsson, Mellberg, Bengtsson – Gislason, Claudemir, Delaney, Braaten – Jørgensen – Vetokele
Skader: Ingen
Karantæner: Ingen
Galatasaray (4-1-2-3): Muslera – Eboue, Kaya, Chedjou, Riera – Inan – Melo, Sneijder – Yilmaz, Drogba, Bruma
Skader: Ingen
Karantæner: Ingen
På tv: Onsdag klokken 20.45 på TV3+

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

– En stor beslutning

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Skidt nyt for Real Madrid

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Mourinho meldes tæt på storklub

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Hylder dansk debutant

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Holdt på stor hemmelighed

Elkjær jubler over Frank

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Voldsom frustration efter vanvidskamp

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

Teemu Pukki dominerer

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

AGF vil hente 70 millioner: Vejlby-stadion er dyrt

– Dumdristigt og naivt

Prøvede at lokke Eriksen

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Ikke sket i 8 år

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Har afvist flere tilbud

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Opsigtsvækkende dansk comeback i udlandet

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Vanvittige comebacks i Champions League

Frank efter drømmestart: Ikke på topniveau

Mål i luften i Piræus

Stor dramatik: Real Madrid slår danskerklub

Triumf: Frank vinder sin første CL-kamp nogensinde

Skrækskade for Braithwaite – nu er der nyt

Christian Nørgaard debuterer i Arsenal-sejr

Sønderjyske og Randers videre i pokalturneringen

Melder dansk målkonge klar til Champions League

Tror på ny Champions League-triumf

FIFA vil udbetale 2,2 milliarder til klubber
