• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Champions League Lars Gram-Hanssen

Optakt: RB Leipzig - Atlético Madrid

Foto: Getty Images

Det udvikler sig næppe til en kæmpe målfest, når Yussuf Poulsen og RB Leipzig torsdag møder Diego Simeones Atlético Madrid i Lissabon.

Af Lars Gram-Hanssen

Tid: Torsdag klokken 21.00
Sted: Estadio Jose Alvalade, Lissabon
TV: 3+

Holdnyt:
RB Leipzig
RB Leipzig står for første gang i klubbens historie i en Champions League-kvartfinale, men Bundesliga-klubben har siden 1/8-finalerne solgt klubbens topcorer og helt store profil, Timo Werner, til Chelsea. Og det er selvsagt en streg i regningen, når Julian Nagelsmanns mandskab skal forsøge at dirke Atlético Madrids jerndefensiv op. Yussuf Poulsen kan starte inde på toppen, i Werners fravær, men danskeren sluttede Bundesliga-sæsonen af med en ankelskade, og må muligvis starte på bænken. 

RB Leipzig har ikke spillet en betydende kamp siden Bundesligaens afslutning i juni, og det kan blive et problem, idet Atlético Madrid blot sluttede La Liga-sæsonen for lidt over tre uger siden. 

Atlético Madrid
Diego Simeones mandskab har tabt to Champions League-finaler i det seneste årti, og madrilenerne er umiddelbart ikke på det samme niveau, som de var på for fem år siden. Den utrolige sejr over de forsvarende mestre fra Liverpool i 1/8-finalerne viste dog, at Atlético Madrid stadig har kvaliteterne til at slå selv de allerstørste klubber. 

Atlético Madrids optakt til torsdagens kvartfinale har været relativt kaotisk, idet angriberen Angel Correa og forsvarsspilleren Sime Vrsaljko i weekenden testede positiv for coronavirus. Begge spillere misser dermed opgøret mod RB Leipzig. 

Bud på startopstillinger:
RB Leipzig (3-4-2-1): Gulacsi - Klostermann, Upamecano, Halstenberg - Mukiele, Laimer, Sabitzer, Angelino - Nkunku, Olmo - Schick

Atlético Madrid (4-4-2): Oblak - Trippier, Savic, Gimenez, Lodi - Llorente, Partey, Niguez, Koke - Felix, Morata

Bud på resultat:
RB Leipzig holdt målet rent i begge 1/8-finaler mod Tottenham, og Nagelsmanns tropper har en solid defensiv. Atlético Madrid er også klart stærkere defensivt end offensivt, og dermed bliver det næppe en målfest på Estadio Jose Alvalade. Buddet herfra lyder på en 1-0-sejr til Atlético Madrid. 

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020