Status:
Plzen fik lørdag endnu en sejr i den tjekkiske liga, da de på udebane slog Dukla Praha 4-2 i en kamp, hvor aftenens hjemmehold fik sparet anfører Horvath, kantspilleren Petrzela og midterforsvareren Cisovsky. De tre nøglespillere skulle dermed være udhvilede til aftenens kamp.
Her får Plzen også den defensive motor Jiracek tilbage samt topscorer Marek Bakos, der begge var karantæneramte i det første Champions League-opgør i Parken for otte dage siden. Dermed er Plzen stort set i stærkeste formation i aften, ser man bort fra den skadede målmand Pavlik.
I FC København forholder status sig noget anderledes. Claudemir blev skadet i første opgør mod tjekkerne og er definitivt ikke med, mens Thomas Kristensen udgik af FCK’s 1-0 sejr over Horsens lørdag, men dog er med i truppen.
Bulletinerne fra det københavnske går på storoffensiv med to deciderede angribere og Morten Nordstrand hængende bag disse i en rolle som offensiv midtbane. Roland Nilsson lovede ved gårsdagens pressemøde, at han i hvert fald stiller med to angribere, hvilket må glæde en del FCK-fans.
Kampen i aften kommer til at foregå på præmisser, der passer Plzen perfekt. Tjekkerne kan være tilbageholdende og vente på kontrachancerne, mens FC København skal forsøge at score de tre mål, der kan betyde kvalifikation til gruppespillet i Champions League.
Kampen spilles – grundet renovering af Plzens eget stadion i hjembyen – på Stadion Eden i Prag. Her forventes udsolgt, men med en times kørsel fra Plzen til Prag kan FCK’erne drømme om flere neutrale tilskuere. Det kan måske være den lille – og eneste – fordel, FCK har.
Profil:
Milan Petrzela bliver nøglespilleren i aften. Fløjens hurtighed både med og uden bold bliver en afgørende faktor i Plzens hurtige omstillingsspil. Horvath vil fordele boldene på den centrale midtbane, men det er Petrzelas job at finde rummet bag Pierre Bengtsson og Johnny Thomsen. Han bliver farlig.
Dom:
FCK er ikke på det niveau, der kræves af en afgørende kamp i Champions League. Aftenens opgør er skræddersyet til de tjekkiske mestre, der kan få lov at lukrere på dyder som hurtigt omstillingsspil. FCK’s forventede offensiv vil blive straffet, og det danske mesterhold må tage hjem med endnu et nederlag. 2-1 til Plzen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-1-2)
Wiland – Thomsen, Ottesen, Zanka, Bengtsson – Bolanos, Grindheim, Delaney – Nordstrand – Santin, N’Doye
Skader: Claudemir, Vingaard, Frederiksen
Karantæne: Ingen
Viktoria Plzen (4-2-3-1)
Cech – Rajtoral, Cisovsky, Bystron, Limbersky – Horvath, Jiracek – Petrzela, Kolar, Pilar – Bakos
Skader: Pavlik
Karantæne: Ingen
LIVE
LIVE: Messi køber klub
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
– Han vinder Ballon d’Or!
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
Harry Maguire ryger i skammekrogen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
HELT VILDT
Brøndby er de dårligste i Europa
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
CUSTOM