Status:
Plzen fik lørdag endnu en sejr i den tjekkiske liga, da de på udebane slog Dukla Praha 4-2 i en kamp, hvor aftenens hjemmehold fik sparet anfører Horvath, kantspilleren Petrzela og midterforsvareren Cisovsky. De tre nøglespillere skulle dermed være udhvilede til aftenens kamp.
Her får Plzen også den defensive motor Jiracek tilbage samt topscorer Marek Bakos, der begge var karantæneramte i det første Champions League-opgør i Parken for otte dage siden. Dermed er Plzen stort set i stærkeste formation i aften, ser man bort fra den skadede målmand Pavlik.
I FC København forholder status sig noget anderledes. Claudemir blev skadet i første opgør mod tjekkerne og er definitivt ikke med, mens Thomas Kristensen udgik af FCK’s 1-0 sejr over Horsens lørdag, men dog er med i truppen.
Bulletinerne fra det københavnske går på storoffensiv med to deciderede angribere og Morten Nordstrand hængende bag disse i en rolle som offensiv midtbane. Roland Nilsson lovede ved gårsdagens pressemøde, at han i hvert fald stiller med to angribere, hvilket må glæde en del FCK-fans.
Kampen i aften kommer til at foregå på præmisser, der passer Plzen perfekt. Tjekkerne kan være tilbageholdende og vente på kontrachancerne, mens FC København skal forsøge at score de tre mål, der kan betyde kvalifikation til gruppespillet i Champions League.
Kampen spilles – grundet renovering af Plzens eget stadion i hjembyen – på Stadion Eden i Prag. Her forventes udsolgt, men med en times kørsel fra Plzen til Prag kan FCK’erne drømme om flere neutrale tilskuere. Det kan måske være den lille – og eneste – fordel, FCK har.
Profil:
Milan Petrzela bliver nøglespilleren i aften. Fløjens hurtighed både med og uden bold bliver en afgørende faktor i Plzens hurtige omstillingsspil. Horvath vil fordele boldene på den centrale midtbane, men det er Petrzelas job at finde rummet bag Pierre Bengtsson og Johnny Thomsen. Han bliver farlig.
Dom:
FCK er ikke på det niveau, der kræves af en afgørende kamp i Champions League. Aftenens opgør er skræddersyet til de tjekkiske mestre, der kan få lov at lukrere på dyder som hurtigt omstillingsspil. FCK’s forventede offensiv vil blive straffet, og det danske mesterhold må tage hjem med endnu et nederlag. 2-1 til Plzen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-1-2)
Wiland – Thomsen, Ottesen, Zanka, Bengtsson – Bolanos, Grindheim, Delaney – Nordstrand – Santin, N’Doye
Skader: Claudemir, Vingaard, Frederiksen
Karantæne: Ingen
Viktoria Plzen (4-2-3-1)
Cech – Rajtoral, Cisovsky, Bystron, Limbersky – Horvath, Jiracek – Petrzela, Kolar, Pilar – Bakos
Skader: Pavlik
Karantæne: Ingen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
Kæmpekøb retur til FC København?
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
Bayern München er i pokalfinalen
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
NYHEDER