Optakt: Viktoria Plzen – FC København

FC København skal forsøge at gøre det umulige og vende 1-3 til sejr, når det i aften går løs i Prag. Optakt til Champions League play-off.



Status:
Plzen fik lørdag endnu en sejr i den tjekkiske liga, da de på udebane slog Dukla Praha 4-2 i en kamp, hvor aftenens hjemmehold fik sparet anfører Horvath, kantspilleren Petrzela og midterforsvareren Cisovsky. De tre nøglespillere skulle dermed være udhvilede til aftenens kamp.

Her får Plzen også den defensive motor Jiracek tilbage samt topscorer Marek Bakos, der begge var karantæneramte i det første Champions League-opgør i Parken for otte dage siden. Dermed er Plzen stort set i stærkeste formation i aften, ser man bort fra den skadede målmand Pavlik.

I FC København forholder status sig noget anderledes. Claudemir blev skadet i første opgør mod tjekkerne og er definitivt ikke med, mens Thomas Kristensen udgik af FCK’s 1-0 sejr over Horsens lørdag, men dog er med i truppen.

Bulletinerne fra det københavnske går på storoffensiv med to deciderede angribere og Morten Nordstrand hængende bag disse i en rolle som offensiv midtbane. Roland Nilsson lovede ved gårsdagens pressemøde, at han i hvert fald stiller med to angribere, hvilket må glæde en del FCK-fans.

Kampen i aften kommer til at foregå på præmisser, der passer Plzen perfekt. Tjekkerne kan være tilbageholdende og vente på kontrachancerne, mens FC København skal forsøge at score de tre mål, der kan betyde kvalifikation til gruppespillet i Champions League.

Kampen spilles – grundet renovering af Plzens eget stadion i hjembyen – på Stadion Eden i Prag. Her forventes udsolgt, men med en times kørsel fra Plzen til Prag kan FCK’erne drømme om flere neutrale tilskuere. Det kan måske være den lille – og eneste – fordel, FCK har.

Profil:
Milan Petrzela bliver nøglespilleren i aften. Fløjens hurtighed både med og uden bold bliver en afgørende faktor i Plzens hurtige omstillingsspil. Horvath vil fordele boldene på den centrale midtbane, men det er Petrzelas job at finde rummet bag Pierre Bengtsson og Johnny Thomsen. Han bliver farlig.

Dom:
FCK er ikke på det niveau, der kræves af en afgørende kamp i Champions League. Aftenens opgør er skræddersyet til de tjekkiske mestre, der kan få lov at lukrere på dyder som hurtigt omstillingsspil. FCK’s forventede offensiv vil blive straffet, og det danske mesterhold må tage hjem med endnu et nederlag. 2-1 til Plzen

Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-1-2)

Wiland – Thomsen, Ottesen, Zanka, Bengtsson – Bolanos, Grindheim, Delaney – Nordstrand – Santin, N’Doye
Skader: Claudemir, Vingaard, Frederiksen
Karantæne: Ingen

Viktoria Plzen (4-2-3-1)

Cech – Rajtoral, Cisovsky, Bystron, Limbersky – Horvath, Jiracek – Petrzela, Kolar, Pilar – Bakos
Skader: Pavlik
Karantæne: Ingen





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

– Neestrup kan blive næste landstræner

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

De er interesseret i Christian Eriksen

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Han vender hjem til FC København

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Historisk finale! Han er verdens bedste

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

17 minutter for United – nu skal han til VM

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

De vil gerne have Jens Jønsson

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner