Optakt: Viktoria Plzen – FC København

FC København skal forsøge at gøre det umulige og vende 1-3 til sejr, når det i aften går løs i Prag. Optakt til Champions League play-off.



Status:
Plzen fik lørdag endnu en sejr i den tjekkiske liga, da de på udebane slog Dukla Praha 4-2 i en kamp, hvor aftenens hjemmehold fik sparet anfører Horvath, kantspilleren Petrzela og midterforsvareren Cisovsky. De tre nøglespillere skulle dermed være udhvilede til aftenens kamp.

Her får Plzen også den defensive motor Jiracek tilbage samt topscorer Marek Bakos, der begge var karantæneramte i det første Champions League-opgør i Parken for otte dage siden. Dermed er Plzen stort set i stærkeste formation i aften, ser man bort fra den skadede målmand Pavlik.

I FC København forholder status sig noget anderledes. Claudemir blev skadet i første opgør mod tjekkerne og er definitivt ikke med, mens Thomas Kristensen udgik af FCK’s 1-0 sejr over Horsens lørdag, men dog er med i truppen.

Bulletinerne fra det københavnske går på storoffensiv med to deciderede angribere og Morten Nordstrand hængende bag disse i en rolle som offensiv midtbane. Roland Nilsson lovede ved gårsdagens pressemøde, at han i hvert fald stiller med to angribere, hvilket må glæde en del FCK-fans.

Kampen i aften kommer til at foregå på præmisser, der passer Plzen perfekt. Tjekkerne kan være tilbageholdende og vente på kontrachancerne, mens FC København skal forsøge at score de tre mål, der kan betyde kvalifikation til gruppespillet i Champions League.

Kampen spilles – grundet renovering af Plzens eget stadion i hjembyen – på Stadion Eden i Prag. Her forventes udsolgt, men med en times kørsel fra Plzen til Prag kan FCK’erne drømme om flere neutrale tilskuere. Det kan måske være den lille – og eneste – fordel, FCK har.

Profil:
Milan Petrzela bliver nøglespilleren i aften. Fløjens hurtighed både med og uden bold bliver en afgørende faktor i Plzens hurtige omstillingsspil. Horvath vil fordele boldene på den centrale midtbane, men det er Petrzelas job at finde rummet bag Pierre Bengtsson og Johnny Thomsen. Han bliver farlig.

Dom:
FCK er ikke på det niveau, der kræves af en afgørende kamp i Champions League. Aftenens opgør er skræddersyet til de tjekkiske mestre, der kan få lov at lukrere på dyder som hurtigt omstillingsspil. FCK’s forventede offensiv vil blive straffet, og det danske mesterhold må tage hjem med endnu et nederlag. 2-1 til Plzen

Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-1-2)

Wiland – Thomsen, Ottesen, Zanka, Bengtsson – Bolanos, Grindheim, Delaney – Nordstrand – Santin, N’Doye
Skader: Claudemir, Vingaard, Frederiksen
Karantæne: Ingen

Viktoria Plzen (4-2-3-1)

Cech – Rajtoral, Cisovsky, Bystron, Limbersky – Horvath, Jiracek – Petrzela, Kolar, Pilar – Bakos
Skader: Pavlik
Karantæne: Ingen





LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Roser Superliga-træners søn

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Jakob Poulsen med dyster melding

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

FC Midtjylland – Sønderjyske

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Smider stjerne til 900 mio. af holdet



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Dansk topscorer jubler over monstertransfer



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Nicolaisen scorede mod PSG

Henter FC København-spiller

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

FCK bød på landsholdsmålmand



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Det er han ekstremt god til

‘Hvem fanden ringer man til?’

Store spørgsmålstegn inden FCK

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Mål i Madrid

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner