Optakt: Viktoria Plzen – FC København

FC København skal forsøge at gøre det umulige og vende 1-3 til sejr, når det i aften går løs i Prag. Optakt til Champions League play-off.



Status:
Plzen fik lørdag endnu en sejr i den tjekkiske liga, da de på udebane slog Dukla Praha 4-2 i en kamp, hvor aftenens hjemmehold fik sparet anfører Horvath, kantspilleren Petrzela og midterforsvareren Cisovsky. De tre nøglespillere skulle dermed være udhvilede til aftenens kamp.

Her får Plzen også den defensive motor Jiracek tilbage samt topscorer Marek Bakos, der begge var karantæneramte i det første Champions League-opgør i Parken for otte dage siden. Dermed er Plzen stort set i stærkeste formation i aften, ser man bort fra den skadede målmand Pavlik.

I FC København forholder status sig noget anderledes. Claudemir blev skadet i første opgør mod tjekkerne og er definitivt ikke med, mens Thomas Kristensen udgik af FCK’s 1-0 sejr over Horsens lørdag, men dog er med i truppen.

Bulletinerne fra det københavnske går på storoffensiv med to deciderede angribere og Morten Nordstrand hængende bag disse i en rolle som offensiv midtbane. Roland Nilsson lovede ved gårsdagens pressemøde, at han i hvert fald stiller med to angribere, hvilket må glæde en del FCK-fans.

Kampen i aften kommer til at foregå på præmisser, der passer Plzen perfekt. Tjekkerne kan være tilbageholdende og vente på kontrachancerne, mens FC København skal forsøge at score de tre mål, der kan betyde kvalifikation til gruppespillet i Champions League.

Kampen spilles – grundet renovering af Plzens eget stadion i hjembyen – på Stadion Eden i Prag. Her forventes udsolgt, men med en times kørsel fra Plzen til Prag kan FCK’erne drømme om flere neutrale tilskuere. Det kan måske være den lille – og eneste – fordel, FCK har.

Profil:
Milan Petrzela bliver nøglespilleren i aften. Fløjens hurtighed både med og uden bold bliver en afgørende faktor i Plzens hurtige omstillingsspil. Horvath vil fordele boldene på den centrale midtbane, men det er Petrzelas job at finde rummet bag Pierre Bengtsson og Johnny Thomsen. Han bliver farlig.

Dom:
FCK er ikke på det niveau, der kræves af en afgørende kamp i Champions League. Aftenens opgør er skræddersyet til de tjekkiske mestre, der kan få lov at lukrere på dyder som hurtigt omstillingsspil. FCK’s forventede offensiv vil blive straffet, og det danske mesterhold må tage hjem med endnu et nederlag. 2-1 til Plzen

Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-1-2)

Wiland – Thomsen, Ottesen, Zanka, Bengtsson – Bolanos, Grindheim, Delaney – Nordstrand – Santin, N’Doye
Skader: Claudemir, Vingaard, Frederiksen
Karantæne: Ingen

Viktoria Plzen (4-2-3-1)

Cech – Rajtoral, Cisovsky, Bystron, Limbersky – Horvath, Jiracek – Petrzela, Kolar, Pilar – Bakos
Skader: Pavlik
Karantæne: Ingen





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Rådvild i Rom

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Slog transferrekord – nu jagter de dansker



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Højlund med helterolle for Napoli

– Det skriger til himlen i Brøndby!



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Til tider virkede han modløs og opgivende

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Sådan gik det til: FCM slår FCK!

‘Det virker fuldstændig gakket!’

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Brian Riemer giver råd til storklub

Tæt på utrolig kamprekord

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut

Er han den nye Rurik Gislason?

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

Peger på særligt problem for Superligaen

FC Nordsjælland – Sønderjyske

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar