På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Tvivlen har været stor omkring Kasper Høgh, men tirsdag aften viste han alt og alle, at han kan præstere på den helt store scene.



Tirsdag var en voldsom dag i karrieren som fodboldspiller for Kasper Høgh.

Først kom nyheden frem, at Norwich har sendt et bud afsted på angriberen fra Bodø/Glimt, inden danskeren valgte at sjaske bolden i kassen to gange mod Manchester City i Champions League.

Scoringerne må have været en gigantisk forløsning for Kasper Høgh, der ellers havde markeret sig mest i turneringen med to brændte straffespark noteret ud for sit navn.

Præstationen tirsdag aften fik også den norske ekspert Carl-Erik Torp til at trække i land med den kritik, han havde haft af angriberen inden kampstart, hvor han havde sået tvivl om, hvorvidt niveauet stod distancen på den store scene.

Ordene måtte han bide i sig igen, da han undervejs i kommenteringen sagde, at Kasper Høgh var gået fra at være ‘en Lada til en Lamborghini.

– Det er nogle vanvittige øjeblikke, der bliver skabt af holdet. Han er det rigtige sted på det rigtige tidspunkt. 1-0-scoringen betød ekstremt meget og løftede virkelig mange kilo fra skuldrene. Han har virkelig jagtet sin første scoring i Champions League.

– Han har lignet en Lada i dette års Champions League. Han har brændt straffespark og haft mange meningsløse afslutninger, som har skuffet fælt. Jeg er overbevist om, at Glimt har tabt point på ikke at have en bedre angriber, siger Carl-Erik Torp til NRK.

Store roser fra holdet

3-1-sejren er en af de største i norsk klubfodbolds historie, og selvom der har været tvivl omkring Kasper Høgh udefra, har de internt aldrig tvivlet på ham.

– Alle angribere har perioder, hvor ikke alt forløber efter planen. Vi har arbejdet lidt med ham, så han får en smule mere frihed, så han kan spille på sine styrker. Han får mere frihed i feltet, så vi får ham ind som en trussel mod målet oftere. Han er verdens mest professionelle fodboldspiller med gode holdkammerater, det hjælper også, siger Kjetil Knutsen til NRK efter kampen.

Sejren betyder, at Bodø/Glimt fortsat kan se et glimt af drømmen om at spille sig videre i Champions League, men det kræver en sejr i næste uge mod Atletico Madrid, imens andre resultater også skal gå deres vej.





LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Rasmus Højlund i massiv modvind

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

FCM ansætter ny topboss

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Bombe – Superliga-klub nævnes

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Deler nyt om fremtiden



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

– Der får David at vide, at han er fyret

Chido Obi nomineret til pris

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Mexico kommer med markant melding om VM

Bayern tromler sig videre

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

‘Tottenham er i overhængende fare’

Jonas Schwartz lander nyt job

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Optakt: Newcastle – Manchester City

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Celta Vigo – Real Madrid

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Mourinho tog røven på Zeca

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

Nu svarer David Nielsen

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’