Tipsbladet i Parken.
FC København rundede tirsdag aften efteråret af med manér. 1-0 blev det til over Galatasaray hjemme i Parken, og for blot anden gang i historien er københavnerne klar til knockoutfasen i Champions League.
En imponerende bedrift med tanke på at man henviser klubber som Galatasaray og selveste Manchester United til de sekundære placeringer i puljen. Efter kampen var stemningen euforisk, hvilket nok har været en blanding af sejren, men også at man sætter punktum for et langt efterår, hvor FC København har spillet massevis af opslidende fodboldkampe.
Eufori var der i hvert fald at spore hos klubbens sportschef Peter Christiansen, som også havde god grund til at være glad. Med avancementet ruller der nemlig adskillige millioner ekstra ind på FCK's bankbog. FC København skulle dog have haft to-tre point mere i gruppespillet, slår han fast, og han er ikke bange for at sætte store ord på FC København som klub.
– Vi har en unik platform i forhold til at være en klub, der spiller europæisk og spiller unge spillere på 18, 19, 20, 21 år, men også erfarne spillere som vi tiltrækker, fordi de kan se, at der er en mulighed for at spille Champions League, fortæller han.
Han uddyber med, at det nuværende FC København-hold er designet til at spille Champions League og Superliga samtidig, og at man naturligvis har et efterslæb på den hjemlige front, men at man er på jagt.
Tidligere har han udtalt, at barren hele tiden skal hæves i FC København – på et tidspunkt bliver det dog vanskeligt.
– Det er svært at hæve barren mere, når der ikke er noget, der er over Champions League. Vi leverer på det, vi siger – i hvert fald indtil videre. Vi har vundet to danske mesterskaber, the double sidste år, vi har været i to gruppespil, og nu går vi ud af gruppen også. Jeg synes, det er okay egentlig, siger 'PC' med et skævt smil.
Når der er lodtrækning til de næste Champions League-kampe på mandag, så bliver det ikke med sportschefen som repræsentant for FC København. Han er på ferie, så den tjans lader han Daniel Rommedahl om.
Foto: Lars Rønbøg/Getty Images.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
OPTAKT
Mexico – Ecuador
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
EKSKLUSIVT