Stolt PC: FCK er unikke

Der var enorm stolthed at spore i FCK-lejren efter Champions League-triumfen tirsdag aften.



Tipsbladet i Parken. 

FC København rundede tirsdag aften efteråret af med manér. 1-0 blev det til over Galatasaray hjemme i Parken, og for blot anden gang i historien er københavnerne klar til knockoutfasen i Champions League. 

En imponerende bedrift med tanke på at man henviser klubber som Galatasaray og selveste Manchester United til de sekundære placeringer i puljen. Efter kampen var stemningen euforisk, hvilket nok har været en blanding af sejren, men også at man sætter punktum for et langt efterår, hvor FC København har spillet massevis af opslidende fodboldkampe. 

Eufori var der i hvert fald at spore hos klubbens sportschef Peter Christiansen, som også havde god grund til at være glad. Med avancementet ruller der nemlig adskillige millioner ekstra ind på FCK's bankbog. FC København skulle dog have haft to-tre point mere i gruppespillet, slår han fast, og han er ikke bange for at sætte store ord på FC København som klub.

– Vi har en unik platform i forhold til at være en klub, der spiller europæisk og spiller unge spillere på 18, 19, 20, 21 år, men også erfarne spillere som vi tiltrækker, fordi de kan se, at der er en mulighed for at spille Champions League, fortæller han. 

Han uddyber med, at det nuværende FC København-hold er designet til at spille Champions League og Superliga samtidig, og at man naturligvis har et efterslæb på den hjemlige front, men at man er på jagt. 

Tidligere har han udtalt, at barren hele tiden skal hæves i FC København – på et tidspunkt bliver det dog vanskeligt.

– Det er svært at hæve barren mere, når der ikke er noget, der er over Champions League. Vi leverer på det, vi siger – i hvert fald indtil videre. Vi har vundet to danske mesterskaber, the double sidste år, vi har været i to gruppespil, og nu går vi ud af gruppen også. Jeg synes, det er okay egentlig, siger 'PC' med et skævt smil. 

Når der er lodtrækning til de næste Champions League-kampe på mandag, så bliver det ikke med sportschefen som repræsentant for FC København. Han er på ferie, så den tjans lader han Daniel Rommedahl om. 

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images.





Skidt nyt for Frederik Rønnow?



LIVE

TransferLIVE: Her ankommer Christian Gytkjær


Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Mileta Rajovic smadrer transferrekord 

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Bo Henriksen tæt på dansk profil


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


Uha, FC København: Taber til Hillerød

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

De henter Christian Gytkjær

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

På vej til Superligaen? 

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige



Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Sejr til Brøndby

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Kvistgaarden-bejlere kendte ikke til klausul

Går i flæsket på Erik ten Hag


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Arsenal vil snyde Tottenham for engelsk stjerne

Monstersæson – dansk stjerne overgår alle

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Fiete Arp i OB: ‘Det har jeg aldrig oplevet før’

Angriber Højlund: En blind havde været bedre

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK



Bekræfter forhandlinger om dansk profil

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

FC København henter stortalent i Malmö FF

Tiltrængt forstærkning til dansk klub

Bekræfter interesse

HSV-boss: Han er her om et par dage

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Arsenal køber Christian Nørgaard

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Prisen styrtdykker

EM-vært kan straffe finsk sisu



Vil af med dansk keeper

Danmarksmester i at spotte andres talenter

Flere klubber byder på Midtjylland-emne