Der er ingen tvivl om, at Champions League er en vigtig indtægtskilde for mange af de europæiske klubber store som små.
Det kan give et kæmpe økonomisk boost til de mindre klubber bare at komme i gruppespillet, mens det for de store klubber nærmest er en forudsætning for at blive i toppen, at de er med helt frem til slutningen af turneringen.
Måske lige bortset fra Manchester City og Chelsea, der har et par solide pengemænd bag sig i form af den emiratiske Sheikh Mansour og russeren Roman Abramovich.
Men derfor er det stadig tilladt at undre sig. Hvor mange penge tilfalder egentlig vinderen af Champions League 2020/21?
Ifølge Goal kan vinderen se frem til at få overført 19 millioner euro til sin bankkonto, hvilket i danske kroner svarer til 141 millioner. Lige omkring halvdelen af, hvad Liverpool har budt på en Bundesliga-spiller med otte starter i denne sæson.
Taberen må nøjes med 15 millioner euro svarende til 112 millioner danske kroner. Det giver en forskel på lige omkring 30 millioner kroner, om du vinder Champions League eller ej. Udover æren, naturligvis.
Det samlede beløb for deres deltagelse i Champions League er naturligvis højere og afhænger af, hvor mange sejre, man har akkumuleret undervejs i turneringen.
De seneste oplyste tal ifølge Goal viser, at en sejr i gruppespillet giver 20 millioner danske kroner, mens en uafgjort er 6,7 millioner kroner værd. Skulle et hold lykkedes med at vinde alle kampe fra gruppespillet og turneringen, så venter der en samlet præmiesum på 613 millioner kroner.
Det lykkedes næsten for Manchester City, der har afgivet point i en enkelt kamp undervejs, mens Chelsea har spillet uafgjort i to af gruppekampene.
De tal er baseret ud fra klubbernes præstationer i turnering, men det er ikke den eneste økonomiske gevinst, der er at hente. For UEFA distribuere også penge ud fra tv-indtægterne, og her får man så at sige efter fortjeneste. De hold der bliver set af flest tv-seere får den største andel af tv-pengene.
Det er endnu uvist, hvordan coronapandemien vil påvirke præmiepengene i verdens fornemmeste klubturnering. Nogle medier melder om et fald i præmiepenge, mens andre mener der vil komme en lille stigning.
LIVE
LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
FANKLUBBEN
Aarhus eksploderer – vi er mestre!
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
