Pengeregn: Så meget får Champions League-vinderen

Fire millioner euro er forskellen på at vinde og tabe Champions League-finalen.



Der er ingen tvivl om, at Champions League er en vigtig indtægtskilde for mange af de europæiske klubber store som små.

Det kan give et kæmpe økonomisk boost til de mindre klubber bare at komme i gruppespillet, mens det for de store klubber nærmest er en forudsætning for at blive i toppen, at de er med helt frem til slutningen af turneringen.

Måske lige bortset fra Manchester City og Chelsea, der har et par solide pengemænd bag sig i form af den emiratiske Sheikh Mansour og russeren Roman Abramovich.

Men derfor er det stadig tilladt at undre sig. Hvor mange penge tilfalder egentlig vinderen af Champions League 2020/21?

Ifølge Goal kan vinderen se frem til at få overført 19 millioner euro til sin bankkonto, hvilket i danske kroner svarer til 141 millioner. Lige omkring halvdelen af, hvad Liverpool har budt på en Bundesliga-spiller med otte starter i denne sæson.

Taberen må nøjes med 15 millioner euro svarende til 112 millioner danske kroner. Det giver en forskel på lige omkring 30 millioner kroner, om du vinder Champions League eller ej. Udover æren, naturligvis.

Det samlede beløb for deres deltagelse i Champions League er naturligvis højere og afhænger af, hvor mange sejre, man har akkumuleret undervejs i turneringen. 

De seneste oplyste tal ifølge Goal viser, at en sejr i gruppespillet giver 20 millioner danske kroner, mens en uafgjort er 6,7 millioner kroner værd. Skulle et hold lykkedes med at vinde alle kampe fra gruppespillet og turneringen, så venter der en samlet præmiesum på 613 millioner kroner.

Det lykkedes næsten for Manchester City, der har afgivet point i en enkelt kamp undervejs, mens Chelsea har spillet uafgjort i to af gruppekampene.

De tal er baseret ud fra klubbernes præstationer i turnering, men det er ikke den eneste økonomiske gevinst, der er at hente. For UEFA distribuere også penge ud fra tv-indtægterne, og her får man så at sige efter fortjeneste. De hold der bliver set af flest tv-seere får den største andel af tv-pengene.

Det er endnu uvist, hvordan coronapandemien vil påvirke præmiepengene i verdens fornemmeste klubturnering. Nogle medier melder om et fald i præmiepenge, mens andre mener der vil komme en lille stigning.





FC København byder på kantspiller




LIVE

TransferLIVE: Raser over Thomas Frank-beslutning

FC København byder på kantspiller

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Brøndby har IKKE budt

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Kommer til AGF efter monstersæson

Stærk FCK-trup – han må ikke spille



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Agent til Tipsbladet: FCK-aftale kan ske

FCK-emne smidt af holdet efter interview



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Brøndby forhandler om stor transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

– Det er forfærdeligt

Manchester City køber landsholdsspiller

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Storklub lurer på Jonas Wind

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

I chok over Tottenham

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Brøndby-profil skadet