Pengeregn: Så meget får Champions League-vinderen

Fire millioner euro er forskellen på at vinde og tabe Champions League-finalen.



Der er ingen tvivl om, at Champions League er en vigtig indtægtskilde for mange af de europæiske klubber store som små.

Det kan give et kæmpe økonomisk boost til de mindre klubber bare at komme i gruppespillet, mens det for de store klubber nærmest er en forudsætning for at blive i toppen, at de er med helt frem til slutningen af turneringen.

Måske lige bortset fra Manchester City og Chelsea, der har et par solide pengemænd bag sig i form af den emiratiske Sheikh Mansour og russeren Roman Abramovich.

Men derfor er det stadig tilladt at undre sig. Hvor mange penge tilfalder egentlig vinderen af Champions League 2020/21?

Ifølge Goal kan vinderen se frem til at få overført 19 millioner euro til sin bankkonto, hvilket i danske kroner svarer til 141 millioner. Lige omkring halvdelen af, hvad Liverpool har budt på en Bundesliga-spiller med otte starter i denne sæson.

Taberen må nøjes med 15 millioner euro svarende til 112 millioner danske kroner. Det giver en forskel på lige omkring 30 millioner kroner, om du vinder Champions League eller ej. Udover æren, naturligvis.

Det samlede beløb for deres deltagelse i Champions League er naturligvis højere og afhænger af, hvor mange sejre, man har akkumuleret undervejs i turneringen. 

De seneste oplyste tal ifølge Goal viser, at en sejr i gruppespillet giver 20 millioner danske kroner, mens en uafgjort er 6,7 millioner kroner værd. Skulle et hold lykkedes med at vinde alle kampe fra gruppespillet og turneringen, så venter der en samlet præmiesum på 613 millioner kroner.

Det lykkedes næsten for Manchester City, der har afgivet point i en enkelt kamp undervejs, mens Chelsea har spillet uafgjort i to af gruppekampene.

De tal er baseret ud fra klubbernes præstationer i turnering, men det er ikke den eneste økonomiske gevinst, der er at hente. For UEFA distribuere også penge ud fra tv-indtægterne, og her får man så at sige efter fortjeneste. De hold der bliver set af flest tv-seere får den største andel af tv-pengene.

Det er endnu uvist, hvordan coronapandemien vil påvirke præmiepengene i verdens fornemmeste klubturnering. Nogle medier melder om et fald i præmiepenge, mens andre mener der vil komme en lille stigning.





– Den her sidder dybt i sjælen

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Millionregn over Ståle Solbakken

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

– En humørdræber

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

– Det er en fin lodtrækning

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea