Plzen-træner: FCK ikke hvad de har været

Det tjekkiske mesterhold tror på, at de kan overvinde FC København og kvalificere sig til gruppespillet i Champions League.



Da der i går middags blev trukket lod til fjerde og sidste kvalifikationsrude i Champios League, blev FC København parret med det tjekkiske mesterhold Victoria Plzen, der i forrige runde ekspederede Rosenborg ud af turneringen.

Efterfølgende var det tydeligt, at FCK-spillerne ikke kendte forfærdelig meget til deres kommende modstander, og lidt det samme billede gør sig gældende i den tjekkiske lejr.

– Jeg ved ikke, om FC København var den hårdeste modstander, vi kunne trække. De er fast deltager i de europæiske turneringer, men ligeledes ved vi også, at de har gennemgået store forandringer hen over sommeren. Det er langt fra det samme hold, som besejrede Sparta Prag for to år siden. Vi skal dog finde lidt mere information om dem, siger klubbens cheftræner Pavel Vrba til Plzen’s officielle hjemmeside og afslører, at han helst ville have mødt BATE Borisov.

Hos Plzens tjekkiske midtbanespiller Daniel Kolar er der stor tilfredshed at spore over, at FC København kom op af bowlen.

– Det er ikke længere det samme hold, som besejrede Sparta Prag. De har været igennem en meget stor udskiftning. Men jeg er glad for, at det blev FC København. Jeg kan godt lide den måde, der spiller på, og selvom de er favoritter, er vi ikke chanceløse.  Kan vi spille som i den anden kamp mod Rosenborg, har vi en god chance for at gå videre, konstaterer Kolar, der indtil videre har hjulpet Plzen på vej med fire scoringer.

Første opgør mellem FC København og Victoria Plzen afvikles enten den 16. eller 17. august.







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Superliga-stjerne udtaget til VM

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Grønbæk hylder dansker

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fatter intet af Brøndby-bombe

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Bekræfter kæmpebud



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jagter tidligere AGF’er

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Trist: Marios Oikonomou er død

Overraskende skifte lurer

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Han vender hjem til FC København

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort