Plzen-træner: FCK ikke hvad de har været

Det tjekkiske mesterhold tror på, at de kan overvinde FC København og kvalificere sig til gruppespillet i Champions League.



Da der i går middags blev trukket lod til fjerde og sidste kvalifikationsrude i Champios League, blev FC København parret med det tjekkiske mesterhold Victoria Plzen, der i forrige runde ekspederede Rosenborg ud af turneringen.

Efterfølgende var det tydeligt, at FCK-spillerne ikke kendte forfærdelig meget til deres kommende modstander, og lidt det samme billede gør sig gældende i den tjekkiske lejr.

– Jeg ved ikke, om FC København var den hårdeste modstander, vi kunne trække. De er fast deltager i de europæiske turneringer, men ligeledes ved vi også, at de har gennemgået store forandringer hen over sommeren. Det er langt fra det samme hold, som besejrede Sparta Prag for to år siden. Vi skal dog finde lidt mere information om dem, siger klubbens cheftræner Pavel Vrba til Plzen’s officielle hjemmeside og afslører, at han helst ville have mødt BATE Borisov.

Hos Plzens tjekkiske midtbanespiller Daniel Kolar er der stor tilfredshed at spore over, at FC København kom op af bowlen.

– Det er ikke længere det samme hold, som besejrede Sparta Prag. De har været igennem en meget stor udskiftning. Men jeg er glad for, at det blev FC København. Jeg kan godt lide den måde, der spiller på, og selvom de er favoritter, er vi ikke chanceløse.  Kan vi spille som i den anden kamp mod Rosenborg, har vi en god chance for at gå videre, konstaterer Kolar, der indtil videre har hjulpet Plzen på vej med fire scoringer.

Første opgør mellem FC København og Victoria Plzen afvikles enten den 16. eller 17. august.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Spændende melding

Usikker på Chido Obi-transfer

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Zorniger fremhæver transfervindue

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Holland – Marokko

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Meldes tæt på storklub

Transferbombe på vej

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!