Plzen-træner: FCK ikke hvad de har været

Det tjekkiske mesterhold tror på, at de kan overvinde FC København og kvalificere sig til gruppespillet i Champions League.



Da der i går middags blev trukket lod til fjerde og sidste kvalifikationsrude i Champios League, blev FC København parret med det tjekkiske mesterhold Victoria Plzen, der i forrige runde ekspederede Rosenborg ud af turneringen.

Efterfølgende var det tydeligt, at FCK-spillerne ikke kendte forfærdelig meget til deres kommende modstander, og lidt det samme billede gør sig gældende i den tjekkiske lejr.

– Jeg ved ikke, om FC København var den hårdeste modstander, vi kunne trække. De er fast deltager i de europæiske turneringer, men ligeledes ved vi også, at de har gennemgået store forandringer hen over sommeren. Det er langt fra det samme hold, som besejrede Sparta Prag for to år siden. Vi skal dog finde lidt mere information om dem, siger klubbens cheftræner Pavel Vrba til Plzen’s officielle hjemmeside og afslører, at han helst ville have mødt BATE Borisov.

Hos Plzens tjekkiske midtbanespiller Daniel Kolar er der stor tilfredshed at spore over, at FC København kom op af bowlen.

– Det er ikke længere det samme hold, som besejrede Sparta Prag. De har været igennem en meget stor udskiftning. Men jeg er glad for, at det blev FC København. Jeg kan godt lide den måde, der spiller på, og selvom de er favoritter, er vi ikke chanceløse.  Kan vi spille som i den anden kamp mod Rosenborg, har vi en god chance for at gå videre, konstaterer Kolar, der indtil videre har hjulpet Plzen på vej med fire scoringer.

Første opgør mellem FC København og Victoria Plzen afvikles enten den 16. eller 17. august.





Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Kan sikre millioner til AGF

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Forlader AGF – her er hans nye klub

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

FC Barcelona præsenterer stjerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Roony vil væk

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’

Erik ten Hag jagter dansker

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Mæhle kan hentes for spotpris

Forhandler om Albert Grønbæk

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

– Ja, der var dialog med Brøndby