Plzen-træner: FCK ikke hvad de har været

Det tjekkiske mesterhold tror på, at de kan overvinde FC København og kvalificere sig til gruppespillet i Champions League.



Da der i går middags blev trukket lod til fjerde og sidste kvalifikationsrude i Champios League, blev FC København parret med det tjekkiske mesterhold Victoria Plzen, der i forrige runde ekspederede Rosenborg ud af turneringen.

Efterfølgende var det tydeligt, at FCK-spillerne ikke kendte forfærdelig meget til deres kommende modstander, og lidt det samme billede gør sig gældende i den tjekkiske lejr.

– Jeg ved ikke, om FC København var den hårdeste modstander, vi kunne trække. De er fast deltager i de europæiske turneringer, men ligeledes ved vi også, at de har gennemgået store forandringer hen over sommeren. Det er langt fra det samme hold, som besejrede Sparta Prag for to år siden. Vi skal dog finde lidt mere information om dem, siger klubbens cheftræner Pavel Vrba til Plzen’s officielle hjemmeside og afslører, at han helst ville have mødt BATE Borisov.

Hos Plzens tjekkiske midtbanespiller Daniel Kolar er der stor tilfredshed at spore over, at FC København kom op af bowlen.

– Det er ikke længere det samme hold, som besejrede Sparta Prag. De har været igennem en meget stor udskiftning. Men jeg er glad for, at det blev FC København. Jeg kan godt lide den måde, der spiller på, og selvom de er favoritter, er vi ikke chanceløse.  Kan vi spille som i den anden kamp mod Rosenborg, har vi en god chance for at gå videre, konstaterer Kolar, der indtil videre har hjulpet Plzen på vej med fire scoringer.

Første opgør mellem FC København og Victoria Plzen afvikles enten den 16. eller 17. august.





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Algeriet – Østrig

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FC København jagter Romane Amane

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup og co. henter stjerne

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Norge – Frankrig

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’