Plzen-træner: FCK ikke hvad de har været

Det tjekkiske mesterhold tror på, at de kan overvinde FC København og kvalificere sig til gruppespillet i Champions League.



Da der i går middags blev trukket lod til fjerde og sidste kvalifikationsrude i Champios League, blev FC København parret med det tjekkiske mesterhold Victoria Plzen, der i forrige runde ekspederede Rosenborg ud af turneringen.

Efterfølgende var det tydeligt, at FCK-spillerne ikke kendte forfærdelig meget til deres kommende modstander, og lidt det samme billede gør sig gældende i den tjekkiske lejr.

– Jeg ved ikke, om FC København var den hårdeste modstander, vi kunne trække. De er fast deltager i de europæiske turneringer, men ligeledes ved vi også, at de har gennemgået store forandringer hen over sommeren. Det er langt fra det samme hold, som besejrede Sparta Prag for to år siden. Vi skal dog finde lidt mere information om dem, siger klubbens cheftræner Pavel Vrba til Plzen’s officielle hjemmeside og afslører, at han helst ville have mødt BATE Borisov.

Hos Plzens tjekkiske midtbanespiller Daniel Kolar er der stor tilfredshed at spore over, at FC København kom op af bowlen.

– Det er ikke længere det samme hold, som besejrede Sparta Prag. De har været igennem en meget stor udskiftning. Men jeg er glad for, at det blev FC København. Jeg kan godt lide den måde, der spiller på, og selvom de er favoritter, er vi ikke chanceløse.  Kan vi spille som i den anden kamp mod Rosenborg, har vi en god chance for at gå videre, konstaterer Kolar, der indtil videre har hjulpet Plzen på vej med fire scoringer.

Første opgør mellem FC København og Victoria Plzen afvikles enten den 16. eller 17. august.







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Her er FC Københavns vej i Europa



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Kommer med frækt bud på dansk mester

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

FC København kan få Jens Stage-millioner

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

AGF kan ende med millionregning, men…

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

José Mourinho vil have dansk stjerne

Bayern München lurer på choktransfer

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Liverpool – Brentford