Pressen hagler over Barca: Er fanget i et mareridt

Særligt hovedstadens aviser godter sig.



Barcelona takkede onsdag aften af i Champions League, og for første gang siden 2004 er storklubben ikke med efter gruppespillet – og i stedet må de altså tage turen over i Europa League.

Det kom efter et klart 0-3-nederlag til Bayern München, som tilmed var deres tredje nederlag i gruppen, hvor Benfica i stedet tager andenpladsen, da de vandt over Dynamo Kiev.

Den spanske presse holder sig ikke tilbage, men der er alligevel en vis forskel på, hvorvidt det er Madrid-baserede aviser eller dem fra Barcelona, som skal give kritikken. Derfor deler vi det op med hovedstadens to største sportsmedier først.

– De havde ingen mulighed for at søge miraklet i München, hvor de igen blev slået af Bayern, som igen, gjorde det uden at anstrenge sig. Det var som at se dem vinde uden at ønske at ydmyge, skriver AS.

– Barca er stadig fanget i tiden fra mareridtet, som begyndte med 2-8-nederlaget i Lissabon – og det fortsætter også denne dag, hvor man fejlede i München, og nu ryger de ned til Europa League, melder de på Marca.

Dernæst er det de to Barcelona-medier

– Xavis hold bukkede klart under for Bayern på sidste dagen og snubler ned i Europa League, lyder det fra catalanske Sport, mens Mundo Deportivo kunne sammenligne nedturen med Jordi Alba, som blev skadet i opgøret.

– Alle frøs fast som følge af Albas skade. Også på bænken hvor de vidste, at Benfica var i gang med at vinde – og derfor var en sejr det eneste, der var noget værd. Barca-holdet er nødt til at vide, hvordan de skal kæmpe sig tilbage, men sådan gik det ikke og de sank mod Bayern, fortæller Mundo Deportivo.

Xavi selv har meldt ud, at det pisser ham, at det nu er virkeligheden for Barcelona. Læs mere om det her.





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Monsterbud på vej

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Brasiliansk VM-mavepuster

Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Arsenal-dansker vender hjem

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge