Pressen hagler over Barca: Er fanget i et mareridt

Særligt hovedstadens aviser godter sig.



Barcelona takkede onsdag aften af i Champions League, og for første gang siden 2004 er storklubben ikke med efter gruppespillet – og i stedet må de altså tage turen over i Europa League.

Det kom efter et klart 0-3-nederlag til Bayern München, som tilmed var deres tredje nederlag i gruppen, hvor Benfica i stedet tager andenpladsen, da de vandt over Dynamo Kiev.

Den spanske presse holder sig ikke tilbage, men der er alligevel en vis forskel på, hvorvidt det er Madrid-baserede aviser eller dem fra Barcelona, som skal give kritikken. Derfor deler vi det op med hovedstadens to største sportsmedier først.

– De havde ingen mulighed for at søge miraklet i München, hvor de igen blev slået af Bayern, som igen, gjorde det uden at anstrenge sig. Det var som at se dem vinde uden at ønske at ydmyge, skriver AS.

– Barca er stadig fanget i tiden fra mareridtet, som begyndte med 2-8-nederlaget i Lissabon – og det fortsætter også denne dag, hvor man fejlede i München, og nu ryger de ned til Europa League, melder de på Marca.

Dernæst er det de to Barcelona-medier

– Xavis hold bukkede klart under for Bayern på sidste dagen og snubler ned i Europa League, lyder det fra catalanske Sport, mens Mundo Deportivo kunne sammenligne nedturen med Jordi Alba, som blev skadet i opgøret.

– Alle frøs fast som følge af Albas skade. Også på bænken hvor de vidste, at Benfica var i gang med at vinde – og derfor var en sejr det eneste, der var noget værd. Barca-holdet er nødt til at vide, hvordan de skal kæmpe sig tilbage, men sådan gik det ikke og de sank mod Bayern, fortæller Mundo Deportivo.

Xavi selv har meldt ud, at det pisser ham, at det nu er virkeligheden for Barcelona. Læs mere om det her.





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Færdig: Nu er han rejst til København

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Hold nu kæft, hvor er han god!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Dansk stortalents værdi eksploderer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Lewandowski forlader FC Barcelona

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Teaser for ny AGF-aftale



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Tæt på aftale med Andreas Christensen

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Så er det officielt

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Salah sender særlig besked

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr