Barcelona takkede onsdag aften af i Champions League, og for første gang siden 2004 er storklubben ikke med efter gruppespillet – og i stedet må de altså tage turen over i Europa League.
Det kom efter et klart 0-3-nederlag til Bayern München, som tilmed var deres tredje nederlag i gruppen, hvor Benfica i stedet tager andenpladsen, da de vandt over Dynamo Kiev.
Den spanske presse holder sig ikke tilbage, men der er alligevel en vis forskel på, hvorvidt det er Madrid-baserede aviser eller dem fra Barcelona, som skal give kritikken. Derfor deler vi det op med hovedstadens to største sportsmedier først.
– De havde ingen mulighed for at søge miraklet i München, hvor de igen blev slået af Bayern, som igen, gjorde det uden at anstrenge sig. Det var som at se dem vinde uden at ønske at ydmyge, skriver AS.
– Barca er stadig fanget i tiden fra mareridtet, som begyndte med 2-8-nederlaget i Lissabon – og det fortsætter også denne dag, hvor man fejlede i München, og nu ryger de ned til Europa League, melder de på Marca.
Dernæst er det de to Barcelona-medier
– Xavis hold bukkede klart under for Bayern på sidste dagen og snubler ned i Europa League, lyder det fra catalanske Sport, mens Mundo Deportivo kunne sammenligne nedturen med Jordi Alba, som blev skadet i opgøret.
– Alle frøs fast som følge af Albas skade. Også på bænken hvor de vidste, at Benfica var i gang med at vinde – og derfor var en sejr det eneste, der var noget værd. Barca-holdet er nødt til at vide, hvordan de skal kæmpe sig tilbage, men sådan gik det ikke og de sank mod Bayern, fortæller Mundo Deportivo.
Xavi selv har meldt ud, at det pisser ham, at det nu er virkeligheden for Barcelona. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
OPTAKT
Frankrig – Sverige
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
OPTAKT
Mexico – Ecuador
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
England – DR Congo
TRANSFER
Spændende melding
MEDIE
