Barcelona takkede onsdag aften af i Champions League, og for første gang siden 2004 er storklubben ikke med efter gruppespillet – og i stedet må de altså tage turen over i Europa League.
Det kom efter et klart 0-3-nederlag til Bayern München, som tilmed var deres tredje nederlag i gruppen, hvor Benfica i stedet tager andenpladsen, da de vandt over Dynamo Kiev.
Den spanske presse holder sig ikke tilbage, men der er alligevel en vis forskel på, hvorvidt det er Madrid-baserede aviser eller dem fra Barcelona, som skal give kritikken. Derfor deler vi det op med hovedstadens to største sportsmedier først.
– De havde ingen mulighed for at søge miraklet i München, hvor de igen blev slået af Bayern, som igen, gjorde det uden at anstrenge sig. Det var som at se dem vinde uden at ønske at ydmyge, skriver AS.
– Barca er stadig fanget i tiden fra mareridtet, som begyndte med 2-8-nederlaget i Lissabon – og det fortsætter også denne dag, hvor man fejlede i München, og nu ryger de ned til Europa League, melder de på Marca.
Dernæst er det de to Barcelona-medier
– Xavis hold bukkede klart under for Bayern på sidste dagen og snubler ned i Europa League, lyder det fra catalanske Sport, mens Mundo Deportivo kunne sammenligne nedturen med Jordi Alba, som blev skadet i opgøret.
– Alle frøs fast som følge af Albas skade. Også på bænken hvor de vidste, at Benfica var i gang med at vinde – og derfor var en sejr det eneste, der var noget værd. Barca-holdet er nødt til at vide, hvordan de skal kæmpe sig tilbage, men sådan gik det ikke og de sank mod Bayern, fortæller Mundo Deportivo.
Xavi selv har meldt ud, at det pisser ham, at det nu er virkeligheden for Barcelona. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
Tv-vært stopper på Viaplay
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TIPSBLADET SPECIAL
