PSG-boss ærgrer sig over CL-skuffelse

Et Benfica-mål i tillægstiden betyder, at Paris Saint-Germain nu risikerer en rigtig svær lodtrækning i Champions League-ottendedelsfinalerne.



I sidste øjeblik ændrede Paris Saint-Germains muligheder i Champions League sig ganske drastisk. 

Med Joao Marios scoring i det 92. minut sikrede Benfica sig således en 6-1-sejr over Maccabi Haifa, og dermed er det den portugisiske klub, der ender som vinder af gruppe H. 

Med Paris Saint-Germains 2-1-sejr ude mod Juventus har pariserne det samme antal point og den helt samme målscore som Benfica. De to hold spillede 1-1 i de to kampe, de mødtes, så i stedet er det antallet af udebanemål, der er blevet brugt som det afgørende kritierie.

Og her er Benfica bedst, idet portugiserne har scoret ni udebanemål, mens Paris Saint-Germain har scoret seks. Dermed må pariserne nøjes med andenpladsen, selvom de gik ubesejrede igennem gruppespillet, hvor de hentede 12 point. 

– Vi var bevidste om denne mulighed. Tillykke til Benfica, som har scoret flere udebanemål end os. Jeg vil gerne sige tillykke til dem. Vi har spillet et godt gruppespil. 14 point og vi scorede mange mål. Det er historien med Champions League. Vi taler ofte om, at det er en irrationel turnering, og det mærker vi i aften, lød det, ifølge Foot Mercato, fra PSG-cheftræner Christophe Galtier efter sejren over Juventus. 

– Vi slog Juventus to gange. Jeg tror, at det er første gang, at et fransk hold vinder her. Vi var rigtig glade, og så sker det her i det 92. minut. Vi er tilfredse med vores arbejde, men det er, som det er. Vi mangler stadig lodtrækningen. Vi venter på den. For at komme så langt som muligt er man nødt til at slå de største hold. 

Med andenpladsen er det da netop også de største klubber, som Paris Saint-Germain risikerer at trække. Pariserne risikerer således nu at trække hold som Real Madrid, Manchester City, Bayern München og Chelsea. 

Med en førsteplads ville Paris Saint-Germain i stedet kunne have trukket hold som Club Brugge, Frankfurt eller RB Leipzig. 





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Nedtur for Højlund og Napoli



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Manchester United sætter Chelsea på plads

Fyrer landstræner to måneder før VM

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

‘Så brænder hele København ned’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Det er aldrig sket før

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Kan koste Brøndby flere millioner

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Chelsea – Manchester United

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Helt vild med Brøndby-profil



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Ringet op af Brøndby-træner

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Her spiller Lasse Schöne i dag

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

‘Det drømmer alle om’

Fifa kritiserer transportpriser under

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Fik blackout på Brøndby Stadion

Steve Cooper storroser stjerne

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

OB siger farvel til seks spillere