PSG-boss ærgrer sig over CL-skuffelse

Et Benfica-mål i tillægstiden betyder, at Paris Saint-Germain nu risikerer en rigtig svær lodtrækning i Champions League-ottendedelsfinalerne.



I sidste øjeblik ændrede Paris Saint-Germains muligheder i Champions League sig ganske drastisk. 

Med Joao Marios scoring i det 92. minut sikrede Benfica sig således en 6-1-sejr over Maccabi Haifa, og dermed er det den portugisiske klub, der ender som vinder af gruppe H. 

Med Paris Saint-Germains 2-1-sejr ude mod Juventus har pariserne det samme antal point og den helt samme målscore som Benfica. De to hold spillede 1-1 i de to kampe, de mødtes, så i stedet er det antallet af udebanemål, der er blevet brugt som det afgørende kritierie.

Og her er Benfica bedst, idet portugiserne har scoret ni udebanemål, mens Paris Saint-Germain har scoret seks. Dermed må pariserne nøjes med andenpladsen, selvom de gik ubesejrede igennem gruppespillet, hvor de hentede 12 point. 

– Vi var bevidste om denne mulighed. Tillykke til Benfica, som har scoret flere udebanemål end os. Jeg vil gerne sige tillykke til dem. Vi har spillet et godt gruppespil. 14 point og vi scorede mange mål. Det er historien med Champions League. Vi taler ofte om, at det er en irrationel turnering, og det mærker vi i aften, lød det, ifølge Foot Mercato, fra PSG-cheftræner Christophe Galtier efter sejren over Juventus. 

– Vi slog Juventus to gange. Jeg tror, at det er første gang, at et fransk hold vinder her. Vi var rigtig glade, og så sker det her i det 92. minut. Vi er tilfredse med vores arbejde, men det er, som det er. Vi mangler stadig lodtrækningen. Vi venter på den. For at komme så langt som muligt er man nødt til at slå de største hold. 

Med andenpladsen er det da netop også de største klubber, som Paris Saint-Germain risikerer at trække. Pariserne risikerer således nu at trække hold som Real Madrid, Manchester City, Bayern München og Chelsea. 

Med en førsteplads ville Paris Saint-Germain i stedet kunne have trukket hold som Club Brugge, Frankfurt eller RB Leipzig. 



Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

I svime over Oscar Schwartau

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Intet aftryk!

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Store navne kan forlade Brøndby IF

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Rejser vild transferspekulation

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Her vil Asien kopiere Europa

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Johannes Hoff Thorup er på listen

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Marokko er blevet fodboldens mekka