PSG-manager: Vi fortjente bedre

Mauricio Pochettino mener, at hans mandskab fortjente bedre, selvom de ikke formåede at ramme målet mod Manchester City.



Paris Saint-Germain røg tirsdag aften ud af Champions League, da de tabte semifinalekampen til Manchester City med samlet 4-1.

Alligevel mener PSG’s argentinske manager, at hans mandskab dominerede det engelske mandskab, og at de derfor havde fortjent bedre.

– Hvis vi analyserer de to kampe, så dominerede vi et mod et hold, der er meget svære at kontrollere. Man skal have lidt held på de rigtige tidspunkter.

– Jeg er skuffet, fordi vi fortjente bedre. Men Manchester City var bare mere skarpe end os. De scorede de mål, vi skulle bruge, vi spillede, som vi ville med den plan, vi havde lagt. Det er selvfølgelig en stor skuffelse, fordi målet var at komme i finalen.

– Vi skal holde humøret oppe, det er svært, efter man er røget ud. Vi kom her, efter vi havde slået Barcelona og Bayern. Det er en skam ikke at komme i finalen, men holdet gav aldrig op. De kæmpede til slut.

– Vi spillede også 10 mod 11 i 30 minutter, hvilket er en stor ulempe. Det skulle ikke være for os. Vi kommer tilbage stærkere, klubben og spillerne er klar til at vinde de resterende kampme. Vi er klar.

PSG var uden deres helt store stjerne Kylian Mbappe, der sad ude med en muskelskade, men Pochettino ville ikke bruge det som undskyldning.

– Det må ikke være en undskyldning. Vi er et hold. Selvfølgelig er det ærgerligt, at han ikke var klar til at hjælpe holdet, men det er ingen undskyldning. 





LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Norge – Senegal

Sunderland jagter dansk guldfugl

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

I dialog med Steve Cooper

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Marcondes afviser tilbud, men…



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jens Stage-skifte i fare

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Tordner mod VM-træner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet

Enighed – dansk stortransfer tæt på

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

‘Det største tilbageslag i min karriere’

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Dame N’Doye scorer nyt job

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Superliga-boss med spændende transfermelding