PSG-manager: Vi fortjente bedre

Mauricio Pochettino mener, at hans mandskab fortjente bedre, selvom de ikke formåede at ramme målet mod Manchester City.



Paris Saint-Germain røg tirsdag aften ud af Champions League, da de tabte semifinalekampen til Manchester City med samlet 4-1.

Alligevel mener PSG’s argentinske manager, at hans mandskab dominerede det engelske mandskab, og at de derfor havde fortjent bedre.

– Hvis vi analyserer de to kampe, så dominerede vi et mod et hold, der er meget svære at kontrollere. Man skal have lidt held på de rigtige tidspunkter.

– Jeg er skuffet, fordi vi fortjente bedre. Men Manchester City var bare mere skarpe end os. De scorede de mål, vi skulle bruge, vi spillede, som vi ville med den plan, vi havde lagt. Det er selvfølgelig en stor skuffelse, fordi målet var at komme i finalen.

– Vi skal holde humøret oppe, det er svært, efter man er røget ud. Vi kom her, efter vi havde slået Barcelona og Bayern. Det er en skam ikke at komme i finalen, men holdet gav aldrig op. De kæmpede til slut.

– Vi spillede også 10 mod 11 i 30 minutter, hvilket er en stor ulempe. Det skulle ikke være for os. Vi kommer tilbage stærkere, klubben og spillerne er klar til at vinde de resterende kampme. Vi er klar.

PSG var uden deres helt store stjerne Kylian Mbappe, der sad ude med en muskelskade, men Pochettino ville ikke bruge det som undskyldning.

– Det må ikke være en undskyldning. Vi er et hold. Selvfølgelig er det ærgerligt, at han ikke var klar til at hjælpe holdet, men det er ingen undskyldning. 





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Kæmpe røgslør af Brøndby

Kommer med frækt bud på dansk mester

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Harry Maguire i chok

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

AGF kan ende med millionregning, men…

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Brighton – Manchester United



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Dansk toptræner lander stort job

José Mourinho vil have dansk stjerne

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Vil hente FC Midtjylland-profil

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting