Rasende hold smidt ud af CL-kvalifikation: Truer UEFA med advokater

UEFA har smidt KF Drita ud af Champions League-kvalifikationen, efter to af holdets spillere blev testet positiv for coronavirus. Det er klubben så vred over, at den nu vil “følge alle juridiske veje til ende”.



Denne sommer skulle have været en stor en af slagsen for KF Drita. Holdet vandt mesterskabet i Kosovo og havde udsigt til at repræsentere landet i Champions League-kvalifikationen. Det sidste er dog slut, før det for alvor kom i gang.

UEFA har således smidt Drita ud af kvalifikationen. Holdet var ellers få timer fra at skulle møde nordirske Lindfield i den indledende kvalifikationsrunde tirsdag aften, da kampen blev udskudt. Årsagen var, at to Drita-spillere var testet positiv for coronavirus.

Læs også:Gode nyheder for dansk fodbold: To hold i Champions League-kvalifikationen

Kampen skulle være spillet i Schweiz, og da de schweiziske myndigheder forlangte, at hele truppen skulle i ti dages karantæne, kunne opgøret ikke nå at blive afviklet i tide. Det skulle senest have været fredag, da næste runde af kvalifikationen finder sted i næste uge.

Derfor tildelte UEFA’s Appelinstans Drita et 3-0-nederlag på skrivebordet. Det står i de særlige regler for dette års turnering, at det hold, der ikke kan gennemføre en kamp, skal taberdømmes.

Læs også:FCM’s mulige modstander ramt af corona: To Ludogorets-spillere smittet

Drita er dog langt fra imponerede over UEFA. På sin Facebook-profil skriver klubben, at den ikke forstår, at hvorfor UEFA traf beslutningen uden at indhente yderligere forklaring eller udtalelse fra Drita. 

– Vi er dybt oprørte over denne pludselige og subjektive beslutning. Det eneste, der er at gøre for os som klub er at overdrage sagen til advokater for at forfølge alle juridiske veje til ende, skriver klubben.

KF Drita er dog ikke færdig i de europæiske kvalifikationer i denne omgang. Når man taber i Champions League-kvalifikationen, får man en ny chance i Europa League-kvalifikationen. Her træder Drita ind i anden runde.

Læs også:Lodtrækningen er klaret: FC Midtjylland skal til Montenegro eller Bulgarien
Læs også:FCM-boss om europæisk gruppespilsgaranti: Det er helt unikt






LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

AGF køber dansk profil

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Dansk træner vinder stor pris

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Premier League-klub går all-in

Bayern – PSG

Millionregn over ‘PC’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Skal Iran til VM? Afholder møde om sagen

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Tv-vært stopper på Viaplay