• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Champions League Oliver Okstrøm

FCM's mulige modstander ramt af corona: To Ludogorets-spillere smittet

Foto: Getty Images

FC Midtjyllands mulige modstander i Champions League-kvalifikationen kan konstatere, at to af klubbens spillere er blevet smittet med coronavirus.

Af Oliver Okstrøm

Tidligere på mandagen var der lodtrækning til Champions League-kvalifikationen, hvor de danske mestre fra FC Midtjylland var med i bowlen. Her blev de til anden runde af kvalifikationen sat sammen med vinderen af opgøret mellem bulgarske Ludogorets og Budocnost fra Montenegro.

Af de to mandskaber er det mest sandsynligt at bulgarerne bliver modstanderen, og det er en klub, som på det seneste har haft et par ærgerlige nyheder knyttet til dem.

Læs også:Blog: FC Midtjyllands barske Østeuropa-tur er selvforskyldt

Særligt handler det om, at klubben er blevet ramt af coronavirus, da to spillere i truppen er blevet testet positiv. Det drejer sig om 33-årige Claudiu Keserü samt Jorginho fra Guinea-Bissau.

Det skriver Ludogorets på klubbens officielle hjemmeside.

Læs også:Brian Priske efter lodtrækning: Skal fortsætte god udebaneform

Her bliver der meldt fra den bulgarske mesterklub, at begge spillere er blevet sendt hjem i karantæne i deres hjem, hvor de eftersigende skulle have det godt. Siden er både klubbens første og andethold blevet testet, og her var de alle negative.

Ludogorets har derfor valgt at begrænse adgangen til klubben, men alt inde i den vil dog fortsætte som hiditl. Desuden er der nu så lang tid til kampen mod FCM, at de to spillere nok er ude af deres karantæne til den tid.

Endvidere tabte holdet i weekenden til Botev Vratsa i den første ligakamp i denne sæson. Det kommer som lidt af en overraskelse for dem, da de i den seneste sæson blot tabte én kamp i forbindelse med deres mesterskab.

Læs også:FCM-sportschef om lodtrækning: Ikke hvad vi håbede på

---------------------------

Se FC København i den afgørende Europa League-playoff mod HNK Rijeka på Dplay med specialtilbud til Tipsbladets læsere. SE MERE HER.

Superliga

Mere Superliga

Fokus