Tipsbladet på Old Trafford
Knap to år efter afskeden med FC København stod Rasmus Højlund tirsdag overfor sin barndomsklub, da de danske mestre tabte med 1-0 til Manchester United efter et sandt drama på Old Trafford.
Og den danske stjerneangriber ville efter slutfløjtet ikke lægge skjul på, at det var en meget speciel aften for ham.
– Jeg må ærligt indrømme, at de første 10 minutter skulle jeg lige vænne mig til det. Men som kampen forløb, så fandt jeg rytmen, lød det fra Rasmus Højlund, der stod overfor sin lillebror Oscar Højlund, der blev indskiftet i slutminutterne.
– Det er utroligt. Det er en fantastisk følelse at spille mod min bror. Og det var ikke på et normalt stadion i Danmark, det skete på et af de mest specielle stadioner i verden. Det er en utrolig følelse.
Manchester United-danskeren var også klar med ros til FC København.
– Jeg synes, de gør det okay. De er ikke bange for at spille. De var, som jeg kender dem. De viser masser af mod og en fin kvalitet på kuglen i dag. Men som sagt skal vi også vinde. Vi er Manchester United, så jeg synes, at det ender med det rigtige resultat, lød det fra Rasmus Højlund.
Rasmus Højlund, der efter kampen var inde og hilse på i FC Københavns omklædningsrum, fortalte desuden, at kontakten til Oscar Højlund har været begrænset inden kampen.
– Vi har jo ikke måttet snakke sammen. Hvis man lige kommer til at give for meget. Jeg skrev lige kort til ham inden kampen.
Oscar Højlund og Rasmus Højlund nåede lige præcis ikke at være på banen på samme tid på Old Trafford (Foto: Tipsbladet)
Havde håbet på en duel eller to
Ved sin side under interviewet havde Rasmus Højlund sin lillebror, der i tillægstiden var tæt på at få en kampafgørende rolle, da han spillede bolden til Mohamed Elyounoussi, som blev sparket ned og fik et straffespark, som Jordan Larsson dog brændte. På trods af den bitre afslutning var Oscar Højlund dog stadig smilende og i godt humør.
– Det var kæmpestort og utroligt, utroligt fedt. Det var lidt ærgerligt, at Rasmus blev skiftet ud fem minutter inden, men jeg er utroligt stolt over at komme ind på sådan et ikonisk stadion. Så jeg er bare glad, på trods af, at resultatet er utroligt ærgerligt, lød det fra Oscar Højlund.
– Vi snakkede selvfølgelig om, at det var ærgerligt, at vi ikke lige var inde på banen på samme tid, så vi kunne have fået en duel eller to. Men han er stolt på mine vegne, og jeg er utroligt stolt på hans vegne. Men ja, han er jo lidt mere glad end jeg er, fordi de fik tre point.
På dette tidspunkt havde uret efterhånden rundet midnat, og FC Københavns kommunikationschef informerede derfor Oscar Højlund om, at der var en spillerbus, der ventede på den unge midtbanespiller. Rasmus Højlund gav herefter Oscar besked på at vente ude foran bussen.
– Jamen bussen kører nu, lød det fra Oscar Højlund.
I en blanding af et grin og en bebrejdelse råbte Rasmus Højlund herefter efter kommunikationschefen fra de danske mestre.
– Ej, så må I lige holde bussen 10 minutter! Min mor og far er her også, kom det fra Manchester Uniteds danske centerforward, der herefter slog en høj latter op.
Rasmus Højlund blev dernæst stillet en masse spørgsmål om weekendens Manchester-derby af den britiske presse, mens lillebror Oscar Højlund traskede ud mod spillerbussen med sin kuffert.
Dermed er det indtil videre uafklaret, om Rasmus og Oscar nåede at få snakket yderligere sammen i denne omgang.
Om to ugers tid mødes de to Højlund-brødre dog igen, for her får FC København besøg af Manchester United i returkampen i Parken.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
NYHEDER
Frankrig – England
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
TRANSFER
Snød FC København for keeper
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Smadrer transferrekord
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
EKSKLUSIVT