Real Madrid balancerer på kanten af et exit i Champions League allerede efter gruppespillet.
Tirsdag tabte storklubben for anden gang til ukrainske Shakhtar Donetsk, der med sejren på 2-0 hjemme sætter sig på andenpladsen og sender Real Madrid ned på tredjepladsen før sidste spillerunde.
Nu risikerer Real at være afhængig af andre resultater for at vinde den nødvendige andenplads tilbage.
Både Shakhtar Donetsk og Real Madrid har syv point, men ukrainerne er altså bedst indbyrdes.
Mönchengladbach fører gruppe B med otte point, mens Inter er sidst med to point inden deres opgør i Tyskland senere tirsdag aften.
Shakhtar har tabt de seneste to kampe i gruppespillet til Mönchengladbach med samlet 0-10, men det behager åbenbart ukrainerne bedre at møde Real Madrid.
I første spillerunde skabte Shakhtar en sensation ved at vinde 3-2 ude mod Real, og tirsdag fulgte man så op med endnu en sejr.
Første halvleg var lidt af en ørkenvandring. Hjemmeholdets offensiv var ikkeeksisterende, og det var ikke mange chancer, som Real Madrid fik ud af sit spilovertag.
Så kom der mere gang i kampen fra starten af anden halvleg, og nu ville Shakhtar Donetsk også lege med.
Taison havde en stor chance i indledningen, da han kom fri til afslutning i feltet, men Thibaut Courtois reddede.
Snart stod det alligevel 1-0 til værterne. Real-forsvaret, der var uden skadede Sergio Ramos, koksede i en misforståelse, og Dentinho udnyttede til at score til 1-0 efter 57 minutter.
Så intensiverede Real presset yderligere, men spanierne havde svært ved at skabe de helt åbne chancer.
Det havde Shakhtar derimod fundet opskriften på. Med otte minutter tilbage slog Shakhtar kontra efter et Real-pres, og Manor Solomon kom på skudhold på kanten af feltet og sparkede bolden fladt i kassen til 2-0.
Nu havde Real for alvor travlt, men det lykkedes ikke at score et reducerende mål, der kunne have skabt spænding i slutfasen.
Det er blot tre dage siden, at Real i den spanske liga tabte hjemme til Alaves, og et exit i Champions League vil givetvis få sædet til at brænde under træner Zinedine Zidane.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
INTERVIEW
Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Smider Salah-bombe
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
TOPNYHED
